ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

کمک به فرد مبتلا به اختلال دوقطبی

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • شنبه, 21 بهمن 1396
 • کمک به فرد مبتلا به اختلال دوقطبی

  آنچه شما می توانید برای حمایت از یک دوست یا عضو مبتلا به اختلال دو قطبی انجام دهید

  وجود یک عزیز با اختلال دوقطبی در خانواده ممکن است بر روابط شما تأثیر بگذارد و تمام جنبه های زندگی خانوادگی را مختل کند.

  اما صبر و شکیبایی، عشق و حمایت شما می تواند تفاوت های واقعی در روند درمان و بهبود آنها ایجاد کند. شما می توانید با یادگیری در مورد این بیماری، امید دهی و تشویق بیمار و پیگیری علائم بیماری، آن ها را در راه درمان یاری کنید.

   اما مراقبت از یک فرد مبتلا به اختلال دوقطبی در صورت عدم توجه به نیازهای شخصی شما، موجب آسیب رساندن به خودتان می شود؛ از این رو مهم است که بین حمایت از عزیزانتان و مراقبت از خود تعادل را رعایت کنید .

  کمک به فرد مبتلا به اختلال دوقطبی

  چگونه به فردی که مبتلا به اختلال دوقطبی است کمک کنیم؟

  رویارویی با مشکلات اختلال دو قطبی تنها برای فرد مبتلا دشوار نیست.خلق و رفتار فرد بیمار بر روی افرادی که با او در ارتباطند، به خصوص افراد خانواده و دوستان نزدیک تأثیرگذار است.

  در طی دوران مانیا یا شیدایی که یک نوع سرخوشی می باشد، ممکن است مجبور شوید با پیشداوری های بی پروا، خواسته های ظالمانه، عصبانیت های انفجاری و تصمیمات غیر مسئولانه بیمار روبرو شوید؛ و هنگامی که زمان این دوره گذشت نیز باید با عواقب آن مقابله کنید.

  در حین دوره افسردگی نیز ممکن است مجبور شوید وظایف فرد دچار اختلال را که حال توانایی انجام مسئولیت های خانه و کار را ندارد، بر عهده بگیرید.خبر خوب این است که اکثر افراد مبتلا به اختلال دوقطبی می توانند خلق و خوی خود را با درمان، دارو و حمایت مناسب تثبیت کنند و شما می توانید نقش مهمی در درمان بیماری داشته باشید.

  گاها، تنها وجود کسی که بیمار بتواند با او صحبت کند می تواند باعث ایجاد تغییر در نگرش و انگیزه او گردد.

  راه های دیگر برای کمک به بیمار دوقطبی

   یادگیری در مورد اختلال دوقطبی، همه چیز را در مورد علائم و گزینه های درمان بیاموزید. هرچه بیشتر درباره اختلال دوقطبی بدانید، برای کمک به بیمار مجهزتر عمل خواهید کرد.

  تشویق بیمار برای دریافت کمک . هرچه اختلال دوقطبی زودتر درمان شود بهتر است، بنابراین از بیمار عزیزتان خواهش کنید تا زودتر به دنبال درمان حرفه ای برود. هرگز به انتظار آن نمانید که شاید بدون شروع درمان بهبودی حاصل گردد.

   درک کردن بیمار

  اجازه دهید دوستان یا اعضای خانواده شما بدانند اگر نیاز به شنیده شدن و دلگرمی یک همراه در طول درمان دارند، برای کمک آماده اید.

  افراد مبتلا به اختلال دوقطبی اغلب میلی به درمان نشان نمی دهند، زیرا  نمی خواهند احساس سربار بودن داشته باشند، بنابراین به آنها یادآوری کنید که از کمک به آنها دریغ نخواهید کرد.

  صبوری. روند بهبودی حتی با وجود همکاری و تعهد بیمار زمانبر است؛ پس انتظار بهبودی سریع یا درمان پایدار نداشته باشید. با روند زمانی و سرعت بهبودی صبور و برای ناکامی ها و چالش ها آماده باشید. مدیریت اختلال دوقطبی یک فرایند مادام العمر است. اهمیت حمایت در درمان اختلال دوقطبی افراد مبتلا به اختلال دوقطبی زمانی که از حمایت اعضای خانواده و دوستان برخوردارند، بهتر عمل می کنند. اینگونه سریعتر بهبود پیدا می کنند، دوران مانیا و افسردگی کمتری خواهند داشت و علائم خفیف تری نشان خواهند داد.

