ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

خواص پوست موز

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • چهارشنبه, 20 دی 1396
 • خواص پوست موز

  بسیاری از مردم عادت دارند که با بی‌تفاوتی پوست موز را درون زباله بیاندازند، اما مردمان کشوری مانند هندوستان سال‌ها است که درحال بهره بردن از فواید بیشمار این ماده گیاهی هستند درحالي كه ميوه موز بسيار نرم و خوش طعم است، پوست آن بسيار ضخيم، فيبردار و كمي تلخ است. براي خوردن پوست موز مي‌توان آن را مخلوط كرده و به تركيبي نرم‌تر تبديل كرد يا آن را براي 10 دقيقه سرخ كرد،‌پخت يا آب‌پز كرد.

  گرما فيبرهاي پوست را خرد كرده و از سختي آن مي‌كاهد و جويدن و هضم آن را ساده‌تر مي‌سازد. همچنين هرچه اجازه دهيد موز رسيده‌تر شود، پوست آن باريك‌تر و شيرين‌تر خواهد‌شد زيرا با رسيده‌تر شدن ميوه هورمون گياهي اتيلن بيشتر آزاد مي‌شود.همچنین متخصصان تغذیه خوردن موز با پوست را برای کاهش سریع وزن و لاغری توصیه می کنند.

  چرا پوست موز؟

  بدون شك خوردن هيچ ميوه اي با پوست به عجيبي موز نيست اما در صورتي كه بتوانيد يك هشتم اين ميوه را با پوست بخوريد، احتمالاً دچار پيرچشمي و حتي افسردگي نمي شويد. حالا پرسش مهم اين است كه چطور پوست موز را از آلودگي هاي ميكروبي پاك كنيم؟ بد نيست بدانيد موز شسته شده پس از 24 ساعت سياه و خراب مي شود به همين دليل بايد كمي پيش از مصرف، آن را با آب سرد و محلول ضدعفوني كننده ميوه و سبزي بشوييد و بعد از آبكشي با يك دستمال نخي تميز خشك كنيد. راستي يك نكته طلايي درباره پوست موز! براي سفيد كردن دندان ها و براق كردن چرم و يا نقره هم مي توانيد از پوست موز كمك بگيريد. كافي است پوست موز را روي موضع مورد نظر بماليد و منتظر نتيجه خارق العاده باشيد.

  مطالعات جدید نشان می دهد که پوست موز حاوی مقادیر بالای ویتامین B6 و B12، پتاسیم و منیزیم است و خاصیت ضد التهابی و سم زدایی دارد. در بسیاری از کشورها از جمله هند، بیش از چند دهه است که از پوست موز به عنوان یک ماده مغذی و دارویی استفاده می شود. تحقیقات جدید نشان می دهد پوست موز حاوی انواع ویتامین و مواد معدنی است و می توان آن را به صورت مخلوط با آب میوه، شیر موز، پخته و سرخ شده استفاده کرد. هرچه موز رسیده تر باشد، پوست آن شیرین تر و بافت آن نرم تر می شود و دلیل آن نیز وجود یک هورمون طبیعی گیاهی به نام اتیلن است که در فرآیند رسیدن میوه ها ترشح می شود. اتیلن پس از برهمکنش با قند و فیبر موجود در پوست موز، قند مرکب را به قند ساده تبدیل می کند، به همین دلیل است که موز رسیده شیرین تر است. هورمون های دیگر سبب تغییر رنگ پوست موز از سبز یه زرد می شوند.

  دیگر فواید پوست موز

  1- چند تکه پوست موز‌ به ظرفی آب اضافه کنید و بگذارید برای چند روز بماند. از این آب برای آبیاری گیاهان خانگی استفاده کنید. مواد غذایی درون پوست موز‌ می‌تواند به رشد گیاهان کمک قابل توجهی کند.

  2- از بهترین و مفید ترین چاشنی ها برای سالاد و سبزیجات نیز میتوان به سرکه تهیه شده از پوست موز اشاره کرد.

  3- هنگام کباب کردن گوشت، ‌تکه‌ای پوست موز‌ دور آن بپیچید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود.

  4- از دیگر فواید پوست این میوه شیرین و خوش طعم خاصیت آنتی بیوتیک آن است. میتوانید پوست موز را بسوزانید و برای جلوگیری از عفونت خاکستر آن را روی زخم های پوستی ببندید. این کار به سرعت جوش خوردن التهاب و زخم کمک چشم گیری می کند. 

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی