ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

خواص دارچین

 • نویسنده: علی مطاعی
 • شنبه, 25 آذر 1396
 • خواص دارچین

  دارچین ادویه قویی است که خواص دارویی آن در نقاط مختلف زمین، هزاران سال است که به کار گرفته شده‌اند. همچنان در زمان حال از دارچین فارق از طعم و مزه‌اش به خاطر خواصی که دارد به صورت روزانه استفاده می‌شود.

  طبق تحقیقات از میان 26 گیاه محبوب و ادویه دارویی، دارچین رتبه 1 را در طبقه بندی بیشترین مقدار آنتی‌اکسیدان کسب کرده است.

  بوی منحصر به فرد، رنگ و طعم دارچین از بخش روغنی درختی به دست می‌آید که بر آن رشد می‌کند. فواید سلامتی دارچین از پوست درخت دارچین می‌آیند. این پوسته دارای ترکیبات خاصی مثل سینامالدئید، اسید دارچین و سینامات است که مسبب وجود خواص بسیار آن هستند.

  محققان گفته‌اند خواص دارچین از مصرف آن به صورت پوسته، روغن، پودر یا به صورت عصاره هنگامی که ترکیبات فنولیک خاص، فلاونوئیدها و آنتی‌اکسیدان‌ها جدا می شوند. این ترکیبات باعث می‌شوند دارچین به یکی از مفیدترین ادویه‌های موجود تبدیل شود و به آن خاصیت‌های آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی، ضد دیابت، ضد میکروب، تقویت کننده سیستم ایمنی و پیشگیری از سرطان و بیماری‌های قلبی می‌دهند.

  مزایای تغذیه‌ای دارچین

  یک قاشق چایی خوری پودر دارچین شامل موارد زیر است

  - 19 کالری

  - 0 گرم شکر، چربی و پروتئین

  - 4 گرم فیبر

  - 68% منگنز

  - 8% کلسیم

  - 4% آهن

  - 3 ویتامین کا

  میزان کمی از دارچین کارهای بسیاری می‌کند و انتی‌اکسیدان‌های موجود در آن دلیل اصلی است که باید آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید. مقدار نیمی از قاشق چایی خوری دارچین می‌تواند تاثیرات مثبتی بر سطح قند خون، سیستم ایمنی، گوارش و بسیاری دیگر بگذارد. با این حال میزان زیاد دارچین هم بسیار مفید بوده و خطر ابتلا به بیماری قبلی و دیابت، سرطان و بیماری‌های عصبی را کاهش می‌دهد.

  13 خاصیت اثبات شده دارچین

  1- منبع غنی آنتی‌‎اکسیدان

  خواص دارچین

  دارچین پر از آنتی‌اکسیدان‌های فراوانی است که میزان آسیب رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد و از پیری زودرس جلوگیری می‌کنند. در واقع، دانشمندان تا به حال چهل و یک نوع مختلف از ترکیبات محافظتی در دارچین کشف کرده‌اند.

  بر اساس سنجش OTAC که برای نشان دادن میزان تمرکز آنتی‌اکسیدان‌ در غذاها استفاده می‌شود، دارچین رتبه 7 را از میان تمام غذاها، گیاه‌ها و ادویه‌ها در سرتاسر را کسب کرده است. همچنین در یک مطالعه بر 26 نوع ادویه، برای بررسی فعالیت آنتی‌اکسیدان‌ها، دارچین رتبه یک را به دست آورده و قویترین میان ادویه‌ها و گیاهانی مثل سیر، آویشن، رزماری و پونه کوهی شناخته شده است.

  مزایای سلامتی دارچین به برخی آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن مثل، پلی‌فنل‌ها، اسید فنولیک، فلاونوئیدها بستگی دارد. این‌ها آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که در برخی ابرغذاهای مشابه مثل توت‌ و شکلات تلخ یافت می‌شود. این ترکیبات دست به دست یکدیگر داده و با استرس اکسید شده که دلیل رخ دادن بسیاری از بیماری‌ها است، مبارزه می‌کنند.

  آنتی‌اکسیدان‌های مختلف موجود در دارچین در پاکسازی توده‌ای از عوامل بیماری نقش دارند، چون آن‌ها روبنده‌های رادیکال آزاد هستند. مزایای سلامتی دارچین، قابلیت آن در کاهش استرس اکسید شده،  محدود کردن ساخت اکسید نیتریک در خون و پراکسیداسیون لیپید را شامل می‌شود که هر دو می‌توانند به نمونه‌های اختلال مغزی، سرطان، بیماری قلبی و شرایط دیگر بیافزاید.

  2- دارای خواص ضد التهاب است

  خواص دارچین

  آنتی‌اکسیدان‌های موجود در دارچین خواص ضد التهاب دارند که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی، اختلال در عملکرد مغز و برخی دیگر بیماری‌ها را کاهش دهد. محققین بیش از هفت نوع فلاونوئید را در دارچین یافته‌اند که در مبارزه با درجات بالای التهاب بسیار موثر هستند.

  چوب دارچین التهاب و ورم را کاهش می‌دهد، می‌تواند در مدیریت درد نیز مفید واقع شود، مطالعات نشان داده‌اند که دارچین قادر به از بین بردن خستگی عضلات، درد PMS، شدت واکنش‌های آلرژیک و برخی دیگر از علائم درد مرتبط به سن، است.

  3- مراقبت از سلامت قلب

  خواص دارچین

  مطالعات نشان دهنده آن هستند که دارچین قادر به کاهش بسیاری از عوامل رایج ابتلا به بیماری‌های قلبی مثل، کلسترول بالا، تری‌گلیسیرید بالا و فشار خون بالا است.ترکیبات خاص موجود در دراچین می‌توانند میزان کلی کلسترول، LDL یا کلسترول بد، را در حالی که HDL یا کلسترول خوب دست نخورده باقی می‌ماند، کاهش دهد. دارچین همچنین بر فشار خون که یکی دیگر از عوامل بیماری و حملات قلبی است، نیز تاثیر داشته و آن را کاهش می‌دهد.

  حتی دارچین بیش از این‌ها هم فواید سلامتی دربرابر بیماری‌های قلبی دارد. تحقیقات نشان داده‌اند که دارچین با کمک به لخته کننده‌ها، انعقاد خون را سهولت بخشیده و مانع خونریزی نیز می‌شود. دارچین گردش خون را نیز بیشتر کرده و قابلیت ترمیم آسیب‌ها را در بدن افزایش می‌دهد. در این میان ترمیم بافت‌های قلب جای دارد که یکی از عوامل اصلی مبارزه با بیماری قلبی است.

  4- مبارزه با دیابت

  خواص دارچین

  گفته شده است که دارچین دارای خاصیت ضد-دیابتی است. قند خون را کاهش می‌دهد و حساسیت هورمون انسولین، که یک عنصر بسیار مهم برای تعادل قند خون است، را افزایش می‌دهد.

  دیابت زمانی رخ می‌دهد که مقاومت انسولین اتفاق می‌افتد و کنترل گلیسمی ضعیف می‌شود یا فرد میزان قند وارده به جریان خون را نمی‌تواند کنترل کند. مشکل مقاومت انسولین همچنین مربوط به سندروم متابولیک یا اضافه وزن نیست می‌شود.

  خواص دارچین اینگونه عمل می‌کنند که مانع برخی آنزیم‌ها به نام آلانین‌ها می‌شوند که مربوط به میزان شکر جذب شده به خون می‌شوند. بنابراین دارچین مانع ورود شکر به خون می‌شوند و این پس از دریافت غذاهای شیرین و برای افراد دیابتی با اهمیت است.

