ویدئو مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش مسائل جنسی
فرهنگ زندگی در آمریکا
آموزش ترفندهای کامپیوتری
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید

دیافراگم (دریچه) چیست؟

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • پنج شنبه, 22 تیر 1396
 • دیافراگم (دریچه) چیست؟

  دیافراگم دوربین چیست؟ به زبان ساده, اندازه ی باز شدن لنزها به هنگام گرفتن عکس را دیافراگم می گویند.وقتی دکمه ی شاتر را فشار می دهید, دهانه ی لنزشما باز می شود و اجازه می دهد تا نور به سنسور دوربین برخورد کند و تصویر ثبت شود.

  دیافراگمی که شما انتخاب می کنید, بر اندازه ی روزنه ی دیافراگم تاثیرگذار است. هرچه روزنه بزرگتر باشد, نور بیشتری وارد می شود و برعکس.دیافراگم بر حسب f اندازه گیری می شود ( مثلا f/2.8 , f/4, f/5.6,f/8,f/22 ) که تغییر در درجه های آن میزان بازشدن لنز را دو برابر و یا نصف می کند ( میزان نور ورودی ).به خاطر داشته باشید که اگر سرعت شاتر را هم یک درجه بیشتر کنید, میزان نور ورودی را نصف و یا دو برابر می کند و اگر مثلا سرعت شاتر را یک درجه کاهش و دیافراگم را یک درجه افزایش بدهید, نور ورودی به یک میزان خواهد بود.

   یکی از چیزهای گیج کننده برای عکاسان این است که دیافراگم بزرگ, درجه ی کمتر و دیافراگم کوچک درجه ی بیشتری دارد.( در نتیجه f/2.8 ازf/22 بسیار بیشتر است.)اول اشتباه به نظر می آید اما کم کم یاد میگیرید چطور از آن استفاده کنید.

  اندازه های دیافراگم بر چه اساسی است؟

  دیافراگم چیست؟

  در عکاسی دیافراگم را به صورت f/x نمایش می دهند که x عددی که از طریق تقسیم فاصله کانونی بر قطر موثر لنز محاسبه می شود. اما نیاز به دانستن و حفظ کردن این فرمول برای عکاسی نیست. تنها کافیست شما بدانید که دیافراگم را با f نمایش می دهند و هرچه دیافراگم بازتر باشد نور بیشتری می آید و هرچهکوچکتر باشد نور کمتر. برای مثال دیافراگم عددهای زیر را می گیرد:

  f/1.4, f/2, f/2.8 f/4, f/5.6, f/8, f/22

  تفاوت میان هر یک از این مقادیر را در عکاسی یک استاپ نور می گویند و بدین معناست که نور دو برابر یا ۱/۲ شده است. یعنی f/1.4 دو برابر f/2 می تواند نور را هدایت کند. یک نکته گیج کننده در ابتدای یادگیری عکاسی وجود دارد و آن اینست که با بزرگتر شدن این عدد دیافراگم کوچتر می شود و با کوچکتر شدن این عدد دیافراگم بزرگتر. عکس زیر می تواند سردرگمی شما را کمتر کند:

   عمق میدان و دیافراگم

  دیافراگم چیست؟

  هنگام تغییر دیافراگم باید به نکاتی توجه داشت که مهم ترین آنها عمق میدان عکس است.عمق میدان ( Depth of field- DOF)  به قسمت هایی از عکس که روی آن فوکوس می کنیم گفته می شود. عمق میدان بزرگ به معنای فوکوس روی بیشتر نقاط عکس ( چه دور و چه نزدیک ) است ( مثلا در این عکس روی پیش زمینه و پس زمینه با f/22 فوکوس شده است.) وعمق کم یعنی تنها روی قسمتی از عکس فوکوس می کنیم و بقیه ی قسمت ها تار خواهند ماند. (همانطور که در اولین عکس می بینید,چهره کاملا واضح است, با اینکه زمینه فاصله زیادی با سوژه ندارد و کاملا تار شده است )

  دیافراگم, تاثیر شگرفی بر عمق میدان دارد به طوری که دیافراگم بزرگ ( اعداد کوچک ) عمق میدان را کاهش و دیافراگم کوچک ( اعداد بزرگ ), عمق میدان را افزایش می دهد.

  ابتدا ممکن است کمی گیج کننده باشد اما من به این شکل به خاطر سپردم که اعداد کوچک به معنای DOF کوچک اعداد بزرگ به معنای DOF بزرگ هستند.

  برای مثال:

  عکس سمت راست با دیافراگم f/22 بر ثانیه و عکس سمت چپ با f/2.8 بر ثانیه گرفته شده است. تفاوت کاملا مشخص است. 

  در عکسی که با f/22گرفته شده, روی گل و غنچیه فوکوس شده و حتی شما قادر به تشخیص ابعاد برگ ها و حصار در پس زمینه هستید.در عکسی که با f/2.8 گرفته شده روی گل ( یا قسمتی از آن ) فوکوس شده اما روی غنچه فوکوس کمتری دیده می شود چون هنگام گرفتن عکس, فاصله ی بیشتری با دوربین داشته است. به علت کم بودن عمق میدان, روی پس زمینه فوکوس نشده است.

  بهترین راه برای یادگیری دیافراگم, تمرین و تجربه است. از خانه بیرون بزنید و سوژه ای پیدا کنید. تعدادی عکس با دیافراگم های مختلف (از کوچک تا بزرگ ) از آن بگیرید. به زودی خواهید دید که این کار چقدر می تواند در تسلط شما بر دیافراگم موثر باشد. بعضی از سبک های عکس نیاز به عمق میدان بیشتری دارند.مثلا برای عکس گرفتن از یک منظره, از یک دیافراگم کوچک ( با اعداد بزرگ ) استفاده می کنند تا روی تمام پیش زمینه ی عکس فوکوس کنند. از طرف دیگر در عکاسی پرتره بهتراست از پس زمینه ی تار استفاده شود تا روی سوژه ی مورد نظر کاملا فوکوس شود. در این مورد, یک دیافراگم بزرگ ( با اعداد کوچک ) انتخاب می کنید تا عمق میدان را کم کند.عکاسانی که قصد بزرگنمایی اجسام را دارند,ترجیح می دهند از دیافراگم بزرگ استفاده کنند تا روی تمامی قسمت هایی که در نظر دارند فوکوس شود.

  دیافراگم چگونه کار می کند؟

  دیافراگم چیست؟

  دیافراگم چیست؟ از نظر فیزیکی دیافراگم دسته ای از تیغه‌های فلزی درون لنز است که قابلیت باز شدن و بسته شدن را دارند اما این دیافراگم چه کاری را انجام می دهد. برای درک بهتر مفهوم دیافراگم به سراغ یک مثال بسیار ساده می رویم. فرض کنید یک سطل را آب را در زیر باران قرار داده اید، این سطل پس از مدتی براثر باران پر می شود. حالا فرض کنید در کنار این سطل دو سطل دیگر قرار داده اید که ظرفیت یکسانی با سطل اولیه دارند ولی در واقع نوع ساخت آن ها متفاوت است و دهانه یکی از سطل ها بسیار باز است و سطل های دیگر نیز دهانه بسته‌تری نسبت به سطل اولی دارند. سطلی که دهانه بزرگ تری دارد گنجایش یکسانی دارد، ولی سریع تر از دو سطل دیگر پر می شود چون دهانه بازتری دارد. چنین اتفاقی در دوربین نیز اتفاق می افتد.

  اگر دیافراگم شما باز باشد شما در مدت زمان کمتری نور بیشتری به سنسور حساس می رسانید یا به زبان ساده تر نور بیشتری وارد دوربین شما می شود و اگر دیافراگم شما بسته تر باشد و در واقع یک سوراخ کوچک باشد، نور کمتری نیز به سنسور حساس شما می رسد و شما باید مدت زمان بیشتری به سنسور حساس خود نور بتابانید، یا به زبان دیگر سطل شما دیرتر پر می شود!

  شاید با خود این سؤال را پرسیده باشید که اگر با باز کردن دیافراگم نور بیشتری به سنسور برسد و نور بیشتری وارد دوربین شود دیگر نیازی نیست که ما با سرعت شاتر بازی کنیم و یا حتی ایزو خود را بالا و پایین کنیم. درست است با باز بودن دیافراگم بدون شک نور بیشتری وارد دوربین می شود ولی در این میان عمق میدان نیز تغییر می کند. شاید درک عمق میدان در تعاریف کلی کمی سخت باشد. عمق میدان در واقع محدوده وضوح اشیا را در کادر شما مشخص می کند. اگر بخواهید عکس پرتره بگیرید، بدون شک باید از عمق میدان کم استفاده کنید تا مرکز توجه شما بر روی صورت سوژه باشد. در عکس های طبیعت از عمق میدان زیاد استفاده می کنند که در این عمق میدان همه چیز واضح و مشخص است، همه چیز از ابتدای کادر تا انتهای کادر مشخص و واضح است.

  درک مفهوم سرعت شاتر بسیار راحت تر از درک مفهوم دیافراگم است. در مفهوم سرعت شاتر، شما با کسری از ثانیه رو به رو هستید، اگر سرعت شاتر شما بالا تر باشد بدیهی است که در زمان کمتری نور به سنسور می رسد و اگر سرعت شاتر پایین باشد نور بیشتری در مدت زمان بیشتری به سنسور می رسد؛ اما در مفهوم دیافراگم با تضاد هایی رو به رو هستیم.

  توضیحات مفصلی در رابطه با دیافراگم داده شد که اگر دیافراگم باز باشد، عمق میدان کمتر است و هم چنین سوراخ داخل لنز نیز بازتر است. اگر دیافراگم بسته باشد، نور کمتری به سنسور می رسد و عمق میدان بیشتر است و هم چنین سوراخ دیافراگم نیز کوچک تر است. موضوع دیگری که در رابطه با دیافراگم مطرح است دیافراگم شما اگر در حالت باز قرار بگیرد و عکاسی از سوژه هایی رنگین صورت پذیرد، بوکه هایی در سطح عکس ایجاد می شود. در واقع بوکه ریشه ای چینی دارد و بدون شک همه شما در عکس های پرتره بوکه ها را دیده اید. در واقع بودکه نقطه های رنگینی است که در عمق میدان کم در پشت سوژه اصلی تشکیل می شود. بوکه ها یکی از عوامل کیفیت عکس و لنز هستند. اگر لنز شما لنز گران قیمتی باشد و از تیغه های خاصی تشکیل شده باشد بوکه های زیبا تری در سطح عکس ایجاد می کند.

  دیافراگم چیست؟

  کمترین دیافراگم شما بر روی هر لنز به عدد لنز شما و یا همان فاصله کانونی مرتبط است. شما باید به این موضوع توجه کنید که در حین خرید یک لنز همه جهات را در نظر داشته باشید و اول از هر چیزی نیاز خود را بدانید.

  دیافراگم یکی از مهم ترین عوامل در عکاسی است و در واقع یکی از سه ضلع مثلث حیات عکاسی که در اضلاع دیگر، ایزو و سرعت شاتر قرار دارند. شاید دیافراگم از مهم ترین عوامل تعیین کننده یک عکس خوب باشد، برای گرفتن عکس خوب ابتدا باید تمام فاکتور های مثلث حیات عکاسی را به خوبی درک کرد.

   منبع:عکاسی-کلیک-فلامینگو

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش عکاسی

  مطالب جذاب - آموزش موفقیت