ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

رژیم غذایی سالم همیشه مفید نیست!

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • دوشنبه, 12 شهریور 1397
 • رژیم غذایی سالم همیشه مفید نیست!

  شاید شما از آن دسته از افرادی هستید که همیشه غذاهای سالم میخورید ،ورزش را ترک نمی کنید و آمار کالری های مصرفی تان را دارید و خیالیتان راحت است که با این سبک زندگی که انتخاب کرده اید سالیان سال در سلامت به سر خواهید برد .

  اما این سخت گیری تان تا چه حد خواهد بود؟

  این مطلب را بخوانید تا بفهمید که آیا به اختلال "آرتورکسیا" دچار هستید یا نه!

  دلایل بی اشتهایی چیست؟

  "آرتورکسیا" چه نوع اختلالی است؟

  رژیم غذایی سالم همیشه مفید نیست!

  همه ما دوست داریم تا جایی که می توانیم سالم غذا بخوریم. اما این تاکید صد در صد نیست و گاهی حتی برای چند روز در شرایطی مثل سفر یا تعطیلات قید رژیم و سالم خوری را می زنیم بدون این که ذره ای احساس عذاب وجدان یا ناراحتی بکنیم.

  اما اگر فردی که به اختلال "آرتورکسیا" مبتلا است، حتی برای لحظه ای نمی تواند تصور کند که به جای گیاهان آب پز شده با کالری معین قرار است یک همبرگر پرکالری و چرب بخورد.

  این افراد ممکن است برای چندین ساعت گرسنگی را تحمل کنند اما لب به غذاهایی که به نظرشان ناسالم است نمی زنند.

  "آرتورکسیا" چه تاثیری بر سلامتی می گذارد؟

  رژیم غذایی سالم همیشه مفید نیست!

  این افراد به دلیل نظارت بیش از حد بر مواد غذایی ای که وارد بدنشان می شود، مانع از این می شوند تا بسیاری از مواد غذایی به ظاهر مضر اما برای بدن ضروری هستند می شوند. به همین دلیل سیستم ایمنی بدن و گوارش این افراد تا حد زیادی از نظر مقاومت عقب می ماند.

  اما دلیل اصلی خطرناک بودن این اختلال، فشار روانی و استرسی است که این افراد بعد از خوردن غذای (کمی) ناسالم تجربه می کنند.

  دکتر استفن براتمن، نویسنده کتاب «غذای سالم»، کسانی که مبتلا به سالم‌خوری عصبی هستند را چنین توصیف می‌کند: این افراد آنچنان در سالم‌بودن غذایی که می‌خورند حساسیت به خرج می‌دهند که این سالم‌خوری در آن‌ها به شکل وسواس در می‌آید. من این وضعیت را سالم خوری عصبی می‌نامم، یعنی محدودشدن به استفاده از غذاهای سالم.

  راه حل این مشکل

  رژیم غذایی سالم همیشه مفید نیست!

  1- با فردی که به او اعتماد دارید مشکل خود را میان بگذارید. غلبه بر هر نوع اختلال تغذیه، اعتیاد یا وسواس، نیازمند پشتیبانی و حمایت از سوی مشاوران، راهنمایان، دوستان خوب یا افراد خانواده است. سالم‌خوری عصبی را یک بیماری جدّی مانند افسردگی یا بیماری قلبی در نظر بگیرید و تقاضای کمک کنید.

  2- از فرد مورد اعتماد خود بخواهید که در طول دوره‌ای که سعی در غلبه بر این اختلال تغذیه دارید، شما را مسئول و پاسخگو بداند. به چه نوع حمایتی نیاز دارید؟ چه گام‌ها یا راهبردهایی به شما در غلبه بر این وسواس مصرف غذاهای سالم کمک خواهد کرد؟ اگر کمک گرفتن از یک متخصص اختلال تغذیه لازم است از فرد مورد اعتماد خود بخواهید که در این زمینه کمکتان کند. اگر در صدد گنجاندن مقدار معقولی غذای ناسالم در رژیم غذایی خود هستید، غذاهایی که می‌خورید را به فرد مورد اعتمادتان گزارش دهید.

  3- به یاد داشته باشید که خوردن مقداری غذای ناسالم به سلامت کلّی شما آسیبی نمی‌رساند. افرادی که دچار سالم‌خوری عصبی هستند ممکن است از مصرف غذاهایی که به نظرشان «ناسالم» می‌آید به خاطر ترس از اضافه وزن، از دست دادن پیشرفتی که به دست آورده‌اند، یا احساس غیرطبیعی و آلوده بودن، پرهیز کنند. برای غلبه بر این اختلال تغذیه، به یاد داشته باشید که خوردن مقداری غذای ناسالم به سلامت شما آسیب نمی‌رساند و یا به صورت عادت به خوردن غذاهای بد و ناسالم در نمی‌آید. همه چیز در حدّ اعتدال برای سلامت جسمی، روانی و هیجانی خوب است.

  4- آخرین توصیه برای غلبه بر سالم‌خوری عصبی، مستلزم یافتن راهی سالم برای برقراری ارتباطی قوی بین بدن و ذهن است. خوردن غذاهای سالم یکی از راه‌های مواظبت از خود، پرورش یافتن و حتی عشق به خود است. امّا اگر از حدّ بگذرد- مثل سالم خوری عصبی و وسواس مصرف غذاهای سالم- جنبه مخربی پیدا می‌کند. برای غلبه بر این اختلال تغذیه، راه‌های دیگری برای پرورش و مواظبت از خود بیابید. سعی کنید ارتباط بین بدن و ذهن خود را از طریق یوگا، مدیتیشن، نوشتن خاطرات روزانه و یا هنردرمانی تقویت کنید. و یا به سراغ چیزهای تازه، مثل آموختن یک زبان دیگر، ثبت‌نام در کلاس ورزش، بافتنی یا جمع‌آوری بریده جراید بروید.

  سالم‌خوری عصبی نیز مثل سایر اختلالات تغذیه قابل درمان است. به زمان، تمرکز و تلاش - و غالباً حمایت خارجی- نیاز دارد.

  منابع: sky - timberlineknolls

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی