ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

بیوگرافی بهرام شفیع

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • چهارشنبه, 18 مهر 1397
 • بیوگرافی بهرام شفیع

  بهرام شفیع از گزارشگر و مجری پیشکسوت عرصه ورزش روز گذشته در دار فانی را وداع گفت. همین بهانه ای شد تا نگاهی اجمالی به زندگینامه این مرحوم بیندازیم.

  سالهای اولیه زندگی

  بهرام شفیع در سال ۱۳۳۵ در محلهٔ پامنار تهران متولد شد. پدر وی کارمند وزارت اقتصاد و دارایی است. دوران ابتدایی را به مدرسهٔ برزویه رفت و دوران متوسطه را در دبیرستان علوی تهران گذراند.

  ورود به عرصه ورزش

  او دارای کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تهران بود و مدرک دورهٔ ارشد تهیه‌کنندگی و گزارشگری از اتحادیه رادیو تلویزیونی آسیا-اقیانوسیه (ABU) داشت.

  وی از زمان جوانی به گزارشگری علاقه داشت و در دبیرستان و دانشگاه علاوه بر بازی فوتبال به گزارشگری نیز می‌پرداخت و در دوران جوانی بازیکن تیم فوتبال قصر یخ تهران بود.

  بیوگرافی بهرام شفیع

  پس از انقلاب همکاری خود را با سازمان صدا و سیما آغاز کرد و با شرکت در آزمون صدا و سیما در سال ۱۳۶۱ به استخدام رسمی این سازمان درآمد. وی جزو نخستین نسل برنامه‌سازان ورزشی بعد از انقلاب در تلویزیون بود. او خواهرزاده خدیجه ثقفی همسر امام خمینی است.

  وی از همان ابتدا گزارشگری مسابقات فوتبال را نیز انجام می‌داد اما با ورود گزارشگران جدید در دههٔ ۷۰ به تدریج از این فعالیت خود کاست و چند سال قبل با گزارش بازی ایران و کره شمالی برای همیشه آن را کنار گذاشت.

  واکنش امیرمهدی ژوله به درگذشت بهرام شفیع+عکس(کلیک کنید)

  ورزش و مردم

  بیوگرافی بهرام شفیع

  وی پس از مدت اندکی از ورود به صدا و سیما همکاری خود را با برنامه ورزش و مردم آغاز کرد و از سال ۱۳۶۴ پس از ممنوع التصویر شدن مجید وارث بنیانگذار برنامه ورزش و مردم اجرای برنامه را برعهده گرفت که تاکنون نیز ادامه دارد. وی هم‌اکنون علاوه بر اجرای برنامه تهیه‌کنندگی آن را نیز انجام می‌دهد. تضاد منافع ناشی از عهده داربودن همزمان ریاست فدراسیون هاکی موجب شده شفیع نتواند پرسشگری و به چالش کشیدن مسئولین را در برنامه ورزش و مردم اجرا نماید و همین امر موجب افت شدید تعداد مخاطبین این برنامه شده و ساعت پخش برنامه از یکشنبه شب به صبح جمعه و از صبح جمعه به جمعه شب تغییر یافته‌است.

  ریاست فدارسیون

  بیوگرافی بهرام شفیع

  با وجود نداشتن تجربه در زمینه مدیریت ورزشی در سال ۱۳۸۴ ریاست فدراسیون هاکی ایران را بر عهده گرفت، در آذر ماه ۱۳۸۸ با رای‌گیری دوباره در این سمت ابقا شد. در ششم دی ماه سال ۱۳۹۶ طبق قانون باید بازنشسته می‌شد و سازمان بازرسی کل کشور نسبت به ریاستش بر فدراسیون هاکی بارها به وزارت ورزش اخطار داد اما با ارائه مجوز ایثارگری توانست مجوز حضور در انتخابات را یافت و برای ۴ سال دیگر در این سمت ابقا شد.

  دلیل فوت بهرام شفیع !(کلیک کنید)

  تجربه دوباره زنده شدن!

  بهرام شفیع در یکی از مصاحبه های خود درباره تجربه عجیب مرگ و دوباره زنده شدنش صحبت کرد. او دراین باره گفت:

  مثلا هیچ ‌وقت فکر نمی‌کردم بمیرم و دوباره زنده شوم . رمضان ۴سال پیش بود که با پای خودم رفته بودم آنژیوگرافی، تصورم این بود که روزه اذیتم کرده نگو که رگ‌های قلبم گرفته بوده، زیر نظر آقای دکتر کاظمی خالدی بودم. همین که قرار بود وارد آنژیوگرافی شوم در حال صحبت با دیگران بودم که به قول کشتی‌گیرها، نیم تیغ شدم و یکهو افتادم. خواست خدا بود که یک متر با اتاق عمل فاصله داشتم. وقتی احیا شدم فهمیدم سه دقیقه و ۴۸ ثانیه مرده بودم. به حدی که در تلویزیون هم خبر فوتم را اعلام کرده بودند اما خدا خواست و دوباره برگشتم.

  خانواده

  همسر مرحوم شفیع اهل ادبیات و نوشتن است. او دکترای جامعه شناسی دارد و در دانشگاه‌ها تدریس می‌کند. الان دو، سه سالی است که درگیر رساله و پایان‌نامه دکترایش شده وگرنه تا قبل از این نایب‌رئیس فدراسیون شمشیربازی بود ‌. در رشته‌های دیگر ورزشی هم فعالیت دارد.

  بیوگرافی بهرام شفیع

  امیر تنها فرزند اوست. او فوق لیسانس زمین شناسی خوانده اما اکنون در کار ساخت و ساز است.

  به گفته خود مرحوم بهرام شفیع، امیر فردی با اطلاعات زیاد است. او علاوه بر کار خود در رسانه هم فعالیت دارد.

  درگذشت

  بهرام شفیع در ۱۷ مهر ۱۳۹۷ دچار حملهٔ قلبی شد و به بیمارستان بهمن تهران منتقل شد در ۶۲ سالگی درگذشت.

  منابع: فوتوکده - ساتین

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.