ویدئو مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش مسائل جنسی
فرهنگ زندگی در آمریکا
آموزش ترفندهای کامپیوتری
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید

چگونه در جلسات کاری باهوش به نظر برسیم؟

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • سه شنبه, 20 تیر 1396
 • چگونه در جلسات کاری باهوش به نظر برسیم؟

  امروزه در همه‌ی شرکت‌ها و اداره‌ها حداقل ماهی یک بار جلسات کاری برگزار می‌شوند. موضوع اکثر جلسات بررسی مشکلات و ارائه‌ی راه‌حل برای برطرف کردن آن‌ها است. از آنجایی که معمولا این جلسات با حضور مدیران و رهبران برگزار می‌شود، اغلب کارمندان دوست دارند با آمادگی کامل در جلسات کاری حضور پیدا کنند و خودشان را یک کارمند باهوش و مشتاق نشان دهند.

  20 نکته‌ای که در ادامه‌ی این مقاله‌ آورده شده است به شما کمک می‌کند تا بتوانید با رفتار درست، دیگران را تحت تأثیر قرار دهید.

  1- از نمودار دایره‌ای استفاده کنید

  چگونه در جلسات کاری باهوش به نظر برسیم؟

  برای فهم بهتر صحبت‌های خود بهتر است از نمودار استفاده کنید. نمودارهای دایره‌ای فهم ساده‌ای دارند و دید خوبی از موضوع به مخاطب می‌دهند. برای انتخاب اندازه‌ی دایره‌های نمودار خیلی به خودتان سخت نگیرید؛ زیرا در هر صورت همکارانتان در مورد کوچکی یا بزرگ بودن آن با شما بحث خواهند کرد.

  2- از آمار کسری استفاده کنید

  اگر در طی جلسه شخصی گفت حدود 25 درصد کاربران روی این دکمه کلیک می‌کنند، شما سریعا بگویید یعنی از هر 4 نفر 1 نفر این کار را انجام می‌دهد. با گفتن این حرف همه سرهایشان را به نشانه‌ی تأیید تکان خواهند داد و تحت تأثیر توجه و مهارت‌های ریاضی شما قرار خواهند گرفت.

  3- از دیگران بخواهید بر موضوع اصلی تمرکز کنند

  هر زمانی که احساس کردید صحبت‌ها از مسیر اصلی خارج شده‌اند، با صدای بلند و رسا از همکارانتان بپرسید: «دوستان، ما دور هم جمع شده‌ایم که چه مشکلی را حل کنیم؟» این حرف، هم باعث برگشتن جلسه به مسیر اصلی می‌شود و هم شما را به‌عنوان یک فرد باهوش مورد توجه قرار خواهد داد.

  4- یادداشت‌برداری کنید

  چگونه در جلسات کاری باهوش به نظر برسیم؟

  همیشه یک دفترچه یادداشت همراه خودتان داشته باشید. استفاده نکردن از تکنولوژی در طی جلسه مورد توجه و احترام دیگران قرار خواهد گرفت؛ بنابراین از هر جمله‌ای که می‌شنوید، مهم‌ترین کلمه‌ی آن را یادداشت کنید و سرتان را به نشانه‌ی تأیید تکان بدهید

  5- آخرین حرف‌های سخنران را تأیید کنید

  زمانی که شخصی در حال صحبت کردن است، به‌دقت به حرف‌های او گوش دهید و مهم‌ترین کلمات و جملات را از آن‌ها استخراج کنید؛ سپس با گفتن «اجازه بدهید من تکرار کنم»، عین جملات او را تکرار کنید. جملات خود را آهسته بیان کنید تا بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

  6- بپرسید آیا این روش مقیاس‌پذیر است؟

  هیچ‌کس پاسخ این سؤال را به‌درستی نمی‌داند. اما با پرسیدن آن می‌توانید صحبت‌های جلسه را به سمت یک جمع‌بندی نهایی هدایت کنید.

  7- قدم بزنید

  اوضاع و شرایط جلسه را در نظر بگیرید. اگر امکانش وجود داشت، از جایتان بلند شوید و قدم بزنید. به دیوار تکیه بدهید و نفس عمیق بکشید. با این کار همه‌ی اعضای شرکت‌کننده در جلسه با خود فکر می‌کنند که شما ایده‌ای در سر دارید.

  8- از سخنران بخواهید یک اسلاید به عقب برگردد

  از شخصی که در حال ارائه دادن است، بخواهید که به اسلاید قبلی پاورپوینت بازگردد و درباره‌ی موضوعی بیشتر توضیح دهد. این کار نشان می‌دهد که شما به صحبت‌های او اهمیت می‌دهید. اگر نکته‌ی قابل توجهی برای بحث کردن در اسلایدها پیدا نکردید، خیلی ساده از او بخواهید که در مورد اعداد بیشتر توضیح بدهد. 

  9- برای یک تلفن مهم از جلسه خارج شوید

  چگونه در جلسات کاری باهوش به نظر برسیم؟

  برای گرفتن یک تماس مهم از جلسه خارج شوید. بیرون رفتن از یک جلسه‌ی مهم کاری برای برقراری تماس یا جواب دادن به شخص تماس‌گیرنده به دیگران نشان می‌دهد که شما آدم مهمی هستید و سرتان حسابی شلوغ است.

  10- در مورد خودتان شوخی کنید

  مردم عاشق این هستند که یک نفر در مورد وضعیتی که دارد، شوخی کند. به‌عنوان مثال اگر نیاز بود در مورد مسئله‌ای با وکیل صحبت کنید، بگویید می‌توانیم با وکیل طلاق من در مورد این موضوع صحبت کنیم. مردم به این شوخی‌ها می‌خندند و برای صداقت شما ارزش قائل می‌شوند.

  11-نقش یک مخالف را بازی کنید

  تظاهر به مخالفت راهی برای آشکار کردن نقص‌ها و ویژگی‌های عمقی‌تر هر ایده‌ای بدون قرار گرفتن در مقام یک مخالف‌خوان است. مستقیم علیه کسی بحث کردن ممکن است شما را مقابله‌گر جلوه بدهد، و اگر نکات‌تان ضعیف باشد شما را احمق یا خارج از باغ نشان بدهد. اگر نکات‌تان ضعیف هستند، به عنوان یک وکیل مدافع شیطان برای این‌که سعی کرده‌اید ایرادهای مشکل پیدا کنید مورد تمجید قرار خواهید گرفت، حتی اگر درست نباشد مورد سرزنش قرار نخواهید گرفت. قبل از بیان نگرانی‌های‌تان در مورد هر نظری، اعلام کنید که موضع‌تان فقط کنجکاوی است نه مخالفت. بیش‌تر مثل یک عضو دقیق و عضو فعال جلسه به نظر خواهید رسید.

  12-کمی به جلو متمایل شوید

  به عنوان یک نکته‌ی اساسی دیگر از زبان بدن، بیش‌تر مدت جلسه به جلو متمایل شوید. این نشان می‌دهد شما به هرکس که صحبت می‌کند توجه دقیق می‌کنید و شما را وادار می‌کند پشت‌تان را صاف نگه‌دارید. قوز می‌تواند مشکلی به بزرگی حرکات آکروباتیک با صندلی باشد که در مورد قبلی به آن پرداختم. قفل کردن دست‌ها، یا حداقل قرار دادن آنها روی میز به موضع “علاقه‌مندی”‌تان می‌افزاید و کمک می‌کند از جنبش یا حرکت‌های عصبی خودداری کنید.

  13- سوال‌های خوب بپرسید

  چگونه در جلسات کاری باهوش به نظر برسیم؟

   در نهایت، از سوال پرسیدن از آدم‌های دیگر در اتاق اطمینان داشته‌باشید. فقط برای این‌که چیزی پرسیده باشید سوال طرح نکنید، ولی برای روشن شدن جزییات و توضیح بیش‌تر درمورد نکاتی که حس می‌کنید مبهم هستند حتما سوال کنید. این کار با نشان دادن این‌که با دقت توجه می‌کنید، به شما “اعتبار مشارکت” می‌دهد. هم‌چنین برای لحظه‌ای کوتاه فشار روی شما را کم می‌کند، شما را در موضع قدرت قرار می‌دهد چون مخاطب سوال شما مجبور است با جزییات جواب‌تان را بدهد.

  14- از کلمات قلمبه‌ سلمبه استفاده نکنید

  هیچ‌وقت برای اینکه نشان دهید باهوش هستید، از کلمات قلمبه‌ سلمبه استفاده نکنید. یادتان باشد کسی که واقعا باهوش باشد، نیازی به خودنمایی ندارد. در ضمن، اگر مدام از کلمات ثقیل و دشوار استفاده کنید، ممکن است دچار اشتباه شوید و برخی کلمات را نابه‌جا به کار ببرید. این‌گونه اشتباهات کلامی باعث می‌شوند دیگران به هوش‌تان شک کنند. پس اگر می‌خواهید باهوش‌تر به نظر برسید، از به کار بردن کلمات قلمبه‌ سلمبه بپرهیزید و در عوض، سعی کنید مقصودتان را ساده اما تأثیرگذار منتقل کنید.

  15-خودتان را باور داشته باشید

  چگونه در جلسات کاری باهوش به نظر برسیم؟

  برای اینکه باهوش به نظر برسید، خودتان را باور داشته باشید.

  هیچ چیزی به اندازه‌ی اعتماد به نفس نشانه‌ی هوشمندی نیست. کسی که خودش را باور داشته باشد، دیگران هم باورش خواهند کرد. مطالعات نشان داده است اعتماد به نفس بالا موجب بهبود عملکرد افراد در زمینه‌های شناختی می‌شود. در نقطه‌ی مقابل، اعتماد به نفس پایین روی کیفیت عملکردهای شناختی تأثیر منفی می‌گذارد. اعتماد به نفس پایین فورا به چشم می‌آید و باعث می‌شود در نظر دیگران کم‌هوش جلوه کنید. پس اگر می‌خواهید دیگران باورتان کنند، قبل از همه خودتان باید به خودتان ایمان بیاورید.

  16-ارتباط چشمی برقرار کنید

  برقراری ارتباط چشمی کمک می‌کند باهوش‌تر به نظر برسید. بر اساس نتایج پژوهشی که در دانشگاه لویولا انجام شد، شرکت‌کنندگانی که با مخاطبان‌شان ارتباط چشمی برقرار کرده بودند، توانستند در نظر دیگران باهوش‌تر جلوه کنند.

  17- آهسته یا شتاب‌زده کار نکنید

  چگونه در جلسات کاری باهوش به نظر برسیم؟

  نتایج پژوهشی که در دانشگاه بوستون انجام شد، نشان داد افرادی که در انجام کارها وقت تلف نمی‌کنند و هر کاری را تقریبا با همان سرعت مطلوبی که دیگران انجام می‌دهند، پیش می‌برند باهوش‌تر به نظر می‌رسند. انسان‌ها به طور معمول تمایل ویژه‌ای به زمانبندی دارند و بر اساس برخی ویژگی‌های ذهنی از جمله هوشیاری، آگاهی و نیت، افرادی را که در انجام کارها، هم‌سرعت عموم مردم هستند، باهوش‌تر می‌بینند. پس اگر می‌خواهید باهوش‌تر به نظر برسید، از وقت تلف کردن بپرهیزید و البته پرسرعت‌تر از حد معمول نیز نباشید.

  18-عینک بزنید

  چگونه در جلسات کاری باهوش به نظر برسیم؟

  برای اینکه باهوش به نظر برسید، عینک بزنید.مطالعات نشان داده است افرادی که عینک می‌زنند، به ویژه عینک‌های قطور و تمام فریم، در نظر مردم باهوش‌تر جلوه می‌کنند. پس اگر چشم‌تان ضعیف است، شاید بهتر باشد به جای لنز از عینک استفاده کنید.

  19-سنجیده لباس بپوشید

  در مطالعات متعددی ثابت شده است طرز لباس پوشیدن افراد روی برداشتی که مردم از شخصیت‌شان خواهند داشت، تأثیر می‌گذارد. افرادی که در انتخاب لباس‌شان دقت می‌کنند و سنجیده لباس می‌پوشند، باهوش‌تر به نظر می‌رسند. این در حالی است که پوشیدن لباس‌های باز باعث می‌شود چندان باهوش به نظر نرسید، چرا که تمامی توجهات به سمت بدن‌تان جلب خواهد شد و دیگر کسی به اندیشه‌هایی که در سر دارید توجه نشان نخواهد داد. اما آیا می‌دانستید طرز لباس پوشیدن افراد روی کیفیت عملکردشان نیز تأثیر می‌گذارد؟ نتایج پژوهشی که در دانشگاه نورث‌وِسترن انجام شد، نشان داد افرادی که حین کار روپوش آزمایشگاهی می‌پوشند، در انجام کارهایی که نیازمند هوش و تمرکز هستند عملکرد مطلوب‌تری دارند.

  20-روی فن بیانتان کار کنید

  چگونه در جلسات کاری باهوش به نظر برسیم؟

  اگر دو نفر دقیقا یک محتوای مشابه را بیان کنند، از این دو نفر شخصی باهوش‌تر به نظر خواهد رسید که از فن بیان بهتری برخوردار باشد و در واقع سخنورانه‌تر صحبت کند. شخصی که کمی تندتر و رساتر صحبت کند، کمتر تپق بزند و از زیر و بم کردن صدایش کمک بگیرد پرانرژی‌تر، بامعلومات‌تر و البته باهوش‌تر به نظر خواهد رسید. پس اگر می‌خواهید باهوش‌تر به نظر برسید، یکنواخت صحبت نکنید، بلکه گاهی حجم صدای‌تان را کم و زیاد کنید و به سطح انرژی کلام‌تان آگاه باشید.

  منبع:زومیت-بازده-چطور-فردا نیوز

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش عکاسی

  مطالب جذاب - آموزش موفقیت