   اختلال دوقطبی و خانواده. زندگی با فردی که اختلال دوقطبی دارد می تواند باعث ایجاد تنش در خانه شود. در کنار چالش برخورد با نشانه های بیماری فرد و عواقب آن، اعضای خانواده اغلب با احساسات چون گناه، ترس، خشم، و بی کفایتی مبارزه می کنند. در نهایت، فشار می تواند مشکلات جدی بر روابط ایجاد کند. اما راه هایی برای مقابله با آن وجود دارد.

  اولین قدم برای موفقیت در برخورد با اختلال دوقطبی این است که خانواده ها یاد بگیرند که بیماری و مشکلات آن را بپذیرند.

  وقتی احساس ناراحتی یا گناه می کنید، به یاد داشته باشید که اختلال دوقطبی تقصیر هیچ کس نیست. پذیرش اختلال دوقطبی شامل تصدیق این موضوع می باشد که ممکن است اوضاع هرگز به حالت "عادی" باز نگردد. ممکن است درمان برای بیمار یک تفاوت بزرگ ایجاد کند اما همه علائم یا اختلالات را از بین نبرد. برای جلوگیری از ناامیدی و رنجش، باید انتظارات واقع گرایانه داشته باشید. انتظار بیش از حد از منجر به شکست خواهد شد. از سوی دیگر، انتظار اندک نیز می تواند مانع از بهبودی شود. بنابراین سعی کنید توازن میان تشویق استقلال و حمایت را رعایت کنید.

  نکاتی برای مقابله با اختلال دوقطبی در خانواده

  محدودیت های بیمار را بپذیرید. فرد دچار به اختلال دوقطبی نمی تواند خلق و خود خود را کنترل کند. آنها نمیتوانند به یک باره از افسردگی خارج شوند و یا یک دوره مانیا را به سرعت پشت سر بگذارند. ممکن نیست به افسردگی و مانیا از طریق خودکنترلی، اراده و استدلال غلبه کرد. پس با گفتن جملاتی چون "نیمه پر لیوان را ببین" یا "مثل دیوانه ها رفتار نکن" به بیمار کمکی نخواهید کرد.

   محدودیت های خود را بپذیرید. نه می توانید بیمار را از بیماری نجات دهید و نه اینکه او را مجبور به بهتر شدن کنید. شما تنها  می توانید او را حمایت کنید، اما در نهایت تصمیم و خواستن بهبودی در دست فرد مبتلا به بیماری قرار دارد.

   کاهش استرس. استرس باعث وخیم شدن اختلال دوقطبی می شود، بنابراین سعی کنید راه هایی برای کاهش استرس در زندگی بیمارتان پیدا کنید. از او بپرسید چگونه می توانید کمکش کنید و داوطلب شوید تا در صورت نیاز  برخی از مسئولیت های فردی او را بر عهده بگیرید. با ایجاد و اجرای یک روال روزانه - زمانهای معین برای بیدار شدن، غذا خوردن و رفتن به رختخواب- می توانید فشارهای خانوادگی را کاهش دهد.

  ارتباطات آزاد. ارتباطات باز و صادقانه برای مقابله با اختلال دوقطبی در خانواده ضروری است. نگرانی های خود را به طریقی دوستانه به اشتراک بگذارید، از بیمارتان بپرسید چه حسی دارد و تلاش کنید حتی اگر با گفته او مخالفید به او گوش دهید.

   حمایت از یک فرد مبتلا به اختلال دوقطبی

  به منظور کمک می توان گفت

  1- تو در این راه تنها نیستی. من برای کمک به تو اینجا هستم.

  2- من درک می کنم که شما یک بیماری واقعی دارید و این چیزی است که باعث ایجاد این افکار و احساسات در شما می شود.

  3- ممکن است الان این را باور نکنید، اما احساس شما تغییر خواهد کرد.

  4- ممکن است من نتوانم دقیقا درک کنم که چه احساسی دارید، اما به شما اهمیت میدهم و میخواهم کمک کنم.

  5- شما برای من مهم هستید، زندگی شما برای من مهم است.

  متقاعد کردن فرد مبتلا به اختلال دوقطبی برای مراجعه به پزشک

   به غیر از پشتیبانی عاطفی، بهترین راه برای کمک شخص مبتلا به اختلال دوقطبی، تشویق و حمایت او به درمان است. اغلب این موارد می تواند بیشتر از یک چالش باشد. از آنجایی که افراد مبتلا به اختلال دوقطبی متوجه وضعیت خود نیستند، میلی به مراجعه به پزشک ندارند. وقتی فرد در دوران شیدایی یا مانیا می باشد، احساس خوبی می کند و متوجه مشکلی که وجود دارد، نیست. وقتی بیمار در دوران افسردگی است، ممکن است متوجه شود چیزی اشتباه است، اما اغلب انرژی برای درخواست کمک ندارد.

  اگر بیمار احتمال وجود اختلال دوقطبی را تصدیق نکرد، درباره آن بحث نکنید زیرا ممکن است برای آنها ترسناک باشد.

  در عوض پیشنهاد یک چک آپ عادی و یا ملاقات با یک پزشکی برای یک سری علائم خاص مانند بی خوابی، تحریک پذیری یا خستگی (به طور خصوصی می توانید با پزشک تماس بگیرید تا نگرانی هایتان در مورد اختلال دوقطبی را مطرح کنید) بدهید.

  چیزهایی که می توانید برای متقاعد کردنش بگویید

  1- اختلال دوقطبی یک بیماری واقعی است، مانند دیابت. پس نیاز به درمان پزشکی دارد.

  2- شما برای اختلال دوقطبی سرزنش نمی شوید. شما باعث وجود آن نیستید و تقصیری ندارید.

  3- شما می توانید بهبود یابید، درمان های بسیاری وجود دارد که می تواند کمک کند.

  4- اگر اختلال دو قطبی درمان نشود، معمولا بدتر می شود.

  حمایت از بیمار در طی درمان اختلال 

  هنگامی که بیمار موافقت خود را برای مراجعه به پزشک اعلام می کند، می توانید با همراهی بیمار در طول درمان به او کمک کنید. حمایت شما می تواند در موفقیت درمان تأثیرگذار باشد، بنابراین به بیمار پیشنهاد دهید که به هر طریقی که او می خواهد و یا نیاز دارد در کنارش باشید.

  چیزهایی که می توانید برای درمان انجام دهید

  1- پیدا کردن پزشکان و درمانگران مجرب

  2- قرار ملاقات ها را تنظیم و همراهی کنید

  3- بینش خود را به دکتر بدهید

  4- نظارت بر حالات بیمار

  5- درباره داروهای او اطلاعات کسب کنید

  6- پیگیری پیشرفت درمان

  7- مراقب نشانه های عود باشید

  8- مشکلات را با پزشک در میان بگذارید

   9- بیمار  را به مصرف داروهای اختلال دوقطبی تشویق کنید

  10-داروها سنگ بنای درمان اختلال دوقطبی هستند و اکثر مردم به برای بهبود و عدم وخامت بیماری از آنها استفاده می کنند.

  علیرغم نیاز به دارو، بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی به مصرف آن مقاومت می کنند.

  بعضی از افراد مصرف دارو را بعلت اینکه احساس می کنند حالشان بهتر شده است قطع می کنند، بعضی ها به دلیل عوارض جانبی، و در عین حال برخی بعلت لذت بردن از علائم مانیا و همچنین افرادی که فکر می کنند مشکلی ندارند به مصرف داروها پایان می دهند.

