ویدئو مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش مسائل جنسی
فرهنگ زندگی در آمریکا
آموزش ترفندهای کامپیوتری
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
برای دریافت فال حافظ کلیک کنید

چرا هفته هفت روز است

 • نویسنده: رامین پنجه ء
 • چهارشنبه, 24 آبان 1396
 • چرا هفته هفت روز است

  شاید با خود فکر کرده باشید که چرا ایام و روزها را به صورت هفته یاد می کنند چرا هشت یا ده روز نيست ؟

  مجله اینترنتی مشروح برای پاسخ به اين پرسش منابع بسياري را مطالعه کرده و از ميان همه ی فرضيه ها و احتمالات موجود ، دو نظركه قوي تر بودند را براي شما بيان خواهد كرد . يكي توسط مسائل ديني و ديگري با دلايل تاريخي اثبات شده اند .

  1) در کره زمین ادیان و مذاهب گوناگونی وجود دارد تقریبا در یک چیز همه اتفاق نظر دارند که ایام هفته هفت روز است : شش روز کاری و یک روز تعطیل .

  دلیلش این است که خداوند وقتی تصمیم گرفت آسمانها و زمین را بیافریند به این صورت برنامه ریزی فرمودند که کره زمین را در چهار روز آفریدند سپس به آسمانها توجه فرمودند آسمانها را در دو روز آفریدند. به این صورت شش روز کاری شدند. روز هفتم که روز تعطیل بود و مهم بود روز جمعه بود . یهودیان روز شنبه را روز تعطیل اعلام کردند مسیحیان روز یک شنبه را روز تعطیل اعلام کردند و مسلمانان روز جمعه را . در یک روایتی آمده که با وجود اینکه آن ادیان قبلا آمدند اما خداوند این روز را به آنان نشان نداد و برای مسلمانان مخفی نمود .

  2) یک روز مدت زمانی است که از هنگام طلوع خورشید تا طلوع بعدی به طول می انجامد . یک ماه هم فاصله ی زمانی از یک قرص کامل ماه تا قرص کامل بعدی است .

  در روزگاران گذشته مردم از این واحدهای زمانی برای امور زندگی خوداستفاده می کردند. اما آنها به واحدهای زمانی مناسب تر که بزرگتر از یک روز و کوچکتر از ماه باشد نیاز داشتند . بدین ترتیب در شهر کهن بابل ، استفاده از هفته که مرکب از هفت روز بود ، مرسوم گردید .هر مرحله از حرکت ماه یک هفته طول می کشد . از هلال ماه تا نصف قرص کامل ماه ، از نصف قرص کامل تا قرص کامل ، از قرص کامل تا نصف قرص کامل و بالاخره از نصف قرص کامل تا ماه جدید ، هر مرحله یک هفته ، یعنی هفت روز طول می کشد . بدین ترتیب بابلیان تقویم خود را بر حسب مرحله های فوق تنظیم کردند .

  بابلیان باستان تقویم خور را بر پایه ی افزایش و کاهش هلال ماه قرار دادند . آنها مبنای هفته را هفت روز تعیین کردند . پس از آن بعضی از کشورها تعداد روزهای متفاوتی را برای هفته در نظر گرفتند . در سال 1792 ، فرانسوی ها مدت زمان 10 روز را برای یک هفته تعیین کردند ، اما به سرعت به نادرستی آن پی بردند . اتحاد جماهیر شوروی نیز از یک مقیاس پنج روزه در سال 1929 و یک مقیاس شش روزه در سال 1932 استفاده کردند . اما هیچ یک مبنای علمی نداشت.

  بنابراین در سال 1940 ، همان مبنای هفت روز برای یک هفته در سراسر دنیا انتخاب شد .

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - آموزش عکاسی

  مطالب جذاب - آموزش موفقیت