ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
بورس بهتر است یا فرابورس؟
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
10 اپلیکیشن برتر در سایت مشروح

آشنایی با بورس و روش های سرمایه گذاری در آن برای مبتدیان

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • پنج شنبه, 26 مرداد 1396
 • آشنایی با بورس و روش های سرمایه گذاری در آن برای مبتدیان

  تا همین چند سال‌ اخیر، اکثر مردم تنها راه پس‌انداز یا حتی سرمایه‌گذاری کردن را نگهداری پول‌های خود در بانک می‌دانستند. دلیلش هم این بود که با سایر روش‌های سرمایه‌گذاری آشنایی نداشتند. مثلاً آن‌ها نمی‌دانستند که یک فرد عادی می‌تواند با سرمایه‌گذاری در واحدهای یک شرکت تولیدی، به اندازه دارایی خود در مالکیت آن‌ شرکت مشارکت کند. یا اینکه به اندازه دارایی خود در یک شرکت سرمایه‌گذاری سهیم شود.

  حال سوال این است که آیا یک فرد عادی می‌تواند با سرمایه اندک خود، در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ شریک شود؟

  پاسخ این سوال مثبت است. بازار سرمایه و به ویژه بازار بورس اوراق بهادار این امکان را فراهم می‌کند تا هر فرد به میزان دارایی و سرمایه‌ای که دارد در یک یا چند شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری کند، و در سود آن‌ها شریک شود.

  بورس چیست؟

  آشنایی با بورس و سرمایه گذاری در آن

  در بازار به‌طور کلی 2 نوع دارایی مورد معامله قرار می‌گیرد

  الف- دارایی فیزیکی

  مانند زمین، ساختمان،انواع کالا و …..

  ب-دارایی مالی

  دارایی‌های اسنادی مانند سهام، اوراق مشارکت و …

  تعریف بورس

  بورس نهاد سازمان‌یافته‌ای است که از جمله ارکان عمده و اساسی در بازار سرمایه محسوب می‌شود. کارکردهای اصلی آن به قرار زیر است

  1- مدیریت انتقال ریسک

  2- شفافیت بازار

  3- کشف قیمت

  4- ایجاد بازار رقابتی

  5- جمع‌آوری سرمایه‌ها و پس‌اندازهای کوچک برای تامین سرمایه مورد نیاز برای فعالیت‌های اقتصادی

  چه کالاهایی در بورس مورد معامله قرار می گیرند؟

  الف- بورس کالا

  آشنایی با بورس و سرمایه گذاری در آن

  بورس کالا، بازار متشکل و منسجمی است که تعداد زیادی از فروشندگان، کالای خود را عرضه و کالای مربوطه پس از بررسی‌های کارشناسی و قیمت‌گذاری توسط کارشناسان آن بازار، به خریداران ارائه می‌شود.در این بورس معمولا مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می‌گیرد. هر بورس کالایی را با نام کالایی که درآن معامله می‌شود می‌شناسند. مثلا بورس نفت، بورس گندم و… بورس کالا خود به بازار فیزیکی و بازار ابزار مشتقه تقسیم می‌شود.

  ب- بورس ارز

  آشنایی با بورس و سرمایه گذاری در آن

  خرید و فروش پول‌های خارجی در این بورس انجام می‌شود. البته این نوع بورس در ایران فعال نیست.

  ج- بورس اوراق بهادار

  آشنایی با بورس و سرمایه گذاری در آن

  در این نوع بورس دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق مشارکت و …. مورد معامله قرار می‌گیرد.در ایران به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که بطور رسمی و دائمی در محل معین تشکیل می‌شود، بورس اوراق بهادار گفته می‌شود.

  چرا برای سرمایه‌گذاری بورس را انتخاب کنیم؟

  همه ما عموماً به دنبال آن هستیم تا پول خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنیم که سود بیشتری را نصیبمان کند. در عین حال از قانونی بودن محلی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم مطمئن باشیم. از دیگر نکاتی که مورد نظر قرار می‌دهیم، شفافیت اطلاعات درخصوص سرمایه‌گذاری مورد نظر، سرعت و سهولت نقدشوندگی سرمایه است.

  موارد مهم در انتخاب روش سرمایه گذاری

  الف- کسب سود بیشتر نسبت به سایر روش‌های سرمایه‌گذاری

  ب- حصول اطمینان از قانونی بودن روش سرمایه‌گذاری

  ج- اطلاع از بازار مورد نظر در هر زمان (وجود شفافیت در بازار)

  د- قابلیت نقدشوندگی سریع و راحت

  بورس از جمله مواردی است که علاوه بر پوشش اهداف ذکر شده، منجربه بهره‌مندی کل جامعه از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده نیز می‌شود که از آن جمله می‌توان به ایجاد اشتغال اشاره کرد.

  فواید بورس برای سرمایه‌گذاران

  آشنایی با بورس و سرمایه گذاری در آن

  الف- ایجاد درآمد

  مهم‌ترین هدف یک سرمایه‌گذار کسب درآمد است. سرمایه‌گذران در بورس به 2 روش می‌توانند درآمد کسب کنند.

  پرداخت سود نقدی ناشی از فعالیت شرکت‌ها؛ شرکت‌هایی که سهامشان در بورس عرضه شده است، بخشی از سود ناشی از فروش محصولات خود را بین سهامداران تقسیم می‌کنند. در نتیجه سرمایه‌گذارانی که سهام این شرکت‌ها را دارند، از این طریق کسب درآمد می‌کنند. این سود به‌صورت سالیانه به سهامداران پرداخت می‌شود.کسب درآمد ناشی از افزایش قیمت سهام؛ قیمت سهام شرکت‌ها به دلیل فعالیت‌های مفید و اثربخش مدیرانشان، می‌تواند افزایش یابد. افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها موجب ایجاد درآمد برای سهامداران آن‌ خواهد شد.

  ب- قابلیت نقدشوندگی

  زمانی که فرد در بورس سرمایه‌گذاری می‌کند، اگر به پول خود نیاز پیدا کند، سریع‌تر از سرمایه‌گذاری‌های دیگر می‌تواند سهام یا سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کند. فرض کنید فردی با خرید ماشین، زمین یا مسکن سرمایه‌گذاری کرده است، تبدیل هر کدام از این سرمایه‌ها در زمانی که فرد نیاز فوری به پول خود دارد، زمان‌بر بوده و به راحتی انجام نمی‌گیرد. اما سهام خریداری شده در هر روز کاری قابلیت فروش را خواهد داشت مگر آنکه نماد سهم به دلایل معلومی(مانند برگزاری مجمع عمومی سالانه) بسته شده باشد که عموماً مدت زمان توقف و بازگشایی نماد طبق قانون مشخص است.

  ج- اطمینان از محل سرمایه‌گذاری و شفافیت بازار

  کلیه فعالیت‌های بورسی با توجه به مجوز قانونی مربوط به خود و با نظارت یک نهاد ناظرتحت عنوان “سازمان بورس و اوراق بهادار” به فعالیت می‌پردازند. شرکت‌های بورسی بر اساس قانون موظف هستند اطلاعات مجاز خود را به‌طور مرتب و دوره‌ای در اختیار خریداران و فروشندگان قرار دهند. این امر منجر به شفافیت بازار شده و سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان بیشتری اقدام به معامله کنند.

  د- هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت سرمایه‌گذاری‌های متمرکز وهدف‌مند

  ه- استفاده از پس‌اندازهای کوچک و خرد افراد به هر میزان در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ

  و- ایجاد بازار دائم و مستمر که امکان سرمایه‌گذاری بلند مدت و کوتاه مدت را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌آورد

  ز- وجود اوراق بهادار با ریسک و بازدهی مختلف برای سرمایه‌گذاران با هر سطح ریسک پذیری

  سرمایه گذاری در بورس یکی از راه های افزایش سرمایه است. خیلی ها دوست دارند که با پس اندازشان وارد بازار سرمایه شوند و از طریق بورس به داد و ستد بپردازند. با وجود این که شرکت های بورسی در کشور شکل گرفته و هر روز رادیو و تلویزیون و روزنامه ها در مورد شاخص و حباب و افت و خیزهای بورس تهران صحبت می کنند اما خیلی ها هنوز با مفهوم این بازار آشنایی ندارند.خیلی از کسانی که علاقه مند به فعالیت در این بازار هستند فکر می کنند هر روز باید به تالار بورس بروند و در میان هیاهو و سر و صدایی که برای ما تبدیل به نمادی از بورس شده، سهام خرید و فروش کنند. در صورتی که ورود به بورس ربطی به این تالار ندارد و همه چیز به کارگزاری ها ختم می شود. درواقع باید این را بدانید بدون انتخاب کارگزاری نمی توانید وارد بورس شوید.که روش های آن را در ادامه میخوانید.

  روش اول : سرمایه گذاری مستقیم

  الف- خرید و فروش حضوری

  آشنایی با بورس و سرمایه گذاری در آن

  فروش سهام

  سرمایه‌گذار با ارائه مدارک شناسایی، برگه سپرده سهم و تکمیل فرم درخواست فروش می‌تواند نسبت به فروش سهام خود اقدام کند. چنانچه شخصی بخواهد سهام خود را از طریق کارگزاری دیگری به غیر از کارگزاری خریدار به فروش برساند باید فرم کارگزار ناظر را نیز تکمیل نماید. طبق قانون سهامدار اجازه دارد سهام خود را از هر کارگزاری خرید نماید ولی برای فروش آن تنها از طریق کارگزار ناظر خود می‌تواند اقدام کند. سه روز کاری بعد از فروش سهام، امکان واریز وجه حاصل از فروش به حساب سرمایه‌گذار وجود دارد.

  خرید سهام

  سرمایه‌گذار با ارائه مدارک شناسایی (اصل کارت ملی و شناسنامه) و فیش وجه واریزی به حساب کارگزاری نسبت به تکمیل فرم دستور خرید اقدام می‌نماید. چنانچه کارگزار بتواند سفارش خرید را انجام دهد، بعد از انجام معامله، برگه سپرده سهام صادر و سرمایه‌گذار می‌تواند با مراجعه به کارگزاری و ارائه رسید خرید، برگه سپرده را دریافت نماید.

  ب- ارسال سفارش به صورت اینترنتی

  در این روش سرمایه‌گذار با ارائه مدارک هویتی، انعقاد قرارداد و دریافت نام کاربری و کلمه عبور، امکان دسترسی به ارسال سفارش اینترنتی را خواهد داشت. سرمایه‌گذار با دسترسی اینترنتی، قادر است فرم‌های درخواست خرید و فروش را به صورت اینترنتی تکمیل و برای کارگزاری ارسال نماید. واریز وجه به حساب کارگزاری قبل از ارسال سفارش خرید و ارائه برگه سپرده سهام قبل از ارسال سفارش فروش الزامی است. کارگزار پس از دریافت سفارش، صحت آن را بررسی و در صورت تأیید، سفارش را جهت اجرا به سیستم معاملات ارسال می‌نماید.سرمایه‌گذار در هر ساعت از شبانه روز می‌تواند دستور خرید و فروش اینترنتی خود را ارسال نماید تا از طریق کارگزاری در ساعات معاملات اجرا شود.

  ج- معاملات آنلاین

  آشنایی با بورس و سرمایه گذاری در آن

  در این روش سرمایه‌گذار جهت ارسال سفارش مستقیماً به هسته معاملات متصل می‌گردد. به منظور افتتاح حساب معاملات آنلاین، متقاضی آموزش‌های لازم را دریافت نموده و پس از اینکه صلاحیت ایشان توسط کارگزاری از طریق اخذ آزمون تأیید گردید، سرمایه‌گذار با انعقاد قرارداد و دریافت نام کاربری و رمز عبور به سیستم معاملات آنلاین دسترسی می‌یابد.ارسال سفارش توسط سامانه معاملات آنلاین از ساعت 8:30 الی 12:30 امکان پذیر می‌باشد.

  روش دوم : سرمایه گذاری غیر مستقیم

  در روش غیر مستقیم، سرمایه‌گذار مدیریت سرمایه خویش را به افراد متخصص و با تجربه واگذار می‌کند. در حال حاضر دو روش رسمی "سبدگردانی اختصاصی" و "صندوق سرمایه‌گذاری مشترک" جهت مدیریت سرمایه‌گذاری دربورس اوراق بهادار وجود دارد.

  آشنایی با بورس و سرمایه گذاری در آن

  برای عضویت در خبرنامه مشروح کلیک کنید

  منبع:باشگاه بلاگ-آزمون بورس-آلامتو

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - دنیای خودرو