ویدئو مشروح
چهره ها در اینستاگرام
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
10 موزیک برتر در سایت مشروح
بیوگرافی بزرگان
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
زندگینامه کامل محمدرضا گلزار بازیگر و سوپراستار سینمای ایران به همراه فیلمشناسی کامل و همچنین عکس های کودکی و قدیمی تا جدیدترین تصاویر “محمدرضا گلزار” را در مشروح تماشا کنید.

معرفی کتاب فوتبال علیه دشمن

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • شنبه, 25 فروردين 1397
 • معرفی کتاب فوتبال علیه دشمن

  وقتی یک بازی برای میلیاردها نفر اهمیت پیدا می کند دیگر نباید فقط یک بازی تلقی شود. فوتبال هیچ وقت فقط فوتبال نیست. این ورزش جنگ به وجود می آورد، انقلاب می کند و مورد توجه مافیاها و دیکتاتورهاست.

  زندگی و دیگر هیچ، بخشی از عنوان کتاب مشهور اوریانا فالاچی است. معادل واژه ی زندگی در این نام زیبا، برای من فوتبال است. فوتبال یعنی زندگی.

  تعبیر سایمون بارنر از فوتبال

  شاید بهترین انگیزه برای خواندن این کتاب تعبیری است که سایمون بارنز نویسنده ی روزنامه ی تایمز درباره ی فوتبال علیه دشمن دارد: “اگر فوتبال را دوست دارید، این کتاب را بخوانید .. و اگر فوتبال را دوست ندارید، بازهم این کتاب را بخوانید!”

  سایمون کوپر در کتاب فوتبال علیه دشمن که با درون مایه ای فوتبالی – سیاسی در سال 1994 منتشر شد، به قدرت و نفوذ فوتبال در عرصه های غیر فوتبالی می پردازد؛ از تاثیر پیچیده فوتبال در دگرگونی ساختارهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از به هم پیوستگی و از هم گسستگی ملیت ها و قومیت ها، از توافق و تقابل فرهنگ ها و تمدن ها تا باور آن که این ورزش عجیب و محبوب، مرزهایی فراتر از آن خطوط سپید پیرامون مستطیل سبز دارد؛ مرزهایی ناپیدا و ناشناخته به وسعت این جهان پهناور.

  و از اوکراین تا کامرون و از برزیل تا آفریقا سفر کرد تا بفهمد چرا بعضی کشور ها اینقدر این بازی ساده را متفاوت و چشم نواز بازی می کنند،رفت تا بفهمد و مخاطبش را آگاه کند که فوتبال همین ورزش ساده می تواند یک حکومت دیکتاتوری را بر روی کار حفظ کند، سفر کرد تا دریابد چرا پیش از فینال یکی از جام های جهانی برای سرمربی تیم فینالیست پیغام تهدید به مرگ در صورت شکست ارسال شده است.

  در این کتاب به نقش موثر و پر رنگ فوتبال در سیاست بصورت مناسبی پرداخته شده است، اینکه سیاستمداران دنیا از فوتبال برای تامین منافع و اجرای دیدگاه های خود بهره برداری های خاصی نموده اند.

  برای مثال وضعیت سیلویو برلوسکونی مالک باشگاه آث میلان و نخست وزیر ایتالیا یا نامزدی ژرژ وه آ اسطوره باشگاه میلان در انتخابات ریاست جمهوری لیبریا و پیش رفتن او تا دور دوم انتخابات بخوبی نشان دهنده نقش حیاتی فوتبال در سیاست و چگونگی اداره کشورها دارد.

  معرفی کتاب فوتبال علیه دشمن

  این کتاب که ترجمه عادل فردوسی پور می باشد در سال ۱۹۹۴ منتشر شد. این کتاب در همان سال فروش بسیار خوبی داشت که توانست برندهٔ جایزهٔ «کتاب ورزشی برتر سال موسسه ویلیام هیل» شد.

  فوتبال چیزی فراتر از از محبوب ترین بازی جهان است. برای میلیون ها نفر فوتبال حکم مرگ و زندگی را دارد و یک زبان بین المللی است. فوتبال به تعبیر پله بازی زیبایی است که جنگ ها را آغاز می کند و به پایان می رساند.

  قسمت های زیبایی از کتاب فوتبال علیه دشمن

  برزیلی ها می گویند حتی کوچک ترین دهکده شان هم یک کلیسا و یک زمین فوتبال دارد . البته تمام شان کلیسا ندارند ، اما قطعا زمین فوتبال دارند .

  در بسیاری از موارد داورها از هر دو تیم رشوه می گیرند و بعد بازی را عادلانه قضاوت می کنند .

  زمانی که بدانید آزادانه و همان طور که دوست دارید می توانید خودتان را ابراز کنید ، نیازی نیست حتما آن کار را انجام دهید .

  در جریان حمله آلمان به کیف ، آلمانی ها مسابقه ای را برابر دینامو ترتیب دادند . هواداران همگی سربازان آلمانی بودند که با مسلسل بازی را تماش می کردند . وقتی اوکراینی ها جلو افتادند ، سربازان شروع به شلیک به پای بازیکنان حریف کردند . با وجود افتادن چند بازیکن ، دینامو توانست پیروز شود . پس از سوت پایان تمام بازیکنان اعدام شدند .

  آن روز صبح در زیرزمین نیوکمپ ، 25 خبرنگار مقابل رختکن منتظر خروج بازیکنان بارسلونا پس از تمرین بودند . این مردان و زنان زندگی سختی دارند . آنان باید هر روز نقل قول هایی از بازیکنان بارسلونا که سعی می کنند حرفی نزنند ، بنویسند و بنابراین باید نازشان را بکشند .

  در پایان این مطلب خواندن این اثر را به همه توصیه میکنم و شاید بهترین انگیزهبرای خواندن این کتابتعبیری است که سایمون بارنز نویسنده روزنامه تایمز در باره فوتبال علیه دشمن دارد:((اگر فوتبال را دوست دارید،این کتاب را بخوانید… واگر فوتبال را دوست ندارید ،باز هم این کتاب را بخوانید!.))

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - بیوگرافی