ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

آمارهای نگران کننده درباره وضعیت سلامت زنان ایران

 • نویسنده: ندا یدی
 • چهارشنبه, 30 خرداد 1397
 • آمارهای نگران کننده درباره وضعیت سلامت زنان ایران

  عضو کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: طبق آمارها به طور میانگین وضعیت سبک زندگی بانوان ایرانی از مردان ایرانی نگران‌کننده‌تر است و مهم‌ترین ریسک‌فاکتورهای بروز بیماری‌های غیرواگیر مانند مصرف دخانیات، چاقی، دیابت، زایمان در سنین پایین و... را در کشور تشریح کرد.

  طبق مطالعه‌ای که در سال ۹۵ انجام شد، استان‌هایی که بیشترین میزان مصرف دخانیات در مردان را به خود اختصاص داده‌اند، قزوین، آذربایجان غربی، همدان و کهگیلویه و بویر احمد بوده و مصرف دخانیات زنان نیز در استان‌های بوشهر، سیستان و بلوچستان و هرمزگان بیشترین میزان را دارد.

  نگاهی به آمارهای وضعیت بهداشتی زنان کشور حاکی است سرطان پستان با 23.8 درصد در رتبه اول سرطان‌های زنان قرار دارد. سرطان پوست با 9.5 و سرطان روده با 7.8 درصد نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

  رتبه اول زنان سیستان و بلوچستان در زایمان قبل از 18 سالگی

  زایمان قبل از 18 سالگی نیز یکی دیگر از شاخص‌های سنجش سلامت زنان محسوب می شود. بر اساس آمار منتشر شده توسط معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری، استان سیستان و بلوچستان با 18.29 درصد رتبه اول زایمان زیر 18 سال زنان 20 تا 24 ساله کشور را به خود اختصاص داده است. بعد از این استان، خراسان شمالی با 13.51 درصد، رتبه دوم را در این شاخص کسب کرده است. استان یزد نیز با 1.11 درصد پایین ترین رقم را در زایمان زیر 18 سال زنان 20 تا 24 ساله به خود اختصاص داده است. سمنان با 1.54 درصد و خراسان جنوبی با 1.75 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. این در حالیست که زنان استان تهران با 1.21 درصد رتبه 25 ام را در زایمان زیر 18 سال به دست آورده‌اند.

  استان سیستان و بلوچستان در شاخص میزان شیوع پیشگیری از بارداری به وسیله کل روش ها نیز در پایین‌ترین رتبه با 55.16 درصد قرار دارد، این در حالیست که استان تهران نیز با 80.94 درصد رتبه 9 را به خود اختصاص داده است. کردستان با 84.78، قزوین با 84.35 و ایلام با 83.64 درصد، بالاترین استانهایی هستند که میزان شیوع پیشگیری از بارداری در آنها بیشتر است.

  درصد بالای شیوع بیماریهای پوستی در جنوب کشور

  بر اساس گزاش‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، شیوع بیماری‌های پوستی در زنان جنوب کشور درصد بالایی را نشان می دهد. طبق این شاخص، زنان بوشهری با 5.27 درصد رتبه اول را در ابتلا به این دسته از بیماری ها دارند. بعد از این استان، استان قم با 3.97 درصد و استان گیلان با 3.75 درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. زنان استان لرستان با 0.69 درصد کمترین میزان ابتلا به بیماریهای پوستی را دارا هستند.

  ۸.۵ میلیون ایرانی دیابت دارند

  آمارهای نگران کننده درباره وضعیت سلامت زنان ایران

  دیابت به این معنی است که میزان قند ناشتا دو بار بیشتر از ۱۰۰ باشد. در کشور ما شیوع دیابت در زنان مقداری بیش از مردان است. در عین حال میانگین شیوع این بیماری در کشور ۱۱ درصد است، یعنی ۸.۵ میلیون نفر از جمعیت ما از دیابت  رنج می‌برند. از این میزان ۱۰ درصد دیابتی‌ها در مردان و بیشتر در یزد، تهران و خوزستان هستند و در مابقی را زنان تشکیل می‌دهند که در سمنان، گیلان و کرمانشاه بیشترین میزان ابتلا به دیابت زنان دیده می‌شود. البته در زمینه دیابت هیچ مشابهتی بین استان‌هایی که بیشتری میزان دیابتیک مرد و زن را دارند، نیست و این سوال‌برانگیز است.

  زنان ایرانی ۲ برابر مردان چاقند

  آمارهای جدید نشان میدهد در کشور ما  ۱۵ درصد مردان و ۳۰ درصد زنان چاقند. بر اساس این آمار از هر سه نفر زن یک نفرشان چاق است و بالای ۳۰ دارند.. بنابراین زنان دو برابر مردان چاقند و در برخی استان‌ها مانند مازنداران بیشترین درصد چاقی زنان وجود دارد، اردبیل و سمنان هم در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. همچنین استان‌های گلستان، ‌ البرز، مازنداران و خوزستان بیشترین میزان چاقی در مردان را دارند. بنابراین می‌بینیم که استان مازندران استان چاقی است که عواملی مانند سبک‌زندگی، نوع مصرف مواد غذایی و عادت‌های غذایی در این زمینه موثرند.

  بر این اساس ۳۸ درصد مردان و ۳۵ درصد زنان در کشور مبتلا به اضافه وزن هستند. در مردان بیشترین درصد اضافه وزن را به ترتیب در استان‌های البرز، اردبیل و آذربایجان شرقی دارند و در زنان استان‌های همدان، کردستان، خراسان شمالی و گیلان هم بیشترین درصد اضافه‌وزن را به‌ترتیب به خود اختصاص داده‌اند.

  منابع: خبر آنلاین - ایسنا

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی