ویدئو مشروح
آموزش شیرینی پزی
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش غذای فرنگی
خواص مواد غذایی
خواص جوانه گندم
آموزش غذای ایرانی

برای غلیظ شدن فسنجون چه باید کرد

 • نویسنده: رامین پنجه ء
 • چهارشنبه, 05 مهر 1396
 • برای غلیظ شدن فسنجون چه باید کرد

  یک خورشت فسنجان خوشمزه باید پرملاط و غلیظ باشه ، دونستن نکات مهم آشپزی میتونه کمک زیادی به پخت یه غذای خوش مزه بکنه .یکی ازمشکلات در درست کردن خورشت فسنجون غلیظ شدن و روغن انداختنش هست که باعث چند برابر شدن طعم خورشت میشه ; در این پست از مشروح تمامی نکاتی که برای غلیظ شدن و جا افتادن فسنجون لازم است رو آماده کردیم با مشروح همراه باشید.

  نکات جا افتادن و فوت و فن های تهیه فسنجان

  1- مهمترین نکته توی فسنجون صبوریه. اجازه بدید روی حرارت ملایم به آرومی جا بیوفته.

  2- حتما از گردوی روغنی و ایرونی استفاده کنید. یعنی گردویی که اگه یه تیکه کوچیکشو بین دوتا انگشتتون فشار بدید، روغنش بیرون بزنه و انگشتتون چرب شه.

  3- این مقدار آب برای ابتدا تا انتهای طبخ این خورشت، در زمانی حدود 5 ساعته. پس اگه حرارت رو بالا ببرید مسلما به آب بیشتری هم نیاز خواهید داشت.

  4- پیاز رو من همراه با گردوها میکس کردم. ولی میتونید برای طعم بهتر، ابتدا پیاز رنده شده رو در مقدار کمی روغن تفت بدید و به گردو ها اضافه کنید.

  5- مرغ ها رو به هیچ وجه زودتر از زمانی که گفته شده اضافه نکنید چون حتما تا جا افتادن خورش از هم وا میرن.

  6- کامل سرخ شدن مرغ ها باعث میشه توی خورشت وا نره.

  7- میزان رب ها خیلی مهم هستن. پس توی اندازه رب انارتون با توجه به ترش و شیرین بودنش دقت کنید.

  8- رب انار باعث تیره شدن رنگ گردوها میشه. نکته دیگه اینه که اضافه کردن شکر رنگ فسنجان رو به قهوه ای تیره و سیاهی میبره.

  9- در این مدل طبخ صبورانه، خورشتتون به راحتی به روغن میوفته. پس به هیج وجه روغن اضافی و نا لازم به خورد خورشت ندید.

  10- در تهیه یک خورش جا افتاده معمولا کم آب بودن و به روغن افتادن خورش مهم است . مدت زمان و حرارت ملایم میتواند خورش را به خورش جا افتاده تبدیل کند . برخی در دو نوبت به فواصل داخل خورش یخ میندازند تا خورش به روغن بیفتد . البته اینکار زمان به روغن افتادن خورش را تسریع میکند . در وقاع شوک حرارتی و برودتی داده میشود . البته اگر در مدت طولاتی و حرارت ملایم خورش بپزد نیازی به اینکار هم نیست

  11- زعفرون طعم بی نظیری به فسنجون میده که پیشنهاد میکنم اصلا حذفش نکنید.

  12- برخی توصیه میکنند که هنگام کشیدن این خورش در ظرف حدودا ده دقیقه قبل از کشیدن غذا دو تا تکه یخ به خورشت اضافه کنید و حرارت زیرش رو خاموش کنید تا روغن خورش رو جمع شود .

  13- به طور کلی فسنجان غذایی هست که با تجربه میشه فوت و فن هاش رو یاد گرفت ولی رعایت کردن موارد بالا، مقدار آب و به اندازه ریختن رب انار خیلی بهتون کمک میکنه.

  14- پخت فسنجان بین 5-7 ساعت طول میکشه. البته به کوچیکی و بزرگی قابلمه و میزان موادتون هم بستگی داره. ولی به طور کلی این خورشت باید این پروسه رو طی کنه تا درست به روغن بیوفته و طعم واقعیش نمایان بشه. البته پخت داخل زود پز هم امکان پذیر هستش که به کیفیت طبخ معمولی نمیرسه و روغنی که میندازه از این کمتره ولی حدود 2/5 ساعته آماده میشه.

  اختصاصی مشروح

  برای عضویت در خبرنامه مشروح کلیک کنید

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش انواع غذاهای فرنگی

  مطالب جذاب - آموزش شیرینی پزی

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی