ویدئو مشروح
آموزش شیرینی پزی
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش غذای فرنگی
خواص مواد غذایی
خواص جوانه گندم
آموزش غذای ایرانی

نحوه ی شستن صحیح میوه ها و سبزیجات

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • شنبه, 01 ارديبهشت 1397
 • نحوه ی شستن صحیح میوه ها و سبزیجات

  میوه و سبزیجات یکی از مهم ترین مواد غذایی هستند که باید در رژیم غذایی افراد وجود داشته باشد. اما نکته ی مهم این است که این میوه  و سبزیجات در صورتی که به طور خوب و درست شستشو و نگهداری نشوند ، می توانند عامل خیلی از بیماری هایی که امروزه شیوع پیدا کرده است، باشند.

  چرا باید در شستن میوه ها دقت کرد؟

  آیا می دانید سیب، خیار و هلویی که در آشپزخانه تان وجود دارند، قبلا کجا بوده اند؟ وقتی میوه ها و سبزیجات آماده برداشت می شوند، توسط دست های مختلفی چیده شده و بعد به انبارها و بعد از آن به فروشگاه ها منتقل می شوند. احتمال اینکه باکتری هایی مثل لیستریا، سالمونلا و ای کولی روی میوه ها و سبزیجاتی که خریداری می کنید نشسته باشند بسیار زیاد است. همه این باکتری ها به علاوه انگل های موجود در خاک باعث بیماری های مختلف و آزاردهنده به خصوص از نوع گوارشی می شوند.

  تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات بهداشت محیط و کشاورزی آمریکا نیز نشان داده است شستن میوه و سبزی در محلول رقیق سرکه و آب در مقایسه با شستن آنها با آب بهتر است.

  چه راه هایی برای ضد عفونی کردن میوه ها وجود دارد؟

  بیکربنات سود. این ماده ارزان قیمت و در دسترس است و باید جایی در کابینت آشپزخانه داشته باشید زیرل کاربردهای دیگری نیز در شستشو و نظافت منزل نیز دارد.

  بیکربنات سود قدرت ضدعفونی بالایی دارد و به همین دلیل برای میوه ها و سبزیجات بسیار مناسب است.

  کافی است یک قاشق بیکربنات سود را در یک لیتر آب بریزید و میوه ها و سبزیجات را به مدت 10 دقیقه در آن بگذارید.

  سرکه. سرکه ماده ضدعفونی طبیعی است که بسیار قوی و مؤثر خواهد بود. از آنجا که قدرت ضد میکروبی دارد هر نوع از میکروب ها را نابود می کند. سرکه نیز مانند بیکربنات سود بسیار مقرون به صرفه است و در همه آشپزخانه ها وجود دارد. مزیت دیگر این که برای سلامتی نیز مفید بوده و هیچ عارضه خطرناکی در پی ندارد.

  به عبارتی روش مناسب برای شستشوی سبزی و میوه محلول سرکه در آب است. برای این منظور شما می‌توانید سینک ظرف‌شویی را به اندازه مقدار میوه  آب کرده و یک فنجان سرکه به آن اضافه کنید به طوری که سطح میوه‌ها با این محلول پوشانده شود. حال حدود 10 دقیقه به نسبت نوع میوه و سبزی صبر کنید و سپس با آب سرد بشورید.

  لیمو. خواص ضد عفونی و ضد باکتریایی لیمو به دلیل وجود اسید سیتریک کاملا شناخته شده است. استفاده از لیمو و سرکه برای از بین بردن هر نوع آلودگی میوه ها و سبزیجات عالی است.

  در یک ظرف به نسبت مساوی آب، سرکه و آب لیمو مخلوط کنید. سپس میوه ها و سبزیجات را به مدت ده دقیقه در این محلول قرار دهید. سپس با آب فراوان بشویید و خشک کنید. کاملا تمیز است و برای مصرف ایده آل!

  شست‌وشوی میوه‌های چرب

  نحوه ی شستن صحیح میوه ها و سبزیجات

  اگر سطح میوه‌های چرب، گل‌آلود نباشد بهتر است آنها را فقط با مایع ظرفشویی و اسکاچ و آب بشویید. مایع ظرفشویی قدرت تخریب و انهدام میکروب‌ها را ندارد فقط سطح میوه را لغزنده کرده و باعث جدا شدن میکروب‌ها از میوه می‌شود. در صورتی که میوه‌ها آلوده و گلی باشند استفاده از چند قطره ماده ضدعفونی ‌کننده در آبی که میوه و سبزی در آن غوطه‌ور است مورد نیاز است. میوه‌های انباری بهتر است علاوه‌بر شست‌وشو به روش بالا، پوست‌گیری شوند. سموم و واکس چربی که به این میوه‌ها زده می‌شود با ضدعفونی کردن از بین نمی‌رود.

  شست و شوی کلم و کاهو

  نحوه ی شستن صحیح میوه ها و سبزیجات

  شست و شوی کلم و کاهو با توجه به نوعشان و شکلشان کمی سخت تر به نظر میرسد، و به هیچ وجه با یک آبکشی ساده نتنها میکروب ها بلکه انگل ها هم جدا نمی شوند.  برای این کار  از ترکیبی دیگر می توانید استفاده کنید که دوقاشق چای خوری نمک را به دو لیوان آب اضافه کرده و سپس مقداری آب لیمو ترش به آن اضاف کنید، نگران مزه و طعم گرفتن نباشید (با اینکه احتمال طعم گرفتن بسیار پایین است چرا که بعدا آن ها را آب می کشید ولی اگر این اتفاق افتاد مطمئنا طعم خوشایند خواهد بود) حال این ترکیب را یک دقیقه استراحت دهید و سپس به آب اضافه کنید و کمی هم در نهایت سرکه اضافه کنید. اجازه دهید در همین حالت کاهو سبزیجات که ترجیحا باز شده اند برای یک ساعت بمانند و سپس با دقت چند بار آب بکشید.

  توصیه آخر

  میوه‌های آسیب‌دیده و خراشیده را به هیچ‌وجه نباید در آب و کف قرار داد یا با مواد گندزدا شست چون مواد مایع شوینده‌ وارد آنها می‌شود و ممکن است بعد از آبکشی هم از بین نرود و مصرف‌کننده را دچار مشکلاتی مثل ابتلا به اسهال ‌کند. پس این میوه‌های زخمی را باید از بقیه میوه‌ها‌ جدا کرد و جداگانه فقط با آب شست.

   

   

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش انواع غذاهای فرنگی

  مطالب جذاب - آموزش شیرینی پزی

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی