ویدئو مشروح
آموزش مسائل جنسی
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
برگرداندن دوباره ی شریک تان به رابطه
تزئینات عقد و عروسی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

آندومتریوز، بیماری زنانه شایع اما ناشناخته

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • چهارشنبه, 06 تیر 1397
 • آندومتریوز، بیماری زنانه شایع اما ناشناخته

  آندومتریوز یکی از بیماری های شایعی است که زنان زیادی با آن دست و پنجه نرم میکنند اما متاسفانه کمتر صحبتی درباره آن شده است.

  بیماری آندومتریوز در زنان چیست؟

  آندومتریوز به معنی رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است. لگن شایع ترین محل بروز آندومتریوز است.

  در این بیماری بافت اندومتر (لایه داخلی رحم) در بیرون از محل اصلی خود (رحم) تشکیل می‌شود. این بافت می تواند در تمام بافت‌های بدن به جز طحال به‌وجود آید، ولی رایج‌ترین محل پدیدآمدن آن، لگن است که در این قسمت هم، تخمدان‌ها بیشتر گرفتار اندومتریوز می‌شوند.

  در آندومتریوز، بافت آندومتر تغییر جا داده، اما همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و در هر دوره قاعدگی، این بافت ضخیم می شود و خونریزی می کند.در آندومتریوز، بافت های اطراف ممکن است تحریک شوند و در نهایت موجب زخمی شدن بافت و چسبندگی گردد.

  آندومتریوز می تواند باعث درد شدید، مخصوصا در دوران عادت ماهانه گردد. مشکلات بارداری نیز ممکن است بوجود آورد.

  آندومتریوز،بیماری زنانه شایع اما ناشناخته

  علائم آندومتریوز

  اولین علامت آندومتریوز، درد لگن می باشد که اغلب همراه با عادت ماهانه است. این درد با گذشت زمان بدتر می شود. درد لگن و گرفتگی عضلات ممکن است قبل از عادت ماهیانه شروع شده و چندین روز بعد از عادت ماهیانه ادامه داشته باشد.

  عادت ماهانه دردناک (دیسمنوره)

  درد در طی و یا بعد از نزدیکی با همسر

  درد هنگام اجابت مزاج و ادرار کردن : ممکن است این درد در طی عادت ماهیانه وجود داشته باشد.

  خونریزی بیش از حد: ممکن است در طی عادت ماهانه خونریزی بیش از حد داشته باشید و یا بین دو قاعدگی، خونریزی داشته باشید.

  نازایی در برخی زنان

  دیگر علائم شامل خستگی، اسهال، یبوست، نفخ و یا تهوع که ممکن است در طول عادت ماهیانه وجود داشته باشند.

  شدت درد همیشه نشانه مطمئنی برای این بیماری نمی باشد. برخی زنان مبتلا دارای درد شدید هستند، در حالی که برخی دیگر درد کمی دارند و یا اصلا درد ندارند.آندومتریوز گاهی اوقات با برخی بیماری ها مانند بیماری های التهابی لگن و یا کیست تخمدانی اشتباه گرفته می شود.

  آندومتریوز گاهی با سندروم روده تحریک پذیر نیز اشتباه می شود. این سندرم باعث اسهال، یبوست و درد شکم می شود.

  دلایل بروز این مشکل

  عوامل مستعد کننده اندومتریوز عدم وجود سابقه بارداری و زایمان است. علایم اندومتریوز عبارتند از: درد در قسمت پایین شکم (این درد معمولا قبل از قاعدگی و در طول آن بسیار شدیدتر است)، قاعدگی‌های نامنظم، قاعدگی‌های سنگین (خونریزی‌های زیاد در دوره قاعدگی) و دردهای حین مقاربت.

  علت واقعی اندومتریوز مشخص نیست، ولی فرضیه‌های متعددی در این باره وجود دارد. یکی از فرضیه‌ها این است که به دلیل خارج نشدن قطعات بافت فرش‌کننده رحم (که در دوران قاعدگی ریزش کرده‌اند) این قطعات از راه لوله‌های رحمی به لگن هدایت می‌شوند و خود را به اجزای موجود در لگن متصل می‌کنند. معمولا این قطعات در حفره لگن یافت شده و به‌ندرت در قسمت‌های دیگر بدن مانند ریه‌ها و کلیه‌ها نیز حضور پیدا می‌کنند که ممکن است از طریق دستگاه گردش خون یا سیستم لنفاوی به این مناطق رسیده باشند.

  اندومتریوز فقط در سنین باروری ایجاد می‌شود و به ویژه در خانم‌های ۳۰ تا ۵۰ ساله روی می‌دهد. ممکن است اندومتریوز علایمی ایجاد نکند. علایم شدید الزاماً نشانه شدت بیماری نیستند و برعکس ممکن است خانمی که مبتلا به اندومتریوز شدید است، علایمی نداشته باشد یا به ناراحتی کمی دچار شده باشد. بیماری در اکثر موارد خفیف بوده و موجب ناباروری نمی‌شود.

  آندومتریوز، بیماری زنانه شایع اما ناشناخته

  زندگی باآندومتریوز 

  داشتن اندومتریوز به طور خاص می تواند به استرس روزمره ی یک نوجوان، زن جوان یا بزرگسال بالغ منجر شود.دختران مبتلا به اندومتریوز میزان قابل توجهی از درد لگن و گرفتگی قاعدگی را دارند.بسیاری از زنان به دلیل تجربه درد در طول رابطه جنسی، در زندگی شخصیشان دچار چالش میشوند.همین درد ها و تجربیات باعث کاهش فعالیت های اجتماعی و رضایت از زندگی زنان و دختران با آندرومتریوز میشود.

  درمان

  در بحث درمان آندرومتریوز مثل هر بیماری دیگر نیاز به مراجعه به متخصص و ملاقات حضوری و انجام آزمایشات است . برای درمان این مشکل هم از درمان های مدرن و هم گیاهی و سنتی کمک گرفته میشود.

  منابع: youngwomenshealth ویکی پدیا - بیتوته

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.