ویدئو مشروح
آموزش مسائل جنسی
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
برگرداندن دوباره ی شریک تان به رابطه
تزئینات عقد و عروسی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

15 روش موثر برای جلوگیری از بارداری

 • نویسنده: مائده چراغی
 • سه شنبه, 24 مهر 1397
 • 15 روش موثر برای جلوگیری از بارداری

  هر چند اجتناب و پرهیز از برقراری رابطه ی جنسی، تنها روش صد در صد قطعی در پیشگیری از بارداری است، اما متدهای دیگری هم وجود دارد که در صورت استفاده و اجرای درست می تواند تقریبا همین نتیجه را بدهد.

  اگر تازه عروس هستید و با شیوه های پیشگیری از بارداری آشنا نیستید ، می توانید با مطالعه این بخش از مشروح بهترین راه را برای جلوگیری از بارداری انتخاب کنید. این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا بتوانید بهترین روش را برای جلوگیری انتخاب کنید .

  1- آی.یو.دی IUD

  آی یو دی یک ابزار کوچک و T شکل است که توسط پزشک، در رحم جاگذاری می شود و تا چند سال می تواند از بارداری جلوگیری کند.

  در حال حاضر 2 نوع آی.یو.دی وجود دارد که می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید :

  آی.یو.دی های مسی یا آی.یو.دی هایی که هورمون پروژسترون دارند .

  از آی.یو.دی مسی می توان برای جلوگیری اورژانسی از بارداری نیز استفاده کرد. برای این منظور باید در عرض 5 روز از رابطه ی جنسی محافظت نشده، درون مهبل قرار داده شود.

  آی.یو.دی ها دردهای شکمی را افزایش می دهند .

  هم آی یو دی مسی و هم آی یو دی هورمونی با جلوگیری از پیوند اسپرم و تخمک از بارداری پیشگیری می کنند. درصد اطمینان این روش پیشگیری از بارداری ، 99 درصد است.

  2- آمپول جلوگیری از بارداری

  آمپول جلوگیری از بارداری که با نام دپوپروورا شناخته می شود ، یک آمپول هورمونی می باشد که به مدت 3 ماه از بارداری جلوگیری می کند.

  هورمون موجود در واکسن ضدبارداری یعنی پروژستین در بدن فعال شده و مانع بارداری می شود. این دارو جلوی حرکت تخمک ها از تخمدان ها را گرفته و ترشحات رحمی را غلیظ تر می کند.

  درصد خطای این آمپول ها تنها 3 درصد است و از قرص های جلوگیری بهتر عمل می کنند.

  آمپول های جلوگیری مزایایی مانند استفاده در سال فقط 4 بار و معایبی مثل هزینه زیاد ، ایجاد لک های پوستی و عدم محافظت در برابر بیماری های جنسی را دارند. 

  درصد اطمینان این شیوه پیشگیری از بارداری ، 94 درصد است.

  3- اسپرم کش

  اسپرم کش ها مواد شیمیایی هستند که با نابودی اسپرم، مانع بارور شدن تخمک می شوند.

  اسپرم کش در انواع مختلفی مانند فوم، کِرِم، ژل و یا نوارهای واژنی وجود دارد . اسپرم کش ها باید قبل از آمیزش، عمیقا وارد واژن شوند.

  اسپرم کش، گردنه ی رحم را مسدود کرده و جلوی حرکت اسپرم و رسیدن به تخمک را می گیرد. معمولا از اسپرم کش ها همراه با سایر متدهای پیشگیری از بارداری استفاده می شود و نه به تنهایی.

   درصد اطمینان این روش پیشگیری از بارداری ، 72 درصد است.

  امتیاز این روش این است که هزینه ی کمی دارد، کاربرش ساده است و مرد می تواند قبل از شروع رابطه ی جنسی به عنوان پیش نوازی آن را وارد واژن زن کند، در همه ی داروخانه ها در دسترس است و طی دوران شیردهی هم می توان از این روش استفاده کرد.
  معایب این روش نیز عدم محافظت در برابر بیماری های آمیزشی، احتمال بهم ریختگی محیط، احتمال ایجاد حساسیت در آلت تناسلی مرد یا واژن و درصد اطمینان پایین در صورت کاربرد تنها است.

  4- اسفنج ضد بارداری حاوی اسپرم کش

  اسفنج ضد بارداری، یک فوم نرم است که با اسپرم کش پوشیده شده است.

  این وسیله شبیه دونات به نظر می رسد و وقتی داخل واژن قرار می گیرد، دهانه ی رحم را می پوشاند .

  اسفنج را می توانید 24 ساعت قبل از رابطه ی جنسی وارد واژن کنید. دست ها را با آب و صابون بشویید و اسفنج را هم با آب تمیز، مرطوب کنید.

  اسفنج را کمی فشار دهید تا اسپرم کش آن فعال شود، سپس طرفین آن را تا کنید جوری که باریک و بلند شود. با استفاده از انگشت تان، اسفنج را تا آخرین جایی که ممکن است در واژن بلغزانید. اسفنج بعد از ورد، باز شده و دهانه ی رحم را می پوشاند .

  حداقل شش ساعت بعد از رابطه ی جنسی اسفنج را خارج کنید و نگذارید بیشتر از 30 ساعت باقی بماند.

  برای بیرون آوردن اسفنج، دست ها را با آب و صابون بشویید، یک انگشت را داخل واژن کرده و حلقه را بگیرید و اسفنج را بیرون بکشید. اسفنج یکبار مصرف است .

  تاثیر فوری، عدم نیاز به پزشک جهت جا انداختن، حس نشدن توسط زن و مرد و امکان استفاده در دوران شیردهی از امتیازات این روش پیشگیری از بارداری است.

  عدم مراقبت در برابر بیماری های آمیزشی، سخت بودن جا انداختن آن، احتمال بروز حساسیت واژینال، لزوم استفاده از آب و احتمال خشک کردن واژن از معایب این شیوه است .

  5- چسب ضد بارداری

  رو

  چسب ضد بارداری نیز یک روش هورمونی برای پیشگیری از بارداری است. این چسب، نازک و بژرنگ است، مانند باند زخم و حاوی همان هورمون هایی است که در قرص های ضدبارداری وجود دارد.

  شیوه ی استفاده از چسب ضد بارداری :

  این چسب روی پوست بکار رفته و یک هفته در جای خود می ماند و کاربرد بسیار راحتی هم دارد. می توانید این چسب را روی باسن، شکم، بالای بازو و یا کمرتان بچسبانید.

  در قسمتی که می خواهید این چسب را بکار ببرید و اطراف آن، از کرِم و لوسیون و … استفاده نکنید.

  این چسب تا سه هفته، هر هفته باید تعویض شود . چسب ضدبارداری حاوی استروژن و پروژستین است که با حبس تخمک ها در تخمدان ها و غلیظ کردن ترشحات رحم، مانع بارداری می شود.

  6- روش طبیعی بیرون کشیدن آلت

  در آمریکا تقریبا 6 دهم زنان گفته اند که همسر آن‌ها از روش بیرون کشیدن آلت قبل از انزال برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کند.

  اگر این کار به موقع و به درستی انجام شود احتمال بارداری 4 درصد در سال است و در کل 18 درصد ناخواسته باردار می‌شوند.

  7- استفاده از کاندوم مردانه

  استفاده از کاندوم مردانه یکی از راه های قدیمی و معمول جلوگیری از بارداری است. کاندوم از ورود اسپرم به بدن زن جلوگیری کرده و در برابر بیماری های جنسی هم از زوجین حفاظت می کند. البته سالانه 15 درصد از زوج‌هایی که از کاندوم مردانه برای جلوگیری استفاده می‌کنند ناخواسته بچه دار می‌شوند.

  از مزایای آن میتوان به در دسترس بودن ، قیمت ارزان و جلوگیری از بیماری های جنسی اشاره کرد .

  یک بار مصرف بودن آن و تحت تاثیر قرار دادن لذت رابطه نیز میتواند از معایب آن باشد .

  8- استفاده از کاندوم زنانه 

  کاندوم زنانه وسیله ‌ای پلاستیکی و کیسه مانند است که قبل از شروع رابطه، در داخل واژن قرار گرفته و باعث تحریک جنسی هم می‌ شود. کاندوم زنانه، حلقه‌ های انعطاف پذیری در هر دو سر دارد که می ‌تواند حین رابطه، تحریک پذیری کلیتوریس را بیشتر کند.

  کاندوم زنانه را می تواند از 8 ساعت پیش از شروع رابطه وارد واژن کرد . کاربرد ساده ای دارد و مرد می تواند به عنوان پیش نوازی این کاندوم را در جایش قرار دهد.

  قبل از وارد کردن این کاندوم، ابتدا نرم کننده یا اسپرم کش را به قسمت بیرونی سر‌ِ بسته‌ ی آن بزنید. دو سر حلقه را در سر‌‌ِ بسته ی آن بگیرید و مانند تامپون وارد واژن کنید.

  حلقه ی درونی را تا جایی که ممکن است به جلو فشار دهید تا به گردنه ی رحم برسد.

  حلقه ی بیرونی باید حدود دو سانتیمتر بیرون از واژن آویزان باشد، در واقع حلقه ی بیرونی، کاندوم را در واژن نگه می‌ دارد و اسپرم نمی تواند وارد کانال واژن شود.

  اگر احساس کردید کاندوم حرکت می‌ کند نگران نشوید چون طبیعی است. اگر آلت مرد بین کاندوم و واژن قرار گرفت و یا اگر حلقه ی بیرونی، وارد واژن شد باید حتما رابطه را متوقف کنید.

  بعد از انزال، دو طرف حلقه ی بیرونی را فشار دهید تا منی از آن بیرون نریزد و سپس به آرامی کاندوم را از واژن خارج کنید و دور بیندازید.

  درصد اطمینان این شیوه پیشگیری از بارداری ، 79 درصد است. محافظت در برابر بیماری های آمیزشی، کاربرد ساده و راحت، ارزان قیمت بودن، و تحریک کلیتوریس امتیازات استفاده از کاندوم زنانه است.

  موثر نبودن به اندازه ی سایر متدهای پیشگیری، احتمال ایجاد حساسیت در واژن و بخش بیرونی اندام تناسلی زن و آلت تناسلی مرد، کاهش حس تماس حین رابطه و احتمال ایجاد سر و صدا حین رابطه از معایب این روش است.

  9- قرص اورژانسی ( لوونورژسترل )

  روش جلوگیری از بارداری اورژانسی بعد از نزدیکی، برای جلوگیری از بارداری به کار می‌رود. در صورتی که از هیچ یک از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده نشود یا خانمی شک کند که روش جلوگیری از بارداری درست کار نمی‌کند، از این روش استفاده می‌شود.

  این قرص ها که به آنها قرص صبح روز بعد می‌گویند ، حاوی دوز بالای هورمون‌ های قرص‌ های جلوگیری هستند. این قرص‌ها تا 72 ساعت بعد از نزدیکی باید مصرف شوند.

  قرص لوونورژسترل در دو مدل 0.75 درصد که شامل دو عدد قرص و 1.5 درصد که شامل یک عدد قرص است ، ارائه میشوند . اگر 1.5 را تهیه کردید که باید تا 72 ساعت بعد از رابطه آن را مصرف کنید و اگر 0.75 درصد را تهیه کردید باید هرچه سریعتر یک عدد از آن را مصرف کنید و 12 ساعت بعد نیز دیگری را مصرف کنید . 

  اگر از هر دو قرص همزمان استفاده کنید تاثیر آن بیشتر خواهد بود .

  این روش ها به هیچ وجه از انتقال بیماریهای مقاربتی جلوگیری نمی کند.

  این روش به نحوه صحیح استفاده و بخصوص زمان مصرف قرصها بستگی دارد و تقریبا در 98% موارد از حاملگی پیشگیری می کند .

  10- حلقه واژینال

  یکی دیگر از روشهای پیشگیری از بارداری حلقه واژینال است که یک حلقه ی کوچک و قابل انعطاف است که حاوی هورمون های مشابه قرص و چسب ضدبارداری است؛ یعنی استروژن و پروژستین .

  هورمون های موجود در حلقه واژینال، مانع حرکت تخمک ها از تخمدان ها شده و ترشحات رحمی را غلیظ می کنند.

  دست ها را با آب و صابون بشویید، حلقه را با فشار طرفین آن وارد واژن کنید. نگران جایگیری دقیق آن نباشید، حلقه واژینال به مدت سه هفته در جای خود می ماند.

  بعد از سه هفته، با قلاب کردن انگشت تان حلقه را بیرون بکشید. سپس یک هفته بدون حلقه باشید که این معمولا همزمان با شروع قاعدگی تان خواهد بود. بعد از دقیقا یک هفته، یک حلقه ی جدید وارد واژن کنید.

  درصد اطمینان این روش پیشگیری از بارداری ، 91 درصد است.

  11- دیافراگم

  دیافراگم یکی دیگر از راههای جلوگیری بارداری است.

  این کلاهک گنبدی شکل لاستیکی قبل از نزدیکی روی دهانه رحم گذاشته شده و آن را می پوشاند. این وسیله با اسپرم کش در کنار هم استفاده می شود و کارایی آن به اندازه کاندوم مردانه است . درصد خطای این روش 16 درصد می باشد.

  روش استفاده از دیافراگم :

  وارد کردن دیافراگم به راحتی استفاده از کاندوم نیست اما با تمرین می توان در این کار به مهارت رسید. ابتدا دست های تان را با آب و صابون بشویید، حدود یک قاشق از اسپرم کش را داخل کاپ آن بریزید.

  در یک وضعیت راحت قرار بگیرید و با یک دست، لب‌ های اندام تناسلی را از هم باز کنید و با دست دیگر لبه های دیافراگم را به هم فشرده کنید و تا بزنید، برای اینکه محکم تر گرفته شود می توانید انگشت نشانه را در مرکز دیافراگم تا شده قرار دهید. دیافراگم را تا جایی که ممکن است به سمت بالا و انتهای واژن فشار دهید.

  مطمئن شوید که گردنه رحم را مسدود کرده اید و لب های دیافراگم را پشت استخوان عانه قرار دهید.

  نباید زودتر از شش ساعت بعد از رابطه اقدام به درآوردن کلاهک کنید، اگر از آخرین رابطه تان بیشتر از شش ساعت گذشته باشد، باید اسپرم کش بیشتری وارد واژن کنید.

  دیافراگم را بیشتر از 24 ساعت باقی نگذارید.

  برای خارج کردن دیافراگم، دست ها را با آب و صابون بشویید، یک انگشت را وارد واژن کرده و لبه دیافراگم را محکم بگیرید، آن را به پایین و بیرون بکشید و خارج کنید، آن را با آب گرم و صابون شستشو دهید تا از عفونت جلوگیری شود.

  درصد اطمینان این روش پیشگیری از بارداری ، 88 درصد است.

  از مزایای این روش می توان ارزان قیمت بودن، امکان استفاده در دوران شیردهی، تاثیر فوری و برگشت پذیری، حس نشدن توسط مرد و قابل استفاده ی مجدد بودن آن را نام برد. عدم مراقبت در برابر بیماری های آمیزشی، نیاز به پزشک جهت جا انداختن وسیله، عدم امکان استفاده در دوره ی قاعدگی، قراردادن آن سخت است، لزوم استفاده قبل از هر بار رابطه ی جنسی و عوارض جانبی اسپرم کش از معایب این شیوه هستند.

  12- کلاهک رحم

  کلاهک رحم، کوچک تر از دیافراگم است و روی دهانه ی رحم نصب می شود.

  کلاهک رحم مانند دیافراگم همراه با اسپرم کش استفاده می شود، ورودی رحم را مسدود کرده و مانع ورود اسپرم و جفت شدن آن با تخمک می شود.

  شیوه ی استفاده از کلاهک رحم :

  ابتدا دست ها را با آب و صابون بشویید، یک چهارم قاشق اسپرم کش را در کلاهک ریخته و نصف قاشق اسپرم کش هم در ناحیه ی تا خورده ی کلاهک بین لبه و قسمت برآمده ی آن قرار دهید.

  در یک وضعیت راحت قرار بگیرید و مانند استفاده از دیافراگم بعد از گرفتن لبه های کلاهک و فشردن آن، کلاهک را از قسمت برآمده ی آن وارد واژن کنید، مطمئن شوید که گردنه ی رحم کاملا مسدود شده باشد.

  کلاهک رحم باید حداقل شش ساعت بعد از رابطه داخل واژن بماند و اگر بیشتر از شش ساعت گذشته باشد و بخواهید مجددا رابطه جنسی برقرار کنید باید اسپرم کش بیشتری وارد واژن کنید.

  بیشتر از 48 ساعت، کلاهک را باقی نگذارید. برای درآوردن کلاهک، دست ها را با آب و صابون بشویید و در حالت چمباتمه یا اسکوات قرار بگیرید، نوار مخصوص خارج کردن کلاهک را بگیرید و با حرکت چرخشی آن را خارج کنید.

  می توانید با انگشت تان، بخش برآمده ی کلاهک را فشار دهید تا مکِش آن را از بین ببرید و کلاهک را بیرون بکشید. کلاهک را با آب گرم و صابون شستشو دهید.

  درصد اطمینان این روش پیشگیری از بارداری ، 88 درصد است.

  ارزان قیمت بودن، امکان باقی ماندن آن تا 48 ساعت، حس نشدن آن توسط مرد و زن و امکان استفاده از آن در دوران شیردهی از مزایای این شیوه پیشگیری از بارداری است.
  عدم محافظت در برابر بیماری های آمیزشی، نیازبه به پزشک برای جا انداختن وسیله، عدم امکان استفاده در دوره ی قاعدگی، قرار دادن آن سخت است، لزوم استفاده قبل از هر بار رابطه و احتمال بروز عوارض جانبی به دلیل استفاده از اسپرم کش هم از معایب این روش است.

  13- قرص های ضد بارداری

  یکی از روش های رایج برای جلوگیری از بارداری می باشند که نوع رایج قرص ضد بارداری از هورمون های استروژن و پروژسترون برای جلوگیری از تخمک گذاری استفاده می کند.

  این قرص ها تاثیر زیادی برای جلوگیری از حاملگی دارند و افرادی با این روش ناخواسته باردار می شوند که دوز دارو روی آنها اثر نکند.

  می توان این قرص ها را بدون تجویز پزشک از داروخانه تهیه کرد. از مزایای قرص های ضد بارداری قاعدگی منظم و خونریزی کم تر و درد های کمتر قاعدگی است .

  از معایب آن بی اثر بودن آن بر روی بیماری های جنسی و اثرات جانبی مانند سفتی در سینه ها، لک صورت، لخته شدن خون، و فشار خون بالا را می توان نام برد.

  14- کپسول کاشتنی

  کپسول کاشتنی ، میله‌ی پلاستیکی تقریبا کوچکی به اندازه‌ی یک چوب کبریت است که پزشک آن را زیر پوست بازوی شما قرار داده می‌دهد.

  این کپسول کوچک که پروژسترون دارد، یک روش طولانی‌ مدت پیشگیری از بارداری به‌ حساب می‌آید و می‌تواند تا 3 سال از بارداری جلوگیری کند.

  مزایای این کپسول ها :

  این کپسول‌های کاشتنی برای 3 سال کامل از بارداری جلوگیری می‌کنند، بنابراین نیازی نیست که در این مدت نگران پیشگیری از بارداری باشید. این روش نیز کاملا پنهان و تشخیص‌ناپذیر است و به اندازه‌ی آی.یو.دی مؤثر است.

  کمتر از 1 درصد از خانم‌ها علی‌ رغم استفاده از این روش باردار می‌شوند. اگر قصد بارداری دارید، می‌توانید بعد از بیرون‌آوردن این کپسول برای بارداری اقدام کنید.

  معایب این کپسول ها :

  نیومن می‌گوید بیشتر زنان در طول سال اول کاشت این کپسول‌ها دچار خونریزی نامنظم می‌شوند و حتی ممکن است عادت ماهیانه‌ی برخی از آنها در این مدت قطع شود.

  اگر مشکل شما خونریزی نامنظم است، پزشک‌تان می‌تواند برای مقابله با آن برای شما استروژن تجویز کند.

  15- پرهیز دوره ای

  پرهیز دوره‌ ای یکی از روش‌های طبیعی پیشگیری از بارداری است که در آن زوجین در طول روز هایی که احتمال باروری زن وجود دارد، از رابطه‌ ی جنسی پرهیز می‌کنند.

  احتمال شکست این روش بسیار پایین است. نیومن می‌گوید که برخی از مردم ترجیح می‌دهند به‌جای سایر روش‌های پیشگیری از پرهیز دوره‌ ای استفاده کنند.

  مزایای این روش :

  خودداری از رابطه‌ی جنسی ، تنها روش کاملا مطمئن برای پیشگیری از بارداری است.

  معایب این روش :

  خودداری از رابطه‌ی جنسی قطعا برای همه امکان‌پذیر نیست و کار دشواری است.

  نیومن می‌گوید: «همه‌ی ما انسان هستیم و میل جنسی داریم.» اگر برای پیشگیری از بارداری فقط از پرهیز دوره‌ای استفاده می‌کنید، همیشه برای محکم‌ کاری یک وسیله‌ی پیشگیری پشتیبان مانند کاندوم در دسترس داشته باشید .

  منابع : cosmopolitan - medicalnewstoday - parents

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.