ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
عوارض لیزر کردن بدن
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
تصاویر دیدنی روز

علایم ایدز در زنان

 • نویسنده: ندا یدی
 • یکشنبه, 16 آبان 1395
 • علایم ایدز در زنان

  ايدز و زنان

  امسال تمركز برنامه هاي جهاني براي موضوع زنان ، دختران ، HIV و ايدز مي باشد و سازمان جهاني بهداشت شعارهايي را براي اين امر در نظر مي گيرد مانند:
  1- خشونت عليه زنان باعث افزايش سرعت گسترش آلودگي به HIV مي گردد . خشونت نبايد تحمل گردد .
  2- رهبران زنان بايد درباره ايدز صحبت كنند .
  3- زنان منبع بزرگي از نيرو براي مبارزه با HIVو AIDS هستند .
  4- بسياري از زنان و دختران بحاطر رفتارهاي ديگران در معرض خطر ايدز هستند .
  5- در كل جهان زنان و دختران 5/2 برابر نسبت به آلودگي حساسترند .
  و در نهايت اينكه سلامت زنان سلامت تمام جامعه است .
  و ايدز جزء معدود بيماريهاي تاريخ بشري است كه مبارزه با آن تماماً بستگي به دانش رفتاري دارد و فردا دير است و امروز بايد چاره اي انديشيد و از ايدز پيشگيري نمود و مبارزه با ايدز مسئوليتي است همگاني .
  بر اساس آخرين آمار 8/11 ميليون جوان (24-15 ساله آلوده به عفونت HIV يا مبتلا به بيماري ايدز هستند كه از آن ميان 3/7 ميليون زن جوان و 5/4 ميليون مرد جوان مي باشند و آلودگي روزانه 6000 جوان 24-15 سالهنيز گزاش شده است .
  تنها تا پايان سال 2001 از 5/1 ميليون مرگ ومير رخ داده بدنبال عفونت ايدز 470 هزار نفر زن و 350 هزار نفر كودك زير 5 سال بوده اند .
  حدود 8/14 ميليون زن آلوده به HIV در سراسر دنيا حضور دارند .


  اپيدمي بيولوژي ايدز

  AIDS اولين بار در سال 1981 شناسايي شد از شال 1985 تا 1998 در زنان ودختران جوان 3 برابر شد
  CDC(Contorol of Diseae Center) گزارش كرده است كه 15000 بچه آلود به HIV از زنان HIV مثبت متولد شده است و احتمال عفونت در زنان سياهپوست بيشتر است .


  اتيولوژي

  عامل AIDS يك RNA ويروس بنام Human Immunode ficincy نوع 1و 2 مي باشد. كه در اكثر نقاط جهان 1HIV عامل بيماري است و2 HIV در آفريقاي جنوبي بصورت آندميك ديده مي شود .
  راههاي انتقال

  1- تماس جنسي بخصوص mail hemo sexual راه اصلي انتقال است .
  2- خون ومحصولات خون آلود.
  3- مادر به جنين يا نوزاد

  اتيولوژي

  پاتوژنز

  بيماري باليني با HIV يا ايدز به علت مهار شديد سيتسم ايمين بدن مي بادش كه عمدتا ايمني سلولي درگير مي شود و سبب تظاهر عفونتهاي فرصت طلب و نئوپلاسم ها مي گردد .
  لفنوسيت مشتق از تيموس يا لنفوسيت T از نظر فنوتيپي با آنتي ژن سطحي ‍CD4 مشخص مي گردد .
  جايگاههاي CD4 بعنوان يك گيرنده براي ويروس مي باشد كه پس از تماس ، ويروس وارد سلول ميزبان شده و با استفاده از آنزيم DNA,Reverse Trans Criptase وRNA ژنوتيپ خود را كد مي كند .
  پس از عفونت اوليه سطح ويروس به حد set point كاهش مي يابد به بيماران با حداكثر ويرومي سريعا به سمت AIDS پيشرفت كرده و مي ميرند .
  پس از عفونت به تدريج تعداد لنفوسيت T كاهش مي يابد و سبب مهار شديد سيستم ايمني مي گردد . ماكروفاژها ي منوسيت نيزعفوني مي گردند و عفونت سلولهاي ميگرو لگيال مغز سبب اختلالات نوروسيكاريك مي گردد . افراد عفوني شده با HIV احتمال بيشتري براي نئوپلاسم بخصوص ساركوم كاپوزني ،لنفون نان – هوچكين ، لنفوم B-cell و كارسينوم دارند .


  تظاهرات باليني

  دوره كمون بيماري معمولا چند روز تا چند هفته است ، بيماري حاد شبيه ساير بيماريهاي ويرال ديگر كمتر از 10 روز به پايان مي رسد .
  مرحله ابتدایی و علائم آن:
  در مرحله ابتدایی ابتلا به ویروس HIV ، علائم مشابه علائم بیماری آنفولانزا می باشد. اصولا چند روز بعد از عفونی شدن ، این علائم بروز می کند و برای هفته ها به طول می انجامد. این علائم عبارتند از :
  1- گرفتگی و درد شکم، تهوع و استفراغ
  2- اسهال
  3- بزرگ شدن غدد لنفاوی زیرکتف، کشاله ران و گلو
  4- تب
  5- سردرد
  6- درد مفاصل و ماهیچه ها
  7- کهیر پوست
  8- گلو درد
  9- کاهش وزن
  10-این علائم با درجات شدت متفاوت بروز می کند و معمولا به صورت خود به خود 2 تا 3 هفته بعد از بروز، از بین می رود.

  مرحله پیشرفته بیماری و علائم آن:
  ممکن است سالها به طول انجامد تا علائم ابتلا به ویروس در بدن به طور کامل توسعه یابد. در این دوران اگرچه ممکن است هیچ علامتی مشاهده نشود ولی تکثیر ویروس ادامه می یابد. سرعت تکثیر ویروس HIV به قدری سریع است که سیستم ایمنی بدن قادر به تخریب آنها نخواهد بود و بعد از سالها مبارزه ، بالاخره ضعیف می شود. پزشکان در صورتی که علائم پایداری مشابه علائم گفته شده در بیمار ببینند که دلیل اصلی آن نیز مشخص نشود، می توانند ابتلا به ویروس HIV را حدس بزنند. همچنین اگر چند علامت به طور همزمان بروز کند، پزشک بهتر می تواند پی به علت اصلی ابتلا به HIV ببرد. علائمی نظیر :
  1- گیجی
  2- اسهال و تغییر در عملکرد دستگاه گوارش
  3- عدم تمرکز
  4- سرفه خشک
  5- خستگی
  6- تب
  7- از دست دادن اشتها
  8- زخم های دهانی
  9- تغییر ناخن
  10- تعریق شبانه
  11- تورم غدد لنفاوی زیر کتف، کشاله ران و گردن
  12- درد در هنگام بلع
  13- تغییر شخصیتی
  14- بروز مکرر تبخال ساده
  15- نفس نفس زدن
  16- ضعف ، کرختی و مور مور شدن دست و پا
  17- کاهش وزن بدون دلیل
  18- عفونت کپکی دهان یا برفک


  ابتلا به ویروس HIV در زنان با مشاهده علائم زیر نیز قابل تشخیص است.

  1- ابتلا به عفونت کپکی واژن بیشتر از 3 بار در سال که مربوط به مصرف آنتی بیوتیک ها نیز نمی باشد.
  2- بیماری التهابی لگن خاصره به صورت مکرر
  3- تست پاپ اسمیر غیر نرمال و یا سرطان گردن رحم
  کودکان مبتلا به ایدز اغلب علائم متفاوتی مثل تاخیر در رشد و یا بزرگ شدن طحال را نشان می دهند.

  مرحله آخر

  ایدز در آخرین مراحل ابتلا به عفونت HIV بروز می کند. اگر HIV بدون درمان رها شود، بعد از 12 تا 13 سال از شروع ابتلا، ایدز شکل واقعی خود را نشان می دهد. در صورت درمان ویروس HIV امکان پیشرفت بیماری به تاخیر می افتد و حتی مانع از پیشرفت می شود.
  اگر سیستم ایمنی بدن به دلیل ابتلا به عفونت HIV ضعیف شود، امکان ابتلا به عفونت ها و بیماری های خاص افزایش می یابد. مثلا ابتلا به ذات الریه و سرطان در بین افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف رایج تر است. در افراد کمی که مبتلا به ویروس HIV هستند و پیشرفت بیماری سریع است، در صورت عدم درمان، بعد از 3 سال ایدز شکل واقعی خود را نشان می دهد و این می تواند دلیل پیشرفت سریع بیماری در آنها باشد.

  علت زمينه ساز آسيب پذيري زنان

   

  علت زمينه ساز آسيب پذيري زنان

  1- فقر اقتصادي و فرهنگي و بهداشتي
  2- ازدواج دختران جوان با مردان مسن كه قبلاً پارتزهايي نيز داشته اند .
  3- وجود اماكني مانند زندان ، خانه هاي فساد، مراكز تهيه و توزيع فيلمهاي مبتذل و مواد مخدر كه در گريزان شدن زنان بويژه دختران ا ز كانون گرم خانواده تاثير گذار است .
  بسياري از زنان ( دختران جوان) جهت پرداخت شهريه مدرسه يا آموزشگاه ، كمك به خانواده و يا اداره زندگي شخصي خود به ميل خود و يا به اجبار و خشونت به مسايل غير اخلاقي روي مي آورند .
  4- آسيب پذيري فيزيولوژيكي و آناتوميكي زنان بويژه دختران جوان كه هنوز رشد تكامل جسمي كاملي ندارند و فقر اطلاعاتي اين زنان و كمبود و يا نبود مراكز مشاوره در پيگيري مشكلات جسماني خود مزير بر علت است .
  5- بسياري از زنان سريعتر از مردان به خويشاوندان ، دوستان خانوادگي ، كارفرمايان و ساير بزرگسالان خود اعتماد كرده و مورد خشونت قرار مي گيرند .
  6- بسياري از زمان دنيا درگير كسب درآمدهاي نامشروع از فعاليتهاي اجتماعي – فرهنگي و جنسي اند . بويژه در دختران زير 15 سال و كودكان زير 10 سال كه سود استفاده در اين سنين بدليل ترس بشدت مخفي نگاه داشته مي شود و بسختي مي توان اطلاعاتي ار بدست آورد.
  و علت اينكه مشتريان كودكان و دختران جوان را براي تجارت انتخاب مي كنند احتمال آلوده نبودن اين افراد به ويروس HIV مي باشد .
  7-زنان و كودكان خياباني و افردي كه د ر حاشيه شهرها زندگي مي كنند بيشتر آسيب پذيرند.
  چرا كه اين افراد قربانيان جنگ ، فقر ، خشونت هاي خانوادگي كه آزاد واذيت روحي و جسماني و بيماري ايدز به شمار مي آيند ومبارزه هرروزه اين افراد براي بقا هر گونه نگراني احتمالي در مورد بيماري كه ممكن است در طي سالهاي آينده آنها را به كام مرگ بكشاند از بين مي برد .
  اين افراد براي دريافت پول ، كالا ، دريافت كمك و حمايت هاي غير قانوني و گاهاً قانوني تن به رابطه جنسي داده اند .
  8-برقراري رابطه با هم جنس بويژه هم جنساني كه قبلا با مردان هم جنس باز در ارتباط بوده اند و ننگ اجتماعي و خشونتي كه افراد داراي رابطه جنسي با هم جنس خود با آن مواجه هستند ميزان خطر ابتلا به عفونت HIV را عظيم تر جلوه مي دهد . اين روابط در زندانها ، پرورشگاهها ، خوابگاه ها و… رخ مي دهد و دراغلب اوقات پنهان نگه داشته مي شود .
  9- آوارگي و ويرني هاي ناشي از درگيريهاي مسلحانه قومي و قبيله اي و حتي بين كشورها كه متعاقب آن باعث از هم پاشيدگي كانون خانواده ها و جامعه مي شود و در آن خدمات بهداشتي ، زير بناهاي آموزشي و حمايتهاي قانوني فرو مي ريزد. بيشتر اين آوارگان زنان وكودكان مي باشند كه به مراقبتهاي بهداشتي دسترسي ندارند .
  دربسياري از نقاط دنيا سربازاني كه حدود 10 سال سن دارند بعنوان نامه رسان ، دربان، آشپز و .. هستند كه با خود اسلحه حمل ميكنند و مورد سوء استفاده نيز واقع مي شوند .
  در بسياري از كشورها دختران جوان بدليل از دست دادن والدين خود و يا جهت مراقبت از والدين بيمار واز كار افتاده و ديگر كودكان خانواده از تحصيل و مدرسه دست مي كشند و بدليل تبعيض عدم استطاعت در پرداخت هزينه ها مورد سوء استفاده واقع شدند .
  10- مصرف مواد مخدر و استفاده از سرنگ هاي مشترك و استفاده از يك سرنگ در چندين مرتبه بويژه در زندانها و خوابگاهها و..
  11- ضعف ساختار آموزشي و مشاوره اي جوامع و اينكه يك زن بداند پس از سوء استفاده جهت مشاوره به كجا مراجعه كند ويا آموزش وي به حدي باشد كه او را در برابر برقراري ارتباطات غير اخلاقي متعهد كند.


  اگر يك زن به HIV آلوده شود علاوه بر عفونتهاي فرصت طلب نامبرده احتمال ابتلابه بيماري هاي زير بصورت اختصاصي بيشتر مي شود .
  1- بيماري هاي بدخيم زنان ( سرطان سرويكس تا 6-5 برابر بويژه در درجات بالا) مي يابد .
  2- احتمال ابتلا به كونديلوماي ژينتال، ولوواژينال انيترالاپي تليال نئوپلاسما تا 16 برابر بيشتر است . در مطالعه انجام شده بين المللي افراد فوق به درمانهاي رايج پاسخ نمي دهند .
  3- PID يا عفونت لگن با احتمال 22-7 برابر بيشتر ( در بررسي هاي انجام شده افراد مبتلا به HIV با مشكل همزمان PID لكوپني يا WBC بليل تضعيف سيستم ايمني دارند .
  4- احتمال سيفليس و سوزاك ( توره )
  5- احتمال توده هاي آدنكسال
  6- احتمال آبسه هاي توبواوارين
  7- احتمال آبسه هاي باكتريال واژينوزيس
  8- احتمال آبسه اي اندومتريت
  9- اختلالات mwnstral( اليگومنور ، آمنوره ، دسمينور)
  10- ابتلا به Sexvally Transmitied Diseae syndron با احتمال 5-2 برابر بيشتر.
  11- هرپس سيمپلكس HIV آكريتنيوسايتها زخمهاي Type2 هجوم لنفوسيتهاي CD4
  12- سانكرونيد ( همو فيلوس دكري Dvcreyi Hemo philus) انتي پاژيهاي T-cull
  كه در آن ژن درگيري gp47جهش مي يابد و اين جهش ژن در ايدز نيز ديده مي شود .


  HIV و بارداري
  ميزان باروري زنان HIV مثبت در مقايسه با افراد HIV منفي كاهش مي يابد .
  شواهدي وجود ندارد كه حاملگي با افزايش سرعت HIu( كاهش سريعتر CD4 و يا افزايش سريع مقدار ويروس ) همراه باشد . و همينطور وشاهدي وجود ندارد كه HIV سبب نقايص زمان تولد گردد.
  خطر زايمان زودرس تا 20 درصد و سقط خودبخودي و stillvirth و وزن كم موقع تولد Ivav تا 24 درصد شايع است .

  راههاي انتقال آلودگي از مادر به جنين و نوزاد

  1- قبل از تولد
  2- حين زايمان
  3- Pot pavtum
  4- از طريق شير مادر

  انتقال آلودگي از مادر به جنين در هر زمان از بارداري مي تواند رخ دهد كه در مجموع از 45- 25 درصد است كه با حد اختلاف مناسب تا 2% نيز مي توان كاهش داد .
  در صورت تشخيص در اوايل حامگي مي توان با سقط انتخابي به حاملگي خاتمه داد .
  انتقال ورتيكال ( مادر به جنين ) در زايمان زودرس شايعتر است و بويژه اگر با پارگي طولاني مدت پرده هاي جنين همراه باشد .
  ميزان انتقال پري ناتال HIV ارتباط دقيقي با اندازه گيري RNA ويروسي پلاسما دارد و سطح پلاسمايي RNA ويروس HIV1 بهترين پيشگوئي كننده خطر انتقال پري ناتال است .
  با كپي كمتر از cc/1000 عفونت نوزادي تا 5%
  با كپي بيشتر از cc/100000 عفونت نوزادي تا 40%
  در صورتيكه مادر سروپازيتيو و بدون علامت باشد ميزان موربيديته ومورتاليته مادران با حاملگي افزايش نمي يابد . ولي برعكس عوارض جنيني با عفونت HIV مادري افزايش مي يابد .
  ناگفته نماند تست بررسي HIV در مادران باردار در كشورهاي اروپائي و استراليا و كانادا و آمريكا جزء آزمايشات روتي روران بارداري مي باشد.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  آخرین مطالب سایت

  مطالب جذاب - تغذیه سالم

  مطالب جذاب - اخبار و مطالب پزشکی

  مطالب جذاب - بیماری ها و راه درمان