  به همین دلیل، مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می‌توانند با مخلوط کردن یا مصرف کردن دارچین تاثیرات مثبتی را بر روی قند خون خود تجربه کنند. یکی دیگر از فواید آن برای افراد دیابتی این است که دارچین کلسترول LDL را خنثی و به مبارزه با بیماری‌های قلبی کمک می‌کند، افراد دیابتی بیشتر در معرض این بیماری‌ها هستند.

  5- کمک در مقابل اختلالات ذهنی و عملکرد مغز

  خواص دارچین

  تحقیقات حاکی از آن هستند که یکی دیگر از مزایای آنتی‌اکسیدان‌های موجود در دارچین، محافظت از مغز در برابر ایجاد بیماری‌ها و اختلالات عصبی مثل آلزایمر و پارکینسون است.

  یکی از راه‌هایی که دارچین از مغز مراقبت می‌کند، فعال کردن پروتئین‌های محافظ عصبی است که در جلوگیری از جهش و آسیب دیدن سلول‌های مغزی نقش دارد. در ادامه این باعث جلوگیری از اثرات منفی استرس اکسید شده می‌شود و مانع نابود خودکار سلول‌ها می‌شود.

  چون دارچین دارای میزان زیادی از آنتی‌اکسیدان‌ها و ضد‌التهاب‌هایی است که مانع پیر شدن زودرس بدن و مغز می‌شوند، ممکن است در آینده شاهد به کار گرفته شدن آن به عنوان روشی برای مقابله یا پیشگیری از بیماری‌های مربوط به سن و اعصاب باشیم.

  6- ممکن است ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهد

  خواص دارچین

  به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان‌ها دارچین قادر به محافظت از بدن در مقابل، آسیب دی ان ای، جهش سلولی و گسترش تومور سرطانی است. مطالعات نشان می‌دهند که دارچین خواص سلامتی‌اش را از ترکیبی به نام سینمالدئید دریافت می‌کند که قادر به متوقف کردن گسترش تومور و محافظت از دی ان ای در مقابل آسیب دیدگی است و در عین حال سلول‌های سرطانی را وادار به نابودی می‌کند.

  این موضوع درباره کولون اهمیت بیشتری پیدا میکند. چون طبق مطالعات دارچین سلامت کولون را تقویت می‌کند و به همین دلیل خطر ابتلا به سرطان کولون کاهش می‌یابد.

  در حال حاضر دارچین به عنوان یک ماده طبیعی ضد-سرطانی، به دلیل آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن‌، مورد آزمایش و بررسی است. پس ممکن است در آینده دارچین منبع خوبی برای تغذیه افرادی باشد که در معرض سرطان قرار دارند.

  7- مبارزه با عفونت و ویروس‌ها

  خواص دارچین

  وقتی صحبت از مراقبت از بدن به میان بیاید، دارچین حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. دارچین یک ضد-ویروس، ضد میکروب، ضد قارچ و آنتی بیوتیک طبیعی است. قابلیت‌های تقویت ایمنی در روغن دارچین یافت می‌شوند.از دارچین برای درمان عفونت‌ها و پیشگیری از ویروس‌ها در فرهنگ‌های مختلف استفاده می‌شود. روغن دارچین همچنین قابلیت‌هایی در مقابله با باکتری‌هایی دارد که به دستگاه گوارشی و پوست مرتبط می‌شوند دارد.دارچین آنقدر در تقویت سیستم ایمنی قوی است که برخی محققین بر این باورند که می‌تواند عملکرد ویروس HIV را نیز مختل کند.

  8- سلامت دندان و دهان

  خواص دارچین

  طبق برخی مطالعات، دارچین دارای موادی است که از دهان در برابر باکتری‌هایی که در میکروفلوراهای دهان زندگی می‌کنند، که موجب بوی بد دهان، فاسد شدن دندان و عفونت دهان می‌شوند، محافظت می‌کند. روغن به دست آمده از دارچین، طبق مطالعات انجام شده از مابقی گیاهان قوی‌تر واقع شده و می‌توان از آن به عنوان یک آنتی-باکتری طبیعی برای شست و شوی دهان استفاده کرد.

