ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

گرمازدگی تابستان را جدی بگیرید و راه‌های مقابله با آن را بشناسید

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • یکشنبه, 20 خرداد 1397
 • گرمازدگی تابستان را جدی بگیرید و راه‌های مقابله با آن را بشناسید

  گرمازدگی موقعیتی حادّ و تهدید کننده زندگی است که در این حالت سیستم تنظیم کننده دمای بدن ، به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا تولید بیش از حدّ گرما در بدن و یا وجود هر دو حالت ، از کار می افتد.درحالت گرمازدگی بدن نمی تواند گرمای اضافی خود را دفع کند، در نتیجه دمای بدن خیلی افزایش می یابد که می تواند اندام های اصلی را تخریب کند.

  بسیاری از بیماری ها از قبیل نارسایی کلیه، کاهش حافظه کوتاه مدت و حملات قلبی در کمین افرادی است که زمان زیادی را در گرما و آفتاب میمانند.

  اثرات گرمازدگی بر بدن چیست؟

  گرمازدگی خطری برای فرد ندارد و کشنده نیست، مگر اینکه در درمان گرمازدگی کوتاهی و سهل انگاری شود و به طور کامل و به‌موقع درمان نشود. اگر بطور ناگهانی مکانیسم خنک‌کننده بدن از کار بیفتد، دمای مرکزی بدن آنچنان افزایش می‌یابد که می‌تواند در کمتر از نیم ساعت منجر به مرگ فرد شود.

  بعضی افراد چند هفته بعد از گرمازدگی فوت می‌کنند که به دلیل نارسایی کلیه یا قلب است. بیش از 10 درصد افرادی که دچار این حالت می‌شوند، فوت می‌کنند. گرمازدگی باعث از کار افتادن و خرابی دائمی بعضی اندام‌ها مثل کبد می‌شود.

  علائم گرمازدگی

  1- افزایش دمای بدن

  2- سردرد

  3- سرگیجه و منگی

  4- حال بد و بی اشتهایی

  5- تشنگی شدید

  6- تپش قلب

  7- تند نفس کشیدن

  8- تعریق شدید و پوست رنگ پریده و نمناک

  9- انقباضات شدید عضلانی

   انواع گرما زدگی

  گرمازدگی تابستان را جدی بگیرید و راه‌های مقابله با آن را بشناسید

  گرما زدگی کلاسیک. فرم کلاسیک بیشتر در سنین بالا و در بیماران قلبی عروقی، بیماریهای مزمن، بیماریهای روانی، معلولان، افراد چاق، افرادی که به هر دلیل دچار کاهش آب بدن شده‌اند، افراد الکلی و استفاده کنندگان از بعضی داروها پس از چند روز تماس با هوای گرم که امکان تهویه مناسب محیط هم نباشد اتفاق می‌افتد.

  گرما زدگی فعالیتی. فرم فعالیتی در سنین پائین تر و به دنبال فعالیتها و ورزشهای سنگین در آب و هوای گرم (مانند کسانی که مسافت زیادی می‌دوند، بازیکنان فوتبال و...) و در شرایط کمبود آب بدن اتفاق می‌افتد.

  همه ما می دانیم بدن دارای یک مکانیسم در سوخت و ساز و به طور کلی در تمام فعالیت های خود است. از نظر علمی به هم خوردن مکانیزم تنظیم دمای بدن را گرمازدگی می نامند. علت اصلی این گرما زدگی نیز نا توانی بدن در دفع حرارت مازادی است که از محیط دریافت کرده است. گرمازدگی از لحاظ شدت به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود.

  توصیه های سنتی برای گرمازدگی

  توصيه ابوعلي سينا. به گفته شيخ‌الرئيس، دوغ ترش براي گرمازدگي مناسب است. فرد آفتاب‌زده‌شده بهتر است در سايه بنشيند و پاي خود را در آب سرد بشويد و اگر تشنه بود اندك‌اندك از ظرفي با دهانه باريك آب بنوشد. علاوه بر اين خوراكش هم بايد از غذاهاي زود هضم باشد. ابوعلي سينا در اين‌باره توصيه كرده است: ماليدن روغن بنفشه روي پيشاني، براي جلوگيري از گرمازدگي و سردردهاي صفراوي مفيد است. فرد بعد از سفر، حمام آب سرد بگيرد تا از آسيب سفر به دور باشد و سرحال ‌آيد. البته نبايد در اين كار عجله كند و بايد به‌تدريج آب‌تني كند. فرد مسافر، سر و سينه خود را از تابش مستقيم نور خورشيد بپوشاند و در راه قاووت جو و عصاره ميوه تناول كند و قدري براي حركت صبر كرده و سپس به راه بيفتد.

  توصيه زكرياي رازي. زكرياي رازي گفته است: نوشيدن شربت سكنجبين منافع بسيار دارد. يكي از منافع سكنجبين آن است كه چون آن را با يخ خنك كرده و بنوشند، صفرا را مي‌برد و از التهاب حرارت معده مي‌كاهد و آنچه بلغم در معده و روده‌ها باشد، خارج مي‌كند. اگر سكنجبين را با ريشه و تخم كاسني مخلوط كرده و كمي گلاب به آن اضافه كنند، نوشابه‌اي پر سود و شگفت‌آور مي‌شود، به‌خصوص براي كساني كه جگر و معده‌اي گرم داشته يا دچار گرفتگي معده شده‌اند و نيز براي كساني كه مبتلا به نفخ هستند منافع زياد دارد اما براي مبتلايان به زخم معده و روده مضر است. از آنجا كه فرد گرمازده ميل زيادي به خوردن آب سرد دارد، بايد به‌تدريج و آهسته مايعات را بنوشد تا معده وي دچار تحريك و درد نشود.

  برای جلوگیری از بروز گرمازدگی به توصیه های زیر عمل کنید

  گرمازدگی تابستان را جدی بگیرید و راه‌های مقابله با آن را بشناسید

  1-پوقتی جلوی آفتاب کار می‌کنید، روی سرتان کلاه بگذارید که بهتر است لبه دار باشد تا روی صورتتان سایه ایجاد کند. سر شما نسبت به گرما حساس است.

  2- برای پیشگیری از گرما زدگی در هوای گرم لباس‌های گشاد‌، نازک و رنگ روشن بپوشید. لباس کتان از همه بهتر است، زیرا باعث می‌شود هوا به راحتی از آن عبور کند و عرق شما خشک شود.

  3- برای جلوگیری از گرمازدگی وقتی که برای مدت طولانی در معرض تابش آفتاب یا در یک محیط گرم هستید همچنین قبل، بعد و در طی ورزش، آب زیادی بنوشید. قبل از اینکه کاملاً احساس تشنگی کنید، آب بنوشید (یعنی منتظر نباشید تا احساس تشنگی کنید و سپس آب بنوشید) و هنگام نوشیدن آب بیشتر از آن حدّی که فکر می‌کنید نیاز به آب دارید، آب و مایعات بنوشید، مخصوصاً وقتی که خیلی عرق کرده‌اید.

  میوه هایی موثر برای جلوگیری از گرمازدگی

  سیستم ایمنی بدن انسان در فصل گرما و دمای بالای 40 درجه سانتیگراد ضعیفتر عمل کرده و از این نقطه به بعد کارایی سیستم اعصاب به سرعت کاهش می یابد.دمای 104 درجه فارنهایت باعث ایجاد اخلال در سیستم مغزی نیز شده و نارسایی های قلبی و کلیه را نیز به وجود می آورد.گرمازدگی به ویژه توصیه شده است که سالمندان، کودکان، زنان باردار و بیماران از قرارگرفتن در چنین شرایطی اجتناب کنند و در صورت اجبار، با چند راهکار ساده و عملی می توان اثر گرمی هوا را برای بدن قابل تحمل کرد. در ابتدا لازم است بدانیم که چه غذاهایی مناسب تابستان هستند و بدن را برای مبارزه با شرایط گرمی هوا و کم آبی آماده می کنند.

  هندوانه. هندوانه سبب تنظیم آب بدن، تقویت حافظه و بهبود خلق و خو می شود. همچنین لیکوپن موجود در آن، از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند. 92 درصد مواد تشکیل دهنده هندوانه، آب است؛ از این رو مناسب ترین میوه تابستانی به شمار می آید.

  ذرت. ذرت شیرین با وجود دو آنتی اکسیدان لوتئین و زیزانتین، مانند یک عینک آفتابی طبیعی عمل می کند و به تشکیل رنگدانه های ماکولای چشم کمک می کند. این رنگدانه ها اثرات مخرب خورشید را فیلتر می کنند. همین دو آنتی اکسیدن از بروز انحطاط ماکولا در افراد بالای 60 سال جلوگیری می کنند.

  گوجه فرنگی. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند و بدن را در برابر اشعه ماورای بنفش حفظ می کند.

  عناب و شکر

  برای رفع گرمازدگی بهتر است عناب را در آب جوشانده و با کمی شکر به صورت خنک میل کنید. همچنین خوردنی‌های سرد و تر مانند گل بنفشه، خاکشیر، هندوانه و تخم خیارین (خیار، کدو، هندوانه و خربزه) نیز توصیه می‌شود. البته بهترین دارو برای رفع گرمازدگی دم کرده عناب و زرشک است که همراه با مقداری شکر میل می‌شود.

  خاکشیر یخ زده و شربت آب‌لیمو

  گرمازدگی تابستان را جدی بگیرید و راه‌های مقابله با آن را بشناسید

  استفاده از خاکشیر یخ‌زده و شربت آب‌لیمو برای جلوگیری از گرمازدگی موثر است. برای جلوگیری از اسهال و تأثیر خنکی، خاکشیر باید به شکل یخ‌زده یا همراه خرده یخ مصرف شود، در غیر این صورت ملین و اسهال‌آور است.

  منابع: mashregh - hidoctor beytoote namnak asanteb - salamatnews

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی