ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

ایدز در تایلند

 • نویسنده: ندا یدی
 • یکشنبه, 16 آبان 1395
 • ایدز در تایلند

  افزایش ایدز در تایلند

  عضو کمیسیون بهداشت مجلس: عمیقا نگرانیم

  عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در این‌باره می گوید: دوماه قبل سفری کاری به تایلند داشتم تا در همایش «سلامت خانواده» با حضور نمایندگان 17 کشور شرکت کنم. آنجا درباره ازدواج‌های زودهنگام و مشکلاتی که برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند بحث و تبادل نظر شد. در این سفر با سفیر ایران در تایلند هم دیدار داشتم و درباره علت سفرهای زیاد ایرانیان به تایلند صحبت کردیم.

  وی می‌گوید: البته به لطف افزایش نرخ دلار سفرهای بی‌مورد بسیاری از جوانان به تایلند کاهش یافته، به نظرم این تنها مزیت افزایش نرخ دلار بود. البته همین الان هم تعداد سفرها بالاست اما در مقایسه با قبل که نرخ دلار کمتر از 2 هزار تومان بود، کمتر شده است.

  فتاحی با اظهار تعجب از علاقه برخی جوانان برای چندین بار سفر به تایلند، معتقد است: متاسفانه ارتباطات در تایلند بیش از حد آزاد است، بیشتر امکانات برای هوس‌بازی است و در مجموع خیلی بی‌بندوبار است. آزادی جنسی در تایلند مشکلات خانوادگی و بهداشتی زیادی برای مردم ایران ایجاد می‌کند و ما عمیقا از این نظر نگران هستیم.

  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به بررسی‌های خود درباره وضعیت ایدز در تایلند هم اشاره‌ای دارد: آمار بیماری‌های جنسی از جمله ایدز در تایلند بسیار بالاست و من درباره این موضوع تحقیق و بررسی کرده‌ام.

  علاوه بر ایرانی‌ها مشتریان دیگری از اروپا و آمریکا هم به تایلند می‌آیند و من متوجه شدم که بیشتر توریست‌های غربی تایلند پیرمرد هستند و برای هوسرانی به تایلند می‌آیند بنابراین تایلند مرکز بیماری‌های جنسی است.

  وی درباره تبعات اجتماعی و بهداشتی سفر جوانان ایرانی به تایلند می‌گوید: جوانانی که از تایلند بازمی‌گردند، در ایران نیز شکارهای آسانی خواهند داشت و خود و طرف‌ مقابلشان را در معرض جدی ابتلا به ایدز و دیگر بیماری‌ها قرار می‌دهند.

  فتاحی در پاسخ به اینکه آیا در مجلس درباره این موضوع صحبت کرده‌اید، اظهار می‌دارد: در کمیسیون بهداشت مجلس درباره هر موضوعی که سلامت جامعه را تهدید کند از جمله سفرهای خطرآفرین به تایلند بحث و صحبت می‌کنیم. من و همکارانم عمیقا نگران پیامدهای اینگونه سفرها هستیم چراکه اخلاق، سلامت و بهداشت جامعه را تهدید می‌کند اما جز آگاهی دادن به جوانان نمی‌توانیم کار دیگری را مدنظر داشته باشیم. ما نمی‌توانیم سفر به تایلند را ممنوع کنیم اما جوانان باید بدانند و مطلع شوند که چه خطراتی در کمین آنهاست.

  او ادامه می‌دهد: نظر اعضای کمیسیون این است که بخش زیادی از ارتباطات در تایلند از نوع «فاحشه‌گری سرگردان» (در مقابل فاحشه‌گری قانونی) است چرا که فرد هر وقت اراده کند وارد این حوزه می‌شود! این نماینده مجلس به برخی راه‌حل‌هایی که در شرع پیش‌بینی شده، اشاره می‌کند: هیچ کشوری به اندازه ما از پشتوانه معارف و اخلاق بهره‌مند نیست اما مشکل این است که در کشور ما به روابطی که اسلام اجازه داده توجه چندانی نمی‌شود. می‌دانم که این صحبت من خوشایند بسیاری خانم‌ها و خانواده‌ها نیست اما مردان اجازه ازدواج در شرایط خاص را دارند از جمله صیغه و ازدواج موقت. اما شرایط اجتماعی طوری است که اگر کسی درباره این مسائل صحبت کند حتی از جانب خانواده خودش محکوم می‌شود. همچنین ما شرایط ازدواج را برای جوانان سخت کرده‌ایم و بسیاری از دختران و پسران ما ازدواج نکرده‌اند.

  فتاحی می‌افزاید: شرایط جامعه ما طوری است که اگر خانمی فقط بشنود که شوهرش صیغه دارد بلافاصله به طلاق فکر می‌کند.


  بیماری «شبه ایدز» و بی‌توجهی ایرانی‌ها

  بیماری «شبه ایدز» و بی‌توجهی ایرانی‌ها

  سال گذشته بود که روزنامه لوموند چاپ پاریس با استناد به گزارش منتشر شده در مجله پزشکی نیواینگلند نوشت: تحقیقات انجام شده در تایلند و تایوان حاکی از بروز و وجود یک نوع بیماری ناشناخته با علائمی مشابه ایدز است که به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند و بیش از همه در میان بزرگسالان آسیایی که حامل ویروس اچ‌آی‌وی نیستند، شایع است. نظریه دخالت ژن‌ها در این بیماری رد می‌شود چرا که در بین افراد یک خانواده مشاهده نشده است. به گفته سارا برون، محقق موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی احتمالا یک عامل محیطی در بروز این بیماری نقش دارد زیرا اکثر مبتلایان در آسیا گزارش شده‌اند. تعدادی از بیماران شناسایی شده بر اثر ابتلا به عفونت‌های مزمن کشته شده‌اند. به رغم این هشدار که شهریور سال 91 رسانه‌ای شد، از میزان سفر جوانان ایرانی به تایلند کاسته نشده است.
  الگوی کنترل ایدز در تایلند
  این متخصص عفونی افزود: نمونه موفق استفاده از استراتژی سوم کشور تایلند است که صنعت روسپی گری آن معروف است اما در آنجا هیچ فرد روسپی حاضر نیست که بدون کاندوم با شریک جنسی ارتباط برقرار کند و همین مسئله موجب کنترل مناسب و جلوگیری از رشد این بیماری شده است.
  معاون مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت معتقد است که عامل مهم افزایش موارد ابتلا به HIV در کشور افزایش اعتیاد به شیشه است و ابتلا از طریق مسافرت به کشورهای خارجی از جمله تایلند خیلی کم است البته در چند سال پیش سفر به کشورهای آسیای میانه عامل بروز مواردی از این بیماری بود که اخیراً کمتر شده است.

  محمود نبوی درباره عوامل مهم افزایش ابتلا به ویروس ایدز در کشور به فارس گفت:

  بر اساس برآوردهای وزارت بهداشت هنوز حدود 85 درصد مبتلایان به ویروس ایدز در کشور از طریق اعتیاد تزریقی به این ویروس مبتلا شده‌اند و 15درصد دیگر به علت تماس جنسی به این ویروس آلوده شده‌اند. 

  وی گفت: البته سهم انتقال جنسی رو به افزایش است که یکی از مهمترین علل افزایش اعتیاد و مصرف شیشه و مواد روانگردان است.
  به گفته نبوی ابتلا به ایدز بعد از مسافرت به کشورهای مختلف از جمله تایلند خیلی کم است و رقم زیادی نیست: شاید تعدادی از مبتلایانی که علت ابتلای آنها ناشناخته مانده است جزء ‌این دسته باشند که زیاد نیستند البته چند سال پیش در بین مسافرانی که به کشورهای آسیای میانه رفته بودند، مواردی از ابتلا به HIV گزارش شده که اخیراً کمتر شده است.
  نبوی درباره ابتلا به ایدز از طریق دندانپزشکی و آرایشگاهها نیز گفت: در مورد دندانپزشکی وزارت بهداشت یک دستورالعمل سختگیرانه را به تمام مراکز دندانپزشکی ابلاغ کرده است که بر اساس آن باید همواره وسایل مورد نظر را استریل کنند. در مورد آرایشگاه‌ها البته باید مرکز بهداشت محیط وزارت بهداشت درباره اقدامات انجام شده توضیح دهد اما برنامه‌ای که در حال ترویج است این است که همه مردم با یک کیف همه وسایل مورد نیاز در آرایشگاه را مانند تیغ، قیچی و حوله همراه داشته باشند تا از انتقال هر نوع بیماری از جمله هپاتیت، ایدز و کچلی جلوگیری شود.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی