ویدئو مشروح
چهره ها در اینستاگرام
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
10 موزیک برتر در سایت مشروح
بیوگرافی بزرگان
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
زندگینامه کامل محمدرضا گلزار بازیگر و سوپراستار سینمای ایران به همراه فیلمشناسی کامل و همچنین عکس های کودکی و قدیمی تا جدیدترین تصاویر “محمدرضا گلزار” را در مشروح تماشا کنید.

فیلم "هجوم" در جشنواره برلین 2018

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • جمعه, 04 اسفند 1396
 • فیلم

  شهرام مکری فیلمساز تجربه گرایی است که سینما را می شناسد و "ماهی و گربه" اش کافی است تا نام او را به عنوان یکی از استعدادهای بلامنازع چند سال اخیر سینمای ایران تثبیت کند.

  اما هجوم تازه ترین اثرش - که باز هم در یک نمای بلند بدون قطع ساخته شده- تکرار بی دلیلی است از یک چالش فرمی که فیلمساز را این بار مقهور فرم نشان می دهد. در هجوم همه چیز در خدمت فرمی است که باید در یک نمای بلند خلاصه شود، در حالی که در تجربه قبلی، یک نمای بلند در خدمت فضا و ساختاری بود که بجز در همان تک نمای بلند معنا نمی یافت.

  شهامت مکری در پیچیده کردن داستان و روایت - و احتمالاً فراموش کردن تماشاگر- قابل ستایش است و حکایت از دنیای فیلمساز شخصی ای دارد که نفس تجربه کردن- گیرم توام با شکست- برایش ارزشمند است، اما هجوم نوعی افراط را به نمایش می گذارد؛ آنقدر که تمیز دادن شخصیت ها و دنیال کردن قصه، خود به معمای غامضی بدل می شود که تماشاگر را خسته می کند.
  فیلم

  این نوع فیلم ها ، بواسطه سبکی که دارند ، کمی انسجام خود را از دست می دهند. و مخاطب باید با دقت تمام فیلم را بررسی کند تا به نتیجه برسد. اما نکته مثبت این فیلم ها ، به کار انداختنِ مغز مخاطب است. مخاطب باید از قوه تخیل خود استفاده کند و تفکر کند برای رسیدن به داستان. و این نکته حائز اهمیتی است.

  اما نکته ضعفی که چه در این فیلم ، چه در کار قبلی شهرام مکری (ماهی و گربه) قابل مشاهده بود. خسته کننده بودن آن بود. بدلیل سبکی که کارگردان در پیش گرفته و شتاب در قصه گویی و پیچیدگی داستان ، بیننده در انتهای فیلم خسته می شود. اما این مسئله ذره‌ای از جذابیت فیلم کم نمی کند. مکری بار دیگر نشان داد که چقدر توانمند است در چیدن میزانسن و بازی گرفتن از بازیگران (که همه فوق العاده بودند) (البته بابک کریمی ، کمی مشابه با نقش های قبلی اش بود).

  فیلم

  این فیلم فضایی مسحور کننده و پردازشی جذاب دارد که شما را در خودش غرق می کند. اما به مخاطبان عام پیشنهاد نمی شود.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - بیوگرافی