ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

لوسمی سرطان خون قابل درمان است

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • یکشنبه, 09 ارديبهشت 1397
 • لوسمی سرطان خون قابل درمان است

  سرطان خون یکی از بیماری های سخت و شایع در بین مردم است، متاسفانه این بیماری دیر خودش را نشان می دهد و این باعث سخت شدن درمان می شود، ولی اگر در مراحل ابتدایی این بیماری تشخیص داده شود خیلی بهتر می توان درمانش کرد.

  سرطان خون دارای سه نوع اصلی لوسمی، لنفوم، میلوما می باشد که در ادامه به شرح لوسمی، علت و درمان لوسمی (شایع ترین نوع سرطان خون) می پردازیم. گاهی به جای اصطلاح لوسمی همان سرطان خون را به کار می برند.

  لوسمی چیست؟

  لوسمی نوعی سرطان است که معمولا در سلول های مغز استخوان ایجاد می شود. لوسمی اغلب روی گلبول های سفید خون تاثیر می گذارد، گرچه می تواند بر انواع دیگر سلول های خونی اثر بگذارد. سلول های سفید خون بخشی از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری ها هستند. این نوع سرطان خون بسیار شایع میباشد و گاهی لوسمی با عنوان سرطان خون شناخته می شود. در این مقاله به بررسی مفصل این نوع از سرطان خون ( لوسمی ) می پردازیم و روش های درمان آن را برای شما تشریح می کنیم.

  انواع لوسمی

  1- لوسمی حاد. رشد سريع همراه با تعداد زيادی گويچه‌ های سفيد نارس است و مدت فاصله زمانی بين شروع بيماری و گسترش دامنه آن بسيار کوتاه است.

  2- لوسمی مزمن. رشد آهسته همراه با تعداد بيشتری ياخته های سرطانی بالغ تر است و مدت زمان طولانی تا بروز علائم بالينی آن دارد.

  لوسمی نيز با توجه به نوع ياخته موجود در بافت مغز استخوان که دچار تراريختی و سرطان شده است تعريف می شود و اشکال مختلفی از اين نوع سرطان وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند.

  لوسمی سرطان خون قابل درمان است

  لوسمی سرطان خون قابل درمان است

  فرآیند درمان لوسمی برای هر شخص معین با شرایط بیماری وی مرتبط است و الگوهای درمان لوسمی بستگی به نوع لوسمی، وضعیت بیماری در شروع درمان، سن، سلامت عمومی و چگونگی واکنش بیمار به نوع درمان دارد. علاوه بر الگوهای رایج برای درمان انواع سرطان همچون شیمی درمانی و اشعه درمانی، از جمله می توان به روش های درمانی زیر اشاره کرد:

  1- درمان بیولوژیکی یا ایمونولوژیک. که مشتمل بر بازسازی، تحریک،‌ هدایت و تقویت سیستم طبیعی دفاعی بدن بیمار است و با استفاده از آنتی‌ بادی و هدایت سیستم دفاعی خود بیمار جهت مبارزه با سرطان صورت می گیرد.

  2- جراحی. راهیابی یاخته های مهاجم لوسمی به سایر اندامهای بدن اغلب موجب تورم و بزرگی حجم غده های لنفادی و طحال و کبد می شود. الگوی درمانی محل ضایعه طحال، برداشتن آن از طریق جراحی "اسپلینکتومی" (splenectomy) است.

  3- پیوند مغز استخوان و پیوند سلول های پایه. جایگزینی مغز استخوان فرد بیمار با مغز استخوان سالم است تا بیمار بتواند مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی و یا پرتودرمانی را دریافت کند.

  4- شیمی درمانی نیز شیوه معمول درمان سرطان خون است.

  علائم بیماری لوسمی

  1- خونریزی و کبود شدن به راحتی. زیرا لوسمی توانایی خون در ایجاد لخته خون را تحت تاثیر قرار می دهد. شما همچنین ممکن است درد معده، تب ناشناخته و خستگی مداوم، و همچنین درد در مفاصل و استخوان ها را تجربه کنید. علائم دیگر شامل غدد لنفاوی متورم یا طحال بزرگ یا کبد و کاهش وزن است. ممکن است متوجه شوید که شبها بیشتر عرق کرده اید. شما همچنین ممکن است عفونت بیشتری داشته باشید و پتشیای روی پوستتان (لکه های کوچک و قرمز) داشته باشید.

  لوسمی سرطان خون قابل درمان است

  2- لکه های بنفش رنگ و جوش های قرمز روی پوست. این جوش ها به نام پتسیا (Petechiae) یا لکه های بنفش، اغلب به شکل خوشه ای روی سینه، پشت، صورت یا دست ها ظاهر می شود. این ها که در واقع رگ های خون و مویرگ های شکسته است بر اثر پایین بودن پلاکت خون به وجود می آید.

  3- درد استخوان و مفصل. درد عمیق در استخوان ها یکی از علایم لوسمی است که بر اثر فعالیت مغز استخوان به وجود می آید.فرد مبتلا، بیش از سایر قسمت های بدن در استخوان های بلند دست و پا، احساس درد می کند.

  4- برآمدگی های غیرعادی یا گره های متورم لنفاوی. لوسمی، توانایی مغز استخوان برای تولید گلبول های قرمز، پلاکت ها و سلول های سفید را کاهش می دهد. پایین بودن شمار گلبول های سفید توانایی بدن برای نشان دادن واکنش به عفونت را کاهش می دهد در نتیجه غدد لنفاوی متورم می شود.

  لوسمی سرطان خون قابل درمان است

  5- لثه های متورم و بزرگ. اگر چه افزایش در سایز لثه‌ها که به عنوان هیپرپلازی لثه هم شناخته می‌شود، معمولا فقط در تعداد کمی از بیماران لوسمی حاد به وجود می‌آید، یکی از واضح‌ترین علائم بیماری لوسمی است. دکتر کریلی گفت: اگر شما یک بیمار با لوسمی دارید، باید همیشه به دهان وی نگاه کنید که ببینید آیا  لثه بیمار بزرگتر شده است یا نه. دکتر لوئیس گفت: لثه ممکن است متورم به نظر بیاید و  تقریبا همیشه یک حالت تنگی عجیب را در دهانتان احساس می‌کنید.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی