ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

دلایل چرب شدن کبد

 • نویسنده: رامین پنجه ء
 • چهارشنبه, 10 آبان 1396
 • دلایل چرب شدن کبد

  کبد چرب اصطلاحی است که باری جمع شدن چربی در کبد به کار می‌رود. به صورت عادی کبد دارای مقداری چربی است، اما گذشتن این مقدار از حدود خاصی، برای سلامتی مضر است.کبد دومین عضو مهم بدن است. وظیفه کبد، غلبار و صاف کردن هر آن چه ما میخوری و می‌نوشیم و تحلیلی مواد مضر از خون است.

  اگر مقدار چربی در کبد افزایش یابد این عملکرد دچار اختلال می‌شود. زمانی کبد چرب اتفاق می‌افتد که میزان چربی در کبد از 5 تا 10 بیشتر شده باشد. برای درک هرچه بهتر عملکرد کبد، به آناتومی بدن و کبد مراجعه کنید.عموما، کبد با آسیب دیدن سلول‌ها، سلول‌های جدیدی را در راستای ترمیم خودش می‌سازد. وقتی

  آسیب دیدگی‌ها مکررا رخ دهند، کبد به طور داعمی زخمی می‌شود که آن را سیروز کبدی می‌گوید.کبد چرب حالت قابل بازگشتی است و در اکثر موارد با ایجاد تغییراتی در زندگی روزمره می‌توان آن را به حالت اولیه بازگرداند. در بسیاری از اوقات، کبد چرب نشانه و علائمی از خود نشان نمی‌دهد و تا زمانی که پیشرفت نکند، آسیب جدی وارد نمی‌کند.کبد چرب شرایطی رایج است و تقریبا بین 10 تا 20 درصد جمعیت آمریکا

  بدون داشتن التهاب یا سیروز کبدی تحت تاثیر آن قرار دارند. به گفته مرکز تحقیقات کبد آمریکا، کبد چرب اغلب در افرادی با سن 40 تا 60 سال دیده می‌شود.اگر دلایل رخ دادن کبد چرب یافت و درمان نشود، برای کبد مضر و خطرناک است.

  نشانه‌های کبد چرب چیست؟

  دلایل چرب شدن کبد

  کبد چرب به طور کلی نشانه‌های دقیقی ندارد. شما ممکن است به دل پیچه‌های ناگهانی بر بخورید و یا احساس خستگی کنید. در عین حال ممکن است کبد شما بزرگتر شود که طی معاینه فیزیکی پزشک، قابل شناسایی است.

  با این حال، چربی در کبد باعث التهاب شود. اگر کبد شما ملتهب شود شما این علائم را خواهید داشت:

  1- اشتهای کم

  2- کاهش وزن

  3- درد در شکم

  4- ضعف جسمی

  5- خستگی

  6- گیجی

  اگر کبد چرب به مرحله سیروز و ضعف عملکرد کبد برسد علائم به این صورت خواهند بود:

  1- باد کردن و پر شدن شکم از مایع

  2- زردی پوست و چشم

  3- گیجی

  4- خونریزی راحت

  چه چیزی باعث رخ دادن کبد چرب می‌شود؟

  مصرف بیش از حد الکل عامه‌ترین دلیل رخ دادن کبد چرب است. در بسیاری از موارد، پزشکان دلیل ابتلا به کبد چرب در افرادی از الکل استفاده نمی‌کنند را نمی‌دانند.کبد چرب وقتی رخ می‌دهد که بدن مقدار زیادی چربی تولید کند و یا در سوزاندن چربی، کند عمل کند. چربی اضافه در سلول‌های کبد و جایی که بیماری به وجود می‌آید انباشته می‌شود. استفاده از مواد غذایی پر چرب و شیرین به طور مستقیم ممکن است موجب کبد چرب نشوند، اما به حتم به تشکیلش کمک خواهد کرد.

  در کنار مصرف الکل این موارد عوامل رخ دادن کبد چرب شناخته شده اند:

  دلایل چرب شدن کبد

  1- چاقی

  2- چربی خون بالا

  3- دیابت

  4- وراثت ژنتیکی

  5- کاهش وزن مداوم

  6- عوارض جانبی برخی از داروها

  انواع کبد چرب

  1- کبد چرب غیر الکلی

  کبد چرب غیر الکلی زمانی رخ می‌دهد که بدن در در هم شکستن چربی کند یا ناکارآمد باشد که منجر به انباشته شدن در غشا می‌شود. علائم کبد چرب غیر الکلی پس از آن رو نمایی می‌شوند که بیش از 10 درصد کبد چربی باشد.

  2- کبد چرب الکلی

  کبد چرب الکلی از مراحل اولیه بیماری‌های کبدی به علت مصرف الکل است. مصرف بیش از اندازه الکل به کبد آسیب می‌رساند و در نتیجه کبد قادر به سوزاندن چربی نخواهد بود. دوری از الکل در اکثر مواقع از این واقعه جلوگیری می‌کند. در طول شش هفته مصرف نکردن الکل، چربی جمع شده از بین می‌رود. اما اگر مصرف

  الکل متوقف نشود سیروز کبدی رخ می‌دهد.

  3- استاتو هپاتیت الکلی و غیر الکلی

  وقتی مقدار کافی چربی در کبد جمع شود، خود به خود کبد متورم می‌شود. اگر منشا این اتفاق الکل نباشد، آن را استاتو هپاتیت غیر الکلی می‌نامند. این عملکرد کبد را مختل می‌کند

  علائم این بیماری به این شکل هستند:

  1- بی میلی به غذا

  2- حالت تهوع

  3- استفراغ

  4- درد شکم

  5- زرد شدن پوست

  اگر این بیماری به موقع درمان نشود، استاتو هپاتیت ممکن است به کبد آسیب‌های جدی وارد کند و عملکردش را به کلی مختل کند.

  5- کبد چرب حاد در بارداری

  کبد چرب حاد در بارداری موردی نادر و بسیار خطرناک است و تنها در دوران بارداری رخ می‌دهد.

  علائم در سه ماه اول خوشان را نشان می‌دهند:

  1- حالت تهوع و استفراغ مداوم

  2- درد در بالا و راست شکم

  3- زرد شدن پوست

  4- ضعف به طور کلی

  زنان باردار مورد خطاب این بیماری قرار می‌گیرند و پس از اتمام دوران بارداری به حالت عادی باز می‌گردند.

  چه کسانی در معرض کبد چرب قرار دارند

  کبد چرب در اثر جمع شدن چربی در کبد رخ می‌دهد. به طور کلی احتمال رخ دادنش در افراد با اضافه وزن و چاقی بیشتر است. دیابت نوع دوم هم ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد. چربی جمع شده در کبد در اثر مقاومت در برابر انسولین جمع می‌شود که به عموما مرتبط با دیابت نوع دوم است. طبق مطالعات،رژیم غذایی با درصد کولین بالا در پیشگیری و کم کردن ریسک ابتلا به کبد چرب مفید است.

  عوامل دیگری که ممکن است ریسک ابتلا به کبد چرب را افزایش دهند:

  1- مصرف مداوم الکل

  2- مصرف بیش از نیاز داروی بخصوص

  3- بارداری

  4- کلسترول بالا

  5- سطح تری گلیسیرین بالا

  6- سو تغذیه

  7- سندرم متابولیک

  راه های تشخیص دادن کبد چرب

  1-معاینه فیزیکی

  اگر کبدتان ملتهب شده باشد، پزشک به راحتی می‌تواند با بررسی شکم شما و معاینه فیزیکی متوجه التهاب بشود. اگر احساس خستگی و یا بی اشتهایی می‌کنید به پزشک مراجعه کنید و پزشکتان را از سابقه استفاده از الکل و یا داروی خاصی با خبر کنید.

  2- آزمایش خون

  پزشک شما ممکن است با توجه به آزمایش خون، متوجه بالا بودن میزان آنزیم‌های کبد شما شود. این به تنهایی برای تشخصی دادن کبد چرب کافی و قطعی نیست. برای جواب قطعی، آزمایش‌ها و بررسی‌های بیشتری نیاز هستند.

  3- مطالعه تصویری

  با استفاده از سونوگرافی، پزشک می‌تواند چربی‌های موجود در کبد را شناسایی کند. نقاط چرب به رنگ سفید در تصویر سونوگرافی نمایان خواهند شد. آزمایش‌های تصویری دیگری مثل ام آر آی و سی تی اسکن هم برای این تشخیص به کار می‌روند.روش دیگری که موجود است استفاده از فیبرواسکن است. مثل

  سونوگرافی، فیبرواسکن هم از امواج صوتی برای محل یابی چربی‌های کبد استفاده می‌کند.مطالعات تصویری می‌توانند چربی در کبد را شناسایی کنند اما کمکی در شناخت میزان آسیب وارد شده نمی‌کند.

  4- بیوسپی کبد

  در بیوسپی کبد، پزشک سوزنی را درون کبد شما فرو می‌کند. با استفاده از بی حسی‌های مورد نیاز، شما در کمتری احساس می‌کنید اما این راه بهترین راه برای تشخیص قطعی کبد چرب و عوامل ابتلا به آن است.

  کبد چرب چطور درمان می‌شود؟

  دلایل چرب شدن کبد

  عمل جراحی یا دارویی برای درمان کبد چرب وجود ندارد. در عوض، پزشکان به شما توصیه‌هایی می‌کنند که ریسک و آسیب‌های وارده را کاهش می‌دهند. برخی از این توصیه‌ها به این صورت هستند:

  1- پرهیز از مشروبات الکلی

  2- مدیریت کلسترول و میزان شکر و چربی دریافتی

  3- کاهش وزن

  4- کنترل قند خون

  اگر دلیل کبد چرب شما چاقی و ناسلامتی رژیمی است، پزشکان توصیه می‌کنند فعالیت‌های فیزیکی خود را افزایش دهید و برخی از غذاها را از برنامه غذایی خود حذف کنید. کاهش مقدار کالری دریافتی در طول روز هم می‌تواند به کاهش وزن و بازیابی کبدی سالم کمک کند. همچنین با حذف غذاهای چرب و شیرین می‌توانید کبد چرب را بازگردانید و سلامت خود را بازیابید. غذاهای سالمتری مصرف کنید، سبزیجات و میوه و تلاش کنید گوشت قرمز را با ماهی و انواع دیگر پروتئین جایگزین کنید.

  چشم انداز بلند مدت برای کبد چرب چیست؟

  در بسیاری از موارد، کبد چرب به بیماری کبدی تبدیل نمی‌شود. کبد قادر به ترمیم خودش است و اگر شما اقدامات لازم و ضروری را در راستای کنترل کلسترول، دیابت و چاقی را در نظر بگیرید، می‌توانید کبد چرب را از بین ببرید. بیوسپی کبد ممکن است به پزشک شما در تشخیص آسیب‌های داعمی و بهترین روش برای

  درمان کبد چرب کمک کند.

  پیشرفت کبد چرب غیر الکلی متفاوت است، اما در اکثر موارد به آسیب و سیروز کبدی منجر نمی‌شود. با این حال اگر استاتو هپاتیت در شما تشخیص داده شده باشد، شما در خطر بیشتری در برابر آسیب‌های کبدی هستید. 25% افراد مبتلا به استاتو هپاتیتبه سیروز کبدی می‌رسند.اگر سیروز کبدی پیشرفت کند، ریسک و خطر از کار افتادگی کبد و مرگ افزایش می‌یابد. نیمی از افرادی که علائم سیروز کبدی نشان می‌دهند، در آخر علائمی از اختلال عملکرد کبد نیز نشان خواهند داد. اگر این اتفاق رخ دهد، زمان باقی مانده برای فرد مبتلا پیش از دو سال نیست.

  چطور می‌توان از کبد چرب پیش‌گیری کرد؟

  مراقبت از کبد، بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به کبد چرب و مخلتفاتش است. این به معنای مصرف معقولانه مشروبات الکلی است. به گفته مرکز پیش گیری از بیماری‌ها، مصرف عادی مشروبات الکلی، یک نوشیدنی در روز برای خانم‌ها و دو عدد برای مردها است.دستورات پزشک را دنبال کنید و برای درمان دیابت و کلسترول بالا از توصیه‌ها پزشکتان پیروی کنید. به علاوه تلاش کنید روزی حداقل 30 دقیقه ورزش و تحرک فیزیکی داشته باشید تا وزنی متعادل را حفظ کنید.

  منبع : healthline

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی