ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

رفع بوی بد دهان در زمانی که روزه هستیم

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397
 • رفع بوی بد دهان در زمانی که روزه هستیم

  از جمله مشکلاتی که در ماه رمضان، روزه داران و بیشتر از خودشان دیگران را اذیت میکند، بوی بد دهان در این مدت است، علاوه بر عواملی که در این ماه باید رعایت کنیم، خوب است به این نکته نیز توجه داشته باشیم که وقتی زمان طولانی غذا نمیخوریم دهان بوی بدی میگیرد، و شاید خودمان زیاد متوجه این قضیه نشویم اما قطعا این موضوع بقیه را اذیت میکند.

  هنگام نخوردن غذا، بدن برای تولید انرژی به ذخایر چربی روی می آورد و طی سوختن چربی ها در کبد، کتون ها تولید می‌ شوند که باعث ایجاد این بو می شوند.

  مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید

  رفع بوی بد دهان در زمانی که روزه هستیم

   در طول روز بهداشت دهان خود را فراموش نکنید. برخی از افراد به هنگام روزه گرفتن از مسواک زدن دندان های خود اجتناب می کنند ، در صورتی که تا زمانی که شما آنرا قورت ندهید ، روزه باطل نخواهد شد.به طور منظم و مانند روزهای دیگر دندان ها را در طول روز مسواک کنید. از دهانشوی کمتر استفاده کنید چرا که باعث خشک شدن دهان می شود و برای از بین بردن ذرات ریز لابه لای دندان ها از نخ دندان استفاده کنید. به خصوص بسیار مهم است که بعد از سحری مسواک بزنید تا موادی که در لابلای دندان ها قرار گرفته اند، از بین بروند.

  بعضی از مواد خوراکی را کنار بگذارید. از خوردن غذاهایی مانند پیاز و سیر که طعم و بوی بدی را به دهن می دهند اجتناب کنید .چرا که بوی بد این نوع مواد غذایی به راحتی از بین نمی رود.

  قبل از خوردن سحري.  قاشق غذاخوري ترنجبين را در يك ليوان گلاب جوشيده، مخلوط كنيد و با شكر يا عسل شيرين كرده ميل كنيد و حداقل تا 15 دقيقه چيزي نخوريد.

  بعد از سحري. يك استكان عرق نعناع را با يك استكان گلاب مخلوط كنيد و تا حد جوش گرم کنید؛ سپس با يك قاشق غذاخوري بارهنگ ممزوج و با شكر يا عسل كمي شيرين كرده و بعد از سحري ميل كنيد.

  هنگام افطار. پس از باز كردن افطار با آب جوش و خرما يك ليوان گلاب را به حد جوش رسانده با 3 قاشق غذاخوري خاكشير مخلوط و نيم گرم بياشاميد.

  ساعت 12 شب يك قاشق مرباخوري يا غذاخوري گل قند آفتابي را همراه با يك ليوان آب سيب گلاب يا آب گلابي يا آب انار شيرين ميل كنيد.

  فضای دهان را همیشه مرطوب نگه دارید

  خشکی دهان به دلیل کاهش بزاق ترشح شده رخ می‌دهد و هنگامی که بزاق کافی در دهان ترشح نشود، مواد غذایی در دهان می‌ماند و بوی بد ایجاد می‌کند. ایجاد مشکلاتی برای غدد بزاقی، خوابیدن با دهان باز و مصرف برخی داروها مثل داروهای کاهش فشار خون و داروهایی که برای درمان آلرژی‌ها مصرف می‌شود، می‌تواند باعث خشکی دهان و در نتیجه ایجاد تنفس بدبو شود. همچنین سیگار کشیدن به دلیل خشک کردن فضای دهان در تنفس و ایجاد بوی بد تاثیرگذار است.

  آب زیاد مصرف کنید

  رفع بوی بد دهان در زمانی که روزه هستیم

   توصیه می شود که نوشیدن حداقل 2 تا 3 لیوان آب را در طول شب فراموش نکنید چرا که نوشیدن آب بیشتر باعث می شود که آب زیادی در بدن ذخیره شده و بدن در طول روز آب کافی داشته باشد در این صورت با مشکل بوی بد دهان مواجه نمی شوید.

  به طور کلی نوشیدن آب در طول روز خواص بسیاری برای حفظ سلامت بدن دارد. با این حال اهمیت نوشیدن آب به میزان کافی در ماه رمضان چند برابر می‌شود. دی‌هیدراته شدن بدن علاوه بر تهدید سلامت، باعث خشکی دهان و بروز بوی ناخوشایند می‌شود. باکتری‌ها برای رشد به محیط با اکسیژن کمتر نیاز دارند. همچنین بزاق دهان آنزیم‌های طبیعی دارد که آنتی‌بادی‌ها را فعال می‌کند و مصرف آب زیاد می‌تواند این واکنش‌ها را کاهش دهد. هیدراته نگه داشتن بدن علاوه بر این که به حفظ سلامت کمک می‌کند، دهان را همیشه مرطوب نگه می‌دارد و از بروز بوی ناخوشایند جلوگیری می‌کند.

  منابع: سیمرغ خبرنگاران جوانمجله ی پزشکی

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی