ویدئو مشروح
چهره ها در اینستاگرام
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
10 موزیک برتر در سایت مشروح
بیوگرافی بزرگان
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
زندگینامه کامل محمدرضا گلزار بازیگر و سوپراستار سینمای ایران به همراه فیلمشناسی کامل و همچنین عکس های کودکی و قدیمی تا جدیدترین تصاویر “محمدرضا گلزار” را در مشروح تماشا کنید.

هنرمندانی که خودکشی کردند

 • نویسنده: ندا یدی
 • دوشنبه, 24 آبان 1395
 • هنرمندانی که خودکشی کردند

  چه عواملی باعث شد که این هنرمندان خودکشی کنند؟

  فردی پراینز (Freddie Prinze)، ٢٢ ژوئن ١٩٥٤ ٢٩ ژانویه ١٩٧٧، کمدین بازی در فیلم «مرد و چیکو». مشکلات ناشی از افزایش وزن و دورگه بودن اش باعث احساس تنهایی و بیگانگی اش بود. با وجود یادداشت خودکشی پرایز، علت مرگ زودهنگام او؛ شلیک تصادفی گلوله ناشی از مصرف قرص های افسردگی «کوالد» گزارش شد.
  «آن گاه که دیگر من از دنیا رفته ام، ماه زیبای آرویل موهای خیس از باران اش را پریشان می کند و تو دل شکسته بر روی پیکر بی جان من خم می شوی و من اهمیتی نمی دهم. چرا که می خواهم در آرامش به سر برم؛ به سان درختان سرسبز، هنگاهی که قطرات باران شاخه های نازک شان را خم می کند و من ساکت تر و سنگ دل تر از اکنونِ تو خواهم بود.»

  سارا تیسدیل (Sara Teasdale) ١٩٣٣- ١٨٨٤ شاعره ی آمریکایی، متولد سنت لوئیس. وی چندین جلد کتاب شعر شامل «هلن از تروی» و «رودخانه های در راه دریا» از خود به جای گذاشته است. اشعار تیسدیل بسیار ظریف، احساسی و شخصی هستند. او بسیار احساساتی و گوشه گیر بود و سرانجام در ٤٨ سالگی پس از نوشتن یادداشت خودکشی اش خطاب به عاشقی که ترک اش کرده بود، خود را غرق کرد.

  کرت کوبین (Kurt Cobain) ٢٠ فوریه ١٩٦٧- ٨ آوریل ١٩٩٤ خواننده ی اصلی گروه نیروانا که در تمام دوران کودکی اش بیمار و مبتلا به برونشیت بود. جسد کرت را یک برق کار که برای نصب سیستم امنیتی به خانه ی او رفته بود، پیدا کرد. وقتی کسی در را به روی برق کار باز نکرد، او از پنجره به داخل خانه نگاهی انداخت. تا قبل از این که لکه های خون را کنار گوش جسد ببیند، فکر می کرد آن چه روی زمین افتاده است یک عروسک چوبی است.
  وقتی پلیس در خانه را شکست، هنوز اسلحه در دست کرت به سمت چانه اش نشانه رفته بود. یادداشت خودکشی او که ـ با جوهر قرمز نوشته شده بود ـ کمی آن سوتر روی پیشخان آشپزخانه قرار داشت.

  جون اریک هکسوم (Jon Erik Hexum) ٥ نوامبر ١٩٥٧- ١٨ اکتبر ١٩٨٤ هنرپیشه ی نقش فیناس باگ در فیلم «مسافران» در مقابل مینو پلوس. آن چه از هکسوم به جای مانده دقیقا یک یادداشت خودکشی نیست. ولی از ادبیات ارزشمندی برخوردار است؛ مرگ هکسوم بر اثر یک تصادف در هنگام بازی در سریال تلویزیونی «مخفی کاری» رخ داد.
  آن جا که هکسوم می بایست با یک تفنگ مشقی به سر خود شلیک می کرد. ضربه ی ناشی از شلیک گلوله ی مشقی باعث شکسته شدن بخشی از جمجمه ی هکسوم و فرو رفتن استخوان های خرد شده به مغز وی شد؛ او شش روز بعد از این حادثه درگذشت.
  «احساس می کنم باز به یکی از حمله های دیوانگی ام نزدیک می شوم. دیگر نمی توانم به این وضعیت وحشتناک ادامه دهم؛ این بار بهبود نخواهم یافت. صداهایی در سرم می شنوم و نمی توانم روی نوشته هایم تمرکز کنم. تاکنون مبارزه کرده ام ولی دیگر نمی توانم.»

  ویرجینیا وولف (Virginia Woolf) ١٩٤١- ١٨٨٢ نویسنده ی صاحب نام انگلیسی که سبک جدیدی را در رمان نویسی آغاز کرد. وولف تعداد زیادی مقاله ی فمینیستی نوشته است. «اگر قرار باشد یک زن داستان بنویسد، باید پول و اتاقی از آن خود داشته باشد.» وولف جیب هایش را از سنگ پر کرد و خود را در رودخانه ی اوز، نزدیک خانه اش در ساسِکس غرق کرد.

  سرجی اسنین (Sergei Esenin) ١٩٢٥- ١٨٩٥ شاعر روس که خود را از لوله های آب گرم سقف اتاقش حلق آویز کرد. روز قبل از آن، شعر خودکشی اش را با خون خودش نوشت.
  «دنیای عزیز! دارم ترک ات می کنم؛ چون حوصله ا م سر رفته. فکر می کنم به قدر کافی زندگی کرده ام و می خوام تو رو با همه ی نگرانی هات ترک کنم، موفق باشی!»

  جورج ساندرز (George Sanders) ١٩٠٦- ٢٥ آوریل ١٩٧٢ هنرپیشه ی فیلم هایی چون «تصویر دوریان گرِی»، «شبح و خانم مویر» و «همه چیز درباره ی ایو» صدای «شِر خان» در انیمیشن «کتاب جنگل» شرکت دیسنی. با مصرف تعداد زیادی قرص خواب خودکشی کرد.

  هارت کرین (Hart Crane) ١٩٣٢- ١٨٩٩ از تاثیرگذارترین شاعران مدرنیست آمریکایی. با رفتارهای آزارنده و مخرب (حملات ناگهانی خشم، زیاده روی در نوشیدن الکل، بی بند و باری ) در سن ٣٢ سالگی خود را از عرشه ی کشتی به خلیج مکزیکو انداخت؛ جسد کرین هیچ وقت پیدا نشد.

  لوپ ولز (Lupe Velez) ١٨ جولای ١٩٠٨- ١٣ دسامبر ١٩٤٤ هنرپیشه ی پرشور مکزیکی؛ با سابقه ی کار در چند تئاتر کمدی موزیکال که به کارش در سینما منجر شد. ولز در زمان زندگی اش در قریب به ٥٠ فیلم بازی کرد؛ ولی هیچ گاه نتوانست به ستاره ای که همیشه آرزویش را داشت تبدیل شود. ولز با خوردن تعداد زیادی قرص خواب آور خودکشی کرد «آینده، تنها پیری است و بیماری و درد... من باید در آرامش باشم و این تنها راه است.»

  جیمز ویل (James Whale) ٢٩ مه ١٩٥٧- ٢٢ جولای ١٨٩٣ کارگردان فیلم هایی چون «فرانکنشتین»، «عروس فرانکنشتین» و «مرد نامرئی» در اوایل دهه ی ٤٠ پس از رونق افتادن فیلم های ترسناک در هالیوود، فیلم سازی را ترک گفت.
  بعدها در فیلم «خدایان و هیولاها» ( ١٩٩٨) سِرایان مک کلان به ایفای نقش ویل پرداخت. ویل با نوشیدن مقدار زیادی الکل، پریدن در استخر خانه اش و کوبیدن سرش به کف استخر خودکشی کرد.


