ویدئو مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش مسائل جنسی
فرهنگ زندگی در آمریکا
آموزش ترفندهای کامپیوتری
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید

دانستنی هایی راجع به نگه داری سگ ها

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397
 • دانستنی هایی راجع به نگه داری سگ ها

  سگ به علت وفاداری و باهوشی بسیار مورد توجه ما انسان هاست، خیلی از افراد چه تنها باشند و چه نباشند علاقه مند به نگه داری سگ داند، اما خوب است بدانید نکاتی وجود دارد که رعایت آنها نه تنها زندگی را برای خودتان بلکه برای سگ تان نیز شیرین تر میکند، با افزایش اطلاعات خود در مورد سگ ها از نگه داری حیوان خانگی خود بیشتر لذت ببرید.

   انتخاب یک توله برای نگه داری مناسب تر است

  دانستنی هایی راجع به نگه داری سگ ها

  انتخاب یک سگ بالغ به عنوان حیوان خانگی مثل قمار کردن است، چون ممکن است حیوان کاملاً فرمانبردار باشد و تعالیم مربوطه به زندگی در خانه را به خوبی یاد گرفته یا این که از اطاعت از شما سرباز زند. حیوان ممکن است قبلاً آزاد بوده تا به طور خودسر به هر طرف بدود لذا مهار کردن چنین حیوانی مشکل است. به طور کلی به سگ های  زیر 3 هفته توله میگویند، توله ها بسیار راحت تر و بهتر تربیت میشوند.

  فضای کافی برای نگهداری سگ در خانه

  دانستنی هایی راجع به نگه داری سگ ها

  معمولا توله سگ ها در ابتدای کار به زندگی در زیر دست انسانها عادت ندارند و رفتار تند و خشونت آمیز صاحبشان در اولین برخورد برای آنها وحشتناک است. برای نگهداری سگ در خانه باید یک فضای اختصاصی در خانه برای آنها فراهم کنید،فضایی که هم به به غذا و آب دسترسی داشته باشد و هم بتواند در آنجا به استراحت بپردازد. بهتر است فضایی که برای توله سگها انتخاب میکنید فضایی کوچک باشد زیرا آنها به فضای خیلی باز عادت ندارند و معنا و مفهوم نقل مکان برای نوشیدن آب را از حریم اختصاصی خود درک نمی کنند. هنگامی که سگ شما کمی در مکان اختصاصی خود آرم گرفت حال نوبت این است که فاضی کلی خانه را به آنها نشان دهید، الته با احتیاط !

  ایجاد جایی امن برای سگ در خانه

  دانستنی هایی راجع به نگه داری سگ ها

  فراهم کردن شرایطی برای نترسیدن و نگهداری سگ در خانه یکی از نکات بسیار مهم در تربیت سگ می باشد،اجسامی مانند جاروبرقی،لباس شویی که با تولید صدا باعث ترس سگ شما می شوند باید هنگامی استفاده شوند که سگ بتوند هنگام ترسیدن به مکان امن خود برود و در آنجا احساس امنیت کند،این عادت ممکن است هفته و یا هفته ها به طول بی انجامد.

  چند نکته ی بسیار مهم که ممکن است به آنها بی توجه باشید

  دانستنی هایی راجع به نگه داری سگ ها

  1- موهای سگ رو باید هر سه یا چهار روز شونه کنید.

  2- هرروز، صبح، ظهر، عصر و یا آخر شب باید سگ را ببرید بیرون تا دستشویی کند ، وگرنه ممکن است در خانه این کار را انجام دهد.

  3- حتی اگر هم این کار را بکنید ،‌ممکن هست گاهی اوقات کنترل خودش را از دست بدهد و در خانه دستشویی کند و بعد از هربار بیرون رفتن باید لای انگشتای سگ را تمیز کنید.

  4- سگ ها مانند انسان عرق نمی کنند و غدد تعریقشون لایه پنجه هاشون هست به همین دلیل میبایست بهداشت این قسمت جدی گرفته شود.

  5- سگ باید هرروز به میزان قابل توجهی فعالیت داشته باشد.

  6- توجه داشته باشید سگ ها هم به انواع بیماری های انسانی مثل فشار خون و دیابت ، افسردگی و… مبتلا می شوند اما خیلی سریعتر ، مثلا در مدت یک سال!

  7- بیماری های انسانی معمولا با سگ یکسان نیست ، مثل سرماخوردگی اما بیماری های قارچی که هم در انسان و هم در سگ بدلیل عدم بهداشت بموقع وجود دارد ، قابل انتقال می باشد.

  8- سگ نر هر جایی را برای اولین بار امتحان میکند. برای علامت گذاری در جاهای مختلف ادرار می کند مگر اینکه حواستون باشه و اجازه این کار را بهش ندهید.

  9- سگ باید عقیم بشه ،‌ وگرنه اذیتتون می کنه. (این نکته رو حتما جدی بگیرید)

  10- سگ باید دوماه یک بارحمام کند

  11- دندون سگ را باید هر دو سه روز یک بار مسواک زد.

  12- سگ باید هر شش ماه یه بار اصلاح شود.

  13- اگر موهای جلوی چشمهای سگ را کوتاه نکنید ، باعث می شود تا روی موهایش توجه کند و چشمانش ضعیف شود.

  14- دوست داشته باشید یا نداشته باشید ، باید به سگتون میوه جات و سبزی جات بدید وگرنه دیر یا زود بیماری های ناشی از ضعف ویتامین سراغش می آید.

  15- سگ به هیچ وجه نباید شیرینی و شکلات و قند و اینطور موارد را مصرف کند ، چون سگ ها با مصرف شیرینی جات و کلا مواد شیرین انسولین بیشتری در بدنشون ترشح می شود و نهایتا این باعث کاهش قند خون و در نهایت از کار افتادن کبدشان میشود. همچنین تئوبرومین موجود در  شکلات باعث نامنظم شدن پمپاژ قلب سگ و نهایتا سکته ی او میشود.

  16- غذاهای ادویه دار، پیتزا، ساندویچ و فست فود ها دشمن گوارش سگ هستند ، به سگتون باید غذای ساده بدون ادویه بدهید. البته ادویه مشکل جدی ندارد اما باعث می شود سگتون بدغذا شود و در مقابل خوردن غذا های دیگر مقاومت نشان دهد.

  17- غذای سگ استخوان نیست! استخوانی که در فیلم ها میبینید، اگر دقت کنید برای سرگرمی به سگ داده می شه اونم استخوان های بسیار بزرگ که قابل خورد شدن نیست.

  ماهی ، سیر، و پیاز، گوجه ، بادمجون، فلفل، مرکبات و انگور و کشمش و این موارد را به سگ ندهید ، این ها حساسیت زا هستند. همچنین معده ی سگ ها آنزیم هضم ماهی را ندارد که نهایتا باعث عفونت روده میشود.

  سگ ها مثل شما کلی دوست و آشنا و فامیل ندارند ، شما تنها کسی هستید که آنها دارند. باز هم تکرار می کنم شما تنها کسی هستید که آنها دارند ، با ورود یک سگ به خونه ی شما تموم زندگیه آن حیوان خلاصه میشه در شما. این مسئله را درک کنید و قدر بدانید.

  چگونه سگ خود را تعلیم دهیم؟

  دانستنی هایی راجع به نگه داری سگ ها

  نشتن. این درس خیلی مهم و درعین حال خیلی ساده و تعلیم آن آسان است. تعلیم نشستن باید در رگ و خون حیوان عجین شود. کلیه بنشین بایستی مانند کلمه سحرآمیزی حیوان را با کمال قدرت در هرحال که هست در جایش بنشاند. فراگرفتن این درس مخصوصا از جهت حفظ جان حیوان در خیابان و معابر و رفت و آمد اتومبیل ها بسیار مهم و ضروری است .

  ابتدا سگ را در طرف چپ خود قرار می دهید و زنجیر گردنش را با دست راست میگیرید بطوریکه سگ بایستی در موقع تعلیم تمام دروس در طرف چپ مربی واقع گردد این یک سنت قدیمی است که مربیان اولیه مخصوصا پرورش دهندگان سگ های پلیس ضمن نشریه ای توصیه و ترویج نموده اند باین طریق که سگ پاسبان را همیشه طرف چپ و با دست چپ هدایت می کردند و دست راست را برای استعمال اسلحه آزاد می گذارند و از آن موقع طرف چپ طرفی است که بایستی سگ در آنطرف قرار گیرد.

  و ما هم برای اینکه از این سنت پیروی کنیم طرف چپ را برای تعلیم سگ انتخاب می نمائیم . زنجیر قلاده را طوری نگاهدارید که در مواقع لزوم بتوانید با کشیدن آن حیوان را تنبیه نمائید سپس با دست چپ بطور ملایم به گرده حیوان اندکی بطرف پایین فشار بیاورید و در همان لحظه کاملا واضح و آشکار و با صدای آمرانه و بلند بگوئید بنشین و نام حیوان را بلافاصله ذکر کنید و به این شکل حیوان می فهمد که درس را صحیح انجام داده که مورد تشویق قرار گرفته است . اگر سگ بعوض اینکه روی پاهایش بنشیند خودش را روی زمین پهن کرد نباید دیگر با دست فشار داد بلکه بایستی با کمک انگشتان پنجه های حیوان را مانند چنگال روی زمین قراردهید و به این طریق نشستن روی پاها را به او بیاموزید.

  فراخواندن. برای فرا گرفتن این درس از همان زمان تولگی و شیرخوارگی در سگان استعداد کافی موجود است و از همان زمان که سگ هر دفعه به میل خود بطرف شخص می آید باید گفت: بیا. بیا و وقتی که نزدیک آمد خیلی زیادتر از معمول و فزونتر از لازم او را باید نوازش نمود. ابتدا سگ را زنجیر قلاده نموده ( مخصوصا در این موقع بایستی از بند بلند 15 تا 20 متری که قبلا شرح آن داده شده است بجای زنجیر استفاده گردد ) . سپس باید سگ را تا فاصله ای درحدود طول بند مذکور ازمربی دور نمود و باید با صدای بلند گفت : بیا مثلا بیا فیدل ! و اگر در این موقع حیوان توجهی به فرمان ننمود بایستی اندکی بند قلاده را تکان داد و آهسته بطرف خود کشید.

  اگر سگ فرمان را خوب اجرا نمود باید فورا او را نوازش کرد و اگردر اجرای فرمان تاخیر نمود بایستی بوسیله بند قلاده او را آهسته بطرف خود هدایت نمود ( ولی نباید حیوان را با زور کشید ) و در همین موقع بایست با دست راست اورا به آمدن اشاره و ترغیب نمود. فراموش نشود که در موقع ادای فرمان نام حیوان بلافاصله بعد از کلمه فرمان گفته شود مثلا : بیا فیدل ! در موقع تمرین این درس هیچوقت نباید مربی بطرف حیوان برود زیرا در این صورت سگ تصور می کند که تمرین تمام شده است و اکثرا نتیجه مطلوب حاصل نمیگردد.

  جلوگیری از پریدن حیوان برای ابراز علاقه. سگها اغلب برای اظهار محبت عادت دارند که به سرو کول صاحب خود بپرند. مخصوصا موقعی که اگر چند دقیقه شخص را ندیده باشند در این موقع با این عمل خود در حقیقت می خواهند ابراز محبت بیشتری نموده باشند درست مانند آنستکه انسان وقتی رفیق خود را مدتی ندیده است چطور با دست به شانه اش می زند. این حیوان هم با پریدن به شانه ها و سرو کول صاحبش خوشحالی خود را از دیدن او ابراز میدارد غافل از اینکه با پنجه های آلوده و کثیفش لباس صاحب خود را کثیف و آلوده می نماید.

  موقعی که سگهای نسبتا بزرگ جثه کاملا دوستانه به سرو کول شخص می پرند و احیانا گونه انسان را می لیسند بایستی در یکجا ثابت ایستاد و با کمال دقت و احتیاط سگ را به روی دو پای عقبش برگرداند و بموازات این عمل باید با آهنگ محکم گفت : اه اه و با کمال احتیاط با کف دست او را از این کار منع نمود. حیوان تقصیری ندارد نمیداند که ناخن پنجه هایش تا چه حد انسان را ناراحت و لباسش را کثیف می کند. با تمرین این درس بتدریج احساس خواهد نمود که پرش او به سرو کول صاحبش مورد رضایت نیست و کم کم این عمل را ترک خواهد نمود.

  خواباندن سگ. چگونه یک سگ سرکش وکله شق را برای یادگرفتن این درس تعلیم میدهند ؟ ابتدا زنجیر قلاده را زیر پای خود قرار دهید بطوریکه بتوانید در موقع لزوم زنجیر را بالا و پایین بکشید سپس با یک دست زنجیر را آهسته بکشید و با کف دست دیگر حیوان را بطرف زمین ( حالت خوابیدن ) خم و هدایت نمائید و در این موقع کاملا واضح با آهنگی محکم بگوئید : بخواب 000 بخواب وقتی حیوان خوابید او را بهمین حالت نوازش کنید و اگر حیوان سرکشی می کند بایستی او را قدری آهسته بطرف زمین فشار دهید و پنجه های جلویش را بطرف خود دراز کنید و به همین قرار بایستی این تمرین را مکرر اجرا نمائید.

  و اما عمل سرجابمان و یا همانجا بمان همان عمل تکمیلی بخواب است. در این درس اگر حراست و پاسبانی شیئی را که بوی صاحبش را بدهد به او واگذار کنید تعلیم را بهتر و زودتر فرا می گیرد زیرا ذوق و حس تملک و خوشحالی که از این کار باو دست میدهد و جزء غرایز ذاتی این حیوان میباشد تحریک گشته و به انجام این تمرین بنحو بهتری ترغیب می شود. مثلا هنگامی که برای خرید به فروشگاهی می روید و یا به بانک و پستخانه و امثال آن مراجعه می کنید و دراین موقعیت نمی توانید سگ خود را به داخل محوطه مزبور ببرید و او بایستی بیرون در منتظر بماند ابتدا یک دستکش کهنه و یا نظائر آنرا در مقابل حیوان قرار دهید و آهسته آهسته عقب عقب از او دور شوید و درهمین حالت فرمان بخواب یا از جایت تکان نخور و یا همانجا بمان را تکرار کنید.

  برای دستیابی به نتایج بهتر در امر تربیت سگ باید نکات زیر مورد توجه قرار گیرد

  دانستنی هایی راجع به نگه داری سگ ها

  1- کار را ساده بگیرید و اعتماد به نفس داشته باشید.

  2- فرامین ( دستورات ) به سگ ها باید کوتاه باشد نه به صورت جمله.

  3- در قبال کار شایسته سگ بلافاصله حیوان را تشویق کنید.

  4- صبر و حوصله را از دست ندهید.

  5- به ندرت اقدام به تنبیه سگ کنید.

  6- سعی کنید که حیوان با تمام افراد خانواده مانوس شود.

  تاثیر وجود سگ در سلامتی

  دانستنی هایی راجع به نگه داری سگ ها

  شماشامه ی قوی سگ کاربردهای زیادی دارد. که میتوان از آنها به تشخیص سرطان اشاره کرد. بیشتر صاحبان سگ مواردی را گزارش داده ‌اند که در آنها سگ هایشان خال یا لکه­‌هایی را گاهاً بو کرده و یا لیس می ‌زدند که بعد ها مشخص شده است که سرطانی بوده‌اند. پس این حیوان شاید فقط با بو کشیدن بتواند جان شما را نجات دهد.

  قلب شما سالم‌تر خواهد بود. مطالعات نشان داده است وجود سگ در نزدیکی شما ضربان قلب را آهسته‌تر می‌کند؛ به همین خاطر است که بیشتر افرادی که از سگ نگهداری می‌کنند قلب سالم‌تری نسبت به سایر افراد دارند. این میزان سلامتی در بین مردان نسبت به زنان بیشتر گزارش شده است.

  افسردگی برای شما معنایی نخواهد داشت. سلامتی جسمی تنها بخشی از فواید داشتن سگ می‌باشد؛ تقویت روحیه به نوبه  خود داستان دیگری دارد. افرادی که سگ دارند کمتر افسرده می‌شوند، حتی اگر در بین افراد افسرده شخصی سگ داشته باشد، نسبت افسردگی وی به سایر گروه بسیار کمتر گزارش شده است. مراقبت از سگ در کاهش نشانه‌های افسردگی بسیار موثر بوده و افراد را در جهت مثبت اندیشی تشویق می کند.

  دامپزشکی فراموش نشود

  دانستنی هایی راجع به نگه داری سگ ها

  سگ ها هر شش ماه یکبار باید معاینه شوند که این کار چیزی حدود صدوپنجاه تومان البته در حالت حداقل خرجش هست، که شامل قرص انگل ، واکسن ۸ گانه ، واکسن هاری ، معاینه کلی ، تخلیه کیسه مقعدی ، کوتاه کردن ناخن و کندن موهای گوش می شود.

  منابع: radyaban. - virgool.io - delgarm - graphmedia

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش عکاسی

  مطالب جذاب - آموزش موفقیت