ویدئو مشروح
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
تزئینات عقد و عروسی
آموزش غذای فرنگی
آموزش شیرینی پزی
آموزش غذای ایرانی
خواص مواد غذایی

تزئینات عقد و عروسی

 • نویسنده: ندا یدی
 • سه شنبه, 19 ارديبهشت 1396
 • تزئینات عقد و عروسی

  دسته گل

  سنتهای کهن این مرز و بوم به مراسم ازدواج اهمیت زیادی داده. شاید بتوان گفت که فرهنگ ایرانی بیش از فرهنگهای دیگر پیمان همبستگی برای دو نفر و تشکیل خانواده را ارج می نهد.

  آراستن و پیراستن سفره عقد با چیدن اشیاء گوناگون و گل آرایی زیبا میتواند زیبایی مجلس را چند برابر کند. سلیقه شخصی در این کار خیلی موثر است. معمولاً بهتر است که در مرکز سفره عقد یک گل طبیعی را بشکل توپی یا افقی تزیین کنیم تا چشم بیننده را نوازش دهد و لطافت و آرامش بیشتری به سفره دهد.

  برای نامزدی معمولاً از گل های کوچکتر استفاده می شود. حلقه های گل نامزدی کوچکتر و کم گل تر هستند. برای درستکردن یک گل دست عروس (به شکل توپی) ابتدا قسمت بالای گل های رُز زرد و آلستومریا را با سیمی میبندیم تا گل ها پخش نشوند و منظم در کار قرار گیرند. گردی های اسپاراکوس را در کنار گل های رز قرار میدهیم و گل ها را محکم تر می کنیم. گل های مرکزی باید کمی بلندتر از گل های اطراف باشند. گلهای رز بلندتر از گلهای آلستومریا قرار می گیرند و با سیمی دور تا دور گل ها را میبندیم. سپس گل های رز را دور تا دور این گل دست توپی قرار می دهیم.

  گل دست باید با سفره عقد، گل ماشین و لباس عروس هماهنگی رنگی داشته باشد. لباس عروس معمولاً به رنگ سفید یا شیری است ولی چنانچه لباس نامزدی بنفش بود از گل نارنجی در گل دست استفاده نمیکنیم. بلکه گل های شیری، سفید یا لیمویی بکار میبریم. هر چه ساقه گل رز کوتاهتر و سیم پیچی شده باشد، کار ظریفتر خواهد بود.

  دسته گل

   

  میز شام عروسی

  می تواند توسط کارکنان خدمات عروسی چیده شود. یا اگر خانواده عروس و داماد برای چیدمان میز شام عروسی طرح خاصی دارند می توانند میز شام را خودشان بچینند. اما میز شام عروسی باید دقیقا جایی قرار بگیرد که در معرض دید مهمانان باشد. این میز تنها یک شب در زندگی عروس و داماد چیده می شود. بنابراین باید تمام تلاش خود را برای زیبایی آن به کار بست.

  از جمله روش های زیر می تواند در این زمینه به طراحی یک میز شام زیبا به شما کمک کند:

  1- استفاده از رومیزی زیبا

  قبل از اینکه میز شام چیده شود، ابتدا باید رومیزی زیبا انتخاب شود. رومیزی هایی که بر روی آن نگین کاری شده، جلوه بیشتری دارند. زرق و برق رومیزی می تواند زیبایی میز شام عروسی را دو چندان کند. میز باید در مقابل مهمانان قرار بگیرد. عروس و داماد می توانند از دور مهمانان را نظاره کنند. استفاده از ربان و پاپیون در قسمت پایین رومیزی آنها را زیباتر می کند.

  2- گل آرایی

  در برگزاری مجالس عروسی گل هایی که برای میز شام عروسی انتخاب می شوند باید اندازه متناسبی داشته باشند. گل هایی که ساقه کشیده تری دارند، زیباتر به نظر می رسند. از جمله گل هایی که می توان برای میز شام عروسی استفاده کرد می توان به گل های فرزیا، گل داودی، سوسن، میموزیا، آنتوریوم قرمز و گل رز اشاره کرد. یک نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، انتخاب گل طبیعی برای روی میز عروس و داماد است. سایر گل های موجود سالن و باغ عروسی می تواند مصنوعی باشد. گلدان باید از نوع بلور و کشیده باشد. رنگ گل های روی میز هم می تواند با یکی از اجزای سفره ست شود. برای مثال دستمال سفره و گل می توانند همرنگ انتخاب شوند.

  3- استفاده از شمع بر روی میز

  شمع ها در دو طرف گل قرار می گیرند. بهتر است رنگ شمع ها با رنگ گل هماهنگ باشد. اگر اندازه شمع ها با ارتفاع گلدان یکی باشد، به زیبایی بیشتر میز شام کمک می کند. زمان صرف شام باید شمع ها روشن شوند.

  4- لیوان ها

  ممکن است برای چندین نوشیدنی چند لیوان گذاشته شود. در حالی که قرار دادن چند لیوان بر روی میز زیبایی زیادی ندارد. تنها به دو لیوان شیک و مجلسی اکتفا کنید. که در سمت صندلی عروس و داماد قرار می گیرند.

  5- دستمال سفره

  از دیگر اجزای مهم میز شام عروسی دستمال سفره است که باید با زیبایی تمام تا شود و در داخل بشقاب ها قرار بگیرد. با استفاده از حلقه دستمال هم می توان دستمال سفره را زیباتر کرد.

  6- قاشق، چنگال و بشقاب

  قاشق و چنگال ها باید در کنار بشقاب ها قرار بگیرند. نحوه قرار گرفتن قاشق و چنگال و چاقو اهمیت زیادی دارد. در عین حال نباید قاشق کوچک دسرخوری را فراموش کنید. بشقاب هایی که بر روی میز قرار می گیرند، باید برای غذا و سالاد جداگانه انتخاب شوند. برای سالاد پیش دستی های کوچکتر و برای غذا، بشقاب های بزرگ را بر روی میز قرار داد.

  7- استفاده از تکنیک های سفره آرایی

  برای چیدمان غذاها و سالاد باید از تکنیک های سفره آرایی استفاده کرد. برای مثال سالاد می تواند به زیبایی تمام تزئین شود. رنگ و اجزای سالاد هم اهمیت زیادی دارد. بهتر است بین رنگ سالاد با سایر اجزای سفره هماهنگی وجود داشته باشد. می توان غذای عروس و داماد را با استفاده از رنگ زعفرانی و زرشک به صورت مخصوص تزئین کرد.

   

  عقد و عروسی سنتی ایران

  جشن و مراسم عقد و عروسی در ایران چیزی نیست که به دهه ها یا سده قبل بازگردد.

  بلکه ریشه آن را باید در آئین و رسوم ایران باستان جستجو کرد. زمانی که خانواده ها و خویشان برای پیوند دو جوان به دور یکدیگر جمع می شدند و با برگزاری مراسم شادی، آنها را راهی خانه بخت می کردند. شاید در گذشته ها وسایل و امکانات جشن ها به مانند امروز نبود، اما دادن سور و ولیمه به مهمانان در گذشته های دور همچون امروز مرسوم بوده است.

  تنها تفاوت در نوع غذا و مخلفات آن است. وسایل موسیقی نیز به صورت ساده و ابتدایی بود و با یک ساز و دهل به راحتی موسیقی های شاد می نواختند و به دور یکدیگر رقص و پایکوبی می کردند.

  در حال حاضر عقد و عروسی در ایران تلفیقی از شیوه های سنتی و فرنگی است. در واقع راه‎یابی فرهنگ اروپایی در کشور موجب تغییر برخی رسومات شده است. با این وجود نمی توان از سنت های اصیل ایرانی دست کشید و آنها را نادیده گرفت.

  این سنت ها عبارتند از:

  1-  لباس های عروس و داماد

  در فرهنگ ایرانی لباس عروس و داماد به رنگ سفید بوده و بر گردن داماد نیز یک شال گردن سفید انداخته می شود. این رسم هنوز هم در میان زرتشتیان، هندوها و مردم پاکستان همچنان برقرار است و لباس عروس و داماد به طور کامل به رنگ سفید است. البته در حال حاضر در ایران داماد کت و شلوار می پوشد که اغلب مشکی رنگ است.

  2- تزئین سفره عقد

  در فرهنگ اصیل ایران، سفره عقد یکی از رسومات اصلی ازدواج ها بود که در خانه پدر عروس برگزار می شد. سپس داماد در مجلس وارد می شد و در سمت راست عروس می نشست. برای تزئین سفره عقد از پارچه های ترمه استفاده می شد. این پارچه از نیاکان و مادربزرگ ها به عروس می رسید. در حال حاضر به جای پارچه ترمه از ساتن، تور و حریر استفاده می شود.

  قرار دادن آئینه بخت و دو شمعدان در کنار سفره عقد یکی از رسومات ایرانیان زرتشتی بوده است. در کنار آن نیز یک سینی قرار می گیرد که بر روی آن هفت دانه و ادویه، خشخاش، برنج، سبزی خوردن، نمک (برای دور کردن چشم شیطان)، رازیانه، یک ظرف انار یا سیب، تخم مرغ، بادام، فندق، شاخه نبات، چای و کندر (برای دور کردن چشم شیطان) و ... گذاشته می شد. امروزه این ترکیبات تغییر کرده اما آینه و شمعدان و برخی دیگر از اجزای سفره همچنان به شیوه اصیل ایرانی چیده می شود.

