ویدئو مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش مسائل جنسی
فرهنگ زندگی در آمریکا
آموزش ترفندهای کامپیوتری
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید

10 نکته برای گرفتن تصمیمات هوشمندانه

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • سه شنبه, 17 مرداد 1396
 • 10 نکته برای گرفتن تصمیمات هوشمندانه

  تصمیم گیری بخشی از کارهای روزانه هر یک از ماست و در طول شبانه روز هر کدام از ما در موقعیت هایی قرار می گیریم که ملزم به تصمیم گیری هستیم. دایره این تصمیمات از خردترین و ساده ترین تصمیمات روزمره تا مهمترین آنها را در برمی گیرد.

  تفکر غالب این است که براساس آنچه احساسات به ما می گویند و به سخن دیگر برپایه آنچه حس می کنیم، تصمیم بگیریم، اما مشکل اصلی این نوع رویکرد این است که اغلب تعصبات ما در این نوع تصمیم گیری به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه دخالت داده می شوند و در نهایت کار را خراب می کنند.

  10 نکته برای گرفتن تصمیمات هوشمندانه

  اما راه خلاصی از این تعصبات و رفتارهای غلط آگاه شدن نسبت به آنهاست. در صورتی که ما بدانیم کدام تفکرات اغلب نهادینه شده در ذهن ما غلط و نارواست، می توانیم بسیار سبک بال تر از گذشته تصمیم بهتری بگیریم.

  10 نکته برای گرفتن تصمیمات هوشمندانه

  1- به دنبال «بهترین» گزینه بودن، تنها اتلافِ وقت است

  تحقیق زیاد از حد انجام دادن، حساسیت بیش از اندازه به خرج دادن و خوب و بد کردن‌های اضافی، تنها وقتِ ما را تلف کرده و حتا گاهی باعث می‌شود گیج شویم که بالاخره کدام درست و کدام غلط است.

  2- تقلید کورکورانه از تصمیمات دیگران، فرجامی جز ناکامی ندارد

  این‌که کسی در جایی با روشی موفق بوده است، دلیل بر این نیست که ما هم دقیقاً با همان روش در جایی دیگر موفقیت کسب کنیم و به مرادمان برسیم. اتفاقاً معمولاً برعکس می‌شود که کورکورانه تقلید کردن از دیگران، نتیجه‌اش می‌شود شکست.

  3- تعصب بی‌جا، اعتماد به نفس کاذب به ما تزریق می‌کند

  تعصب بی‌جا یعنی با خود و برای دیگران بگوییم که این است و جز این نیست! این امر به خودی خود، اعتماد به نفس ما را در مسیر غلط افزایش می‌دهد و در واقع اعتماد به نفس کاذب ایجاد می‌کند و این یعنی گرفتنِ تصمیمات غلط.

  4- افراد قابل اعتماد معمولاً بیش از حد در زمان‌های نامناسب، به دیگران اعتماد می‌کنند

  افرادی که خود معتمد دیگران هستند، معمولاً به دیگران هم اعتماد می‌کنند. لطفاً اگر جزو این دست افراد هستید، تا از لیاقت طرفِ مقابل اطمینان حاصل نکرده‌اید، تصمیم به اعتماد کردن به او نگیرید.

  5- اطلاعات زیاده از حد می‌تواند حقایق مهم را کمرنگ کند

  اینکه فرد برای گرفتن تصمیمی به ویژه تصمیمات مهم در مورد موضوع مورد نظر اطلاعات کسب کند، دست به تحقیق بزند و بررسی های لازم را انجام دهد، بسیار خوب است. اما مراقب باشید این اطلاعات آنقدر زیاد نباشد که بخش های مهم را تحت تاثیر خود قرار دهد و شما را از آن بخش ها غافل کند.

  6- ذهن به پردازش تصمیمات پیچیده زمانی که ما خواب هستیم، ادامه می دهد

  ذهن شما حتی زمانی که شما خواب هستید و استراحت می کنید هم به پردازش خود در باب تصمیم های سخت و پیچیده ادامه می دهد و چون خود شما مزاحمتی برایش ایجاد نمی کنید! در این زمان می تواند با فراغ بال بیشتری تصمیم بگیرد و به نتیجه برسد.

  7- در نظر گرفتن دیدگاه شخصی دیگران می تواند کمک کار ما در تصمیم گیری باشد

  مشورت کنید لطفا. از اینکه دیدگاه خود را با افر اد آگاه و خبره در حوزه ای که می خواهید تصمیم بگیرید، در میان بگذارید، نهراسید. شاید نکاتی به شما بگویند که هرگز به ذهن خودتان نرسیده بود.

  8- همیشه مد نظر قرار دادن خطرات احتمالی توان ما را برای مقابله با خطرات بیشتر می کند

  توجه به خطرات احتمالی و پیش بینی آنها ابدا به معنای ترس از تصمیم گیری نیست، بلکه برعکس شجاعت و تیزهوشی شما در گرفتن تصمیم های بهتر را بیشتر می کند و آگاهی تان را نیز نسبت به آنچه قرار است اتفاق بیفتد، افزایش می دهد.

  9- ترس از شکست مانع گرفتن تصمیم های درست می شود

  اجازه ندهید کلمات و عباراتی چون "پیروزی” یا "شکست” به غول بی شاخ و دمی تبدیل شوند که فقط تصمیم گیری نهایی را برای شما سخت تر کنند. توجه بی حد و حصر به نتیجه کار که یا پیروری و یا شکست است، ترس شما را در مرحله مهم تصمیم گیری افزایش می دهد.

  10- گرفتن تصمیمات غیرمعمول اصولا نتایج بهتری دارد

  سیاه و سفید یا خوب و بد دیدن مطلق مسائل مختلف در زندگی برای تصمیم گیری مثل سم است و به سادگی می تواند تصمیم را مسموم کند. گاهی باید حصارها را شکست و تصمیم هایی گرفت که بر پایه سیاه و سفید مطلق نیست.

  10 نکته برای گرفتن تصمیمات هوشمندانه

  منبع:بانکی-ماندگار-پادشا

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش عکاسی

  مطالب جذاب - آموزش موفقیت