ویدئو مشروح
چهره ها در اینستاگرام
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
10 موزیک برتر در سایت مشروح
بیوگرافی بزرگان
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
زندگینامه کامل محمدرضا گلزار بازیگر و سوپراستار سینمای ایران به همراه فیلمشناسی کامل و همچنین عکس های کودکی و قدیمی تا جدیدترین تصاویر “محمدرضا گلزار” را در مشروح تماشا کنید.

افشاگری هنرمندان: سانسورچی ها مشغول کارند+ویدئو

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • شنبه, 10 شهریور 1397
 • افشاگری هنرمندان: سانسورچی ها مشغول کارند+ویدئو

  امیرمهدی ژوله با اشاره به ۱۱ سالی که در حوزه فیلمنامه‌نویسی در تلویزیون مشغول به‌کار بوده است، به مرور خاطراتی که از سانسور‌های تلویزیون داشته است، پرداخت.

  امیرمهدی ژوله با انتشار تصویری از سریال «گنج مظفر» به کارگردانی مهران مدیری در اینستاگرام، درباره سانسور‌های عجیب و غریب صداوسیما نوشت: «من از سال هشتاد و سه (کمربند‌ها را ببندیم) تا سال نود و چهار (درحاشیه٢) در حال سریال نویسی برای تلویزیون (کمربندها، برره، باغ مظفر، مردهزار چهره، مرد دوهزارچهره، درحاشیه یک، در حاشیه دو) و نمایش خانگی (گنج مظفر، قهوه تلخ، شوخی کردم و عطسه) بودم.

  انقدر خاطرات بامزه و تلخ از مواجهه با سانسور و ممیزی تو این سال‌ها دارم که دیدم حیفه برای شما تعریف نکنم. (توضیح اینکه هر قسمت سریال برای پخش به تلویزیون فرستاده میشه، بعد از بازبینی برگه‌ای به عنوان موارد اشکال پخش به گروه برگردونده میشه تا اصلاحات مورد نظر صورت بگیره)

  یکی از معضلات نمایش خانم‌ها در تلویزیون علاوه بر حجاب که عموما رعایت میشه و آرایش که حتی گاهی با تغییر رنگ تصویر هنگام نمایش اصلاح میشه، تصور یا توهم مشخص بودن حجم بخشی از اندام اون‌ها از زیر لباسه. مثلا این یک اصل پذیرفته شدست که خانم‌های بازیگر باید حتما زیر پیراهنشون شلوار ضخیم بپوشن (توی سرما و گرما) که حجم پاشون معلوم نباشه. لباس‌های گشاد و ضخیم هم که یه رواله.

  اما بامزه بود که سر سریال برره یکی از اشکال پخش‌هایی که برای ما اومد این بود که چرا حجم گوش شقایق دهقان از زیر روسری معلومه؟! (توجه کنید گوش نه، حجم گوش)

   افشاگری هنرمندان: سانسورچی ها مشغول کارند+ویدئو

  و ما هیچ وقت نفهمیده بودیم دوستان چه عنصر تحریک کننده‌ای توی حجم گوش یک بازیگر از زیر روسری کشف کرده بودن یا وقتی به گوش فکر میکردن دقیقا به چی فکر میکردن.

  یا مثلا قیافه مات و مبهوت سحر جعفری جوزانی یادم نمیره وقتی توی سریال باغ مظفر بهش گفتن اشکال اومده که چرا غبغب خانوم جوزانی معلومه. جدا از اینکه اساسا چی غبغب تحریک کننده ست، سحر جوزانی داشت دق میکرد که من با چهل کیلو وزن غبغبم کجا بود.

  جدا از اینکه خانم‌ها نمیتونن توی سریال‌ها سوت بزنن و جیغ بکشن و بلند بخندن و خیلی از شوخی‌ها رو بکنن، توی یکی از سریال‌های اخیر اشکال پخش اومد که خانم‌ها خیار نخورن توی صحنه!»

  اما داستان این جا تمام نشد و چندی دیگر از بازیگران دیگر سینما و تلویزیون از تجارب خود درباره ساسنور در حرفه کاری خود گفتند.

  "میترا حجار" از جمله بازیگرانی است که با انتشار ویدئو زیر خبر از سانسور عجیب سانسورچی های تلویزیون و سینما ایران کرد.

  بعد از او "شبنم فرشادجو" بود که با انتشار از پشت صحنه یکی از کارهای اخیرش ، با لحنی طنزآمیز از سانسور آهر بازیگران خانم اعتراض کرد که در ادامه می توانید ببینید.

  واکنش روزنامه جوان

  روزنامه جوان در یادداشتی درباره چالش «من و سانسورچی»، امیر مهدی ژوله را به مخالفت و تمسخر حجاب متهم کرد. این روزنامه نوشت:

  «امیر مهدی ژوله، کمدین و بازیگر سینما و تلویزیون در تازه‌ترین پست اینستاگرام خود، به برخی ممیزی‌هایی که صدا و سیما در پخش و ساخت برنامه هایش اعمال کرده اعتراض نموده و از دیگر هنرمندان خواسته است با هشتگ سانسور و سانسورچی به او بپیوندند و خاطرات خود از سانسور‌های تلویزیون را بیان کنند.

  روزنامه جوان در یادداشتی درباره چالش «من و سانسورچی»، امیر مهدی ژوله را به مخالفت و تمسخر حجاب متهم کرد. این روزنامه نوشت:

  «امیر مهدی ژوله، کمدین و بازیگر سینما و تلویزیون در تازه‌ترین پست اینستاگرام خود، به برخی ممیزی‌هایی که صدا و سیما در پخش و ساخت برنامه هایش اعمال کرده اعتراض نموده و از دیگر هنرمندان خواسته است با هشتگ سانسور و سانسورچی به او بپیوندند و خاطرات خود از سانسور‌های تلویزیون را بیان کنند.درواقع خوب است ژوله و دیگر بازیگرانی که به درخواست او در بیان خاطرات سانسور لبیک گفته و با هشتگ سانسور سعی در تمسخر حجاب در قاب تلویزیون گرفته‌اند، بدانند که با تمام انتقاداتی که به برخی از سیاست‌های صداوسیما وارد است، اما اکثر مردم با این نوع ممیزی‌ها و نظارت‌ها موافق هستند که عفاف و حیا در رسانه ملی زیر سؤال نرود.

  البته ذکر این نکته ضروری است که اگر چرخه تولید نیروی انسانی در حوزه فرهنگ و رسانه در ساختار فرهنگی نظام جمهوری اسلامی درست و طبیعی بود، هیچکدام از این سلبریتی‌ها نمی‌توانستند با هشتگ‌هایی مانند "سانسور" و "سانسورچی" سیاست‌های هنجاری رسانه ملی را به استهزا گیرند.

  در واقع صداوسیما چوب کم‌کاری خود در تربیت و تأمین نیرو‌های دلسوز و توانمند را می‌خورد، و جنجال اخیر برخی بازیگران و نویسندگان آثار تلویزیونی نشان میدهد که مسئولان امر باید برای کادرسازی و پرورش نیرو‌های نخبه در عرصه فرهنگ و هنر اهمیت ویژه ای قائل شوند.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - بیوگرافی