ویدئو مشروح
آموزش شیرینی پزی
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش غذای فرنگی
خواص مواد غذایی
خواص جوانه گندم
آموزش غذای ایرانی

طرز تهیه مربای توت فرنگی

 • نویسنده: رامین پنجه ء
 • شنبه, 28 مرداد 1396
 • طرز تهیه مربای توت فرنگی

  مربای توت فرنگی یکی از خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین انواع مرباهاست و رنگ بی‌نظیر آن حس چشایی همه را به شدت تحریک می‌کند. طرز تهیه مربای توت‌ فرنگی تا حدی شبیه به طرز تهیه مارمالاد توت‌ فرنگی است و بسیاری از نکات مهم، در هر دو مورد باید رعایت شود.

  از آنجا که توت فرنگی مدت کوتاهی در بازار موجود است، حتما باید برای تهیه این مربای خوشمزه، هرچه زودتر دست به کار شوید و ترجیحا توت‌فرنگی‌های تازه و سفت را برای مربا انتخاب کنید تا بعد از پخت خیلی له و بدشکل نشوند. قبل طرز تهیه شربت توت‌ فرنگی را به شما آموزش داده‌ایم؛ در ادامه این مطلب با دو روش مختلف تهیه مربای توت فرنگی و نکات و ریزه‌کاری‌های پخت این مربا در خدمت شما هستیم.

  مواد لازم 

  توت فرنگی                             1 کیلوگرم

   شکر                                      1 کیلوگرم

   آبلیمو                                    2 قاشق غذاخوری

  طرز تهیه  (روش اول )

  طرز تهیه مربای توت فرنگی

  1- دم توت فرنگی ها را بگیرید ، سپس آنها را شسته و از وسط نصف کنید ؛ شکر را لابلای توت فرنگی ها بریزید و بگذارید 24 ساعت در یخچال بمانند تا توت فرنگی ها آب بیندازند.

  طرز تهیه مربای توت فرنگی

  طرز تهیه مربای توت فرنگی

  2- توت فرنگی ها را درون قابلمه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا به جوش بیاید ، هنگام جوشیدن کف روی مربا را بگیرید ، پس از اینکه شربت مربا قوام آمد قابلمه را از روی حرارت بردارید.

  طرز تهیه مربای توت فرنگی

  3- برای آماده شدن مربای توت‌فرنگی به حدود نیم‌ساعت زمان نیاز است و هر چه این مدت طولانی‌تر باشد مربا تیره تر میشود ؛ در پایان کار آبلیمو را برای جلوگیری از شکرک زدن اضافه کنید و این کار را حتما در انتهای پخت انجام دهید تا مربا تیره نشود ، در قابلمه را در زمان پخت باز بگذارید تا مربای توت فرنگی تیره نشود.

  طرز تهیه ( روش دوم )

  برخی ها مربای توت فرنگی را به روش دیگری اماده میکنند ، در این روش پس از شستشوی توت فرنگی‌ها مقداری شکر را در یک لیوان آببریزید و روی شعله اجاق بگذارید تا بجوشد ، در مدت زمان جوشیدن آب و شکر ، کف روی آب را بگیرید و پس از آنکه شربت کمی غلیظ شد توت فرنگی‌ها را به آرامی داخل شربت بریزید و بگذارید روی شعله اجاق گاز چند دقیقه بجوشند تا پخته شوند.

  نکات بسیار مهم برای درست کردن مربا توت فرنگی

  1- برای جلوگیری از کپک‌زدن مربا به هیچ وجه قاشق خیس داخل شربت یا ظرف مربا وارد نکنید. 

  2- برای امتحان کردن قوام مربای توت فرنگی باید مقداری از آن را داخل قاشق ریخته و صبر کنید تا خنک شود. اگر بعد از خنک‌شدن حالتی کش‌دار داشته باشد، یعنی قوام مربا مناسب است و می‌توانید آن را از روی حرارت بردارید.

  طرز تهیه مربای توت فرنگی

  3- درب قابلمه‌ای که مربا در آن در حال پخت است باید از اولین مرحله تا آخرین مرحله باز باشد تا رنگ آن تغییر نکند.

  4- اگر توت فرنگی شما شیرین است، نسبت برابر یعنی به ازای هر کیلو توت‌ فرنگی،1 کیلو شکر بردارید ولی اگر میوه‌ها، ته مزه ترش دارند، شکر را 1.5 برابر میوه در نظر بگیرید.

  5- برای جلوگیری از شکرک‌زدن اکثر مرباها حدود یکی، دو قاشق آبلیمو به آن اضافه می‌شود اما در مورد مربای توت فرنگی به این مورد نیازی نیست.

  6- از دلایل کپک‌زدن مربا می‌توان به کم‌بودن شکر، قوام نیامدن و پخت ناکامل اشاره نمود.

  7- هرچه مربا بیشتر روی حرارت قرار گیرد، رنگ آن تیره‌تر می‌شود.

  طرز تهیه مربای توت فرنگی

  طرز تهیه مربای توت فرنگی

  طرز تهیه مربای توت فرنگی

  طرز تهیه مربای توت فرنگی

  منبع : ایران کوک - ستاره

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش انواع غذاهای فرنگی

  مطالب جذاب - آموزش شیرینی پزی

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی