ویدئو مشروح
آموزش شیرینی پزی
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش غذای فرنگی
خواص مواد غذایی
خواص جوانه گندم
آموزش غذای ایرانی

طرز تهیه شیرینی دانمارکی

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • دوشنبه, 10 مهر 1396
 • طرز تهیه شیرینی دانمارکی

  علاقه‌مندان به شیرینی پزی معمولا در مورد آن اطلاعات زیادی دارند. انواع و اقسام شیرینی‌ها را می‌شناسند و به قول معروف کافی است به این افراد بگویید “ف” تا خودشان را به راحتی برسانند به فرحزاد. این افراد اسامی عجیب و غریب شیرینی‌ها را می‌دانند، طعم‌ها را به خوبی می‌شناسند و در بسیاری از مواقع حتی دستور تهیه و پخت شیرینی‌ها را نیز بلدند. اما برخی از شیرینی‌ها آن‌قدر معروف هستند که برای آشنایی با آن‌ها نیاز نیست یک طرفدار پروپا قرص شیرینی باشید یا انواع و اقسام شیرینی‌ها را امتحان کرده باشید.

  بلکه نام آن‌ها به قدری معروف است که نیاز به توضیح و معرفی ندارند. یکی از این شیرینی‌های معروف “شیرینی دانمارکی” است. نوع و مدلی از شیرینی که تقریبا در تمامی قنادی‌ها یافت می‌شود و فقط با توجه به سابقه قنادی موردنظر ممکن است کیفیت دانمارکی‌های عرضه شده با هم متفاوت باشند و فرق کنند. این شیرینی مقبول بسیاری از افراد است، در بسیاری از جشن‌ها و دورهمی‌ها سرو می‌شود و برای صبحانه و عصرانه نیز انتخاب خیلی خوبی به حساب می‌آید.

  مواد مورد نیاز

  شير سرد                                                    یک و یک سوم پيمانه

  تخم مرغ                                                     3 عدد

  كره                                                             400 گرم

  خميرمايه                                                    یک قاشق سوپخوري

  شكر                                                           55 گرم

  نمك                                                           نصف  قاشق چايخوري

  كره ى آب شده يا روغن مايع                    100 گرم

  آرد                                                            700 گرم

  طرز تهيه

  طرز تهیه شیرینی دانمارکی

  1- اول آرد و خميرمايه و نمك را باهم مخلوط ميكنيم و كنار ميگذاریم.

  2- در ظرفي جداگانه شير و تخم مرغ ها و شكر و روغن مايع را مخلوط ميكنيم.

  3- بعد در وسط آردها يك گودي درست كرده و مواد (روغن و تخم مرغ ...)كه با هم مخلوط كرديم را وسط آردها ميريزيم -وهم ميزنيم تا مواد خمير شوند.

  4- خمير را حدود 5 تا 8 دقيقه خوب ورز ميدهیم.خمير اوليه نسبتا سفت هست.اگر زياد سفت بود 2 ق غ آب اضافه ميكنيم و اگر شل بود به همين اندازه آرد اضافه ميكنيم-خمير را استراحت ميدهیم تا حجمش 2 برابر شود.

  5- در اين فاصله 400 گرم كره را روى نايلن رنده كرده-يك نايلن ديگر هم روي آن مى اندازيم و وردنه ميكشيم تا به شكل مربع در بياید.

  6- خمير كه ورآمد روى سطح را آرد پاشي كرده و خمير را روي سطح باز ميكنيم،از 4 طرف وسط خمير بايد برجسته تر باشد.كره ى سرد را وسط خمير میگذاریم و مثل بغچه خميررا ميبنديم.

  7- آرد اضافه را از روى خمير پاك ميكنيم-با وردنه به صورت ضربه اى روى خمير ميزنيم و بعد شروع به وردنه كشيدن ميكنيم تا خمير باز شود در حين كار زير خمير را چند دفعه آردپاشي ميكنيم تا كره بيرون نزند.

  8- خمير را زير و رو ميكنيم چند دفعه تا از يك طرف به خمير فشار نيايد.2 سر خمير را وسط آورده و تا ميكنيم ودر نايلن 20 دقيقه در يخجال ميزاريم اين مراحل را 4 دفعه انجام ميدهیم.

  9- بعد از مرحله ى چهارم خمير را پهن كرده و اطرافش را با چاقو ميبريم .بعد خمير را به صورت مربع يا مستطيل برش ميزنيم و شكل ميدهيم وسطشان هم كرم ميگذاريم.20 دقيقه داخل سينى استراحت ميدهیم تا خمير 2 برابر شود.يك تخم مرغ را با شكر مخلوط كرده و روى شيرینى ها ميكشيم و  كنجد ميباشيم.

  10- در فر از قبل گرم شده - طبقه ى وسط - حرارت 190-20 دقيقه میپزیم.بعد از پخت روى شيرینى ها شهد يا عسل رقيق شده ميزنيم تا شيرنى ها براق شوند.

  طرز تهیه شیرینی دانمارکی

  نكته

  وردنه نبايد از روى خمير بايين بیاید چون لايه ها به هم مي چسبند و خمير از هم باز نمی شود.

   منبع:بیتوته-شیرین کده

  برای عضویت در خبرنامه مشروح کلیک کنید

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش انواع غذاهای فرنگی

  مطالب جذاب - آموزش شیرینی پزی

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی