ویدئو مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش مسائل جنسی
فرهنگ زندگی در آمریکا
آموزش ترفندهای کامپیوتری
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید

بازسازی تصوّر اولیه افراد از شما

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • چهارشنبه, 20 تیر 1397
 • بازسازی تصوّر اولیه افراد از شما

  ساختن یک تصور اولیه ی درست در یک مصاحبه شغلی یا در یک ملاقات دوستانه با خانواده نامزدتان میتواند به روند اهدافی که دارید بسیار کمک کند. اما افراد همیشه در ساختن و یا حتی اصلاح این "تصور اولیه" موفق نیستند. برای این مشکل دلایل متعددی وجود دارد که مختصرا در ادامه ذکر شده است.

  تصور کنید با این دو فرد برای اولین بار ملاقات میکنید

  نفر اول فردی است که کاملا به حرف هایی که میزنید گوش میدهد به این معنی که مشتاق این است که ببیند شما چه میگویید ولی از طرفی شما او را فردی جدی میابید اما با لبخندی واقعی. در واقعا او تمام تلاشش را میکند که در این برخورد اول شما از مصاحبت با او لذت ببرید. از طرفی حواسش به تمام جوانب هست تا مبادا زیادی از حد صمیمی شود.

  نفر دوم فردی است شاد، با انرژی و کسی است که همیشه میتواند حدس بزند که شما قرار است درباره چه چیزی حرف بزنید. او مسیر مکالمه تان را به سمتی میبرد که هر دو از زندگی شخصیتان میگویید، آن هم در قرار اول!

  اما شاید شما فکر میکنید او زیادی برای این ارتباط و مکالمه مشتاق است. گاهی فکر میکنید که انگار شما تنها فردی هستید که او برای حرف زدن دارد.بعد از چند دقیقه ای ممکن است تحت تاثیر رفتار نفر اول قرار بگیرید و از نفر دوم خسته شوید یا حتی او را تهدید برای رازهای شخصیتان بدانید.اما آیا واقعا شما قضاوت درستی درباره این دو فرد داشته اید؟

  این که شما اینگونه بین این دو نفر تمایز قائل شدید به عوامل مختلفی از جمله تجربیات شما و تعاریفی که شما از مسائل مختلف دارید برمیگردد.

  روانشناسان دانشگاه بریتیش کلمبیا کاترین راجرز و جرمی بیسنز (2015) بین فرآیندهای «شناخت» و «لذت» در اولین برداشت تمایز قائل شدند. آنها معتقدند این که از مصاحبت و همنشینی با افرادی لذت ببریم یا خیر، روی شناخت واقعی ما از آنها تاثیر گذار است.یا مثلا نوع نگاه ما به خودمان میتواند تاثیر گذار باشد به این صورت که اگر فردی در برخورد اول از ما تعریفی بکند، ما ممکن است این تعریف را یک لطف یا دورغی برای چاپلوسی بدانید.از طرفی دیگر تعریفی که ما از یک " آدم عادی" داریم هم تاثیر گذار است. گاهی تعاریف ما از افراد سطع پایین یا اصطلاحا باکلاس درست نیست و همین باعث قضاوت نادرستی میشود.

  حال تصور کنید شما آن فردی هستید که در ملاقات اول قرار است مورد قضاوت قرار بگیرید و همانطور که گفته شد افراد به دلایل روانشناختی بسیاری قادر به قضاوت درست و واقعی در ملاقات اول نیستند. در ادامه راه هایی برای اصلاح شناخت نادرستی که افراد در دیدار اول از شما دارند ارائه شده است.

  سعی نکنید "خاص" جلوه کنید

  به هیچ عنوان تلاش نکنید که خود را خاص و غیرقابل پیش بینی جلوه دهید. عادی بودن اصلا بد نیست. به جای این که بخواهید خود را برعکس افراد عادی جامعه نشان دهید، سعی کنید تمرکز کنید تا بهترین پاسخ ها و احساسات را بروز دهید. همین کار باعث تاثیر گذاری بیشتر شما میشود.

  باز سازی تصور اولیه افراد از شما

  افشاگری نکنید

  هیچ گاه از اسرار زندگی خود برای جذب دیگران استفاده نکنید. بسیاری از افراد از این سلاح برای دریافت اطلاعات شخصی از طرف دیگران استفاده میکنند تا نهایتا ارتباطشان با آنها قوی شود. اما خوب است بدانید این کار نتیجه ای جز ساختن تصویر یک "فرد سطحی" از شما برای افراد نخواهد ساخت.

  باز سازی تصور اولیه افراد از شما

  پرحرفی نکنید

  خیلی از ما معتقدیم که هیچ چیز ترسناک تر از این نیست که در ملاقات های اول حرفی برای گفتن نداشته باشیم، برای همین قبل از ملاقاتی کلی حرف برای گفتن آماده میکنید تا تمام وقت ملاقات با حرف زدن پر شود . اما این تفکر همیشه درست نیست. گاهی افراد از پرحرفی و علاقه وافر شما به حرف زدن در اولین دیدارها متعجب میشوند و این باعث قضاوت اشتباه از طرف آنها میشوند. بنابراین در ملاقات هایتان لحظاتی را برای  گوش دادن به دیگر افراد، اندیشیدن و یا حتی لذت بردن از جو محیط فراهم کنید.

  باز سازی تصور اولیه افراد از شما

  فضولی نکنید

  هیچ گاه در اولین دیدار ها از افراد سوالات شخصی نپرسید. مثلا تصور کنید مادر و فرزندی را که در تعطیلات هستند را ملاقات میکنید و بعد از مکالمه کوتاهی با مادر، از کودک بپرسید که " دلت میخواهد یک خواهر یا برادر داشته باشی؟" شما از شرایط خانوادگی آنها خبر ندارید. شاید والدین کودک دیگر قادر به بچه دار شدن نیستند یا شاید پدر مادر کودک از هم جدا شده اند. پس خودتان میتوانید حدس بزنید که چه لحظه خجلت آوری با پرسیدن آن سوال ایجاد کرده اید.

  همه با شما موافق نیستند

  بدانید هر ایده ای که  مطرح  میکنید قرار نیست کلی طرفدار و موافق داشته باشد. هیچ گاه با توجه با محل تولد افراد، خانواده یا تحصیلاتی که دارند نمیتوانید ایدئولوژی افراد را پیش بینی کنید. بنابراین هیچگاه در طول صحبت های خود به قشر ، ایده یا نظری توهین نکنید.

  باز سازی تصور اولیه افراد از شما

  گول نخورید

  ممکن است که شما فرد مثبت اندیشی باشید و خیلی سریع به افراد اعتماد کنید. اما این اعتماد شما میتواند تصویری از ساده لوحی شما برای دیگران باشد . درست است که ممکن است فرد مقابل شما فرد سالم و قابل اعتمادی باشد اما بهتر است که شما کمی احتیاط و خِرد نشان بدهید. این رفتار شما را فردی دور اندیش نشان میدهد.

  منبع: psychologytoday

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش عکاسی

  مطالب جذاب - آموزش موفقیت