ویدئو مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش مسائل جنسی
فرهنگ زندگی در آمریکا
آموزش ترفندهای کامپیوتری
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید

علل خواب رفتن دست و پا در خواب

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • دوشنبه, 29 آبان 1396
 • علل خواب رفتن دست و پا در خواب

  بیدار شدن در اواسط شب و فهمیدن آن که یکی از دست‌های شما کاملا بی حس شده ترسناک است.در ابتدا دست  بی حس است که مثل یک کیسه استخوان بدرد نخور در هوا می‌چرخد تا آن که همراه با احساسی مثل سوزن و پونز فرو رفتن به دست دوباره دستتان به حالت عادی باز می‌گردد.

  وقتی این اتفاق در بچگی برایم رخ می‌داد، می‌ترسیدم و فکر می‌کردم کار اشتباهی برای بدنم انجام داد و دیگر هرگز نمی‌توانم دستم را تکان دهم. اما همیشه دستم به حالت عادی باز می‌گشت.

  به گفته جیمز دایک، یک نرولوجیست از کلینیک مایو، این پدیده طبیعی و رایج است. و حتی این پدیده یک مثال جالب و بارز از قدرت بدن در دفاع و مراقبت از خودش در زمان بی حسی خواب است.

  دایک می‌گوید، یک برداشت غلط از این پدیده، ارتباط دادن آن با نرسیدن خون به شریان‌های اصلی است. او گفت: "میتوان گفت دلیل اصلی فشرده شدن اعصاب است. عصب‌ها فشار داده شده و به مرور موجب به وجود آمدن بی حسی در اعضا می‌شود.

  هر فرد تعدادی عصب در دستش دارد که هر کدام نقشی حیاتی ایفا می‌کنند.

  علت خواب رفتن دست و پا

  1- عصب زیر بغل، دست را از شانه بلند می‌کند

  2- اعصاب عضلانی آرنج را خم می‌کنند

  3- اعصاب شعاعی دست را صاف می‌کند و مچ و انگشت‌ها را کنترل می‌کند

  4- اعصاب اولنار انگشت‌ها را باز می‌کند

  با این حال دایک می‌گوید دلیل اصلی و فیزیولوژیکی و تاثیرات هر یک از این اعصاب به درستی شناخته نشده‌اند. اگر شما روی دستتان بخوابید مثل پا گذاشتن بر شلنگ باغبانی است. با این کار شما جریان اطلاعاتی که به مغز می‌رسد را مختل می‌کند.

  چرا گاهی هنگام بیدار شدن احساس فلج بودن میکنیم؟

  دایک دو دلیل می‌آورد :

  1- بیداری حین خواب REM

  در واقع به صورت موقت بدن فلج می‌شود. هنگام خواب REM (خوابی که در آن چشم‌ها و بدن فعالیت فیزیکی دارند) مغز برای آرام کردن بدن سیگنالی برای فلجی موقت به اعضا می‌فرستد. اگر شما در بین این عمل از خواب بیدار شوید،پیش از به دست آوردن کنترل بدنتان هشیار هستید. این حالت را فلجی خواب نیز می گویند که می‌تواند وضعیت بسیار ترسناکی باشد. در واقع شما در میان خواب و بیداری گیر کرده‌اید و نمی‌توانید تکان بخورید.

  2- فشرده شدن اعصاب به فلج شدن موقت انجامیده است

  فشرده شدن اعصاب می‌تواند خطرناک باشد، خوشبختانه بدن قادر به این است که پس از فشرده شدن عصب برای مدتی، خود به خود شما را بیدار می‌کند. پس از بیدار شدن، اعصاب رها می‌شوند و عضلات کم کم به هوشیاری می‌رسند  که معمولا همراه با احساس سوزن و پونز همراه است.

  به گفته مرکز سلامت دانشگاه روچستر، سیستم عصبی هنگام بازیابی و ترمیم اذیت کننده است. این به این دلیل است که عصب‌ها به صورت خودبه‌ خود بازیابی می‎‌شوند و احساس سوزن و پونز معمولا نشانه خوبی است و به این معناست که عصب‌ها در حال راه اندازی دوباره هستند.

  وقتی فردی بر روی عضوی می‌خوابد، احتمال وارد شدن آسیب جدی به آن عضو کم است. اما مواردی هستند که در آن فشردگی اعصاب ممکن است مشکلات بزرگتری به وجود بیاورد،دایک می‌گوید اگر از مستی بیهوش شدید، دستتان تکان نمیخورد. و روز بعد، پس از بیدار شدن قادر به تکان دادن مچ و یا باز کردن انگشتانتان نخواهید بود. این حالت به دلیل ترمیم یافتن اعصاب ممکن است مدتی طول بکشد.

  پس از آن هم نوروپاتی ارثی را داریم که به فلج فشاری منجر می‌شود، این یک حالت ژنتیکی است که مردم را در برابر آسیب‌های فشاری حساس‌تر می‌کند. این افراد معمولا با احتیاط می‌خوابند تا عضوی زیر بدنشان نماند، یا پاهایشان را جمع نمی‌کنند تا از فشار عصبی جلوگیری کنند.

  با این حال، همچنان بیدار شدن در چنین حالتی، معمولا تنها یک گرفتگی خفیف و ساده است و احتمالا به گفته دایک، چون می‌ترسید این زمان طولانی‌تر به نظر می‌رسد، در غیر این صورت خیلی زود این مشکل برطرف می‌شود.

  منبع:Msn

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش عکاسی

  مطالب جذاب - آموزش موفقیت