ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

چرا بعضی ها اصلا چاق نمیشوند؟

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • دوشنبه, 27 فروردين 1397
 • چرا بعضی ها اصلا چاق نمیشوند؟

  افزایش بیش از اندازه گیرنده‌‌های لپتین در سلولهای چربی ممکن است کلید اصلی برای پاسخ به این سوال باشد.مطالعه جدید که توسط دانشمندان آمریکایی در مرکز (UTSM) انجام شده نشان می‌دهد که افزایش اندازه سلولهای چربی که در چاقی اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود سلولها گیرنده‌های خود را برای لیپتین از دست بدهند. لیپتین در واقع یک محرک قوی برای سوختن چربی است.

  سوسن پارسا متخصص تغذیه و رژیم درمانی در این باره میگوید: بسیاری از افراد غذای کافی دریافت می‌کنند اما وزنشان کمتر از حد نرمال است، برای کشف این موضوع باید سه منشا اصلی را مورد بررسی قرار داد.

  وی ادامه داد: یکی از دلایل آن بیماری‌های جسمی از قبیل پرکاری تیروئید، عفونت‌های مختلف در بدن؛ علت دوم انگل‌های موجود در بدن و دلیل سوم بیماری‌های عمومی در افراد لاغر است که باید بررسی شود.

  پارسا افزود: در صورتی که هیچ کدام از این بیماری‌ها به اثبات نرسد و فرد از لحاظ جسمی سالم باشد، باید به منشأ روحی غذا نخوردن توجه نمود. در بسیاری از این افراد لاغر، بالا بودن میزان استرس و نگرانی‌ از مسائل روزانه زندگی باعث کاهش اشتها در آنها می‌شود. پارسا در ادامه افزود: در این گونه موارد متخصصان تغذیه و اعصاب و روان باید در کنار هم فعالیت کنند تا فرد آرامش ذهنی خود را بازیابد.

  اما اگر شما هم دوست دارید که هرچه میخورید چاق نشوید، ان نکات را در نظر داشته باشید:

  مصرف فلفل و ادویه ها مناسب برای لاغری. یکی از اقوام و مللی که به مصرف مقادیر بسیار زیاد فلفل مشهور هستند هندی ها می باشند. راز لاغر ماندن هندی ها مصرف غذاهایی سرشار از انواع ادویه های تند و انواع فلفل ها می باشد. فلفل قرمز سرشار از کاپسایسین است که در دستگاه گوارش گرمای زیادى ایجاد می کند و مقادیر فراوانى از انرژى در رژیم غذایی نیز براى هضم، گوارش و تجزیه شدن آن مصرف مى شود؛ به همین علت باعث لاغری می شود. مصرف ادویه ها مانند دارچین، زنجبیل و موارد دیگری از این دست هم مشابه همین اثر را در دستگاه گوارش القا مى کنند.

  نوشیدنی های سرشار از کافئین لاغرتان می کنند. چای سفید، چای سیاه، چای سبز، اولنگ و قهوه به دلیل دارا بودن کافئین روند متابولیسم را هم در دستگاه گوارش و هم در سایر قسمت‌هاى بدن افزایش مى دهند. در ضمن به دلیل جایگزین شدن به جاى انتقال دهنده هاى عصبى در سیستم عصبى از احساس خستگى ناشى از اتمام ذخایر انتقال دهنده هاى عصبى مى کاهند. در حقیقت یکى از علل خستگى اتمام ذخایر انتقال دهنده هاى عصبى در بدن مى باشد و کافئین مى تواند به جاى این انتقال دهنده ها مصرف شود و از میزان خستگى بدن بکاهد. کاهش احساس خستگى مى تواند توان فرد براى انجام فعالیت های بدنى بیشتر را به همراه داشته باشد. البته مراقب باشید زیاده روی نکنید.

  افراد مبتلا به پر کاری تیروئید لاغرترند

  یکی از هورمون‌های بسیار مهم در متابولیسم بدن غده تیروئید می باشد. این غده میزان سوخت و ساز و مصرف انرژی را در بدن تنظیم می کند. اگر این غده بیش از حد معمول فعال باشد که اصطلاحا به آن پرکاری تیروئید می گویند، میزان سوخت و ساز در بدن فرد افزایش می یابد و لاغری را برای افراد به همراه دارد و متقابلا اگر این غده فعالیت چندانی نداشته باشد، بیماری کم کاری تیروئید بروز می کند و در این حالت، تیروئید فعالیت زیادی ندارد و بدن فرد انرژی زیادی نمی سوزاند و بیشتر انرژی را در خود ذخیره می کند که پیامد آن چاقی می باشد.

  ژنتیک

  متأسفانه برخی از افراد، لاغر متولد می‌شوند. افراد جوان معمولا سرعت سوخت و ساز تندتری دارند. با بالا رفتن سن ما، سرعت متابولیسم‌مان تغییر می‌کند.

  اما بعضی از افراد خوش شانس، حتی در سال‌های بعدی عمرشان نیز مانند یک ماشین کالری سوز باقی می‌مانند. آرایش بیولوژیکی آن‌ها باعث می‌شود که در سوزاندن چربی‌ها، کارآمدتر باشند. در واقع، بعضی از افراد لاغر اصلا نمی‌توانند وزن اضافه کنند.

  افراد لاغر فعال ترین افراد هستند

  دلیل علمی دیگر NEAT است. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که افزایش وزن پیدا نمی‌کنند، فعال ترین اشخاص هستند. آن‌ها کالری بیشتری می‌سوزانند. این بدان معنا نیست که آن‌ها زمان بیشتری را در باشگاه سپری می‌کنند. ایده‌ی پشت NEAT ساده است: تمام فعالیت‌های فیزیکی به حساب می آید. این افراد حتی با خوابیدن یا خوردن، کالری می‌سوزانند.

  بدن افراد لاغر، صرف‌نظر از اینکه چه فعالیتی انجام می‌دهند،در سوزاندن کالری کارآمدتر است.

  به نقل از انجمن ورزش آمریکا، افرادی که این حالت را دارند می توانند 50 درصد بیشتر از دیگران کالری بسوزانند، حتی اگر یک سبک زندگی بی تحرک داشته باشند. این بدان معناست که بعضی افراد ذاتا لاغر، می‌توانند تا 3000 کالری در روز بسوزانند.

  اصلاح یک باور اشتباه

  چرا بعضی ها اصلا چاق نمیشوند؟

  آیا شما هم فکر می‌کنید نوشیدن مایعات چاق‌کننده نیست و نوشیدنی‌‌ها کالری ندارند؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است سخت در اشتباهید چون همه نوشیدنی‌ها کم کالری نیستند. البته جایگزین کردن یک نوشیدنی کم کالری به جای یک نوشیدنی پرکالری هنگام صرف غذا به کاهش دریافت کالری کمک می‌کند، اما نوشیدنی‌‌های شیرین و پرکالری فقط اشتهای کاذب شما را می‌گیرند و بعد از مدت کوتاهی (یک تا دو ساعت) با وجود دریافت کالری بالا گرسنه می‌شوید و میل به خوردن خواهید داشت. افراد لاغر یا آنهایی که تناسب اندام دارند به جای نوشیدنی‌های پرکالری مدام آب می‌نوشند، به این ترتیب هم متابولیسم بدنشان را بالا می‌برند و هم جلوی اشتهای کاذبشان را می‌گیرند.

   

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی