ویدئو مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش مسائل جنسی
فرهنگ زندگی در آمریکا
آموزش ترفندهای کامپیوتری
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید

مفهوم سرعت شاتر در دوربین عکاسی چیست؟

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • یکشنبه, 25 تیر 1396
 • مفهوم سرعت شاتر در دوربین عکاسی چیست؟

  در عکاسی مفاهیمی وجود دارد که دانستن آن‌ها برای علاقمندان این حیطه و آن‌هایی که می‌خواهند عکس‌هایی خوبی ثبت کنند الزامی است. یکی از این مفاهیم سرعت شاتر دوربین است. به عنوان مثال برای عکاسی از یک آبشار یا عکاسی از وقایع ورزشی که شامل سوژه‌های متحرک می‌شود آشنایی با سرعت شاتر و حالت تقدم شاتر در دوربین‌های دیجیتال نقش اصلی را در ثبت یک تصویر خوب ایفا می‌کند.

  سرعت شاتر در دوربین های عکاسی چیست؟

  در عکاسی، سرعت شاتر (Shutter Speed) به معنای مدت زمان باز بودن شاتر یا مدت زمانی است که فیلم (در عکاسی آنالوگ) یا سنسور (در عکاسی دیجیتال) در معرض نور قرار می‌گیرد. هر چه سرعت شاتر بیشتر باشد (شاتر سریع‌تر باز و بسته شود)، فیلم یا سنسور مدت زمان کمتری در معرض نور خواهد بود و بالعکس. به عنوان مثال سرعت شاتر کم معمولاً در محیط‌های کم نور مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت شاتر بر حسب ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. به عنوان مثال مقادیری مانند 1.1000ثانیه، 1.500 ثانیه، … و یک ثانیه، 20 ثانیه و … قابل انتخاب هستند که بسته به نوع دوربین این محدوده تغییر می‌کند. طبیعی است که هر چه مدت زمان کمتری مانند 1.1000 ثانیه انتخاب شود، شاتر سریع‌تر باز و بسته می‌شود.

  از این نوع تنظیم می‌توان برای عکاسی از سوژه‌های با تحرک زیاد مثلاً سوژه‌های ورزشی استفاده کرد. بدین ترتیب سوژه مورد نظر در اصطلاح Freeze (ثابت) می‌شود. در مقابل سرعت کم شاتر باعث بلور شدن سوژه متحرک می‌شود. البته باید بخاطر داشته باشید که برای عکس‌برداری در سرعت‌های پایین، برای جلوگیری از محو شدن کل عکس باید از سه پایه استفاده کنید. البته باید توجه داشت که علاوه بر سرعت شاتر، میزان گشودگی دیافراگم دوربین و میزان حساسیت یا سرعت ایزو نیز در میزان نور رسیده به فیلم یا سنسور و میزان نور عکس، نقش دارد. به عنوان مثال اگر سرعت شاتر را از 1.125 به 1.250 ثانیه تغییر دهید، در واقع میزان نور رسیده به فیلم یا سنسور را نصف کرده‌اید. برای جبران این کمبود، می‌توانید میزان گشودگی دیافراگم را افزایش دهید یا از ایزو سریع‌تر استفاده کنید.

  معنا و مفهوم سرعت شاتر در عکاسی

  سرعت شاتر در دوربین های عکاسی چیست؟

  سرعت شاتر یکی دیگر از سه شاخصه مهم ثبت عکس و در واقع یکی از سه ضلع مثلث عکاسی به حساب می‌آید. در مقاله‌های پیشین به ترتیب به معرفی دو شاخصه دیگر این مثلث یعنی ایزو و گشودگی دیافراگم پرداختیم. با استفاده از دستکاری در میزان سرعت شاتر دوربین می‌توانید حقیقتا تصاویر جادویی و زیبایی را خلق نمایید. در واقع به کمک این شاخصه عکاسی می‌تواند افکت‌های بسیار زیبایی را به ثبت رسانده و در کنار آن لحظات سریع را نیز به سرعت ثابت نگه دارد. ایجاد اثر motion blur یکی دیگر از این موارد به حساب خواهند آمد. در این مقاله قصد داریم با زبانی ساده و در سطح مبتدی به معرفی سرعت شاتر و کاربردهای آن در عکاسی بپردازیم.

  هر چند در ابتدای کار می‌بایست آشنایی کافی در مورد نحوه و ساز و کار انجام عملیات عکاسی توسط یک دوربین عکاسی DSLR داشته باشید. از این رو بدین منظور پیشنهاد می‌گردد مقاله  “همه چیز درباره سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز (Phase Detection) را مطالعه نمایید تا در مورد مکانیسم مربوط به هدایت نور در دوربین‌های DSLR اطلاعات کافی و جامعی را بدست آورید.

  شاتر چیست؟

  سرعت شاتر در دوربین های عکاسی چیست؟

  در یک دوربین عکاسی، شاتر به پرده‌ای گفته می‌شود که در جلوی حسگر دستگاه قرار گرفته و تا قبل از شروع ثبت یک عکس کاملا بسته می‌ماند. زمانی که عملیات ثبت یک عکس شروع می‌شود، شاتر از جلوی حسگر کنار رفته و نوری که از دیافراگم لنز عبور کرده است به سنسور دوربین برخورد خواهد کرد. زمانی که به میزان معین شده نور به حسگر برخورد کرد، شاتر به سرعت بسته شده و دوباره به طور کامل جلوی حسگر قرار خواهد گرفت. البته جالب است بدانید که کلید مربوط به ثبت یک عکس نیز “شاتر” یا “دکمه شاتر” خوانده می‌شود زیرا با فشردن آن کلید، پرده شاتر به سرعت وارد عمل خواهد شد.

  سرعت شاتر چیست؟

  سرعت شاتر در دوربین های عکاسی چیست؟

  سرعت شاتر که از آن با نام “مدت زمان نوردهی” یا همان “exposure time” نیز یاد می‌شود به معنای مدت زمان قرار گیری حسگر دوربین در معرض نور به واسطه باز و بسته شدن پرده شاتر است. در صورت انتخاب سرعت شاتر سریع، سوژه در حال حرکت در تصویر ثابت خواهد شد. تصویر فوق که مربوط به یک دلفین است در چنین حالتی به ثبت رسیده است. در صورت کند کردن سرعت شاتر، شاهد ایجاد اثر motion blur خواهیم بود. در این اثر خط حرکت سوژه متحرک در عکس پایانی به صورت نسبتا تار به ثبت خواهد رسید. این افکت کمتر توسط عکاسان استفاده می‌شود. معمولا در عرصه تبلیغاتی به منظور نشان دادن سرعت یک خودرو در جاده و متحیر کردن بیننده از تار شدگی بدنه خودرو یا تایرهای آن، بیشتر این اثر را مشاهده خواهیم کرد.

  ما از دیگر موارد استفاده از سرعت‌های شاتر کند، عکاسی از پرتوهای نور، عکاسی در شب و دیگر موارد این چنینی است. عکاسان منظره از این تکنیک به منظور خلق تصاویر زیبا از حرکت و پویایی رودخانه یا آبشار استفاده خواهند کرد. این در حالی است که صحنه و منظره اصلی در فوکوس دقیق دوربین قرار گرفته است.

  نحوه اندازی‌گیری سرعت شاتر

  سرعت شاتر در دوربین های عکاسی چیست؟

  سرعت شاتر یک دوربین معمولا با عدد یک ثانیه و کسری از آن محاسبه خواهد شد. زیرا بیشتر سرعت شاتر تصاویر ثبت شده در کسری از یک ثانیه رخ می‌دهند. برای مثال 1/4 ثانیه به معنای یک چهارم یا ربعی از یک ثانیه است. این در حالی است که 1/250 ثانیه به معنای یک دویست و پنجاه هزارم از یک ثانیه یا به عبارتی دیگر چهار میلی‌ ثانیه است. تقریبا تمامی دوربین‌های DSLR جدید می‌توانند با حداکثر سرعت شاتر 1/4000 ثانیه به عکاسی بپردازند. این در حالی است که سرعت شاتر در دوربین‌های سطح بالاتر ممکن است به 1/8000 ثانیه با حتی بیشتر نیز برسد. از طرفی در سمت دیگر میدان حالت لانگ اکسپوژر یا نوردهی طولانی مدت نیز وجود دارد که در حالت کاملا خودکار بر روی دوربین‌‌های DSLR بر روی 30 ثانیه تنظیم شده است.

  تفاوت سرعت‌های مختلف شاتر

  سرعت شاتر در دوربین های عکاسی چیست؟

  همان طور که قبلا به آن اشاره شد سرعت‌های شاتر سریع و بالا معمولا به منظور فریز و ثابت کردن اجسام متحرک موجود در صحنه استفاده می‌شوند. برای مثال به منظور عکاسی در حالت طبیعی سرعت شاتر بالای 1/500 ثانیه و برای عکاسی از پرندگان سرعت بالای 1/1000 ثانیه ممکن است برای یک عکاس مناسب باشد.

  سرعت شاتر های مختلف

  چارت زیرکاربرد سرعت شاترهای مختلف را به شکلی ساده و مبتکرانه به نمایش گذاشته است تا راهنمایی برای عکاسان و نحوه‌ی استفاده‌ی خلاقانه از سرعت شاتر باشد.

  سرعت شاتر در دوربین های عکاسی چیست؟

  استاپ کامل، 1/2 استاپ، 1/3 استاپ

  همه‌ی ما می‌دانیم که ایزو، دیافراگم و سرعت شاتر مثلث نوردهی را تشکیل می‌دهند. برای مدتی طولانی تنظیم سرعت شاتر بسیار راحت بود، به‌طور مثال می‌دانستیم که 1/100 ثانیه نوری دو برابر یا یک استاپ بیشتر از 1/200 ثانیه را به فیلم می‌رساند. ولی با فراگیر شدن دوربین‌های دیجیتال اوضاع کمی فرق کرده است و سرعت شاترهای 1/2 و 1/3 استاپ نیز قابل‌استفاده هستند. جدول مرتبط با سرعت‌های شاتر در سمت چپ این چارت به درک بهتر و محاسبات راحت‌تر در این زمینه کمک می‌کند.

  منبع:تچ نیوز-کلیک-پیکسل

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش عکاسی

  مطالب جذاب - آموزش موفقیت