ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

افسردگی و راه های مقابله با آن

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • دوشنبه, 27 شهریور 1396
 • افسردگی و راه های مقابله با آن

  افسردگی اغلب به نحوی فرد را ناتوان و نا امید می کند که در نظرش دنیا تمام شده تلقی می شود. پوچی واحساس بی ارزشی و حقارت فرد را از پای در می آورد و بی خوابی و بی اشتهائی توان جسمانی را از بین می برد .اگر احساس افسردگی می کنید، بهتر است کاری برای مبارزه با آن انجام دهید. افسردگی خود به خود رفع نمی شود...

  انواع افسردگي

  افسردگی و راه های مقابله با آن

  همان طور كه گفته شد افسردگي درجاتي از يك حالت احساسي زود گذر تا يك اختلال شديد را در بر مي گيرد. براي فهم بهتر اين نكته، لازم است اشاره اي به انواع افسردگي داشته باشيم.

  1-  احساس افسردگي

  كه معمولا به عنوان اندوه شناخته مي شودو در اثر تغييرات موقيتي و شرايط جديد يا برخورد هاي مقطعي ايجاد مي شود.اين احساس معمولا بعد از برطرف شدن موقعيت و سازگار شدن شخص با شرايط تازه ،به سرعت از بين مي رود.

  2- داغديدگي يا واكنش سوگ

  غمي است كه در اثر فوت نزديكان بوجود مي‌ آيد. وقتي رابطه ي مهمي پايان مي يابد ، بيشتر بازماندگان حالتي را تجربه مي كنند كه معمولا اين حالت نيز كاملا عادي است ؛ مگر آنكه واكنش هاي سوگ به صورت طولاني باقي بماند.

  3- اختلال سازگاري با خلق افسرده

  مواجهه ي فرد با يك موقعيت قابل توجه گاهي منجر به اين حالت مي شود . در چنين وضعيتي ،انتظار مي رود با كاهش تأثير موقعيت ، حالت هاي بيمار گونه نيز از بين  برود.

  4- اختلال افسردگي عمده و افسردگي خويي

  زماني كه شدت علائم افسردگي به حدي باشد كه كليه ي عملكرد هاي آدمي را تحت الشعاع قرار مي دهد و باعث تأثيرات عمده در عواطف، رفتار، تفكر و روابط اجتماعي مي گردد، اختلال افسردگي عمده ناميده مي شود. در صورتي كه شدت علائم افسردگي به اندازه اي باشد كه عملكردها كمتر آسيب ببينند، اختلال افسرده خويي وجود دارد.

  5- اختلال دوقطبي و ادواري خويي

  نوسانات خلقي شديدي كه بين دوره هاي شيدايي (شادي و خوشي افراطي كه به نشئه تعبير مي شود) و افسردگي به وجود مي آيد، نشان دهنده  و شاخص اصلي اين اختلال است. در صورتي كه نوسانات خفيف اشد و كمتر بر عملكرد آدمي تأثير بگذارد، به آن اختلال خلقي ادواري يا  ادواري خويي گفته مي شود.

  6- اختلال دلبستگي واكنشي

  وابستگي هاي بيمار گونه ي دوران كودكي كه از آن به عنوان  افسردگي هاي دوران كودكي ياد مي شود ، تحت اين گروه  طبقه بندي مي شود.

  7- اختلال خلقي يا افسردگي فصلي

  نوعي يا دوره اي  از افسردگي است كه معمولا در پاييز و زمستان تجربه مي شود و يكي از عوامل مهم آن نور ناكافي است.احتمالا نور ناكافي تغييرات معني داري را در سطوح برخي از هورمون ها بويژه ملاتونين ايجاد مي كند و از طرفي تغييرات دما و نور موجب به هم خوردن ساعت دروني بدن كه الگوهاي خواب و بيداري را كنترل مي كند، مي گردد و اين تغييرات منجر به بروز اين اختلال مي شود.

  علائم ونشانه های افسردگی

  افسردگی و راه های مقابله با آن

  1- تغییرات در احساسات و ادراکات                                                           12- فقدان علاقه به فعالیت های قبلی و کناره گیری از دیگران

  2- گریه های مکرر و یا فقدان پاسخ دهی عاطفی                                         13- غفلت از مسئولیت ها و توجه نکردن به ظاهر شخصی

  3 - ناتوانی از لذت بردن از هر چیزی                                                           14- تحریک پذیری و به آسانی دستخوش خشم شدن

  4- احساس نا امیدی و یا بی ارزشی                                                           15- فقدان انگیزه به منظور پیگیری اهداف

  5- احساس افراطی گناه و یا خود سرزنشی                                                  16- نارضایتی کلی از زندگی

  6- فقدان صمیمیت نسبت به خانواده و دوستان                                          17- کاهش توان حافظه ، نا توانی در تمرکز

  7- بد بینی نسبت به آینده                                                                       18- کاهش توانایی رویارویی با مسائل روزمره

  8- احساس درماندگی ، افکار خودکشی                                                       19- فقدان کامل اشتها و یا خوردن اجباری

  9- غمگینی، اضطراب، خشم ودیگر عواطف ناخوشایند                                    20- خستگی مزمن و فقدان انرژی

  10- سردرد ها ، پشت دردها وسایر شکایات مشابه بدون دلیل                        21- چرخه های نا منظم قاعده گی

  11- مشکلات گوارشی شامل درد معده، تهوع و یبوست                                  22- کاهش و یا افزایش غیر متعارف وزن

  راه های مقابله با افسردگی

  افسردگی و راه های مقابله با آن

  1- بازی کردن و سرگرم شدن باحیوانات خانگی

  گاهی اوقات بازی کردن و سرگرم شدن با حیوانات خانگی بهترین روش برای آسودگی مغز از انبوه مشکلات است. بعلاوه مراقبت از حیوان در شما ایجاد تعهد و تعلق خاطر کرده و این می تواند یکی از بهترین روش های درمان باشد.

  2- تغذیه مناسب

  ارتباط ظریف و اساسی بین جسم و روح وجود دارد. تغذیه مناسب نه تنها به بهبود کیفیت جسم کمک می کند بلکه روح را نیز ارتقا می بخشد. اختصاص بخش اعظمی از تغذیه به میوه ها و سبزیجات تازه و غلات بسیار مفید است. بهتراست مصرف چربی و شیرینی جات را محدود کنید. بعضی مطالعات حاکی از این حقیقت است که اسید چرب امگا 3 و ویتامین B12 به تغییر خلق و خو و رفع افسردگی کمک می کند. ماهی های چربی مثل سالمون، تونا و ماکرل سرشار از اسید چرب امگا ۳ می باشد. روغن بزرک(روغن کتان)، آجیل و سبزیجات تیره رنگ نیز منابع غذایی بسیار مفیدی می باشد. غذاهای دریایی و لبنیات کم چرب نیز سرشار از ویتامین B12 می باشد.سروتونین نوعی ماده شیمیایی در مغز است که به ایجاد احساس خوب کمک می کند . کربوهیدارتها(زمانی که به تنهایی و بدون پروتئین مصرف می شوند) سطح سروتونین مغز را افزایش می دهند.

  یکی از نکاتی که برای بهبود خلق و خو لازم است رعایت کنید ، محدود کردن میزان مصرف نوشیدنی های کافئین دار می باشد. یکی از بارزترین علائم افسردگی، اضطراب می باشد و مصرف بیش از اندازه کافئین باعث بروز عصبیت، دلهره و اضطراب می شود. محدود کردن موادی مثل قهوه، چای، شکلات و … می تواند تغییر به سزایی در بهبود خلق و خو داشته باشد.

  3- درمان دردها

  درد های مزمن ایجاد افسردگی می کند و افسردگی باعث بدتر شدن درد می شود. بنابر این برای درمان هر دو بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

  4- نیمه پر لیوان را ببینید

  افسردگی بر افکار فرد اثر می گذارد و باعث می شود که همه چیز منفی، ناامیدکننده و تیره و تار به نظر برسد. اگر افسردگی باعث شده که فقط چیزهای منفی را ببینید، تلاش کنید تا چیزهای خوب و مثبت زندگی را هم ببینید. سعی کنید اول به یک چیز و بعد به چیزهای دیگر فکر کنید. نقاط قوت خود، استعدادها و نعمت هایی که دارید برای خود برشمارید. مهمتر از همه فراموش نکنید که نسبت به خودتان صبر داشته باشید تا افسردگی تان به تدریج درمان شود و از بین برود. درمان افسردگی پروسه ای زمان بر است.

  5- حرف دلتان را بزنید

  وقتی افسرده می شوید، حس خلاقیت و سرگرمی و تفریح را از دست می دهید. از تخیل تان استفاده کنید، به کارهایی مانند نقاشی، طراحی، خیاطی، نویسندگی، رقص، شعر گفتن یا موسیقی بپردازید. این کارها نه تنها استعدادهای شما را شکوفا می کنند، بلکه حس مثبت شما را رو می کنند و افسردگی شما کمتر می شود. با دوست یا حیوان خانگی خود بازی کنید یا با هم کار سرگرم کننده ای انجام دهید. چیزهای خنده دار پیدا کنید. فیلم های کمدی ببینید. خندیدن به بهبود روحیه کمک می کند.

  6- انجام تمرینات بدنی منظم

  در مورد بعضی افراد انجام ورزش و تمرینات بدنی منظم حتی بهتر از مصرف داروهای ضد افسردگی عمل می کند. لازم نیست که دو ماراتون را برای ورزش انتخاب کنید. تنها کافی است چند دقیقه با دوست خود پیاده روی کنید و بعد به مرور زمان میزان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. با این کار از نظر فیزیکی بهبود یافته و خواب شبتان نیز کیفیت بهتری خواهد یافت.

  7- ورزشی را انتخاب کنید که از انجام آن لذت می برید

  اگر علاقه ای به دویدن ندارید بهتر است آن را رها کنید. ورزشی را انتخاب کنید که واقعا از انجام آن لذت می برید. برای مثال بازی گلف، دوچرخه سواری، تنیس و شنا از گزینه هایی است که هرکس بنا به تمایل خود می تواند یکی از آنها را انتخاب کند.

  8- ورزش کردن با دیگران تاثیر بهتری خواهد داشت

  ارتباط با دیگران باعث می شود که بهتر بتوانید به بی حالی، خستگی، احساس تنهایی و افسردگی خود غلبه کنید. بنابر این به گروه های ورزشی بپیوندید و یا لااقل با دوستان خود ورزش کنید.

  9- نور خورشید به اندازه کافی دریافت کنید

  آیا در فضای تاریک و یا ماه های سرد بیشتر احساس افسردگی می کنید؟ دراین شرایط ممکن است دچار اختلال تاثیر فصلی باشید که یکی از شایع ترین اختلالات خلقی در زمستان(به دلیل محدود شدن نور خورشید) می باشد. برای درمان بهتر است از نور خورشید بیشتر بهره برید .

  10- اکتشاف خلاقیت

  نقاشی، عکاسی، بافندگی و یا نویسندگی فعالیت هایی هستند که فرد با انجام آن می تواند احساس درونی خود را بهتر بیان کند. خلاقیت احساس خوبی در فرد ایجاد می کند. هدف خلق شاهکار نیست ، بلکه انجام کاری است که ایجاد لذت می کند و رضایت خاطر بیشتری به همراه دارد.

  11- اختصاص زمانی برای استراحت مغز

  استرس و اضطراب علائم افسردگی را تشدید می کند و درمان را به سختی میسر می کند. آموزش شیوه استراحت روحی و روانی مثل یوگا و مدیتیشن و یا گوش دادن به موزیک های آرام می تواند روش مفیدی باشد.

  12- مشارکت در فعالیت های اجتماعی

  همکاری با دیگران ، گفتگو با آنها و حضور در گروه های مختلف می تواند تاثیر معجزه آسایی داشته باشد.

  13- درمان دارویی

  داروهای ضد افسردگی شامل 3 حلقه‌ای‌ها ، مهار کننده‌های اختصاصی باز جذب سروتونین SSRI ، مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز MAOI می‌باشند که پر مصرفترین آنها گروه داروهای نورتریپتیلین و آمی‌تریپتیلین و ... و همچنین فلوکستین می‌باشند. اثر درمانی داروهای ضد افسردگی پس از حداقل 2 هفته شروع می‌شود.

  14- درمان با الکتروشوک ECT

  اثر درمانی این روش نسبت به درمان دارویی سریعتر آغاز شده و بیشتر در افسردگیهای شدید موثر است و در بیمارانی که کاهش وزن شدید ، بیدار شدن در صبح زود ، کندی حرکتی و هذیان وجود داشته باشد، اثر ECT بهتر خواهد بود. در این روش بعد از بیهوش کردن بیمار به وی شوک الکتریکی داد می‌شود.

  افسردگی و راه های مقابله با آن

  منبع:برترین ها-پارسی طب-پزشک

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی