ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

ورشکستگی بانک آینده، دروغ یا واقعیت؟

 • نویسنده: شهاب شعبانی
 • چهارشنبه, 16 اسفند 1396
 • ورشکستگی بانک آینده، دروغ یا واقعیت؟

  پس از بخشنامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم تخصیص سود بالای ۲۲ درصد از سوی بانکها، برخی بانکهای مساله دار با مشتریان ویژه خود قراردادهای سود ۲۷ و ۲۸ درصدی منعقد نمودند.

  این سودهای جذاب که عمدتا از سوی برخی بانکها مانند بانک آینده ، و چند بانک دیگر به مشتریان عرضه می شد سبب گردید افراد و شرکتهای خصوصی زیادی سپرده های خود را به این بانکها منتقل نمایند.

  شایعات در باره ی منحل شدن بانک آینده

  شنیده شده یکی از نهادهای معتبر حکومتی که پولهای خود را نزد این بانک سپرده کرده بود در پایان بهمن ماه برای پرداخت حقوق کارکنان خود به مشکل برخورده است. ۴۵۰ میلیارد تومان رقمی است که مورد نیاز این نهاد است تا بتواند در ماههای پایان سال کارکنان خود را راضی به خانه ها بفرستد. با اینحال شنیده ها حاکی از این است که مسئولان این نهاد در حال رایزنی با مدیران بانک مرکزی هستند تا بتوانند مجوز انتقال پول خود را دریافت نمایند.

  از سوی دیگر شنیده شده است برخی از افراد و شرکت ها با انتقال پول خود به یک حساب دارای کارت بانکی آینده ، از طریق دستگاههای پوز و انتقال از طریق خرید در حال جابجایی پول خود می باشند.

  بنا به نوشته یکی از خبرگزاری های داخلی بانک مرکزی بعد از محرز شدن تخلف یکی از بانک‌های خصوصی تصمیم به انحلال این بانک گرفته است و طبق اخبار رسیده بناست طی روزهای آینده این تصمیم خود را علنی کند. با این توضیحات به نظر می رسد که شعار « آینده روشن » این بانک دورنمای چندان روشنی از وضعیت فعلی آن ارائه نمی دهد.

  دلایل کذب بودن این خبر

  در گزارشی که علیه بانک آینده منتشر شده آمده که بدهی بانک آینده به بانک مرکزی در سال ۱۳۹۵ رشد بسیاری داشته و به ۵ هزار ۲۷۳ میلیارد تومان رسیده است. در حالی که صورت‌های مالی بانک آینده نشان می‌دهد مطالبات آینده از بانک مرکزی با رشد ۴۷ درصدی به بیش از ۸هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. به عبارت بهتر اگر تراز بدهی و مطالبات از بانک مرکزی را مورد توجه قرار دهیم بانک آینده حدود ۳ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی و به طور کلی دولت مطالبه دارد.

  همچنین طبق همان صورت‌های مالی سود انباشته بانک آینده ۳۰۰ درصد رشد داشته و به رقم ۲۸۴ میلیارد تومان رسیده است.

  جالب اینکه با وجود سخت‌گیری‌های بسیار بانک مرکزی برای تهیه صورت‌های مالی طبق استانداردهای بین‌المللی و بسته بودن نماد بسیاری از بانک‌های بزرگ و کوچک، بانک آینده از معدود بانک‌ها و موسسات اعتباری بود که صورت‌های مالی آن مورد تایید بانک مرکزی و سهامداران قرار گرفت و تنها بانکی است که برای سال مالی ۹۵ بیش از ۱۵ تومان برای هر سهم برای سهامدارانش سود در نظر گرفته است. از ۴۰ بانک و موسسه اعتباری فقط ۸ بانک امسال موفق شده‌اند که مجمع خود را برگزار و صورت‌های مالی خود را تصویب کنند که آینده یکی از آنهاست.

  همچنین بانک آینده عضو صندوق ضمانت سپرده‌هاست و حق عضویت این صندوق را پرداخت کرده و سپرده‌های مردم نزد این بانک بیمه شده است.

  توصیه ی بانک مرکزی به مردم

  بانک مرکزی در ماه های گذشته نام بانک های آینده و مهر اقتصاد را از فهرست بانک های غیردولتی و نام مؤسسات اعتباری ثامن، ثامن الحجج، عسکریه، کوثر، آرمان و نور را از سایت رسمی خود حذف کرد و از مردم خواست تا در هنگام سپرده گذاری در بانک ها و موسسات اعتباری از مجاز یا غیر مجاز بودن آنها از طریق سامانه بانک مرکزی مطلع شوند.

  بنا به نوشته یکی از خبرگزاری های داخلی بانک مرکزی بعد از محرز شدن تخلف یکی از بانک‌های خصوصی تصمیم به انحلال این بانک گرفته است و طبق اخبار رسیده بناست طی روزهای آینده این تصمیم خود را علنی کند.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.