ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
درمان و رفع جای جوش صورت با لیزر
سرگیجه (Dizziness) واژه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می‌شود.
عوارض لیزر کردن بدن
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

چگونه استرس را از بین ببریم؟

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • سه شنبه, 02 آبان 1396
 • چگونه استرس را از بین ببریم؟

  همه ی ما با استرس مواجه می شویم. که از شغل ما، خانواده، زندگی، دوستان، مشکلات روابطی یا مالی ناشی میشود.همانطور که مقدار کمی استرس به شما اجازه رشد فیزیکی و ذهنی را میدهد و برایتان مفید است، داشتن استرس بیش از حد و مزمن مضر است. استرس طولانی مدت حتی میتواند به سردرد های قوی و یا دیگر مشکلات سلامتی منجر شود که عملکرد شما را در کار، مدرسه و در روابطتان محدود کند. به جای اینکه اجازه دهید استرس کل زندگی شما را بگیرد،بعضی از روش های مدیریت استرس را امتحان کنید که میتوانید برای پیشگیری و کنار آمدن با استرس، قبل از اینکه سلامت شما را به خطر بیاندازد، اقدام کنید.

  روش اول : تصور افکار اضطراب آور با نگاهی متفاوت

  چگونه استرس را از بین ببریم؟
  1- استرس از حس ادراک خودمان شروع میشود. بدن شما دارای یک واکنش بسیار تاثیرگذار نسبت به حوادث خطرناکی است که واکنش مبارزه شما را برمی انگیزد. به شما اجازه میدهد که از خودرو در حال حرکت بیرون بپرید و جان خود را نجات دهید. این واکنش ها باعث میشود تا قلبتان بکوبد، نبضتان به سرعت بزند و عضلاتتان تشدید شوند. ممکن است ناخودآگاه درک کنید که این واکنش ها برای شرایط غیر تهدید کننده زندگی مانند راه –بندان، لبه پرتگاه و یا مسائل خانوادگی ضروری است. راه هایی برای شمارش واکنش استرس بدنتان یاد بگیرید. پس در اینصورت میتوانید "ترمز را فشاردهید" و به بدنتان اجازه استراحت بدهید.

  چگونه استرس را از بین ببریم؟
  2- افکاری را که شما را به استرس می اندازند را شناسایی کنید.ممکن است تجربه کرده باشید که افکار غیرسازنده ومنفی شما را به استرس می اندازد که میتوانند باعث رها سازی هورمون های استرس شوند. مثلاا اگر بگویید مانند یک خرس در یک موقعیت پراسترس میدوید، درست است. ولی اینکه بگویید ترافیک باعث میشود که دیر به محل کارتان برسید نشانه خوبی نیست. افکار متداول استرس آور را اگر در دسته های زیر هستند، شناسایی کنید.
  الف - بیانات "باید" و "حتماً"
  یک لیست سختگیرانه ای از کارهایی که به نظرتان "باید"، "حتماا" و "نباید" انجام دهید دارید و وقتی که آنها را انجام نمیدهید احساس اضطراب و استرس میکنید.
  ب - فاجعه به بار آوردن
  وقتی انتظار بدترین اتفاقات و چیزهایی شبیه به آن را دارید، حتی مشکلات کوچک برایتان "وحشتناک" و "فاجعه" هستند.
  ج - فکر همه چیز یا هیچ چیز را کردن
  اشیاء را سیاه و سفید می بینید مانند خوب و بد. بجای بحث کردن راجع به مشکلات انسان بودن و دیدن سیاهی ها، ببینید که همه چیز یا خوب است یا بد. چیزی مابین اینها نیست.
  د - اگر چنین شود
  با خودتان یک مکالمه درونی دارید، مانند: "اگر بچه ام زخمی شود چه میشود؟" یا "اگه قبول نشم چی؟" یا "اگه دیر کنم چی؟" و...

  چگونه استرس را از بین ببریم؟
  3- دیدگاهتان را عوض کنید. بعضی اوقات، یک موقعیت پر استرس فقط یک موضوع قضیه است. به عنوان مثال،بدبینی؛ یک مثال فوق العاده از استرس های قابل پرهیز است که ما دچارش میشویم. به جای تمرکز کردن بر بحث ها و مشکلاتی که باعث استرس میشوند، فقط به نقاط مثبت توجه کنید.
  • افکار منفی، شما را به وضعیت خلقی منفی میکشاند و افکار مثبت به وضعیت خلقی مثبت. وقتی ناراحت هستید،به افکارتان توجه کنید. داشتید به خودتان چه میگفتید؟ سعی کنید که افکار منفی را به سمت افکار مثبتبچرخانید.
  • به عنوان مثال، ممکن است با خودتان فکر کنید که "من هیچوقت کارم را تمام نمیکنم" این فکر را به این شکل بچرخانید: "اگر من با سرعت ثابتی کار کنم و استراحت های مناسب داشته باشم، میتوانم این کار را ساعت مشخصی انجام دهم."
  • وقتی دیدگاهتان را عوض کنید، در مجموع میتوانید سطح استرس خود را نیز تغییر دهید. تمام تلاشتان را به کار بگیرید تا همه چیز را با دید مثبت نگاه کنید و از بدبینی در هر زمینه ای خودداری کنید.

  چگونه استرس را از بین ببریم؟
  4- افکار منفیتان را به چالش بکشید. راه دیگر مبارزه با افکار اضطراب آور این است که از خودتان بپرسید که آیا آنها حقیقت دارند یا خیر. انکار و رد کردن اندیشه هایتان به شما کمک میکند تا تفکراتتان را به شکلی دیگر ببینید بجای اینکه بلافاصله آنها را به عنوان حقیقت قبول کنید.

  چگونه استرس را از بین ببریم؟
  5- دو دسته از مشکلاتی که روی شما تاثیر میگذارد را بنویسید. یک ستون در مورد دلایل تفکرات اضطراب آور و یک ستون برای مقابله با آن بنویسید. یا آگر کاغذ و حتی وقت ندارید، سعی کنید این تمرین را ذهنی انجام دهید.
  • دلایل را در ستون مناسب بنویسید. به فرض اگر با دیر رسیدنتان فاجعه ای به بار می آورید (و فکر میکنید که قرار است اخراج شوید) ستون "دلایل" را این چنین بنویسید: "من هفته گذشته دو بار دیر کردم و آنها قرار نیست دفعه بعد تاخیر مرا تحمل کنند." حالا در ستون "مقابله" بنویسید: رئیس من گفته است که او میداند که من قبل از آمدن به سرکار باید پسرم را جلوی مدرسه پیاده کنم. ما یکسری قوانین برای وقت و حضور داریم که به من اجازه میدهد تا مدت زمان خاصی تاخیر داشته باشم ومن نزدیک آن نقطه نیستم." و غیره.

  چگونه استرس را از بین ببریم؟
  6- داشتن یک دفتر روزمره. اگر چه داشتن یک دفترچه ی روزمره به نظر عجیب و خسته کننده باشد ولی نوشتن افکار خود به طور منظم میتواند به شما در رفع استرس کمک کند. هنگامی که شما با بعضی از احساسات و عوامل استرس زای ذهنی سرخورده میشوید، درموردش در دفتر خود یادداشت کنید. برروی کاغذ آوردن به شما یک احساس تسکین میدهد که ممکن است در غیر این صورت آن حس را پیدا نکنید.
  • صادق و بدون ترس بنویسید. این دفتر فقط برای شماست. هیچ شخص دیگری آن را نمیخواند و متوجه اضطراب های شما نمیشود. دفتر یک مکان امن و خالی از قضاوت است که شما در آن تمامی نگرانی ها،احساسات، افکار و عواطفتان را بیاورید. یک بار که آنها را روی کاغذ بنویسید، دیگر فضایی را در ذهنتان اشغال نخواهند کرد.
  • نوشتن روزمره میتواند به شما در تجربه نظم و دیدن منشاء استرس هایتان کمکتان کند.
  • مشکلات خود را بنویسید تا افکارتان را سازماندهی کنید. هنگامی که افکار شما منظم نیستند، نمیتوانید به طور واضح به این فکر کنید که چه چیزی شما را به استرس و سردرگمی میکشاند. اگر مشکلی دارید و نمیتوانید بین دو راه حل تصمیم بگیرید، دو ستون معایب و مزایا بکشید (یا ستون دلیل و مقابله) و صفحه را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید تا هر دو راه را مقایسه کنید و سپس برای این موقعیت تصمیم بگیرید.

  این مطلب شامل 5 عنوان زیر می باشد :

  1- تصور افکار اضطراب آور با نگاهی متفاوت

  2- پرهیز از اضطراب های غیرضروری

  3- ایجاد تغییرات محیطی

  4- امتحان فعالیت های آرامش دهنده

  5- بکارگیری یک روش زندگی مقابله با استرس

  برای مشاهده چهار عنوان دیگر با کلیک روی تصویر زیر در خبرنامه مشروح عضو شوید.

  منیع:wikihow

  برای عضویت در خبرنامه مشروح کلیک کنید

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - خواص مواد غذایی