  مشابه نعنای تند، از دارچین هم به خاطر قابلیتش در ایجاد طراوت در دهان به عنوان یک طعم دهنده طبیعی در آدامس استفاده می‌شود. چون دارچین باکتری‌های دهان را از بین می‌برد، قادر به از بین بردن بوی بد دهان بدون استفاده از مواد شیمیایی است. به همین دلیل، از دارچین برای تمیز کردن دندان‌ها یا برطرف کردن دندان درد و دیگر مشکلات دهان و دندان استفاده می‌شود.

  9- کمک در درمان یا پیشگیری از بیماری کاندیدا

  خواص دارچین

  برخی مطالعات یافته‌اند که خواص ضد-قارچی موجود در دارچین موجب توقف یا جلوگیری از رشد کاندیدا در دستگاه گوارشی می‌شود. دارچین نشان داده است که قادر به کاهش میزان آلبیکان‌های کاندیدا شود، این ماده مخمر اصلی است که موجب رشد کاندیدا که موجب مشکلات متعدد در روده و خود ایمنی می‌شود. علاوه بر این، دارچین قند خون را کاهش می‌دهد و میزان زیاد قند خون در روده و دستگاه گوارش موجب بالا رفتن ریسک کاندیدا می‌شود.

  به گفته محققین، افرادی که به آن‌ها دارچین یا روغن دارچین داده شده است، نشانه‌هایی از کاهش فعالیت کاندیدا نشان داده یا علائم آن را کاهش داده. دارچین به صورت طبیعی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و با التهاب، عوامل خود ایمنی، و مخمر مبارزه می‌کند.

  10- فوایدی برای سلامت پوست

  خواص دارچین

  دارچین دارای تاثیرات آنتی‌بیوتیک‌ها و ضدمیکروب‌هایی است که بر سلامت و محافظ پوست در برابر، تحریک‌ها، جوش، آلرژی و عفونت موثر هستند. مالیدن روغن دارچین به مستقیما به پوست موجب کاهش التهاب، خارش، درد و قرمزی آن می‌شود. دارچین و عسل، که یک ضد میکروب دیگر است، به همراه یکدگیر برای افزایش ایمنی پوست استفاده می‌شوند و در مقابل، آکنه و عوامل آلرژیک پوست موثر است.

  11- موثر در مبارزه با آلرژی

  خواص دارچین

  مطالعاتی نشان داده اند که افرادی که از آلرژی رنج می‌برند، می‌توانند با استفاده از دارچین به آرامش برسند. دارچین ثابت کرده است که در برطرف کردن علائم آلرژی‌های رایج موثر است چون التهاب را کاهش می‌دهد و با واکنش‌های هیستامین در بدن مبارزه می‌کند. به همین دلایل می‌تواند حتی علائم آسم نیز کاهش دهد.

  دارچین همچنین قادر به تقویت سیستم ایمنی است و برای سلامت گوارش نیز مفید است، و این به کاهش میزان خود-ایمنی پس از خورن غذای حساسیت آمیز کمک می‌کند.

  12- می‌توان از دارچین برای شیرین کرد غذا بدون استفاده از شکر استفاده کرد

  خواص دارچین

  به علت شیرینی طبیعی‌اش، می‌توان با اضافه کردن آن به غذا می‌توانید میزان شکری که به صورت عادی استفاده می‌کنید را کاهش دهید و به همین بار گلیسمی غذا نیز کاهش می‌یابد. دارچین به صورت عادی دارای خواص ضد دیابت است که میزان قند وارده به خون را کاهش می‌دهد.

  یکی از فواید دارچین این است که در میزان مصرفی عادی هیچ گونه شکر و کالری ندارد و این مسئله باعث می‌شود تا با در نظر داشتن فواید و ارزش غذایی بالا، یک اضافه‌شونده سالم به هر غذایی باشد. از دارچین در قهوه، چای، پختنی‌ها و دوغ، میوه و برخی غذاهای دیگر در عوض شکر استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند التهاب، کالری بیش از حد را کاهش دهید و با اضافه وزن مبارزه کنید.

  13- یک نگهدارنده طبیعی است

  خواص دارچین

  یکی از فواید ناشناخته دارچین خاصیت آن در نگهداری غذا است. چون دارچین دارای خواص ضد میکروبی و آنتی‌اکسیدانی است، می‌توان از آن به عنوان یک نگهدارنده طبیعی، بی‌نیاز از هر گونه مواد شیمیایی برای نگهداری از مواد غذایی استفاده کرد.

  اخیرا یک مطالعه نشان داده است که میوه‌هایی که با استخراجات برگ دارچین پوشانده شده بودند فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی و ضد میکروبی بیشتر داشته‌اند و مدت بیشتری تازه مانده اند. دارچین در فعالیت مهارکننده‌های تیروزیناز، که برای جلوگیری از تغییر رنگ میوه‌ها و فاسد شدن آن‌ها استفاده می‌شود، نقش دارد.

  گذشته دارچین

  دارچین از پوسته درونی درختی با همین نام به دست می‌آید و هزاران سال است که مورد استفاده قرار گرفته است. تاریخ اولین استفاده‌ها از دارچین به 4000 سال پیش و مصر باستان باز می‌گردد. دارچین در آن زمان یک ادویه خاص بوده و معمولا به افراد عالی رتبه هدیه داده می‌شده یا نشانه خدمت صادقانه بوده است و با قیمت بالایی به فروش می‌رسیده است.

  دارچین همچنین چندین بار در انجیل نامش آمده و به خواص آن در مبارزه با بیماری‌ها اشاره شده است. مردم با گذشت زمان بیشتر درباره خواص سلامتی دارچین فهمیدند و حالا تحقیقات این اطلاعات را اثبات کرده‌اند

  امروزه، دارچینی که ما میشناسیم با قطع کردن ساقه درخت دارچین و استخراج لایه درونی آن به دست می‌آید و به شکل میله‌هایی در می‌آید. این میله‌ها آسیاب شده و سپس به صورت پودر در سرتاسر جهان به دست ما می‌رسد.

  خواص سلامتی دارچین را می‌توان از طریق استخراجات آن نیز به دست آورد. می‌توان ترکیبات آن را ایزوله کرده و به صورت متمرکز از خواص آن استفاده کرد. یکی از انواع رایج، روغن دارچین است که تمامی خواص دارچین را در خود دارد و استفاده بسیاری دارد.

  خرید دارچین

  خواص دارچین

  تا به امروز 250 گونه از دارچین کشف شده‌اند و این به دلیل آن است که درخت دارچین سرتاسر جهان رشد می‌کند و به همین دلیل گونه‌ها مختلفی از آن در هر قاره یافت می‌شود.

  با این حال تنها دو نوع به خصوص از آن به صورت رایج استفاده می‌شوند: دارچین سیلان، که اغلب به عنوان نوع اصلی شناخته می‌شود و دارچین کاسیا که فراوان‌تر است و بیشتر از آن استفاده می‌شود. هر دو نوع دارچین دارای طعم مشابه هستند که مدیون وجود سینمالدئید هستند و زمانی خودنمایی می‌کند که در معرض اکسیژن قرار می‌گیرد. هر دو دارای تمام خواص و فواید ذکر شده هستند اما باور است که سیلان دارای خواص بیشتری است.