  شما می توانید با گوشزد کردن اهمیت مصرف دارو به بیمار و همچنین نطارت بر مصرف دارو به او کمک کنید. همچنین بیمار را به صحبت در مورد هر گونه عوارض جانبی مزمن با دکتر تشویق کنید. اگر دوز دارو بیش از حد کم یا زیاد باشد عوارض جانبی ممکن است بسیار ناخوشایند باشد. اما تغییر در دارو یا دوز ممکن است مشکل را حل کند. به عزیزانتان یادآوری کنید قطع ناگهانی مصرف دارو خطرناک است. نسبت به علائم هشدار دهنده عود بیماری اختلال دو قطبی هوشیار باشید حتی اگر بیمار اختلال دوقطبی متعهد به درمان باشد، ممکن است علائم بیماری بدتر شود. در صورت بروز هر گونه علائم ناراحت کننده یا تغییرات در خلق و خو، اقدامات را به سرعت انجام دهید. علائم دو قطبی در حال ظهور را به پزشک اطلاع دهید. با مداخله سریع، ممکن است قادر به جلوگیری از وقوع مانیا یا افسردگی شوید.

   علائم و نشانه های هشدار دهنده مانیا

  1- کم خوابی

  2- خلق و خوی بیش از حد عالی

  3- خستگی ناپذیری

  4- صحبت کردن به سرعت

  5- افزایش سطح فعالیت

  6- تحریک پذیری یا خشونت

   علائم و نشانه های هشدار دهنده افسردگی

  کمک به فرد مبتلا به اختلال دوقطبی

  1-  خستگی و رخوت

  2- خواب بیش از حد

  3- مشکل تمرکز

  4- از دست دادن علاقه به فعالیت ها

  5- دوری از دیگران

  6- تغییر اشتها

   رویارویی با مانیا و افسردگی

  اگر امکان جلوگیری از بازگشت بیماری وجود نداشته باشد، مواردی وجود دارد که می توانید در طول یک دوره از مانیا یا افسردگی انجام دهید، علائم دو قطبی را شخصی برداشت نکنید، هنگامی گذراندن یک دوره دو قطبی، بیمار اغلب چیزهایی می گوید یا کارهایی انجام می دهند که رنج آور یا شرم آور هستند. در طی مانیا، عزیز شما ممکن است بی پروا، بی رحم، منتقد و تهاجمی باشد. هنگامی که افسرده می شوند، ممکن است بی توجه، تحریک پذیر، خصومت آمیز و بی ثبات باشند. سخت است که چنین رفتارهایی را به خود نگیرید، اما سعی کنید به خاطر بسپارید که اینها علائم بیماری روحی بیمار است، نه نتیجه خودخواهی یا نابالغی او.

  آمادگی رفتارهای مخرب را داشته باشید

  در طی مانیا یا افسردگی، افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است به شیوه های مخرب یا غیر مسئولانه رفتار کنند. برای آمادگی با چنین رفتارهایی  از قبل برنامه ریزی کنید.

  هنگامی که حال بیمار شما خوب است، با او مذاکره کنید تا زمانیکه علائم بیماری بالا میگیرند اجازه مراقبت از آنها را داشته باشید.

  در مورد کارهای خاصی که می خواهید انجام دهید از قبیل گرفتن کارت های اعتباری یا کلیدهای ماشین،  مراجعه به دکتر و یا اتخاذ مسئولیت امور مالی خانه از قبل با هم به توافق برسید، بدانید که در مواجه با بحران چه باید کرد ، مهم است که زمان بحران را پیش بینی کنید تا بتوانید به سرعت و موثر عمل کنید. داشتن یک برنامه بحران می تواند به این موضوع کمک کند. اطمینان حاصل کنید که لیستی از اطلاعات تماس اضطراری از پزشکان، درمانگران و سایر دوستان و اعضا خانواده در دسترس دارید.

  همچنین آدرس و شماره تلفن بیمارستانی را که در صورت لزوم با بیمار به آن مراجعه می کنید را فراموش نکنید.

   با شماره خدمات اضطراری تماس بگیرید

  1- اگر بیمار مبتلا به اختلال دوقطبی، قصد خودکشی یا رفتار خشونت آمیز داشت، سعی نکنید به تنها وضعیت را کنترل کنید.

  2- اگر نگرانید که بیمار به شما آسیب برساند، با پلیس تماس بگیرید.

  3- اگر قصد بیمار خودکشی است، او را تنها نگذارید. با آمبولانس تماس بگیرید و تا زمانی که برسند کنار بیمار بمانید.

  4- حمایت از فردی که در دوران مانیا است

  زمان صرف کردن با فرد مبتلا

   افرادی که در دوران مانیا هستند اغلب حس می کنند که از دیگران جدا هستند. صرف زمان بسیار کوتاهی با آنها می تواند کمک کننده باشد. اگر بیمار انرژي زيادي دارد، با هم راه بروید اين امر در عین حال که با همراهی شماست سبب تخلیه انرژی او نیز می گردد.

  صادقانه به سوالات پاسخ دهید

   با این حال، در طول دوره مانیا با بیمار بحث و مجادله نداشته باشید و از گفتگو تنش زا اجتناب کنید.

  برداشت شخصی نکنید

  در طول دوره ای که انرژی بیمار زیاد می شود، ممکن است چیزهایی بگویند و کارهایی انجام دهند که معمولا نمی گویند یا انجام نمی دهند، از جمله تمرکز بر جنبه های منفی دیگران. در صورت لزوم، از شخص دور بمانید و از مشاجره جلوگیری کنید.

  غذاهای آماده و آسان  تهیه کنید.

  در طول دوره های اوج انرژی برای بیمار نشستن و خوردن، دشوار است پس به عنوان مثال خوراکی هایی چون ساندویچ کره بادام زمینی و ژله، سیب، کراکر پنیری و آب میوه تهیه کنید.

  اجتناب از فعالیت و تحرک زیاد

  بهتر است اطراف را تا جایی که ممکن است آرام نگه دارید، جازه دهید که بیمار هر وقت می تواند بخوابد ، در طول دوره هایی که انرژی به شدت بالاست، خواب دشوار است اما کمبود خواب در طول روز می تواند جبران شود. گاهی اوقات بیمار تنها پس از 2 تا 3 ساعت خواب، احساس آرامش می کند.

   مراقبت از خود هنگامی که یکی از عزیزان دارای اختلال دوقطبی است، هنگامی که از کسی با بیماری روحی حمایت می کنید، آسان نیست که نیازهای خود را نادیده بگیرید. اما اگر از خودتان مراقبت نکنید، خطر بروز افرسودگی را در خود افزایش می دهید که این به نفع شما یا بیمار اختلال دوقطبی نمی باشد. هنگامی که از نظر احساسی و فیزیکی از خود مراقبت می کنید، قادر خواهید بود با استرس مراقبت از فرد مبتلا به اختلال دوقطبی مواجه شوید و انرژی لازم را برای بهبود عزیزتان داشته باشید.

  بر زندگی خودتان تمرکز کنید

  احتمالا حمایت از عزیزانتان موجب تغییر در زندگیتان می گردد، اما مطمئن شوید که اهداف و اولویت های خود را از دست ندهید. دوستی ها، برنامه ها یا فعالیت هایی که موجب شادیتان می شود را  رها نکنید.

  به دنبال حمایت باشید

  مواجهه با بیماری دوقطبی یک عزیز می تواند دردناك و منزوی کننده باشد. اطمینان حاصل کنید که خودتان نیز حمایت احساسی لازم را می گیرید. با افراد قابل اطمینان در مورد آنچه که انجام می دهید، صحبت کنید. همچنین می توانید به یک گروه پشتیبانی بپیوندید.

  مرزها را مشخص کنید

   در مورد میزان مراقبت هایی که می توانید بدون احساس ناراحتی ارائه کنید واقع بین باشید. محدودیت هایی برای آنچه که شما مایل و قادر به انجام هستید، تنظیم و به آن عمل کنید. اختلال دوقطبی موجب می شود زندگی برای شما یا عزیزتان سالم نباشد.

  مدیریت استرس

  استرس بر روی بدن و ذهن تأثیر مخرب می گذارد، بنابراین راه هایی برای از بین بردن آن پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید که درست می خورید و به اندازه کافی می خوابید و ورزش می کنید، همچنین می توانید با تمرین تکنیک هایی چون مدیتیشن استرس را تحت کنترل نگه دارید.

  کمک بخواهید، اگر دوست یا اعضای خانواده شما نیاز و انتظار کمک بیشتری دارند، از دیگران درخواست کمک کنید. از بستگان دیگر یا دوستان نزدیک خود کمک بخواهید یا با یک سازمان حمایت از اختلالات دوقطبی تماس بگیرید.

  منبع: HELPGUIDE.ORG

   

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی