ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
بورس بهتر است یا فرابورس؟
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
10 اپلیکیشن برتر در سایت مشروح

چرا مردم کالای ایرانی نمیخرند؟

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • یکشنبه, 19 فروردين 1397
 • چرا مردم کالای ایرانی نمیخرند؟

  در روند اجرای راهبردهای ترغیب شهروندان به خرید کالاهای ساخت داخل، عوامل و متغیرهایی وجود دارند که مانع اجرای موفق راهبردهای مذکور می‌شوند.

  حسین راغفر، اقتصاددان دلایلی حمایت نشدن از تولید و کالای داخلی را متوجه ساختار‌های اقتصادی و سیاسی کشور می‌داند و می‌گوید: نهاد‌هایی که از آن‌ها انتظار میرفت به حفظ ارزش‌های دینی و ملی پایبند باشند، خودشان عملا اصلی‌ترین عوامل تخریب این فرهنگ و رشد فرهنگ مصرف گرایی بوده اند.

  به عنوان مثال: مادامی که نرخ بهره بانکی برای تولیدکننده داخلی حدود ۳۰ درصد تمام می‌شود و تسهیلات بانکی به این گرانی است، تولیدکننده ایرانی نمی‌تواند در برابر تولیدکننده خارجی با آن تسهیلاتی که دریافت می‌کند و با نرخ بهره چهار درصد رقابت کند؛ لذا طبیعی است که تولیدکننده داخلی بازار‌ها را به تولیدکننده خارجی واگذار کند و قادر به ارتقای کیفیت کار خود نباشد.

  ۶۵ درصد بازار لوازم خانگی، در اختیار شرکت‌های خارجی است

  اما به راستی چرا با توجه به ظرفیت و توانی که در کشور وجود دارد این صنعت نتوانسته کالا‌های صادرات محورتولید کند؟

  مهمترین موانع حضور محصولات لوازم خانگی در بازارهای جهانی را می‌توان به مونتاژی بودن صنعت لوازم خانگی کشور و تولید مشترک برخی از محصولات با کمترین عمق داخلی، عدم هوشمند سازی و استفاده از زیرساخت‌های الکترونیکی در محصولات صادراتی عنوان کرد. همچنین فرسودگی عمده ماشین آلات و تجهیزات تولیدی، قاچاق لوازم خانگی به کشور و کاهش قدرت و توان تولید و فروش شرکت‌های داخلی و به تبع آن کاهش قدرت در صادرات از دیگر دلایل می توان نام برد.

  کوچ برندهای ایرانی

  حالا اما کار به جایی کشیده که خیلی از کارخانه‌ داران بزرگ با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند. داستان کوچ برخی برندهای ایرانی به کشورهای دیگر در سال‌های حضور دولت های نهم و دهم هم که باز داستانی تکراری است.

  چه کسی فکر می‌کرد ارج 79 ساله که با تولید صندلی‌های تاشو وارد میدان تولید شد و سال‌ها بعد فعالیتش را در زمینه تولید لوازم خانگی گسترش داد و حتی کالاهایش را به کشورهای دیگر صادر می‌کرد برای همیشه به خاطرات بپیوندد!

   هنوز یخچال و لباسشویی ‌هایش در بعضی از خانه‌ها کار می‌کند.

  تشویق شهروندان به حمایت کالای داخلی

  چرا مردم کالای ایرانی نمیخرند؟

  بر اساس نظریه ترغیب شهروندان تهرانی به خرید کالای ساخت داخلی، در راستای ایجاد انگیزه و ترجیح شهروندان تهرانی به خرید کالاهای ساخت داخل به جای کالاهای ساخت خارج، باید از راهبردهای ارتقای سطح کیفیت کالاهای تولید داخلی، اطلاع‌رسانی و تبلیغ کالاهای ساخت داخلی، بهبود ارزش کالاهای تولید داخلی، بهبود فضای کسب و کار در کشور، ترویج فروش اینترنتی کالاهای داخلی، حمایت از توسعه صنایع دارای مزیت نسبی، حمایت و ساماندهی شرکت‌های داخلی، داخلی‌سازی محصولات خارجی، فرهنگ‌سازی و تبلیغ مصرف کالاهای داخلی استفاده کرد.

  چگونه باید از کالای ایرانی حمایت کرد؟

  حمایت اصلی از تولید داخلی را باید دولت انجام دهد. باید موانع تولید داخلی رفع شود و کلا سیستم کشور برای تولید مناسب شود. مهم‌ترین مشکل تولید کننده عدم خرید مصرف کننده داخلی و یا نداشتن توانایی رقابت با کالای خارجی نیست بلکه مهم‌ترین مشکل تولید کننده قوانین فشل و قدیمی و فرایند‌های بیمار دولتی است. شاید دولت برای حمایت از کالای ایرانی بجای خرید دستوری کالاهای ساخت داخل بهتر بود در یک اقدام سریع مشکلات موجود بر سر راه تولید کننده را حل می‌کرد و تمام اولویت خود را برای تبدیل کردن فضای کشور به فضایی برای تولید می‌گذاشت.

  اگر همه کالای خارجی بخرند، بیکاری چه میشود؟

  ایرانیان به تولید محصول با کیفیت شهره بوده‌اند . اما متٱسفانه در روزگار ما منافع زودگذر باعث شده برخی از تولیدکنندگان از کیفیت کالای خود بکاهند. تشویق تولیدکنندگان کالای با کیفیت در کنار صادرکنندگان باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد .

  باید از کالاهایی که اشتغال زیاد تولید می‌کند حمایت کرد. مثل صنایع دستی، زیرا حدود 10 میلیون ایرانی یا به صورت دائم و یا فصلی از این صنعت ارتزاق می‌کنند. به‌ویژه در مناطق روستایی، عدم حمایت از صنایع دستی باعث بیکاری آنها و خالی شدن روستاها از جمعیت می شود.

  به یاد داشته باشیم مصرف کالای خارجی متضرر شدن کشور از ورود این کالاها، بیکاری چند میلیون نفر از جوانان کشور، بالا رفتن خطرات امنیتی در کشور، تعطیلی کارخانجات و بروز ناهنجاری‌های اخلاقی، نارضایتی از میزان اندک حقوق و مزایا در خانواده‌های کارگران و رکود اقتصادی را در پی خواهد داشت.

  نظر (2)

  • yekta

   19 فروردين 1397 در 06:24 |
   امیدواریم هم کیفیت کالای ایرانی بالا بره هم مشکل بیکاری کمتر بشه

   پاسخ

  • sina

   19 فروردين 1397 در 06:22 |
   مطلب خوبی بود از هر جهت بررسی کرد این موضوع رو

   پاسخ

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - دنیای خودرو