ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

رواج معامله ی پول اسرارآمیز ( بیت کوین) در صرافی های ایران

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • شنبه, 05 خرداد 1397
 • رواج معامله ی پول اسرارآمیز ( بیت کوین) در صرافی های ایران

  بیت‌کوین که در آذر پارسال توانست از مرز ١٠‌هزار دلار هم عبور کند این روزها به قیمت ٧‌هزار و ٥٣٨ دلار معامله می‌شود. درواقع ایرانیان برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال باید برای خرید هر بیت‌کوین چیزی حدود ٥٢‌میلیون و ٧٦٧‌هزار تومان پول هزینه کنند.

  ایست بانک مرکزی به بیت‌کوین هم چاره‌ساز نبود. با وجود این‌که حدود ٢٠ روز از ابلاغ دستورالعمل ممنوعیت خرید و فروش ارز دیجیتال از سوی متولی نظام پولی و مالی کشور سپری می‌شود اما کم نیستند صرافی‌ها و سایت‌هایی که بازار خرید و فروش بیت‌کوین در آنها رونق دارد. آن‌گونه که محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرده ایرانی‌ها ٢,٥‌میلیارد دلار ارز مجازی خریده‌اند. معامله‌گران ارز دیجیتال فضای نامساعد کسب و کار این روزهای بازار، بیت‌کوین را محل خوبی برای کسب درآمد می‌دانند که بسیاری از اقتصاددان‌ها رشد قیمت بیت‌کوین را «حبابی» می‌دانند که به نظر آنها پایان خوشی ندارد.

  آن‌گونه که ‌هادی حق‌شناس اقتصاددان می‌گوید: این پول مجازی تحت نظارت نهادهای مالی و بانکی خاصی نیست از همین‌رو می‌تواند بسیاری از نهادهای ناظر را دور بزند که همین مایه نگرانی آنها شده است.

  ممنوعیت فروش بیت‌کوین در آمریکا و انگلستان و آزادی در ژاپن

  هفته اول اردیبهشت بود که بانک مرکزی استفاده از بیت‌کوین و سایر ارزهای مجازی را برای مراکز پولی و بانکی کشور ممنوع اعلام کرد. دلیل ابلاغ این ممنوعیت امکان استفاده از این ارزهای مجازی در جابه‌جایی مجرمانه پول در قالب پولشویی و تأمین مالی تروریسم عنوان شده است. پیش از این نیز بسیاری از بانک‌های مرکزی ازجمله بانک مرکزی آمریکا و انگلستان استفاده از بیت‌کوین را در نظام بانکی خود ممنوع اعلام کرده بودند. اواسط سپتامبر پارسال، دولت چین هم محدودیت‌هایی را درباره این ارز مجازی وضع کرد و از صرافی‌ها خواست تا مبادله بیت‌کوین را متوقف کنند. این درحالی است که در حدود ٦ماه پیش ژاپن به‌عنوان نخستین کشور، ضمن معرفی برخی از صرافی‌های مجاز برای خریدوفروش ارزهای مجازی، قوانین استفاده از این پدیده جدید تکنولوژیک را در کشور خود تدوین کرده است.

  در سایت‌های آنلاین فروش بیت‌کوین چه خبر است

  با وجود ممنوعیت خرید و فروش بیت‌کوین این روزها عرضه این ارز دیجیتال به‌طور محدود از طریق بعضی صرافی‌ها و یا به صورت آنلاین انجام می‌شود. کافی است تا واژه بیت‌کوین را در گوگل سرچ کنید تا با انبوهی از سایت‌های خرید و فروش این ارز مجازی مواجه ‌شوید. سایت‌هایی که در روزهایی که بازار سرمایه‌گذاری در ایران حسابی کساد است، توانسته سرمایه‌های بسیاری را به طرف خود جذب کنند.

  یک معامله‌گر بیت‌کوین می‌گوید: «در فضای نامساعد کسب و کار این روزهای بازار، بیت‌کوین محل خوبی برای کسب درآمد است و به نظر هم نمی‌رسد که دولت با آن مخالف باشد، چراکه اگر مخالف بود تا به حال برای نظارت بر این معاملات، کاری می‌کرد.»

  اما بعضی دیگر از سرمایه‌گذاران رشد قیمت بیت‌کوین را «حبابی» می‌دانند که به نظر آنها پایان خوشی ندارد. در یکی از سایت‌های فروش ارز مجازی به نقل از کاسارس بنیانگذار زاپو آمده است که قیمت بیت‌کوین تا ‌سال ٢٠٢٦ بین نیم تا یک‌میلیون دلار خواهد بود. صرف‌نظر از احتمال تحقق این وعده بررسی آمارها نشان می‌دهد که بیت‌کوین در سال‌های گذشته توانسته رشد چشمگیری را تجربه کند. آمارها نشان می‌دهد که قیمت بیت‌کوین ابتدای‌ سال میلادی ٢٠١٣ حدود ۱۳ دلار بود و تا نوامبر ۲۰۱۳ به ۱۱۲۴ دلار رسید!

  منابع: فرارو تی نیوز

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.