ویدئو مشروح
تیتر روزنامه ها
تیتر روزنامه های ورزشی
تصاویر دیدنی روز

چرا قاتل آتنا در پرونده قبلی تبرئه شده بود؟/بانک جهانی: تامین مالی هیچ پروژه ای در ایران در دستور کارمان نیست/علت عدم لغو ویزای اربعین توسط عراق/مشروح جدیدترین اخبار ایران و جهان را در مشروح دنبال کنید

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • چهارشنبه, 01 شهریور 1396
 • چرا قاتل آتنا در پرونده قبلی تبرئه شده بود؟/بانک جهانی: تامین مالی هیچ پروژه ای در ایران در دستور کارمان نیست/علت عدم لغو ویزای اربعین توسط عراق/مشروح جدیدترین اخبار ایران و جهان را در مشروح دنبال کنید

  مشروح جدیدترین اخبار ایران و جهان را در مشروح دنبال کنید.

  چرا قاتل آتنا در پرونده قبلی تبرئه شده بود؟

  حواشی پیش‌آمده در پرونده از جمله ادعاهای مختلف متهم، نحوه کشف جسد و لو رفتن متهم، ارتباط متهم با قتل دو زن جوان در سال‌های گذشته و از همه مهم‌تر واکنش جامعه به قتل دلخراش آتنا این پرونده را به یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های جنایی تبدیل خواهد کرد.

  اعتراف متهم به ارتکاب دو قتل دیگر، از دلایل طولانی شدن رسیدگی به پرونده

  انتظارات مردم را باید جوابگو باشیم، اما پرونده راحتی نبود؛ اولاً کشف این موضوع دو سه هفته طول کشید. ثانیاً در ادامه مسائل دیگری وارد پرونده شد که تحقیقات را طولانی کرد.این فرد در جریان تحقیقات همان هفته اول یا دوم بود که موضوع دیگری را هم اقرار کرد. ماجرا از این قرار بوده که یک خانمی به‌نام عصمت غ. در سال 91 مفقود می‌شود. خانمی علی‌الظاهر مطلّقه بوده که گم‌شدنش اعلام می‌شود. چون این متهم با او تماس‌های تلفنی داشته همان موقع به‌عنوان مظنون دستگیر می‌شود اما چون هیچ وقت جسدی پیدا نشد و اطلاعی کسب نشد و همچنین به‌دلیل اینکه احتمال داده می‌شد از طریق مرز به کشور آذربایجان رفته باشد و از سوی دیگر چون صرفاً اعلام مفقودی بود و علیه او شکایتی نشده و دلیلی هم بر اثبات ارتکاب قتل توسط او نبود، این فرد که متهم به آدم‌ربایی بود بعد از دو هفته آزاد شد.

  از آن زمان هم خانواده آن خانم از کسی اعلام شکایت نکردند تا اینکه این متهم اقرار کرد که " آن خانم را هم من در جریان ارتباطاتی که با هم داشتیم به قتل رساندم". درباره محل دفن هم، محل‌هایی را معرفی کرد اما کشف نشد چون متأسفانه در حال حاضر آن زمین‌ها تبدیل به بافت مسکونی شده و امکان جست‌وجو وجود نداشت. ولی خوب، خودش اقرار کرده است که "آن فرد را من کشته‌ام". این پرونده هم به‌عنوان قتل باب دیگری باز کرد.

  ادعای تبرئه متهم با وساطت یکی از بستگانش واقعیت ندارد

  حتی گفته شده که در پرونده خانم غریبی که مظنون بود او با ارتباط یکی از بستگانش تبرئه شد در حالی که واقعیت این‌گونه نیست. ما باید برای محکومیت شخص، دلیل داشته باشیم. اما ممکن است واقعاً مرتکب قتل هم شده باشد اما دلیلی علیه او نباشد. در پرونده آتنا  هم اگر فرصت می‌کرد و دلایل را مخفی می‌کرد شاید چیزی کشف نمی‌شد. یقیناً اگر این فرد ارتباطی با اخلاقیات و مسجد و نماز داشت، شاید آن‌قدر قسی‌القلب و جانی و بی‌تفاوت نمی‌بود، حتی به‌نحوی بود که همسرش در بازپرسی به اسماعیل گفته بود "تو چطور آدمی هستی که 8 شب بچه را به قتل رساندی، او را در بشکه گذاشتی و یک ساعت بعد خندان به خانه آمدی و به‌راحتی شام خوردی، انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است؟".

  همه اینها حکایت دارد از اینکه در معرض هجوم فرهنگی شدیدی قرار گرفته‌ایم. مخصوصا در این شهرهای مرزی که رسانه‌های بیگانه پررونق هستند و بیشتر خانواده‌ها در معرض این‌ها هستند. یقینا اینها تأثیرگذاراست که ما را از دین و اخلاق فاصله می دهد تا جایی که ما این جنایات را به راحتی مرتکب می‌شویم. البته کار شیطان هم قدم به قدم است و اگر انسان مراقب خود و خانواده نباشد، از یک نگاه کردن به جایی می‌رسد که با یک بچه این جنایت را می‌کند. این فرد هم خودش گفته که من چشمم به این بچه افتاد، چشمم او را گرفت تا جایی که این اتفاق افتاد. شاید خودش هم فکرش را نمی‌کرد که برای پوشاندن این جنایت، یک دختربچه را به قتل برساند و مرتکب این جنایت شود که نه تنها یک خانواده، که شاید دنیایی را متألم کند.

  بانک جهانی: تامین مالی هیچ پروژه ای در ایران در دستور کارمان نیست

  بانک جهانی در واکنش به اعلام‌یک مقام دولت ایران مبنی بر اینکه بانک جهانی در حال بررسی تامین مالی برقی کردن خطوط ریلی در این کشور است اعلام کرد، در حال حاضر به دنبال تامین مالی هیچ پروژه ای در ایران نیست.به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، بانک جهانی در واکنش به اعلام دولت ایران مبنی بر اینکه بانک جهانی در حال بررسی تامین مالی برقی کردن خطوط ریلی در این کشور است اعلام کرد، در حال حاضر به دنبال تامین مالی هیچ پروژه ای در ایران نیست.

  یوسف گرانپاشا، یکی از مقامات راه آهن ایران روز گذشته در مصاحبه با رسانه های داخلی ایران گفته بود بانک جهانی موافقت کرده که یک میلیارد یورو (1.18 میلیارد دلار) برای تامین مالی برقی کردن شبکه ریلی ایران اختصاص دهد.در واکنش به این اظهارات، یک سخنگوی بانک جهانی اعلام کرد: ما در حال حاضر در حال بررسی تامین مالی هیچ پروژه ای در ایران نیستیم.گرانپاشا گفته بود، وام بانک جهانی به یک قرارداد 1.2 میلیارد یورویی امضا شده بین ایران و روسیه در نوامبر 2015 برای برقی کردن مسیر گرمسار به اینچه برون در ایران مربوط می شود.

  بانک‌هایی که نرخ سود 15 درصد را اجرا نکنند تنبیه می‌شوند

  معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر لزوم اجرای سود 15 درصد توسط بانک ها گفت: در بحث تنبیه های بانکی تمهیداتی برای برخورد با هیئت های مدیره بانک های متخلف اندیشیده شده است.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به اینکه نرخ سود بانکی یکی از مقولاتی است که در چند سال اخیر با آن مواجه بودیم و نظام بانکی ما را درگیر کرده است، افزود: علت آن انباشت مشکلاتی است که در سالیان پیش در بحث ترازنامه بانک ها بوده است.

  وی ادامه داد: مطالبات غیر جاری، طلب بانک ها از دولت و رسوب دارایی های غیر مالی مانند املاک و مستغلات در ترازنامه بانک ها موجب شد انجماد دارایی به وجود بیاید و بانک ها چون جریان برگشتی تسهیلاتی را که قبلاً داده اند تضعیف می شود، رقابت را در خصوص نرخ جذب سپرده جدید آغاز کردند و به نوعی جنگ قیمتی شروع شد.

  قربانی افزود: بانک مرکزی با این دید به موضوع نگاه کرد که این نرخ سود معلول یکسری شرایط است و نه علت آن لذا سعی شد به ریشه های آن پرداخته شود.

  وی اضافه کرد: در تیر سال 1395 تصمیم گرفتیم که نرخ های سود تسهیلات، 18 و سپرده 15 درصد شود که با درجاتی اجرا شد و در مواردی بانک ها به رقابت و جنگ قیمتی خود ادامه می دادند.

  ماندگاری هوای گرم تا پنجشنبه

  با توجه به اینکه سازمان هواشناسی کشور اعلام کرده هوای گرم تا پنج‌شنبه 2 شهریور 1396 در غالب مناطق کشور ماندگار است، ضروری است مردم در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پیک مصرف برای چهارمین روز متوالی بالای 53 هزار مگاوات ثبت شد. با افزایش دوباره دمای هوا از روز بیست و هشتم مردادماه، پیک مصرف برق در کشور که بیشتر ناشی از استفاده از وسایل سرمایشی در میانه روز است، با رشدی بیش از 5000 مگاوات به بالای 53 هزار مگاوات رسید.