  تفاوت بین سیلان و کاسیا چیست؟

  این دو از دو نوع درخت متفاوت اما مرتبط به یکدیگر به دست می‌‎آیند. سیلان از درخت‌هایی استخراج می‌شود که در مناطقی مثل سری‌لانکا یا تایلند رشد می‌کنند. به همین دلیل دارچین سیلان گران‌تر است و سخت‌تر یافت می‌شود. دارچین کاسیا از درخت‌هایی در چین به دست می‌آید و ارزان‌تر و فراوان‌تر است.

  تا به امروز دارچین کاسیا بیشتر مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است، اما محققین باور دارند که دارچین سیلان پتانسیل آن را دارد که خواص بیشتری داشته باشد. دارچین سیلان همچنین دارای میزان کمتری از ترکیبی به نام کومارین‌، به نسبت دارچین کاسیا، است. باور است کومارین‌ها می‌توانند در میزان‌های بالا به کبد آسیب برسانند. به همین علت، محققین می‌گویند دارچین سیلان نوع بهتری برای استخراج و استفاده در میزان‌های بالا است.

  خواص سلامتی هر دو بسیار مشابه هستند چون منبع و منشا هر دو بسیار مرتبط و نزدیک هستند. اما ما انتظار داریم در آینده نه چندان دور اطلاعاتی به دست آیند که دارچین سیلان دارای خواص بیشتری است.اگر نمی‌توانید دارچین سیلان پیدا کنید، همچنان دارچین کاسیا سرشار از فواید است و تا زمانی که از آن در میزان‌های بالا استفاده نکنید خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

  در طعم، سیلان گفته شده است که طعم سبک‌تر و ملایم‌تری دارد و در مقابل کاسیا گفته شده است دارای طعمی سنگین‌تر و غلیظتر است. با این حال، همچنان ممکن است این دو به اشتباه در دستور‌های غذایی به کار روند!

  برای به دست آوردن بیشترین میزان خواص دارچین، در عطاری‌ها به دنبال روغن دارچین یا پودر دارچین سیلان بگردید. از برچسب‌های روی بستبندی استفاده کنید تا از نوع دارچینی که خریداری می‌کنید مطلع شوید. اگر برچسب کمکی نکرد به یاد داشته باشید که به احتمال زیاد کاسیا بوده چون ارزانتر و فراوانتر است. تلاش کنید تمام دارچین را در طول یک سال مصرف کنید و برای سال دیگر از نو بخرید.

  حتی شما می‌توانید تکه‌های دارچین خریداری کنید. از تکه‌های دارچین برای طعم و ارزش غذایی دادن به برخی مایعات می‌توان استفاده کرد. برای تعیین این که چه نوع تکه دارچینی خریده‌اید به بافت آن دقت کنید: دارچین سیلان دارای بافت نازکتر و شکننده‌تری به نسبت دارچین کاسیا است.

  نگرانی‌ها و فعل و انفعالات دارچین

  خواص دارچین

  دارچین گفته شده است که آلرژی و مشکلات و عوارضی ندارد. خصوصا در اندازه‌های مصرفی رایج. در برخی اوقات ممکن است هنگام استفاده از روغن دارچین یا ترکیبات آن کمی زیاده روی رخ دهد و این تنها ممکن است با دارو‌ها و شرایط درمانی شما اختلال یابد.

  دارچین ممکن است در مقادیر زیاد مشکل ساز شود به خصوص در زمان بارداری، ابتلا به دیابت، مشکلات کبد یا قند. همیشه میزان پیشنهادی استخراجات دارچین را در نظر داشته باشید و بیشتر از آن مصرف نکنید. با پزشکتان درباره میزان مصرفی مشورت کنید تا از پیچیدگی و به وجود آمدن مشکل بپرهیزید.

  اگر از روغن دارچین استفاده می‌کنید، بهتر است ابتدا کمی از آن را بر روی بخش کوچکی از پوست امتحان کنید تا از عدم وجود ناراحتی و حساسیت نسبت به آن اطمینان حاصل کنید.

  منبع: draxe

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی