ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

علت تاری دید لحظه ای چیست؟

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • دوشنبه, 12 تیر 1396
 • علت تاری دید لحظه ای چیست؟

  تاری دید گاهي به این علت است که عدسی چشم تا حدی انعطاف‌پذیری خود را از دست داده و نمی‌‌تواند بر روی اجسام نزدیک، مخصوصاً روزنامه، نقشه، یا اجسام ریز تطابق کامل انجام دهد.ممکن است دید شما ۲۰ به ۲۰ باشد، ولی با چند ساعت خیره شدن به صفحهٔ نمایشگر کامپیوتر دیدتان تار باشد، دودمه، گرد و غبار، آلودگی هوا چشم را تحریک و دید را تار می‌کند. عدم مراقبت درست یا مناسب بودن لنزهای چشمی و همچنین تحریک ناشی از عفونت چشم هم باعث تاری دید می‌شوند.

   همچنین تاری دید ممکن است اولین علامت گرفتاری‌های جدی چشم مثل آب مروارید، آب سیاه ، یا تخریب لکهٔ زرد چشم باشد. برخی شرایط خاص که مستقیماً به چشم مربوط نمی‌شوند نیز گاهی تاری دید می‌آورد. از جملهٔ اینها بیماری قند، کم‌خونی، بیماری‌های کلیوی، و بیماری‌های اعصاب  است.

   برخي از بيماري هاي اعصاب داراي علايم چشمي هستند که با تاری دید و کاهش قدرت بينايي، بروز مي کنند. بيماري ام اس که يک بيماري سيستم عصبي است، بيشترين تاثير را بر عصب بينايي چشم دارد و منجر به تاری دید مي شود.بیشتر افراد  جوان دچار بیماریهای اعصاب چشمی و التهابات شدید بینایی می شوند که این مشکل می تواند ناشی از تومورهای چشم هم باشد.

  علت تاری دید لحظه ای چیست

   تاری دید ناشی از ضعف چشم

  تاری دید یکی از دلایل مهم ضعیفی چشم به شمار می رود، در این مواقع وقتی بیمار چشمش تار می ‌بیند اگر چشمانش را تنگ کرد و نقطه ‌ای که تار می دید شفاف شد، او مشکل عیوب انکساری (نزدیک بینی ، دور بینی ، آستیگماتیسم)دارد و با تجویز عینک یا اعمال جراحی مشکل او حل می شود که صد البته تشخیص قطعی با چشم‌ پزشک است ، این گونه استنباط می شود که مطالعه، تاثیر قابل توجهی در ایجاد نزدیک بینی ندارد، اما اصولا آنهایی که بیشتر مطالعه می کنند، بیشتر دچار عیوب انکساری می شوند ، ارتباط قطعی به ایجاد نزدیک بینی بعلت کار با کامپیوتر یا تلویزیون نیز اثبات نشده است و بسیاری از متخصصان معتقدند که استفاده از این وسایل نمی تواند عامل عینکی شدن باشد.

   سه راه فهمیدن علت تاری چشم

  یک متخصص مغز و اعصاب سه راه را برای فهمیدن علت تاری چشم و راهکار پیش روی بیماران برشمرد.دکتر سيد عبدالرضا طبسی اظهار داشت: برخي مواقع به علت اختلال در هماهنگی دو چشم، فرد دو بینی دارد اما فکر می کند که تار می‌بیند.در اين حالت، بیمار با بستن یک چشم و دیدن با چشم دیگر مي‌تواند متوجه این مشکل بشود. اگر با دو چشم تار می‌بيند و با یک چشم درست می‌بیند مشخص می‌شود که دو چشم وی هماهنگی دید ندارد و باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند.

   وی افزود: مورد دوم مربوط به عیوب انکساری چشم است. وقتی بیمار چشمش تار می‌بیند اگر چشمانش را تنگ کرد و نقطه‌ای که تار می دید شفاف شد او مشکل عیوب انکساری دارد و با تجویز عینک يا اعمال جراحی مشکل او حل می شود كه صد البته تشخيص قطعي با چشم‌پزشك است.

   عضو هيئت علمي نوزدهمین كنگره چشم‌پزشكي گفت: دسته سوم كساني هستند كه در عصب بينايي‌شان مشكل دارند. این مشکل ممکن است ناشی از ضربه، التهاب، مسائل تغذیه‌ای و یا فشار باشد. مهم‌ترین نکته این است که اين افراد بدانند به صورت ناگهان دچار مشکل تاری چشم شده‌اند یا به‌تدريج؟

  وي اظهار داشت: در اين مواقع فرد بیمار باید به متخصص نوروافتالمولوژیست يا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند تا مشکلش بررسی و حل شود.او گفت: بر اساس تحقيقي كه به مدت 15 سال روي بيماراني كه التهاب عصب بينايي داشته‌اند، انجام گرديده، مشخص شده در 75 درصد موارد، این افراد به بیماری MS دچار شده‌اند كه درمان خاص خود را دارد. اما در 25 درصد موارد هم، طول درمان فرد کوتاه است. اما نكته مهم آن‌كه بايد بدانيم كه هر التهاب عصب بينايي نشانه ام اس نيست.

  علت تاری دید لحظه ای چیست

   تاري ديد يکي از علايم بيماري هاي اعصاب چشم است

  عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت: برخي از بيماري هاي اعصاب داراي علايم چشمي هستند که با تاري ديد و کاهش قدرت بينايي، بروز مي کنند.عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت: برخي از بيماري هاي اعصاب داراي علايم چشمي هستند که با تاري ديد و کاهش قدرت بينايي، بروز مي کنند.

   دکتر" مصطفي سلطان سنجري" در حاشيه برگزاري هجدهمين کنگره چشم پزشکي ايران در گفت و گو با ايرنا گفت: بيماري ام اس که يک بيماري سيستم عصبي است، بيشترين تاثير را بر عصب بينايي چشم دارد و منجر به تاري ديد مي شود.وي گفت: ام اس بيماري است که تمام قسمت هاي مغز و اعصاب را درگير مي کند. بيشترين تاثير اين بيماري در افراد جوان درگير کردن عصب بينايي چشم است که کاهش قدرت ديد فرد را به دنبال دارد.

   عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با بيان اينکه قدرت بينايي، افراد مبتلا به ام اس با درگير شدن عصب بينايي کاهش مي يابد، گفت: قدرت بينايي فرد مبتلا به ام اس در عرض چند هفته ممکن است به شدت کاهش يابد.به گفته اين متخصص ، تاري ديد ناشي از بيماري هاي اعصاب به اين صورت است که فرد نمي تواند به راحتي مطالعه کند، شفافيت ديد کاسته مي شود و به دنبال از بين رفتن قسمتي از ميدان ديد، قدرت بينايي فرد کاهش مي يابد.

   دکتر سنجري يادآور شد: بيشتر افرادي که دچار بيماري هاي اعصاب چشمي مي شوند، اغلب افراد جواني هستند که دچار التهابات شديد بينايي مي شوند که اين مشکل مي تواند ناشي از تومورهاي چشم هم باشد. در هجدهمين کنگره سراسري چشم پزشکي ايران بطور مشخص در يک ميزگرد علمي به موضوع بيماري هاي اعصاب چشم پرداخته مي شود.

   ام اس و اثرات آن بر چشم!/ عواملی که باعث تشدید تاری دید می‌شود

  به گزارش نامه نیوز، دکتر احمد شجاعی، با اشاره به اینکه مشکل چشمی در بسیاری از بیماران (MS) اولین علامت است، گفت: شروع ناگهانی دوبینی، تمرکز ضعیف، درد چشم یا تاری دید می‌تواند فرد را وحشت زده کند. آگاهی از این مطلب که بینایی وی ممکن است مختل شود نیز برای بسیاری از بیماران اضطراب‌آور است.

  علت تاری دید لحظه ای چیست

   وی افزود: خوشبختانه پیش آگهی برای بهبودی بسیاری از مشکلات چشمی همراه با MS خوب است. اگر مشکل بینایی باقی بماند و کاهش بینائی مادام‌العمر ایجاد شود، تجهیزات و منابعی وجود دارند که می‌تواند به بیماران در جهت تطابق با وضعیت‌شان کمک کنند. نابینائی کامل هم می‌تواند اتفاق افتد و لیکن بسیار نادر است.

  شجاعی با تاکید بر اینکه اکثر مبتلایان نیازمند آن هستند که با تغییرات دائمی‌شان تطابق یابند، گفت: مبتلایان به MS نیز ممکن است مانند بسیاری از افراد به دلایل دیگر افت بینایی داشته باشند، لذا مراقبت منظم از چشم‌ها و معاینه با فواصل زمانی مشخص برای تمامی افراد پیشنهاد می‌شود.

  علت تاری دید لحظه ای چیست

  منبع:دکتر رجبی-بیتوته-ام اس سنتر-نامه نیوز-هم صدا

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی