ویدئو مشروح
آموزش مسائل جنسی
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
جذابیت جنسی مهم تر است یا جذابیت ظاهری؟
برگرداندن دوباره ی شریک تان به رابطه
تزئینات عقد و عروسی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد

رسم عیدی بردن برای تازه عروس

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • دوشنبه, 21 اسفند 1396
 • رسم عیدی بردن برای تازه عروس

  با توجه به فرا رسیدن نوروز 97 تصمیم گرفتیم مراسم عیدی بردن برای نوعروس که یکی از رسوم قدیمی و فرهنگ زندگی در ایران است را برایتان توضیح دهیم.

  این طبیعت خانم‌ها است که تحفه گرفتن را دوست دارند. تحقیقات نشان داده که خانم‌ها بیشتر از آقایان به گرفتن تحفه خوشحال می شوند. احتمالن همین علاقه شدید خانم‌ها به گرفتن تحفه سبب شده که چیزی به نام بردن عیدی در روزهای مناسبتی برای دختران از سوی خانواده نامزدش رسم شده باشد. هر چند این رسوم ایرانی تبدیل به یک فرهنگ شده است و کم کم این فرهنگ جایش را به یک رقابت می دهد که در بسیاری موارد مشکل ساز نیز می شود.

  عیدی مخصوص نو عروس به صورت های مختلف همچون پول نقد، طلا و جواهر، لباس و یا ملک و دارایی متناسب با درآمد خانواده داماد انجام می شود.

  رسم عیدی بردن برای تازه عروس

  در اکثر مواقع این رسم دیرین با کمک زنان فامیل اجرا می شود و در آن چندین سینی شامل هدایا، حنا، گل و شیرینی تزئین شده به خانه عروس برده می شود. در این مراسم خانواده داماد شام مهمان خانواده عروس هستند و شب را همان جا سپری می کنند. خانواده داماد، عیدی را با جمعی از اعضای فامیل که بیشتر دختران جوان باشند ۲ یا ۳ روز قبل از عید، با هماهنگی خانواده عروس، به خانه عروس می‌برند.

  اما واقعا باید با این نوع آداب و رسوم چگونه رفتار کنیم؟

  در قدم اول بهتر است جوان تر ها بجای آنکه خودشان را بسپارند به دست اینگونه حرف ها و آداب و رسوم ، در فضایی مناسب با خانواده های شان صحبت کنند.بگویند که نمی خواهند کاری را صرفا چون همه انجام می دهند انجام دهند. با یک فرهنگ سازی درست بسیاری از این مشکلات حل می شود. بحث اینکه آیا خرج و مخارج دختر در زمان عقد بر گردن همسرش هست یا پدرش هم بستگی به فرهنگ خانواده ها دارد و هیچ قانونی در ایران وجود ندارد که بعد از دوران عقد پسر باید پول تو جیبی و مخارج دختر را تامین کند اما آنها همسر هم هستند و اگر پسری چنین کاری انجام دهد، دور از ذهن نیست اما نباید یک تکلف دست و پا گیر شود.

  تجمل گرایی

  رسم عیدی بردن برای تازه عروس

  بهتر است هدایای دوران عقد بجای طلاهای گران قیمت، هدایای زیبایی باشد که می تواند یک یادگاری ماندگار شود. مثلا زیور الات نقره که هم قیمت کمتری دارد و هم زیباست و لازم نیست برای همه توضیح داده شود که نقره است یا طلا ! البته این در شرایطی است که واقعا دختر و پسر نتوانند خیلی ساده بگویند که نمی خواهند طبق عرف اشتباه عمل کنند. در این شرایط می شود با حفظ ظاهر کاری کنند که از نظر مالی هم دچار مشکل نشوند.

  مهم این است که در آغاز راه شراکت برای یک عمر زندگی در عین حال که حرمت بزرگ تر ها حفظ می شود اما سنت های دست و پا گیر نتواند شادی ها را از بین ببرد. شادی هایی مثل اولین عید نوروز کنار هم بودن!

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.