ویدئو مشروح
آموزش اوریگامی
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
10 موزیک برتر در سایت مشروح
چهره ها در اینستاگرام
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

چه گیاهانی در آب شور میتوانند رشد کنند؟

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • سه شنبه, 21 فروردين 1397
 • چه گیاهانی در آب شور میتوانند رشد کنند؟

  خشکسالی های پی درپی و برداشت و مصرف بی رویه آب از منابع زیر زمینی و سطحی در سال های اخیر در نقاط مختلف کشور باعث شده تا بسیاری از دشت ها از لحاظ برداشت آب ممنوعه اعلام و بخش عمده ای از اراضی کشاورزی نیز به شوره زار و بیایان تبدیل شود.

  آیا میدانید با توجه به افزایش روز افزون جمعیت جهان، سهم دسترسی انسان به منابع خاک کشاورزی و آب مطلوب، بشدت رو به کاهش است، به همین دلیل متخصصان کشاورزی فناوری های نوینی را برای رویارویی با کاهش کمی و کیفی منابع آب و خاک به کار گرفته اند. یکی از گزینه های نوین برای بهره برداری از منابع موجود در مناطق خشک و نیمه خشک، توجه به ”تنوع زیستی“ فراهم آمده در این مناطق همچون امکان استفاده از گیاهان جایگزین مانند گیاهان شورپسند است.

  درختان مقاوم به آب­شور

  چه گیاهانی در آب شور میتوانند رشد کنند؟

  این درختان،  مقاوم به آبیاری با آب شور میباشند ومقاومت آنها بستگی به درصد نمک درآب دارداگر مقدارنمک زیاد باشدی تعداد کمی متیوانند رشد کنند، مانند: انواع کاج ها ( ایلان، گل ابریشم، زبان گنجشک، توت، صنوبر، سپیدار، اقاقیا، سنجد).

  گیاهان سازگار با آب شور

  گیاه هالیمدا (سکه ای ). هالیمدا یا گیاه سکه ای یک جلبک بزرگ سبز رنگ با بافتی آهکی بوده و یکی از ارزشمندترین گیاهان تزیینی مخصوص آکواریوم های آب شور می باشد.اغلب اوقات به آن گیاه سکه ای نیز گفته میشود.

  چه گیاهانی در آب شور میتوانند رشد کنند؟

  این گیاه دارای برگهای مدور و گرد سبز رنگی بوده که از انتها به یکدیگر متصل بوده و در انتها سایز آنها کوچکتر میشود

  این گیاه ذخیره بزرگ کربنات کلسیم را در بافتهای خود نگهداری میکند به همین سبب نیازمند منبع تهیه کلسیم و نور بسیار کافی برای رشد و نمو خود می باشد اگر هرکدام از این شرایط برای او فرهم نگردد برگها کم رنگ شده و به رنگ سفید در خواهند آمد. هنگامی که برگهای دارای طول عمر بیشتر و پیرتر به کف آکواریوم افتاده و دچار پوسیدگی میشود کلسیمی که مصرف کرده است را آزاد کرده و به قدرت بافری تانک اضافه میکند.

  این گیاه متصل به سنگ زنده نبوده و جهت استفاده باید در تانک در زیر ماسه کاشته شود

  اصول تغذیه هالمیدا. اگرچه شما قادر به افزودن آهن برای جبران کمبود غذایی آب به تانکتان برای این گیاه خواهید بود،اما توجه داشته باشید که افزودن آهن شاید منجر به افزایش جلبک های مویی و رشته ای مزاحم و جلبک های نامطلوب در تانک شما خواهد شد.

  فیتوپلانگتون‌ها. این گیاهان که ابعادی بسیار کوچک و در حد میکروسکوپی دارند و بر روی آب زندگی می‌کنند.

   از جمله ویژگی‌های این جانداران میکروسکوپی توانایی تحمل آب شور توسط آن‌ها است، اما همزمان با افزایش گرمای کره زمین و گرم شدن آب‌ها تعداد زیادی از پلانگتون‌ها دچار مرگ شده واین باعث تجمع حجم زیادی از جنازه آن‌ها در آب و تولید مقادیر قابل توجهی از گاز دی اکسید کربن می‌شود که می‌تواند آینده کره زمین را تهدید کند.

   علاوه بر فیتوپلانگتون ها، نانو پلانگتون‌ها و زئو پلانگتون‌ها نیز دچار نابودی به خاطر گرمای کره زمین شده اند و این می‌تواند اکوسیستم دنیا را تخریب کند.

  گیاه کلپ. یکی دیگر از گیاهان مشهور آبهای شور kelp یا اشنه دریایی است: که در واقع نوعی جلبک دریایی است و در مناطق مختلفی از دنیا وجود دارد، این گیاهان درعمق ۱۵ الی ۴۰ متری از کناره آب وجود دارد و نوعی حالت شناور دارد و قابلیت منحصربفرد آن توانایی زنده ماندن در آب گرم و شور است.

  چه گیاهانی در آب شور میتوانند رشد کنند؟

   گیاه راک وید. گیاه دیگر آبهای شور rockweed است که این گیاه نیز نوعی جلبک قهوه‌ای است و در امتداد مناطق ساحلی رشد می‌کند.

  این جلبک دریایی یک ماده غذایی بسیار عالی برای جانداران دریایی است، همچنین این گیاه به دلیل نوع پوشش خود یک مکان زیست برای بی مهرگان و ماهی‌های کوچک دریایی است.

  چه گیاهانی در آب شور میتوانند رشد کنند؟

   گیاهان سی گرس. دسته دیگر گیاهان seagrass است که شبیه به گل‌های چمندار زمینی است و ظاهر زیبایی دارد و یک منبع غذایی عالی برای تغذیه گیاهانی، چون جوجه تیغی و خرچنگ دریایی است.

  چه گیاهانی در آب شور میتوانند رشد کنند؟

   درختان حرا. این گیاه هم در آبهای شور زندگی می‌کنند. این درختان در مکان هایی که میزان کمی آب دارند رشد می‌کنند و نیز دارای ریشه‌های هوایی هستند و می‌توانند اکسیژن مورد نیاز را از خاک یا هوای اطراف بدست بیاورند.

  ریشه‌های این گیاه زیبا می‌تواند نمک را در بافت خود ذخیره کند و حتی آب دریا را تصفیه می‌کند و یکی از گیاهان بسیار مفید برای اکوسیستم دریا است.

  كشت گياه با آب شور دريا براي نخستين بار در ايران صورت مي گيرد

  چابهار با همكاري پروفسور بهروز دهدشتي استاد برجسته علوم كشاورزي وشيلات دانشگاه آريزونا وآكادمي شيلات آمريكا براي نخستين بار در كشور با آب شور دريا، گياهاني با خصوصيت شورزي در اين منطقه كشت خواهد شد. محمدسعيد توكل مديرعامل منطقه آزاد چابهار افزود:اين نوع گياهان ابتدا به صورت نمونه در يك مزرعه در منطقه آزاد چابهار كشت و سپس گسترش خواهند يافت.

  وي اعلام كرد: اين طرح در نوع خود در كشور بي مانند است و در صورت موفقيت، مي توان گفت انقلابي در بخش كشاورزي مناطق گرمسيري كشور رخ داده است.

  پروفسور دهدشتي گفت: با توجه به اين كه ذخاير آب شيرين در جهان در مقايسه با ۹۷ درصد آب اقيانوس ها بسياراندك است اين طرح ممكن است زمينه مناسبي براي استفاده از آب شور در كشاورزي باشد. وي اظهارداشت: امروز در جهان ازدياد و رشد جمعيت، از بين رفتن مزارع و منابع آبزيان و جنگل ها، كاهش تنوع موجودات آبي و گياهي و حيواني از جمله بحران هاي جدي بشر در قرن حاضر است.

  نظر (1)

  • توکل

   02 آبان 1397 در 18:15 |
   سلام با آب شوری که دی سی 10 هزار داره میشه چه درخت و گل های کاشت که خو و زیبا جواب بده ممنون میشم برام ایمیل کنید

   پاسخ

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - تصاویر جذاب و دیدنی

  مطالب جذاب - معما و تست هوش