ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

غرور یا تکبر، مسئله این است

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • سه شنبه, 29 خرداد 1397
 • غرور یا تکبر، مسئله این است

  نویسنده: آرش امام زاده

  در دنیای امروز استفاده صحیح و یا غلط میتواند تاثیر بسیاری در موقعیت های حرفه ای و اجتماعی ما بگذارد. برای همین است که این روز ها کارشناسان زبان شناسی و ادبیات تاکیید بیشتری بر روشن سازی کلمات با معانی نزدیک به هم دارند. برای همه ما پیش آمده که در طول مکالماتمان به جای استفاده از کلمه "غرور" و "افتخار" از کلمه " تکبر" استفاده کرده باشیم. اما واقعا معنا و منظور این دو کلمه یکسان است.

  تصور کنید من در حال تماشای جام جهانی هستم و به طور خاص، مسابقه بین انگلیس و تونس. این 1-1 متصل است.

  شما واقعا می توانید احساس غرور ملی را در طرفداران هر دو طرف احساس کنید. آنها در حال رقص، آواز خواندن و تشویق تیم ملی شان هستند.اما آیا این طرفداران افتخار می کنند یا ... متکبرند؟

  در کتب تاریخی، ادبیات و حتی در مصاحبه هایی که از افراد معروف میخوانیم هم میتوان به اتفاوت معنی این دو کلمه دقت کرد. برای مثال در قرآن آمده است مه خداوند از شیطان "متکبر" خواسته است که از قبول عذاب آدم جلوگیری کند. یا مثالی دیگر این که جورج کارلین یک بار به گلف به عنوان یک بازی متکبر اشاره کرد. گزارش شده است که فرانک لویید رایت گفته است که در اوایل زندگی، با اختیار بین فروتنی ریاکارانه و تکبر صادقانه، دومی را انتخاب کرده است.

  غرور یا تکبر، مسئله این است

  غرور

  بذارید قبل از اینکه در مورد معنای تکبر صحبت کنم، معنی "غرور" به معنی افتخار را مورد بحث قرار دهم. در دیدگاه من غرور همان حس مثبتی است که حاصل ارزیابی یک کار فردی خوب یا یک ثمردهی مثبت اجتماعی است.با توجه به این تعریف، غرور،نیازمند داشتن یک مسعولیت و به دنبال آن ایجاد یک نتیجه مثبت است. مثلا اگر شما یک گل خوب برای تیم خود به ثمر برسانید، میتوانید به موفقیت خود افتخار کنید.

  تکبر

  تکبر چیست؟ تکبر به نوعی احساس افتخار گفته میشود که اغراق شده و بیش از حد است . حتی گاهی این احساس توخالی است. مثلا اگر شما به دلیل این که برای تیم خود گلی زده باشد متکبر باشید، احتمالا معتقدید که تیم بدون وجود شا حتما بازنده بود و این شما هستید که همیشه نتیجه مثبت برای تیم به ارمغان میاورید.

  این نکته قابل اهمیت است که انتخاب بین مفتخر بودن یا متکبر بودن همیشگی نیست. احساسات ما نسبت به موفقیت ها ،حاصل چندین عوامل مثل تاریخچه موفقیت های قبلی ما، جو و موقعیت آن لحظه و البته احساسات "نارسیستیک" یا خودشیفتگی گذراست که گاهی ممکن است همه ی ما دچارش شویم.

  همچنین باید دانست که احساس افتخار به افزایش همدلی و واکنش مثبت نسبت به اعضای خارج از گروه مربوط می شود، در حالی که تکبر با همدلی ارتباط پایینی دارد و نتیجه آن افزایش خصومت نسبت به دیگران، از جمله اعضای خارج از گروه است .

  غرور یا تکبر، مسئله این است

  افراد موفق باید نگران باشند

  از آنجایی که رهبران تجاری و سیاسی (و همه افراد در مقامات مهم) هر روزه توسط افتخاری که از موفقیت ها خود و پیشرفت های گروهشان به دست می آورند تشویق میشوند، باید مراقب باشند که این غرور تبدیل به تکبر نشود . چرا که نتیجه آن چیزی جز استخدام افراد اشتباه و اخراج افراد لایق نیست.

  بنابراین آنچه که مهم است دانستن معنای واقعی این دوکلمه حیاتی برای تمامی ابعاد شخصی و اجتماعی است.

  منبع: psychologytoday

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی