ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

آیا بولتون می‌تواند جمهوری اسلامی را قبل از رسیدن به چهلمین سال تولدش از بین ببرد؟

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397
 • آیا بولتون می‌تواند جمهوری اسلامی را قبل از رسیدن به چهلمین سال تولدش از بین ببرد؟

  تحلیلگر مشهور عرب، در مقاله اخیرش اعلام کرد که آمریکا در صورت عدم مذاکره مجدد هسته ای با حمایت اسرائیل به ایران حمله خواهد کرد اما بعید است در این جنگ به پیروزی برسد.

  عبدالباری عطوان، سردبیر پایگاه خبری رای الیوم در مقاله اخیرش درباره اقدامات آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای با ایران بحث کرده است.

  در زیر خلاصه ای از مقاله عطوان را ذکر می‌کنیم

  شاید وضعیت آرام فعلی در جبهه سوریه که پس از نبرد موشکی ایران و اسرائیل در سپیده دم روز پنجشنبه گذشته موقتی باشد. چرا که اگر این موضوع در مقیاس بزرگتر و پیچیده تر بررسی شود با توجه به گفتگوهای اخیر روز چهارشنبه بین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بعید به نظر می‌رسد که این شرایط صلح موقتی مدت زیادی طول بکشد، زیرا مسکو قادر به حفظ تعادل منطقه و جهان در شرایط فعلی نخواهد بود.

  اما پرسش اینجا است که گام های بعدی رئیس جمهور آمریکا  پس از خروج از توافق هسته ای با ایران  چیست و نقش اسرائیل در مراحل بعد چه خواهد بود؟

  با توجه به شرایط فعلی، دو گزینه پیش روی رئیس جمهور ایالات متحده وجود دارد

  الف. توافق هسته ای باید برچیده شود و مجددا کشورها وارد مذاکرات شوند تا این بار متن جدیدی به تصویب برسد شامل تعلیق مطلق و دائمی غنی سازی اورانیوم بدون هیچ محدودیت زمانی. مشخص است که مذاکرات مجدد  تنها با رضایت یا پذیرش تیم و دولت ایران ممکن است.

  ب. اقدامات عملی برای تغییر حکومت در تهران آغاز شود. بدین ترتیب که از طریق محاصره و تحریم های فلج کننده مردم ایران را برانگیخته و تا علیه حکومت برآشوبند. این اقدام زمانی عملیاتی می‌شود که گزینه اول نتیجه ندهد و ایران غنی سازی خود را متوقف نکند.

  رئیس جمهور ترامپ معتقد است که محاصره و تحریم های فلج کننده ضد ایران ممکن است حکومت و سران ایران را به سمت  خواسته های آمریکا سوق دهد و آنها را سر میز مذاکره بنشاند، درست همانطور که کیم جونگ اون، رئیس جمهور کره شمالی را پای میز مذاکره نشاند.

  اما نباید فراموش کنیم که مقامات کره شمالی در ابتدا مانع ادامه آزمایشات خود نشدند و پس از حدود دو دهه سلاح های هسته ای و موشک‌های بالستیک خود را محدود کردند. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که فیدل کاسترو، رئیس جمهور کوبا، بیش از 50 سال در برابر محاصره ایالات متحده  و تحریم هایش مقاومت کرد و تسلیم نشد.

  به همین جهت نمی‌توان با صراحت گفت که تحریم آمریکا به نتایج تضمین شده رسیده و ایران را تسلیم می‌کند و به همین دلیل ممکن است آمریکا وارد فاز نظامی شود تا نظام جمهوری اسلامی را تغییر دهد و اسرائیل هم  در این راستا سخت تلاش می‌کند که آمریکا را وارد جنگ کند.

  دو نکته می‌تواند این نظریه و طرح را تایید کند

  اول. جان کرایکاو، یکی از اعضای سابق سی آی ای در یکی از سایت های خبری گفت که او پس از فراخوانده شدن از پاکستان و حین انجام ماموریت جنگ با القاعده در پاکستان در سال 2002، رئیس جمهور وقت آمریکا به او گفته است که کاخ سفید تصمیم به حمله به عراق و سرنگونی صدام حسین رئیس جمهور عراق و تاسیس بزرگترین پایگاه ایالات متحده در جنوب عراق گرفته است. عملیات حمله به عراق مدتی بعد از مداقه و بحث شروع شد. اکنون همین پروسه عراق در مورد ایران در حال اجرا است.

  دوم. جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در کنفرانس خبری سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در پاریس، به نقل از روزنامه "فایننشیال تایمز" چنین گفته است: "جمهوری اسلامی در ایران چهلمین سالگرد انقلاب خود را جشن نمی‌گیرند. ما در زمستان سال 2019 همدیگر را در تهران خواهیم دید."

  منبع: خبر فوری

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.