ویدئو مشروح
آموزش اوریگامی
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
10 موزیک برتر در سایت مشروح
چهره ها در اینستاگرام
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

تاریخچه ی حاجی فیروز و نظریه هایی در مورد پیدایش او

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • دوشنبه, 21 اسفند 1396
 • تاریخچه ی حاجی فیروز و نظریه هایی در مورد پیدایش او

  در فرهنگ ایرانی، حاجی فیروز، آواز سنتی ویژه نوروز را میخواند. حاجی فیروز با آرایشی سیاه و لباسی قرمز، در خیابان ها آواز میخواند و میرقصد.

  او خبر فرار رسیدن نوروز را به مردم میدهد و در قبال آن انعام میگیرد، این باور وجود دارد که قبلا حاجی فیروز با یک یا دو نفر دیگر همراه میشده، اما الان دیگر اینطور نیست. به مناسبت فرا رسیدن نوروز 97 ، نظریه هایی در مورد ریشه ی پیدایش حاجی فیروز را برایتان آماده کرده ایم.

  صدای آوازی که او میخواند مشابه ترانه هایی است که در کریسمس در پاساژ ها پخش میشود، و پیام آن، تبریک نوروز به همه است.

   سیاهی پوست او به بحث های روشنفکرانه ی نژادی در ایران اشاره دارد، حاجی همیشه چهره ای شاد و بشاش دارد، و به همین خاطر مورد علاقه ی مردم نیز قرار گرفته است.

  1-نظریه اول. عده ی نیز بر این باورند که رفتار های حاجی فیروز برای ایجاد فضای شاد بین مردم است، زیرا در رسوم ایرانی، اعتقاد بر این است که همه باید با روی خندان و خوشحال به استقبال نوروز بروند تا بقیه سال خود را در آسایش و فراوانی سپری کنند، اگر خانواده ای در این روز خوشحال نباشند، الهه فروهر که نماد فراوانی و آسایش است، آن خانه را ترک خواهد کرد که این باعث وقوع اتفاقات ناخوشایند خواهد شد. به همین دلیل است که در طی این روز ها افرادی در خیابان ها و مغازه ها، با چهره هایی با مزه و آواز هایی شاد و حرکاتی خنده دار سعی در آوردن خنده به لبان مردم دارند.

  تاریخچه ی حاجی فیروز و نظریه هایی در مورد پیدایش او

  2- نظریه دوم. عنصر آتش، نقش مهمی را در آیین زرتشتیان دارد. به همین دلیل است که حاجی فیروز با لباس قرمز در این روز ظاهر میشود، تا نمادی از نگهبان آتش باشد. نگهبان آتش کسی است که در روز سه شنبه آخر سال، توسط کشیشان زرتشتی( مغ) ها بر روی زمین فرستاده میشدند تا فرارسیدن سال نو را به مردم اطلاع دهند.

  وظیفه دیگر نگهبانان آتش این بوده که به مردم خبر دهند، که وسائل قدیمی خود را در آتش بسوزانند و از انرژی موجود در شعله های آتش سلامتی خود را باز یابند و زندگی خود را تازه کنند.

  به نظر میرسد که رنگ سیاه صورت حاجی فیروز نیز از چهره ی آتش بانان که به وسیله ی دود آتش سیاه شده است، الهام گرفته شده است. نگهبانان آتش از ترکیبات متضاد در طبیعت برای خنداندن مردم استفاده میکردند.

  تاریخچه ی حاجی فیروز و نظریه هایی در مورد پیدایش او

  3- نظریه ی سوم. نظریه دیگر درباره ریشه ی به وجود آمدن حاجی فیروز این است که او از مراسم و افسانه های مرتبط به حماسه شاهزاده سیاوش باز مانده و نماد تولد دوباره خدای سومری ها ( دوموزی) است، دوموزی کسی است که در پایان هر سال میمیرد و در آغاز سال، تولد دوباره میابد، وچهره ی سیاه حاجی فیروز نماد برگشتن او از جهان مردگان ، و لباس قرمز او نشان از خون قرمز سیاوش است، خوشحالی و جشن گرفتن او به دلیل تولد دوباره است به همین دلیل او را سنبل برکت و خوش یمنی نیز میدانند.

  4- نظریه چهارم. اما نظریه ی دیگری در رابطه با ریشه ی حاجی فیروز وجود دارد و آن در مورد" پیروز نهاوندی" است.

  تاریخچه ی حاجی فیروز و نظریه هایی در مورد پیدایش او

  سرباز ایرانی که تحت فرمان فرمانده ی بزرگ ایرانی "رستم فرخزاد" بود، که به دست اعراب به اسارت گرفته شد، اما خوشبختانه او توانست اعتماد اعراب را جلب کند و آنقدر به  امر نزدیک شود تا بتواند او را بکشد،  همچنین نام "حاجی " را از اسارت در عربستان به دست آورده است، اما به دلیل نبودن حرف "پ" در زبان عربی، اسم او از پیروز به فیروز تغییر یافت. او در آواز هایش مکررا به ارباب خود اشاره میکند که چرا نمیخندی؟ که این عبارت به پیروزی و انتقام ایرانیان از اعراب اشاره دارد.

  منبع: historicaliran.blogspot

  نظر (1)

  • Arezoo

   21 اسفند 1396 در 17:00 |
   جالب بود

   پاسخ

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - تصاویر جذاب و دیدنی

  مطالب جذاب - معما و تست هوش