ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

مراقبت های پزشکی بعد از سقط جنین

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • یکشنبه, 13 خرداد 1397
 • مراقبت های پزشکی بعد از سقط جنین

  علائم و نشانه‌های سقط جنین به مرور و با پیشرفت فرایند سقط بیشتر می‌شود. در این حالت، لکه‌بینی تبدیل به خونریزی شدید می‌شود و گرفتگی‌های عضلانی، قوی‌تر از قبل خواهد شد. اگر یکی از علائم سقط جنین را داشتید، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص سقط شدن جنین باید توسط او انجام شود. در این مطلب با مراقبت‌های پزشکی و بهبودی پس از سقط جنین آشنا شوید.

  بعد از سقط جنین به مدت یک یا چند روز دردهای انقباضی خفیف شبیه قاعدگی دارید و 1 تا 2 هفته خونریزی خواهید داشت.

  مهمترین دلایل سقط چنین شامل چه مواردی است؟

  از جمله عوامل موثر در سقط جنین می‌توان به مشکلات ژنتیکی، بیماری‌های مزمن مانند دیابت کنترل نشده، اختلالات وراثتی در انعقاد خون، نقص‌های خود ایمنی مشخص (مانند سندروم آنتی فسفولیپید یا لوپوس)، داشتن ناهنجاری‌های مشخص رحمی یا گردن رحم ضعیف، سرخجه و بیماری‌های عفونی اشاره کرد. در واقع بیشتر سقط‌‌هایی که در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی در جنین است و ربطی هم به ژنتیک والدین ندارد. پس به پزشکتان اعتماد کنید تا به کمک توصیه‌های پزشکی لذت مادر و پدر شدن را بچشید.

  مراقبت از خود بعد از سقط جنین

  استراحت کنید. شما به استراحت در ۲۴ ساعت بلافاصله پس از سقط،نیاز دارید. اگر شما مشکل در خوابیدن دارید، سعی کنید یک لیوان شیر گرم بنوشید، سعی کنید بازوها و پاهای خودرا برای ده دقیقه بکشید.. ورزش برای شما خوب است وشما همچنین می توانید روزانه ۲۰ دقیقه پیاده روی است.

   مسکن برای از بین بردن درد شکمی. درد شکمی بسیار معمول است پس از سقط و معمولا با خونریزی همراه است. درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است،  مسکن مانند ایبوپروفن برای تسکین درد مفید است

  نظارت بر درجه حرارت خود. بالا بودن درجه بدن می تواند نشانه عفونت باشد. برای پنج روز اول پس از سقط، توصیه می شود که شما دمای روزمره خود را چک کنید. درجه حرارت بیش از ۳۷٫۶۰ درجه سانتیگراد (۹۹٫۷ درجه فارنهایت) باید به دکتر خود گزارش کنید.

  استفاده از نوار بهداشتی و یا تامپون برای کنترل خونریزی. خونریزی واژینال سنگین تا متوسط ​ پس از سقط انتظار می رود. هر دو نوار بهداشتی و تامپون را باید هر ۸ ساعت،تغییر دادو در بسیاری موارد  نیز بایدحداقل یک بار در روز (و ترجیحا دو بار) دوش گرفت.

  استفاده از کمپرس سرد و گرم برای کاهش گرفتگی عضلات و سردرد. استفاده متناوب بین کمپرس سرد و گرم یک ایده خوب است، به صورت گرما کمک می کند تا به شل شدن عضلات، در حالی که سرما کمک می کند به بی حسی. شما همچنین می تواند یک کیسه نخود فرنگی یخ زده برای کمپرس سرد و یک بطری آب گرم برای یک  گرم کمپرس گرم در برابر ناحیه دردناک برای ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در یک زمان، و سپس به یکی سرد تغییر دهید، و یا بالعکس استفاده کنید.

  یک رژیم غذایی سالم. کمک خواهد کرد بدن شما التیام یابد. یک رژیم غذایی سالم بعد از سقط جنین ضروری است، یک رژیم غذایی متعادل که شامل بخشهای سالم پروتئین، کربوهیدرات، فیبر و چربی است. سعی کنید به نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز و مصرف کلسیم از ۲۰۰mg در روز. نوشیدن شیر، خوردن محصولات لبنی و خوردن ماهی مانند ماهی ساردین و  مصرف اسید فولیک .

  نزدیکی ورابطه جنسی برای ۱ تا ۲ ماه بعد از سقط جنین. بهتر است برای رابطه جنسی تا ۱ تا ۲ ماه اول پس از سقط جلوگیری کنید- توصیه به استفاده ازقرص ضد بارداری زیرا افزایش احتمال حامله شدن، وجود دارد.

  علائم فیزیکی پس از سقط جنین کورتاژی که باید نگران شوید

  1- تب بیش از ۱۰۰ درجه که اگر تب به مدت ۴۸ ساعت یا بیشتر وجود داشته باشد، با پزشک  خود تماس بگیرید.

  2- تخلیه بافت

  3- ترشح از واژن

  4- تورم شکم و / یا حساسیت

  5- علائم قوی ادامه بارداری

  6- تغییر در عادات روده یا مثانه، به ویژه فاقد حرکات روده

  7- خون در مدفوع یا ادرار

  8- سرگیجه، غش، تهوع

  بارداری مجدد بعد از سقط جنین

  نگرانی بابت وقوع دوبارۀ سقط جنین در بارداری بعدی امری قابل درک است، اما متخصصان یک سقط ناخواستۀ جنین را لزوماً علامتی برای وجود مشکل در مادر یا پدر تلقی نمی‌کنند. در هر صورت، برای بارداری بعدی شاید مجبور شوید کمی صبور باشید و منتظر بمانید. در هر یک از شرایط سقط ناخواسته، با کمک دارو یا روش‌های درمانی و جراحی پس از چهار تا شش ماه، چرخۀ عادت ماهانۀ شما دوباره شروع خواهد شد. برخی متخصصان معتقدند که پس از این عادت ماهانه می‌توانید برای بارداری مجدد اقدام کنید، اما گروهی دیگر توصیه می‌کنند که یک دورۀ دیگر از عادت ماهانه را نیز طی کنید. بنابراین زمان بیشتری برای بهبودی جسمی و روحی نیاز خواهید داشت. در این مدت باید از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کنید، زیرا ممکن است شما دو هفته پس از سقط جنین، تخمک‌گذاری کنید و امکان بارداری مجدد وجود داشته باشد.

  منابع: izanan niniban - hidoctor

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی