ویدئو مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش مسائل جنسی
فرهنگ زندگی در آمریکا
آموزش ترفندهای کامپیوتری
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید

دوربین DSLR چیست؟

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • چهارشنبه, 21 تیر 1396
 • دوربین DSLR چیست؟

  اگر بررسی های دوربین های Digital SLR را خوانده باشید حتما متوجه شده اید که روشنایی و پوشش عکس با آنچه قبل از گرفتن عکس در Viewfinder مشاهده می شود متفاوت است.بسیاری از دوربین های DSLR نمی توانند تمام تصویر قابل مشاهده در Viewfinder را در عکس منعکس کنند. روشنایی عکس نیز با آنچه در Viewfinder مشاهده می کنید متفاوت است.

  DSLR مخفف « Digital Single Lens Reflex » به معنای « انعکاس تک لنزی دیجیتال » می باشد. به زبان ساده، DSLR یک دوربین دیجیتال است که از آینه ها برای جهت دهی به نوز از لنز به منظره یاب – که سوراخی است در پشت دوربین که شما از طریق آن تصویری که در حال ثبت آن هستید نشان می دهد.

  آناتومی دوربین های Digital SLR

  دوربین DSLR چیست؟

  برای اینکه دقیقا بدانید DSLR چیست باید ساختار و مکانیزم این دوربین ها را بشناسید. برای درک راحت تر این موضوع شکل زیر کشیده شده و قسمت های مهم آن با رنگ های مختلف علامت گذاری شده اند:

   1-نور از لنز عبور می کند و به آیینه برخورد می کند. (سبز)

   2-آیینه نور را به صفحه Focusing منعکس می کند.

   3-نور از صفحه Focusing عبور کرده و به صفحه شیشه ای به نام منشور (Pentaprism ) برخورد می کند. (نارنجی)

   4-منشور نور را می شکند و به این ترتیب شما می توانید توسط عدسی چشمی دوربین (Viewfinder) تصویر را مشاهده کنید.

   5-زمانی که عکس می گیرید، آیینه بسته یا کنار می رود و شاتر (آبی) باز می شود تا سنسور دیجیتال (قرمز) در معرض نور قرار گیرد.

  آیا تصویری که در دوربین (Viewfinder) مشاهده می کنید 100 درصد دقیق است؟ در اکثر موارد خیردوربین های DSLR چگونه کار می کنند؟

  دوربین DSLR چیست؟

  لنز (Lens)

  آینه انعکاسی (Reflex Mirror)

  شاتر (Shutter)

  حسگر تصویر (Image Sensor)

  صفحه مات متمرکز کننده (Matte Focusing Screen)

  لنز کندانسور (Condenser Lens)

  پنتاپریزم (Pentaprism)

  منظره یاب/ چشمی (Eyepiece/Viewfinder)

  وقتی شما از طریق منظره یاب نگاه می کیند، هر چیزی که می بینید دقیقا همان چیزی است که قرار است به عکس تبدیل شود. نور صحنه ای که شما قصد گرفتن عکس از آن را دارید، از لنز عبور کرده و به آینه انعکاسی (2) برخورد می کند. این آینه با یک زاویه 45 درجه در اتاقک دوربین قرار می گیرد و نور گرفته شده را به صورت عمودی به یک عنصر اپتیکال به نام «پنتاپریزم» (7) می تاباند. «پنتاپریزم» نور عمودی از طریق 2 آینه اپتیکال مجزا، افقی کرده و به منظره یاب (8) می فرستد.

  وقتی شما یک عکس می گیرید، آینه انعکاسی (2)، به سمت بالا می چرخد و میبر عمودی را می بندد و با این کار اجازه می دهد که نور مسیر مستقیم خود را ادامه دهد تا به شاتر(3) برسد. سپس شاتر (3) باز می شود تا نور به حسگر تصویر برخورد کند. شاتر تا چند ثانیه ای باز می ماند تا حسگر، تصویر مورد نظر را ثبت کند. سپس شاتر بسته می شود و آینه به جای قبلی خود – که زاویه 45 درجه داشت – برمی گردد تا  به بازتاب نور به منظره یاب ادامه دهد.

  واضح است که این فرایند به اینجا ختم نمی شود. در مرحله بعد، چندین پردازش پیچیده تصویری بر روی عکس گرفته شده، رخ می دهد. پردازنده دوربین، اطلاعات را از حسگر تصویر (سنسور) گرفته و به یک فرمت مناسب تبدیل می کند. سپس آن را به درون یک کارت حافظه منتقل می کند. تمامی این فرایند در اندک زمانی رخ می دهد و برخی DSLR های پیشرفته می توانند این کار 11 بار در ثانیه انجام دهند.

  استفاده از لنز های مختلف برای شرایط متفاوت

  دوربین DSLR چیست؟

  علاوه بر منشور و Viewfinder، یکی از کلیدی ترین قابلیت های دوربین DSLR، تعویض لنز است. بسیاری از مردم تصور می کنند یک دوربین خوب تنها لازمه گرفتن یک عکس خوب است ولی لنز دوربین تاثیر بسیاری زیادی در نتیجه نهایی ایفا می کند. لنز دوربین نقش اساسی در رنگ، کنتراست و شفافیت عکس دارد.

  کاربران دوربین های DSLR می توانند لنزهای مختلف داشته باشند و در شرایط مختلف از لنزهای مناسب استفاده کنند.قابلیت تعویض لنز، تطبیق پذیری دوربین های DSLR را بالا می برد یعنی اگر در آینده عکاسی دچار تغییرات شود شما مجبور به خرید دوربین جدید نیستید تنها لنز دوربین خود را عوض خواهید کرد.

  منبع:زومیت-تک چهره ها-تچ نیوز

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش عکاسی

  مطالب جذاب - آموزش موفقیت