  روز گذشته نیز در ادامه این روند، پیک مصرف برق در ساعت  14 و 58 دقیقه به‌میزان 53 هزار و 239 مگاوات به ثبت رسید. با توجه به اینکه سازمان هواشناسی کشور اعلام کرده هوای گرم تا پنج‌شنبه 2 شهریور 1396 در غالب مناطق کشور ماندگار است، ضروری است مردم در بخش خانگی در استفاده از وسایل برقی در ساعات پیک، مدیریت مصرف و امتناع از مصارف غیرضروری را در دستور کار خود قرار دهند.

  این ساعات که ضروری است استفاده از وسایل سرمایشی در آنها با دور کُند کولرهای آبی و دمای 23 تا 25 درجه کولرهای گازی صورت گیرد و از استفاده از وسایل پرمصرف برقی در طول این زمانها خودداری شود، ساعات 12 تا 16 هر روز و 19 تا 23 هر شب است.

  ادامه اعتراض فرهنگیان بازنشسته به سفره معیشت

  اعتراضات فرهنگیان بازنشسته به وضعیت معیشتی در قالب برگزاری تجمعاتی مقابل مجلس شورای اسلامی همچنان ادامه دارد اما تجمعات و دیدار با مسئولان مختلف در رونق گرفتن سفره معیشت آنها تأثیری نداشته است.به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، فرهنگیان بازنشسته بارها در تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه نسبت به وضعیت معیشتی خود معترض هستند و خواسته اصلی آنها همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان است.

  علاوه بر تأخیر در پرداخت پاداش پایان خدمت، بخش دیگری از اعتراضات فرهنگیان بازنشسته به وضعیت معیشتی در این دوران مربوط است به‌گونه‌ای که طبق گفته آنها میانگین دریافتی حقوق فرهنگیان بازنشسته تفاوت قابل توجهی را با شاغلان دارد.

  لاریجانی گفته ماجرای درگیری نماینده مجلس با مأمور ناجا "کدخدامنشی" حل شود

  سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی آخرین جزئیات ماجرای درگیری نماینده بیجار در مجلس با مأمور نیروی انتظامی را تشریح کرد.بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به درگیری حمدالله کریمی و مأمور نیروی انتظامی در فرودگاه مهرآباد، اظهار داشت: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به بنده مأموریت داده تا این موضوع را بررسی کنم.

  وی با بیان اینکه بعید است این پرونده به دادگاه برود، افزود: قرار است جلسه‌ای با حضور سردار اشتری فرمانده کل نیروی انتظامی، مسئولان حقوقی و حمد‌الله کریمی نماینده بیجار در مجلس تشکیل و این مشکل حل و فصل شود.سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه هر دو طرف درگیری مدعی هستند، لذا نظر رئیس مجلس این بود که برای اینکه دو طرف آسیب نبینند این موضوع به‌صورت کد‌خدامنشانه حل شود.

  به گزارش تسنیم، حمدالله کریمی نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی اخیراً با یکی از مأموران نیروی انتظامی در فرودگاه مهرآباد تهران درگیر شده بود.

  «هاشمی» فامیل «روحانی» را کنار گذاشت

  یکی از اقوام نزدیک رئیس‌جمهور که مسئولیت مهم دانشگاهی نیز به‌عهده داشت، با حکم جدید وزیر بهداشت کنار گذاشته شد.به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، سید حسن هاشمی پس از گرفتن رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی، رویه همیشگی بازدید از استانهای مختلف کشور را کلید زد و در اقدامی که بسیاری نیز از او انتظار داشتند دست به اصلاحاتی در جابه‌جایی معاونان و مدیران ارشد حوزه سلامت زد.هاشمی که قبل از روی کار آمدن دولت دوازدهم، حضور مجدد خود را در کابینه جدید مشروط به شروطی کرده بود، در نهایت با گرفتن تضمین‌هایی موافقت خود را برای ادامه کار اعلام کرد.کما اینکه؛ کسانی که با وزیر بهداشت دولت یازدهم از نظر مدیریتی آشنا هستند، اطلاع دارند که بیشترین دغدغه و خواسته‌های هاشمی بر محور "سروسامان گرفتن تجمیع 28 صندوق بیمه‌ای، اصلاح بودجه پایدار سلامت و محتاج نبودن به پول نفت، ترویج طب سنتی و ایرانی آکادمیک و اخذ مالیات از کالاهای آسیب‌رسان سلامت از جمله سیگار" و مواردی از این دست بوده است.

  برای عضویت در خبرنامه مشروح کلیک کنید

   منبع:تسنیم-الف/باشگاه خبرنگاران/دولت بهار

  مطالب مرتبط

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - اخبار سیاسی