ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

هجوم عراقی‌ها به آبادان در پی افزایش قیمت دلار

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • سه شنبه, 19 تیر 1397
 • هجوم عراقی‌ها به آبادان در پی افزایش قیمت دلار

  حمید حاجی‌پور در روزنامه ایران نوشت: مردم آبادان و خرمشهر و اهواز می‌گویند از زمانی که دلار نایاب شده و قیمت بازار قاچاق آن به حدود 9هزار تومان رسیده، قیمت کالاهای ضروری تولید داخل مثل مرغ و گوشت و برنج و پوشاک افزایش بی‌سابقه‌ای داشته. البته به این نکته هم اشاره می‌کنند که هجوم خریداران عراقی برای خرید در این 3 شهر، خود عاملی شده برای بالا رفتن قیمت‌ها تا جایی که برخی از فروشندگان حاضر نیستند جنس‌هایشان را به مردم بومی بفروشند. کار به جایی رسیده که حتی برخی از پزشکان متخصص، پذیرش بیماران عراقی را در اولویت خود گذاشته‌اند.

  گشتی در بازار ماهی بلوار ساحلی آبادان، گوشی را دست‌مان می‌دهد. تعداد خریداران بصره‌ای کم نیست. آنها مثل ما زیاد اهل چانه زدن نیستند. مشتری بی‌چک و چانه ماهی‌های صبور، شیربط، برزم و بیاح. ماهی می‌خرند و دلار می‌دهند. از یکی‌شان به‌نام ابوعلی که نزدیک به 50 کیلو ماهی خریده می‌پرسم هرچند وقت یکبار برای خرید به آبادان می‌آید؟ ماهی‌فروش جوانی که اهل رومیله است برایم ترجمه می‌کند: «قبلاً سالی 3 – 2 بار می‌آمدم ولی الان یکی دو هفته درمیان می‌آیم. فاصله‌ای نیست، یک ساعت کمتر تا اینجا راه داریم.»

  او می گوید: از زمانی که قیمت دلار در کشور شما رفت بالا برای من و همشهری‌هایم می‌صرفد که برای خرید به ایران بیاییم. هزینه پزشکی اینجا خیلی خیلی ارزان‌تر از کشور خودمان است. همین‌طور بیمارستان‌ و کلینیک‌های اهواز خیلی مجهزتر از بیمارستان‌های ما هستند.

  جوان دیگری به‌نام ماجد آل شیخ می گوید: «‌ای کاش دیروز اینجا بودید و می‌دیدید که یکی از بصره‌ای‌ها نزدیک 15 میلیون تومان ماهی خرید. همه را بار ماشین کرد و یکراست رفت مرز خودشان. این که چیزی نیست سری به بازار پوشاک بزنید و ببینید چه خبر است.»

  برای شام به یکی از رستوران‌های مرکزی شهر می‌روم. بیشتر مشتری‌ها عراقی هستند. خانواده‌ای 7 نفره میز بزرگی را قرق کرده‌اند. پیشخدمت غذا را روی میز می‌چیند. زیر صندلی و میز پر است از بسته‌های کوچک و بزرگ خرید. چند دقیقه بعد مرد جوان و آفتاب سوخته‌ای که با موبایلش حرف می‌زند وارد می‌شود و می‌نشیند کنار میهمان‌ها. وقتی تلفنش تمام می‌شود کیسه پلاستیکی سیاه رنگی را باز می‌کند و بسته‌های پول را روی میز ردیف می‌کند. 7 میلیون و 700 هزار تومان می‌دهد و هزار دلار می‌گیرد.

  مرد عرب 8 میلیون می‌خواهد و جوان آبادانی سر 300 هزار تومان چانه می‌زند و البته برنده می‌شود. پیش از رفتن می‌گوید اگر دلارهای دیگری هم دارند حاضر است بخرد. از پیشخدمت می‌پرسم چند مدت است که دلال‌ها دست به کار شده‌اند و حتی برای خرید دلار به رستوران‌ها هم سر می‌زنند. می‌گوید از 3 -2 ماه قبل از عید که قیمت دلار بالا رفته سر و کله دلال‌ها پیدا شده و سود خوبی هم از این کار می‌برند.

  حالا باید دید استقبال عراقی‌ها در این برهه از بازار و مراکز درمانی کشورمان در آینده موجب رشد و شکوفایی اقتصادی مردم بومی خوزستان می‌شود یا تهدیدی برای پایین آمدن قدرت خرید.

  منابع: برترنها تی نیوز

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.