ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
بورس بهتر است یا فرابورس؟
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
10 اپلیکیشن برتر در سایت مشروح

اسپاتیفای به دنبال سوددهی و ورود به تالار بورس در سال 2017 است

 • نویسنده: رامین پنجه ء
 • شنبه, 21 اسفند 1395
 • اسپاتیفای به دنبال سوددهی و ورود به تالار بورس در سال 2017 است

  سرویس استریم موسیقی اسپاتیفای در پی آن است تا پس از تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین استارتاپ اروپا، به سوددهی برسد و در آینده‌ی نزدیک وارد تالار بورس شود.اسپاتیفای یکی از موفق‌ترین و باارزش‌ترین استارتاپ‌های حوزه‌ی فناوری در اروپا است. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط یکی از اعضای هیئت‌مدیره‌ی این کمپانی، اسپاتیفای از سال ۲۰۱۷ میلادی به سوددهی خواهد رسید.سرویس استریم موسیقی اسپاتیفای را باید موفق‌ترین سرویس استریم موسیقی جهان خواند که با وجود رقبایی نظیر اپل موزیک، همچنان از نظر تعداد مشترکان جلوتر از رقبا است. این سرویس که سابقه‌ای ۱۰ ساله دارد، هنوز به سوددهی نرسیده است. اسپاتیفای توسط دو کارآفرین سوئدی با نام‌های دنیل اِک و مارتین لورنتزون تأسیس شده است.

  یورگن پارسون، یکی از اعضای اصلی مؤسسه‌ی‌ سرمایه‌گذاری Northzone در این خصوص می‌گوید: تا به امروز اسپاتیفای فقط در یک میسر فعالیت کرده و آن، رشدِ هر چه بیشتر است. به نظر می‌رسد سوددهی از این پس به عنوان اولویت این کمپانی مطرح باشد.پارسون در پاسخ به سؤالی در مورد رسیدن به سوددهی اسپاتیفای در سال ۲۰۱۷ میلادی، این موضوع را حتمی خوانده است.

  اسپاتیفای بر اساس آخرین دور از جذب سرمایه که سال ۲۰۱۵ انجام شد، بیش از ۸ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است؛ با این وجود این سرویس استریم موسیقی در سال ۲۰۱۵ خبر از ضرر ۱۹۵.۵ میلیون دلاری داد که در مقایسه با سال ۲۰۱۴ با ضرردهی ۱۶۵.۱ میلیون دلاری، حکایت از افزایش ضرردهی داشت.ارزش ۸ میلیارد دلاری اسپاتیفای، این کمپانی را به باارزش‌ترین استارتاپ تکنولوژی اروپا پس از راکت اینترنت (Rocket Internet) تبدیل می‌کند که در سال ۲۰۱۴ این عنوان را مال خود کرده بود.

  اسپاتیفای در حال حاضر در ۶۰ کشور سرویس‌دهی می‌کند. هرچند کاربران می‌توانند به‌صورت رایگان از سرویس استریم موسیقی این کمپانی استفاده کنند؛ اما در صورت پرداخت آبونمان ماهیانه می‌توان کنترل بیشتری روی چندین میلیون آهنگی داشت که به این سرویس اضافه شده‌اند. برای مثال در صورت پرداخت حق اشتراک ماهیانه می‌توان با ذخیره کردن قطعات موسیقی، آلبوم‌ها و پلی‌لیست‌ها، در صورت عدم اتصال به اینترنت نیز از این سرویس استفاده کرد. بخشی از سوددهی این کمپانی در گرو مبلغی است که اسپاتیفای برای اضافه کردن قطعات موسیقی به کمپانی‌های تولیدکننده پرداخت می‌کند.Northzone را باید در زمره‌ی بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران اسپاتیفای (دومین سهامدار اصلی) خواند. اسپاتیفای یکی از بهترین گزینه‌ها برای تصاحب شدن توسط بزرگان دنیای فناوری نظیر فیس‌بوک و آلفابت است، با این حال شانس اینکه در سال ۲۰۱۷ شاهد عرضه‌ی اولیه‌ی سهام این کمپانی در تالار بورس نزدک باشیم، بسیار زیاد است.

  پارسون به این نکته اشاره‌ کرده است که با توجه به شتاب حضور اسپاتیفای در بازار‌های جدید، هزینه‌‌ی رشد این کمپانی بسیار بالا است. وی عنوان کرده که با توجه به مدل کسب‌وکار اسپاتیفای و ورود به بازارهای جدید، این سرویس یک‌شبه نمی‌تواند به سوددهی برسد و باید از درآمد کسب‌شده توسط کاربران جدید، هزینه‌های مربوط به حق امتیاز صاحبان اثر را پرداخت کند تا اینکه در مراحل بعد با جذب کاربران جدید اقدام به درآمدزایی برای خود کند.

  اسپاتیفای بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر دارد که بیش از ۴۰ درصد آن‌ها جزو کاربران با پرداخت حق اشتراک ماهیانه هستند. اپل موزیک، سرویسی است که توسط اپل در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد و تاکنون موفق شده است بیش از ۱۷ میلیون مشترک را در ۱۰۰ کشور دنیا به سمت خود جلب کند. سرویس استریم آمازون پرایم نیز رقیب دیگری است که از سال ۲۰۱۶ وارد عرصه شده و درصدد جذب کاربران به سمت خود است.

  باید دید که آیا اسپاتیفای در سال ۲۰۱۷ می‌تواند به سوددهی برسد و وارد بازار بورس شود؟

  منبع : زومیت

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - دنیای خودرو