ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
بورس بهتر است یا فرابورس؟
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
10 اپلیکیشن برتر در سایت مشروح

چرا دلار در 8 ماه، 1100 تومان گران شد؟

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • پنج شنبه, 19 بهمن 1396
 • چرا دلار در 8 ماه، 1100 تومان گران شد؟

  در دنیای به هم پیوسته و درهم تنیده اقتصادی امروز نرخ برابری ارزها عاملی مهم در بالا و پایین رفتن شاخص‌هاي مالی کشورها و به طبع آن قدرت خرید داخلی و خارجی مردم آن کشورهاست. ولی در مورد کشوری مانند ایران به جرات مي‌توان گفت زندگی ما ایرانیان به گونه‌ای استثنائی به ارزش برابری ریال و دلار امریکا گره خورده است، ارزشی که تنها نشانگر قدرت خرید ریال نیست، بلکه در ابعادی وسیعتر، جامعه ایرانی را متاثر مي‌سازد.

  قیمت خرید و فروش ارز در ایران دوباره سوژه نخست اقتصاد این کشور شده و بازار پیش‌بینی نرخ دلار را داغ کرده است. در این میان دولت حسن روحانی هم می گوید برای مهار نوسان در بازار برنامه‌هایی در نظر گرفته که البته جزییات آن مشخص نیست.

  چرا دلار در 8 ماه، 1100 تومان گران شد؟

  در جدیدترین اقدام، رییس‌کل بانک مرکزی از عرضه اوراق مشارکت ارزی خبر داده و افزوده به زودی اوراق مشابهی هم با همکاری وزارت نفت منتشر خواهد شد. انتشار این اوراق در مجموعه سیاست‌هایی می‌گنجد که هدف از اجرای آن توسط بانک مرکزی «افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری ریالی، جذب ارز سرگردان و کاهش انگیزه سفته‌بازی در بازار ارز» اعلام شده است.

  رییس‌کل بانک مرکزی گفته که برخی از این اوراق تا دو هفته آینده به بازار می‌آیند اما ارایه جزییات بیشتر را به بعد موکول کرده است. حتی مشخص نیست که مبنای فروش این اوراق ریالی خواهد بود یا غیر ریالی. این نحوه اطلاع‌رسانی از اوراقی که انتشار آن تاکنون سابقه زیادی نداشته، نشان می‌دهد که دولت در حال واکنش به تحولات بازار ارز است و کمتر در موضع سیاست‌گذار قرار دارد.

  علاوه براین بانک مرکزی گفته، از 17 بهمن 1396 ، اقدام به پیش‌فروش سکه می کند و از سوی مقام‌های این بانک به صراحت اعلام شده که با اجرای این طرح امید است تا بخشی از نقدینگی، از بازار ارز به خزانه بانک مرکزی منتقل شود.

  براساس اعلام رسمی بانک مرکزی پیش فروش سکه طلا با عاملیت بانک ملی و با دریافت یک میلیون تومان برای هر قطعه سکه انجام می شود. «سررسید تحویل سکه‌ها با اختیار خریداران مقاطع شش ماهه و یکساله در نظر گرفته شده و بهای سکه‌ها نیز در روز تحویل به نرخ روز با تخفیف 9 درصد برای پیش خریدهای یکساله و 4 درصد برای پیش خریدهای شش ماهه خواهد بود.»

  اما هدف از این اقدامات رفع نگرانی بابت ناآرامی بازار ارز است که دولت به کمک دلارهای نفتی هم نتوانسته جهش نرخ و نوسان آن را مهار کند.

  شماتت دولت احمدی‌نژاد که بی‌سابقه‌ترین تلاتم ارزی معاصر را برای بازار ارز رقم زد از جمله فصل‌های ثابت انتقادهای دولت روحانی به متولیان اقتصاد کشور در دوره محمود احمدی‌نژاد بود. همچنین کنترل نوسان نرخ دلار و به‌ویژه آرامشی که پس از امضای برجام بر بازار ارز حاکم شد از مثال‌های ثابت آن دسته از هواداران حسن روحانی بود که می‌خواستند کارایی دولت او را به رخ بکشند. در اردیبهشت 1396 و در دوران تبلیغات دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری یک برگ برنده در کمپین حسن روحانی، مانور روی مهار نوسان ارز بود. اما در حالی که نخستین سال دولت دوم روحانی به نیمه نرسیده و همزمان با کم‌سابقه‌ترین اعتراض‌ها به شرایط اقتصادی که دی ماه گذشته در سراسر ایران فراگیر شد، این برگ برنده مهم از دست دولت خارج شده است.

  چرا دلار گران شد

  نرخ دلار از اوایل تابستان امسال به‌تدریج روند صعودی به خود گرفت و این روند از میانه پاییز شدید شد؛ به‌طوریکه نرخ دلار از 3700 تومان در ابتدای تابستان در 16 بهمن به 4800 تومان هم رسید و سپس اندکی تعدیل شد. یعنی در کمتر از 8 ماه، مبلغ 1100 تومان به نرخ دلار افزوده شده است. طبیعی است که چنین جهشی آرامش را از اقتصاد بگیرد، آن هم در کشوری که بازار ارز به خصوص نرخ دلار آمریکا، دماسنج اقتصاد آن است.

  اما نکته تامل‌برانگیز اینجاست که این جهش هم قابل پیش‌بینی بود و هم قابل پیش‌گیری. حتی در سطوح بالای دولت افرادی مانند مسعود نیلی دستیار ویژه اقتصادی و محمدنهاوندیان معاون اقتصادی رییس‌جمهور حضور دارند که سیاستگذاران ارزی را به خودداری از تثبیت مصنوعی نرخ دلار تشویق کردند و هشدار دادند که جلوگیری از افزایش تدریجی نرخ به جهش ناگهانی نرخ ارز می‌انجامد. پیشنهاد شده بود که به ازای مابه‌تفاوت تورم داخلی و جهانی، نرخ ارز تعدیل شود.

  در بین مدیران بانک مرکزی هم افرادی حضور دارند که با این موضع همراهی دارند و می‌دانند اگر نرخ اسمی ارز همانند فنری فشرده شود، به محض آنکه عامل فشار برداشته شود، فنر هم باز خواهد شد و بازار را متلاطم می کند؛ اتفاقی که بارها طی دهه‌‌های گذشته در اقتصاد ایران رخ داده است.

  بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که به دولت آن هم به سطوح فوقانی تصمیم‌سازی، اطلاعات کافی و هشدارهای لازم از خطر جهش نرخ ارز داده شده است. به‌نظر می‌رسد چند عامل مانع اجرایی شدن نظر کارشناسی در زمینه نرخ ارز شده است و شناخت همین موانع می‌تواند جهت‌گیری نرخ ارز در ماه‌های آینده را روشن‌تر کند.

  دولت دلار 5 هزار تومانی را رد کرد

  چرا دلار گران شد؟

  رئیس سازمان برنامه و بودجه طی روز جاری درخصوص نوسانات بازار ارز و اینکه دولت حامی افزایش قیمت دلار در کشور است، به خبرنگاران گفت: سیاست دولت این نیست که پول ملی تضعیف شود، با کاهش ارزش ریال در برابر دلار به‌صورت غیرمنطقی مخالفیم و‌ سیاست دولت مدیریت نرخ ارز شناور است.

  محمدباقر نوبخت ادامه داد: دولت از تضعیف پول ملی متضرر می‌شود، دولت سیاست مهار تورم را در پیش دارد و اینکه گفته شود دولت به‌دنبال افزایش نرخ ارز است را تهمت به دولت می‌دانیم، حرف‌های تشنج‌آفرین آخر هفته ترامپ را نباید به بازارهای ارز و طلا در داخل بکشانیم؛ ما کشور باثباتی هستیم و‌ دولت با قدرت در برابر نوسانات ارز عمل خواهد کرد و مردم هم باید به دولت در این زمینه کمک کنند؛ حتی مردم می‌توانند در این ایام به‌جای اینکه ارز بگیرند ارز‌های خود را عرضه کنند.

  نوبخت در پاسخ به اینکه گفته می‌شود دولت معتقد است نرخ واقعی دلار 5 هزار تومان است و تصمیم دارد قیمت ارز را به این نرخ نزدیک کند، گفت: خیر، ما دلار را با این قیمت قبول نداریم.

  صرافها: ترامپ و برجام دلار را گران کردند

  چرا دلار در 8 ماه، 1100 تومان گران شد؟

  بازاری‌ها معتقدند که اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا درباره برجام و ایران علت اصلی گران شدن یکباره دلار در بازار است، در مقابل کارشناسان اقتصادی می‌گویند علاوه بر مشاجره‌های لفظی ایران و آمریکا، سیاست گذاری‌های پولی هم یکی از دلایل اصلی گران شدن قیمت دلار است.

  سید بهاءالدین حسینی هاشمی در ارتباط با علت گرانی‌های اخیر دلار گفت: زمانی که قصد مقایسه دو ارز وجود دارد باید به نرخ تورم این دو ارز هم توجه کرد، مثلا برای مقایسه ریال و دلار باید به قیاس تورم‌های این دو ارز هم پرداخت.

  وی با بیان اینکه با مقایسه تورم دو ارز در دنیا و تفاوت آنها می‌توان به میزان نوسان نرخ ارز رسید، تصریح کرد: تورم حوزه دلار حدود 2 درصد و تورم حوزه ریال حدود 10 درصد است. مابه‌التفاوت این دو تورم، کاهش ارزش پول ملی را نشان می‌دهد. با فرض تورم این دو ارز با یک محاسبه ساده به این نتیجه می‌رسیم که از سال 92 تا کنون ارزش ریال باید 50 درصد تضعیف می‌شده است.

  حسینی هاشمی: دلار در این سالها مدیریت شده بود

  چرا دلار در 8 ماه، 1100 تومان گران شد؟

  این کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به اینکه درصورتی که دلار در سال 92 در محدوده 4 هزار تومان بوده الآن باید به 6 هزار تومان می‌رسیده است درباره علت عدم تحقق این موضوع گفت: تا الآن قیمت دلار در بازار مدیریت شده است و واقعی نیست.حسینی هاشمی علت اصلی مدیریت شدن دلار در بازار را سیاست‌های دستوری در این حوزه دانست و ادامه داد: علاوه بر این،‌ رکود اقتصادی، ‌کاهش سطح مبادلات بین المللی، محدودیت‌های ارزی، سیاست‌های گمرکی و مالی برای ورود کالاها و فروش نفت باعث مدیریت قیمت دلار در بازار شده است.

  دلار مدیریت‌شده نمی‌تواند پایدار بماند

  وی البته تأکید کرد که این موارد باعث مدیریت قیمت دلار شده ولی قیمت دلار در این محدوده ایستا نمی‌ماند و در ادامه گفت: دستاورد مدیریت ارز یکی از مهمترین اقدامات دولت است ولی این دستاورد نمی‌تواند پایدار بماند و در شرایط ویژه معمولاً موجب تنش در بازار می‌شود.این کارشناس اقتصادی افزود: فرض کنید یک بیمار عفونی سرما بخورد، قبل از سرماخوردگی حالش خوب بود ولی به‌محض اینکه سرماخورد تمام بدنش درگیر شده و وضعیت عمومی وی حاد می‌شود، در نتیجه مقاومت بدن این بیمار تضعیف می‌شود.

  مشاجره‌های لفظی ترامپ و عربستان، اولین علت گرانی دلار

  چرا دلار در 8 ماه، 1100 تومان گران شد؟

  وی در همین ارتباط تصریح کرد: الآن اتفاق اقتصادی خاصی در بازار نیفتاده ولی به‌دلیل مشاجره‌های لفظی ترامپ و عربستان بازار ارز ایران تحت تأثیر قرار گرفت و موجب شد تا نگرانی‌ها از کمبود ارز باعث افزایش تقاضا شود و در نتیجه ذخیره احتیاطی مردم بالا رود.

  کاهش نرخ سود عامل گرانی دلار اعلام شد

  چرا دلار گران شد

  حسینی هاشمی علت دیگر گرانی دلار را تصمیمات مؤلفه‌های مالی و بانکی از جمله نرخ سود دانست و افزود: البته پس‌اندازهای خرد به هیچ وجه نمی‌تواند در بازار اثر بگذارد بلکه این صاحبان سرمایه‌های زیاد هستند که به‌راحتی در تمام بازارها اثر می‌گذارند.این فعال بانکی با تأکید بر اینکه در زمان کاهش نرخ سود بانکی باید بازار سرمایه جایگزین سپرده‌های مردم باشد، گفت: ولی بازار سرمایه بازار خوبی نیست که بتواند مکمل کاهش سود بانکی باشد. بازار سرمایه از مدت‌ها قبل بیمار بوده و افراد عادی نمی‌توانند در این بازار به سود برسند.

  وی با ابراز اینکه با تکان خوردن بازار ارز بازار طلا هم تکان می‌خورد تصریح کرد: در این زمان تخریب بازارها روی می‌دهد؛ به همین خاطر تأکید می‌شود که سیاست‌های اقتصادی باید بر مبنای واقعیت‌ها باشد نه بر مبنای آرمان‌ها و ایده‌ها.

  حسینی هاشمی این را هم گفت که بانک مرکزی و دولت حداکثر تلاش خود را می‌کنند که دستاورد تورم تک‌رقمی و ثبات بازار ارز را حفظ کنند ولی برخی مسائل از جمله اتفاقات اخیر در برخی مواقع موجب تنش در بازار می‌شود که بعید به نظر می‌رسد خیلی طول بکشد.

  حکیمی‌پور یکی دیگر از کارشناسان اقتصادی است که معتقد است تا زمانی که ارز تک‌نرخی نشود، کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی اشتباه است و باعث خروج سپرد‌ه‌ها از بانک‌ها و حرکت سپرده‌‌های بانکی به‌سمت بازار ارز به‌امید سود بیشتر می‌شود.

  حکیمی‌پور با تأکید بر اینکه بیان این مطلب به‌معنای مخالفت وی با تولید نیست، گفت: تولید با پرداخت تسهیلات با نرخ سود بالا امکان‌پذیر نیست، اما در شرایط فعلی که بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌ها را کاهش داده است، امکان حرکت سپرده‌های بانکی به بازار سفته‌بازی و خرید و فروش دلار وجود دارد.

  این استاد اقتصاد با تذکر نسبت به اینکه کاهش نرخ سود سپرده‌ها می‌تواند منجر به افزایش قیمت دلار شود، افزود: بنابراین به‌احتمال زیاد در نیمه دوم امسال باز هم نرخ دلار افزایش می‌یابد و این احتمال وجود دارد که مردم سپرده‌هایشان را از بانک‌ها خارج کنند و به‌سمت سفته‌بازی ارز ببرند.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - دنیای خودرو