  رابین ویلیامز، کمدین هالیوود:

  رابین ویلیامز، کمدین هالیوود

  «رابین ویلیامز»، ظهر روز گذشته به وقت محلی در کالیفرنیا و در سن 63 سالگی درگذشت.

  رابین ویلیامز در کنار بن افلک و مت دمون در مراسم اسکار

  منابع آمریکایی اعلام کرده‌اند که «رابین ویلیامز»به خاطر درگیری با بیماری افسردگی اقدام به خودکشی کرده است.

  بنابر این گزارش رابین ویلیامز بی‌هوش و بدون علائم تنفسی در خانه شخصی‌اش در تیبورن کالیفرنیا پیدا شده است.

  از جمله فیلم‌های این بازیگر می‌توان به «رئیس جمهور بعدی»، «عروسی بزرگ»، «شاه ماهیگیر»، «ملوان زبل»، «مرد دویست ساله»، «مرگ دوباره»، «بی‌خوابی» و«جومانجی» اشاره کرد.

   

  تونی اسکات، کارگردان هالیوود (برادر ریدلی اسکات):

  این کارگردان شناخته شده هالیوود که مدتی بود با بیماری سرطاندست و پنجه نرم می‌کرد، براثر افسردگی خود را از بالای یک پل در لس‌آنجلس به پایینپرت کرد و جسد او کمتر سه ساعت بعد از آب گرفته شد.

  تونی اسکات و پلی که از روی آن خود را به پایین پرت کرد

  این کارگردان 68 ساله و بریتانیایی‌الاصل هالیوود، برادر ریدلی اسکات،در دهه80 میلادیبا کارگردانی مجموعه فیلم‌هایی اکشنی چون «تاپ گان» به شهرت رسید.

  فیلم‌های «پلیس بورلی هیلز 2»،«انتقام»، «روزهای تندر»، «دشمن کشور» و «توقف‌ناپذیر» از دیگر آثار «تونی اسکات» است.

   

  «دیوید کارادین»، بازیگر هالیوود (بیل را بکش):

  جنازه دیوید کارادین، ستاره مجموعه‌های رزمی دهه 1970 آمریکا و همچنین بازیگر فیلم «بیل را بکش»، ژوئن سال 2009 میلادی در هتلی در بانگوک مرکز تایلند پیدا شد که به گفته پلیس مرگ او به احتمال زیاد خودکشی بوده است.

  ظاهرا وقتی کارادین برای خوردن غذا همراه دیگر عوامل و بازیگران پروژه سینمایی به رستوران هتل نیامده و به تماس‌ها هم پاسخ نداده، همه نگران او شده‌اند و ساعت 10 صبح روز پنجشنبه پیشخدمت هتل جنازه بیجاناین بازیگر 72 سالهرا در اتاقش یافته است.

  او در مجموع در بیش از 100 فیلم نقش‌آفرینی کرد و مقابل دوربین فیلمسازانی چون «مارتین اسکورسیزی»،«اینگمار برگمان» و «هال اشبی» رفت. کارادین عمده شهرت خود را مدیون بازی در نقش اصلی مجموعه تلویزیونی «کنگ فو» در سال 1972 تا 1975 بود.

  کارادین در سال‌های آخر عمرش با بازی در نقش اصلی دو قسمت از فیلم سینمایی «بیل را بکش» ساخته «کوئنیتن تارانتینو» بار دیگر به روزهای اوج بازگشته بود.

   

  «فلیپ سیمور هافمن»، بایگر برنده اسکار هالیوود:

  جسد هافمن درحالی که سوزن تزریق مواد در دستانش قرار داشت در حمام آپارتماناش در نیویورک یافت شد.علت مرگ او به طور وضوح مصرف بیش از حد مواد مخدر است. فیلیپ سیمور هافمن برای فیلم کاپوتی برندهجایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

  هافمن 46 سالهیکی از بازیگران صاحب سبک سینمای آمریکا بود که در شماری از فیلم های مطرح حضور داشت. فیلیپ سیمور هافمن سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده بود که در سال 2007 برای فیلم جنگ چارلی ویلسون، در 2008 برای تردید و در سال 2013 برای بازی در فیلم استاد (مرشد). او در سال 2005 برای فیلم کاپوتی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد.

   

  «هیث لجر»، بازیگر هالیوود:

  این بازیگر استرالیایی‌تبار هالیوود از همان اولین فیلم سینمایی‌اش، توانستتوجه منتقدان را به خود جلب کند، تا آنجا که بسیاری مرگ او را با مرگ «جیمز دین»، بازیگر جوانی که در اوج شهرت با مرگش همه را شوکه کرد، مقایسه کرده‌اند.

  او که بیش از همه برای بازی در نقش جوکر در فیلم «شوالیه تاریکی» شهرت داشت، جسد بی‌جانش در آپارتمانش واقع در منهتن پیدا شد.

  نتیجهکالبد شکافی نشان داد که مسمومیت حاد ناشی از مصرف 2 مسکن قوی، 2 داروی ضد اضطراب و دو قرص خواب آور باعث مرگ این هنرپیشه 29 ساله شده است.

  آکادمی علوم و هنرهای زیبای آمریکا نیز پس از مرگ او جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد را به خانواده او تقدیم کرد.

   

  «بریتانی مورفی»، بازیگر و خواننده هالیوود:

  «بریتانی مورفی» سال 1977 در آتلانتا در جورجیا به دنیا آمد. والدینش وقتی 2 سالش بود از هم جدا شدند و مورفی با مادرش در شهر ادیسون نیوجرسی بزرگ شد. سپس بریتانی و خانواده‌اش به لس آنجلس رفتند، در اینجا بود که بریتانی توانست دوران فعالیتشرا آغاز کند.

  مورفیدر اوایل سال 2000 مورفی وزن زیادی کم کرد که منجر به بوجود آمدن شایعاتی در باره ی اعتیاد او به کوکائین شد.

  صبح روز 20 دسامبر 2009 مورفی در حمام خانه‌اش غش کرد و بعد از دقایقی آتش نشان ها به محل رسیدن وا و را به بیمارستان انتقال دادند ولی ‌ قبل از رسیدن به بیمارستان، او جان خود را براثر ایست قلبی از دست داد.

  روز بعد از مرگ مورفی کالبد شکافی انجام شد ولی علت مرگ را اعلام نکردند تا در تاریخ 4 فوریه 2010 که مرکز پزشکی قانونی لس آنجلس اعلام کرد که علت اصلی مرگ وی بیماری ذات الریه به همراه عوامل ثانویهچون مسمومیت دارویی چندگانه بوده است.

   

  «کارول لندیس»،بازیگر هالیوود:

  «لندیس»یکم ژانویه سال 1919 در آمریکا متولد شد، دوران کودکی او با فقر و تجاوزات جنسی متعدد همراه بود، او در سن 15 سالگی ازدواج کرد که تنها پس از چند ماه به دلیل رابطه با فردی جدید، از همسر خود طلاق گرفت، ولی ازدواج بعدی او نیز تنها چند سال به طول انجامید.

  «لندیس» در 15 سالگی مدرسه را رها کرد و به خاطر زیبایی خدادادی که داشت در چند شوی تلویزیونی مشغول به کار شد و همزمان در یک کلوب شبانه به عنوان خواننده کار می‌کرد تا آنکه سرانجام در سال 1937 توسط «ویلیام ای ولمن»، کارگردان هالیوودی برای بازی در فیلم «یک ستاره متولد می‌شود»، بازی کرد، او در این فیلم در نقش «جانت گینور» دختر جوانی بازی می‌کند که با آرزوی بازیگری به هالیوود سفر می‌‌نماید.

  همزمان با به شهرت رسیدن «لندیس» شایعاتی درباره فساد اخلافی او بر سر زبان‌ها می‌افتد که باعث می‌شود تا او از آن زمان به بعد موهایش را بلوند کند و نام خود را از «فرانسیس لیلیان ماری» به «کارول لندیس» تغییر دهد. «لندیس» در دهه 40 همچنان در چند فیلم سینمایی درخشید، البته درخشش او در عرصه سینما همزمان بود با روابط غیراخلاقی او با «داریل فرانیس زانوک»، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده برنده اسکار هالیوود.

  جنازه کارول لندیس

  زوانوک در سیستم استودیویی هالیوود در آن برهه از زمان نقش مهمی داشت. زمانیکه «لندیس» به رابطه خود با «زانوک» خاتمه داد، دردسرهای شغلی او نیز شروع شد و درخشش وی در عرصه سینما به اتمام رسید و از آن پس تنها توانست در چند فیلم درجه 2 و 3 بازی کند.

  او طی مدت زمان کوتاهی چند ازدواج ناموفق دیگر هم داشت، زندگی او چنان با افسردگی و شکست‌های پیاپی همراه شده بود که در سال‌های 1944 و 1946 دو بار خودکشی کرد و سرانجام در سال 1948 جسد وی در حالیکه باردار بود در خانه‌اش یافت شد، که بعدها گفته شد که مرگ او خودکشی نبوده و به ادعای مادر و خواهرش، «کری هریسون» بازیگر مشهور هالیوود که در آنزمان با لندیس رابطه داشته، او را به قتل رسانده ولی هیچگاه اتهام او ثابت نشد.

  «کارول لندیس»،بازیگر هالیوود

   

  «لوپه ولز»،بازیگر مکزیکی‌الاصل هالیوود:

  «لوپه ولز» 13 دسامبر سال 1908 در مکزیک متولد شد، او اولین بار در سن 19 سالگی با بازی در فیلم «گائوچو» ساخته «داگلاس فیربانکز»، وارد عرصه سینما شد.

  پدر ولز یک نظامی بود و به شدت با ورود او به هالیوود مخالف بود، به همین دلیل او همواره از برای بازی در فیلم‌هایش، نام خانوادگی مادرش استفاده می‌کرد. یک سال بعد وی از سوی موسسه «ومپاس بیبی استار» (WAMPAS BABAY STAR) به عنوان یکی از 13 بازیگر زن جوان برگزیده سال انتخاب شد.

  این کمپانی بازیگران جوان و زیبا را هرساله مورد تقدیر قرار می‌داد که یکی از علل پیشرفت بازیگران در آینده به شمار می‌آمد. این کمپانی در سال 1934 به دلیل انتقادهای فراوانی که بدان می‌شد منحل شد.

  «ولز»، از آن پس به سرعت پله‌های شهرت را پیمود، ولی علی‌رغم زندگی حرفه‌ای موفقی که داشت، در زندگی شخصی‌اش چندان موفق نبود، آنچنان که تنها طی مدت زمانی کوتاه چندین ازدواج ناموفق داشت. او در سن 36 سالگی در اواسط دهه 40 با بازیگری جوان به نام «هارالد مارش»، رابطه غیراخلاقی برقرار کرد ولی کمی بعد او که تمایلات مذهبی کاتولیکی داشت، شرمگین از روابط غیراخلاقی خود و فرزند نامشروعش، دست به خودکشی زد و این نامه را از خود به جا گذاشت: خطاب به هارالد، خداوند من و تو را ببخشد ولی من ترجیح می‌دهم که پیش از آنکه فرزندم را با شرمندگی به دنیا آورم و یا به زندگی او پایان دهم، خودم را بکشم.

   

  «مرلین مونرو»،بازیگر و مدل هالیوود:

  او یکم ژوئن سال 1926 با نام «نورما جین مورتنسون»،در لس‌آنجلس بدنیا آمد، پدرش پیش از تولد او خانواده را ترک کرده بود و مادرش در پی شکست در رابطه‌ای غیراخلاقی به دلیل مشکلات روحی راهی تیمارستان شد و «نورما جین» از همان زمان به پرورشگاه سپرده شد.

  «مونرو» در سن 16 سالگی برای رهایی از زندگی در پرورشگاه، مجبور می‌شود تا با کارگر یک کارخانه ازدواج کند ولی تنها 4 سال بعد با ورود به هالیوود، از همسرش جدا می‌شود و از همان زمان نام خود را به «مرلین مونرو» تغییر می‌دهد.

  او در اوج شهرت و در سن 29 سالگی با «آرتور میلر»، نمایشنامه‌نویس آمریکایی ازدواج می‌کند و از همان زمان به آیین یهودیت می‌پیوندد ولی این ازدواج نیز تنها 6 سال به طول می‌انجامد.

  یک سال بعد جسد «مونرو» در خانه‌اش در کالیفرنیا پیدا می‌شود، علی‌رغم آنکه مرگ او در آنزمان مصرف بیش از حد دارو‌های خواب آور اعلام شد ولی همواره این شبهه وجود داشته است، که او توسط خانواده کندی‌های به قتل رسیده است، گفته می‌شد که او با «جان.اف. کندی»، رییس جمهور آمریکا و برادرش «رابرت کندی» روابط غیراخلاقی داشته و تهدیدی برای موقعیت سیاسی آنها به شمار می‌رفته ولی این اتهام هیچگاه به اثبات نرسید.

   

  «الیزابت شورت»،بازیگر نوپایهالیوود:

  «الیزابت اسکات» در سال 1946 دختر 22 ساله زیبایی بود که با رویاهایی طلایی از بوستون به هالیوود آمد و در سال 1947 او تنها یک جسد بی‌جان بود.

  جنازه «اسکات» چند روز پس از قتل او با شکایت همسایه‌ها از بوی تعفنی که از خانه او می‌آمد در حالیکه قطعه قطعه شده بود توسط پلیس کشف شد.

  جنازه مثله شده الیزابت شورت در حیاط خانه‌اش

  او در همان مدت کم از سوی رسانه‌ها به داشتن روابط غیراخلاقی متعدد متهم شده بود.

  اگرچه هیچگاه راز قتل او کشف نشد ولی هالیوود از روی داستان زندگی‌اش فیلم «کوکب سیاه» را ساخت که جنجال زیادی به پا کرد.

   

  «فرانسیس فارمر»، بازیگر هالیوود و مجری تلویزیونی:

  «فارمر» با آنکه در خانواده‌ای مرفه بزرگ شد و در دانشگاهواشنگتن در بهترین شرایط، رشته خبرنگاری و تئاتر خواند ولی خیلی زودی داستان افسردگی‌اش سوژه رسانه‌ها شد و او در اوج شهرت، نه تنها نتوانست بر افسردگی غلبه کند بلکه به خاطر شایعاتی که او را احاطه کرده بودند، روز به روز افسرده‌تر شد، آنچنانکه سرانجام کارش به بیمارستان روانی کشید و پس از مدتی طولانی مرخص شد. 

  افسردگی و غم زدگی زندگی فرانسیس فارمر باعث شد که نماد غم و رنج را در هالیوود از آن خود کند و بسیاری از آهنگ ها و کتاب ها در توصیف و تحلیل از زندگی و حالات روحی اش روانه بازار شود؛ حتی گروه نیروانا آهنگی را با نام «فرانسیس فارمر انتقام خود را در سیاتل خواهد گرفت» با مضمونی پر از تنهایی و تقاضای آرامش و رهایی در آلبوم خود گنجاند.

  فارمر برای دومین بار پس از هفت سال به درخواست خانواده‌اش به تیمارستان فرستاده شد ولی نه تنها خوب نشد بلکه بیماری سرطان نیز بر دردهایش افزوده شد و سرانجام در حالی‌که اعتیاد داشت، در سن 57 سالگی درگذشت،زندگی و مرگ او همواره درهاله‌ای از ابهام است.

  منابع : نمناک - مشرق - بیتوته

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - بیوگرافی