  3- خطبه عقد قبل از عروسی

  در زمان جشن عقد ابتدا خطبه عقد خوانده می شود و پس از اینکه عروس جواب بله را می دهد، بین آن عروس و داماد حلقه ها رد و بدل می شود و به رسم ایرانی، داماد هدایای خود که همیشه جواهرات و سکه های طلا هست را به عروس تقدیم می کند.

  4- مراسم حنابندان

  در ایران باستان شب حنا بندان یکی از رسومات برگزاری مجالس عروسی است که همه با آن آشنا هستیم. هر چند در سال های اخیر شاهد حذف شب حنابندان هستیم. اما در عروسی به شیوه ایرانی، همیشه شب حنابندان با تمامی تشریفات خود برگزار می شد. البته در برخی از نقاط کشور این رسم همچنان پابرجاست.

  5- رقص و پایکوبی در فرهنگ ایرانی

  رقص و پایکوبی از جمله رسوم باستانی ایرانی است که همیشه به صورت دسته جمعی بوده است. وسایل سنتی برای نواختن موسیقی در ایران فراوان بوده و همه اقوام به دور یکدیگر جمع می شدند تا در جشن عروس و داماد حاضر شوند. قرار گرفتن زنان و مردان در کنار یکدیگر با لباس های سنتی و رنگارنگ از جمله مهمترین مشخصه های رقص و پایکوبی در ایران باستان بود. در حال حاضر با ورود وسایل مدرن موسیقی، آلات قدیمی کنار گذاشته شده است.

  6- پذیرایی از مهمانان در عروسی

  در جشن های ایرانی پذیرایی از مهمانان اهمیت زیادی داشته است. دادن سور یا ولیمه که اغلب با غذاهایی با ترکیب گوشت تهیه می شد، مرسوم بوده است. اکنون پذیرایی از مهمانان با چندین نوع غذا صورت می گیرد و در کنار آن انواع دسر، میوه، نوشیدنی و ... استفاده می شود.

  7- تزئین اتاق عروس و داماد

  در گذشته که خدمات عروسی و باغ عروسی نبوده است، اتاق های عروس و داماد تزئین می شد که در مقایسه با حال حاضر بسیار ساده و ابتدایی بود. اما اکنون مراسم عروسی در سالن های جشن عروسی و یا باغ برگزار می شود که تزئین آن توسط یک تیم حرفه ای صورت می گیرد.

   

  آموزش تزیین سفره عقد:

  آموزش تزیین سفره عقد

  قبل از شروع چیدن و تزیین سفره عقد باید اجزا لازم رو فراهم کنید و بعد به تزیین اونها بپردازید و در آخر به چیدمان کلی سفره عقد بپردازید. نقل و نبات و قند از اجزا ثابت و اصلی سفره عقدن که در زیر چند نمونه از تزیین اونها رو میبینید.

  گذاشتن نان و پنیر و سبزی در سفره عقد از کارهائیه که از قدیم مرسوم بوده، فقط شکل تزیینات اون کمی متفاوت شده و بیشتر بهش توجه میشه. شما میتونید از هنر سفره آرایی تون استفاده کنید و اونها رو به بهترین شکل نزیین کنید.

  در تزیین سفره عقد میتونید از همه وسایل تزیینی زیبا که مناسب با اینکار هستن استفاده کنید، فقط توجه داشته باشید که وقتی رنگ ها و شکل وسایل تزیینی با هم همخوانی دارن مطمئنا سفره عقد شما زیباتر میشه.

  راستی دوستهای خوبم در تزیین سفره عقد به هیچ وجه جای حلقه رو فراموش نکنید و اونو نزدیک به جایگاه عروس و دوماد قرار بدین.

  خب دوستهای مهربونم اینم چند نمونه چیدمان کلی سفره عقد مخصوص عروس خانمهای باسلیقه که امیدوارم خوشتون بیاد و یزاسی تزیین و چیدن سفره عقدتون ازشون ایده های خوبی بگیرید.

  آموزش تزیین سفره عقد ما به پایان رسید، امیدوارم تونسته باشم کمک کوچیکی در این زمینه به شما دوستهای هنردوستم کنم و یکی از بهترین و زیباترین سفره های عقد رو بچینید. موفق باشید.

  منابع : آکاایران - هنردرخانه - ازدواج آکا 

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - مهارتهای زندگی

  مطالب جذاب - شستشو ، نظافت ، لکه گیری